homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Test Papanicolau-29


#533 2009-06-30 18:08:44

radumih
Membru
Inregistrat: 2009-06-28
Mesaje: 4

Re: Test Papanicolau

Am primit  si eu rezultatul la testul papanicolau astfel:
SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana POLIMORFA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad ?nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad ?nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice ?n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: INTENS fond inflamator acut si moderat hemoragic. Alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare si matura.
Flora microbiana POLIMORFA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator-reparator.
N.L.: Se recomanda repetarea dupa tratament ANTIINFLAMATOR

Rog pe cineva sa-mi spuna despre ce este vorba pana ajung eu saptamana viitoare la doctor.
Mentionez ca la ultimul ciclu am scos  steriletul pe care-l aveam de 5 ani. Sa fie de la el inflamatia?

Offline

 



#534 2009-07-01 12:53:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Test Papanicolau

am mai raspuns la intrebarea asta....da, poate fi de la sterilet
sunt 2 posturi la fel?
de ce?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#535 2009-07-14 19:31:24

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: Test Papanicolau

Buna ziua, stimata doamna doctor. As dori sa va adresez o intrebare. Asadar, sunt insarcinata in 6 saptamani si jumatate si de vreo cateva zile am observat ca secretia avea urme de sange. M-am prezentat imediat la control (in acest moment ma aflu in Germania si am efectuat controlul aici) si mi s-a spus ca totul este normal cu embrionul care creste normal, are activitate cardiaca normala, e bine plasat si ca sangerarea poate aparea fie de la fixarea sarcinii pe uter, fie, mai degraba de la o inflamatie a cervixului aparuta in urma unei infectii cu bacili. Eu am facut testul Babes-Papanicolau cu 3 saptamani inainte sa raman insarcinata, mi-a iestit tipul 2 din cauza acestor bacili, dar am intrerupt antibioticul imediat dupa ovulatie, pentru ca am presimtit ca e sarcina. Acum, e periculos? Imi va afecta bebelusul? Medicul mi-a spus ca nu e nimic grav, doar o inflamatie. Dumneavoastra ce spuneti? Ce ma sfatuiti? Va multumesc

Offline

 

#536 2009-07-15 10:29:55

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Test Papanicolau

poate fi de la fixarea embrionului , in primele luni , dar daca si dupa 3 luni mai ai astfel de probleme nu e ok ( eu asa zic , dar nu e opinie avizata )
stii ce fel de bacili au iesit in analiza ? poti sa postezi rezultatul?

Offline

 

#537 2009-07-16 12:53:12

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: Test Papanicolau

Hello, din nou! Din pacate, testul a ramas acasa in Romania si nu am prea multe detalii ca nu-mi aduc aminte. Dar, mi-am sunat ginecoloaga din Romania si ea mi-a recomandat 4 Utrogestan pe zi si No-spa. Si a zis ca astfel de situatii sunt extrem de frecvente si ca ea a avut nu stiu cate in cariera si sa stau linistita. Eu, o sa ziceti ca-s nebuna, imi pipai mereu sanii, sa ii simt ca dor si sunt tari si ma bucur cand am stari de greata, ca mi-e teama sa nu-mi dispara semnele si sa se intample ceva cu bebelul. Ginecoloaga a spus ca nu se poate pierde o sarcina fara sa stii, ca trebuie sa fie dureri si sangerari succesive, deci m-am mai linistit, mai ales ca sanii dor groaznic si continuu sa vars aproape in fiecare dimineata si seara!!!! big_smile Voi ce ziceti? Poti pierde o sarcina asa fara sa-ti dai seama? mai ales ca e foarte mica. Va pup

Offline

 

 Publicitate


loading...

#538 2009-07-16 14:47:54

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Test Papanicolau

nu poti pierde sarcina fara sa iti dai seama , dar eu zic sa nu faci efort si sa iei utrogestanul cum ti-a zis
hai , n u te stresa , ca nu e bine pt bebel
goodluck

Offline

 

#539 2009-07-16 14:48:01

nemira
New member
Inregistrat: 2009-07-16
Mesaje: 15

Re: Test Papanicolau

Buna ziua,

In urma vizitei la ginecolog, am fost diagnosticata cu cervicita, iar analizele la secretia vaginala (Papanicolaou) sunt urmatoarele:

"Frontiu inflamator, cu relativ frecvente PMN integre sau alterale, detritus celular, fribrina, mucus.
Flora microbiana nespecifica bacilara si lactobacilara.
Absente: Candida spp, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis
Celule epiteliale scuamoase cu aspecte reactive.

Scor analize : BETHESDA
Valoare diagnosticata:  satisfacator pt evaluare flontiu negativ pentru leziune intraepiteliana sau maligna.
Infectii cu: flora microbiana bacilara si lactobacilara.
Modif reactive ale celulelor: intense modificari reactive ale celulelor epiteliale scuamoase asociate cu inflamatia.
Recomandari: reevaluare citologica dupa tratament antiinflamator.
Descriere citologica: celule epiteliale scuamooase superficiale si intermediare plate sau partial plicaturate eozinofile, cianofile integre sau cu modificari reactive, dispuse in placarde sau izolate, unele cu moderata hipertrofie nucleara, dar cu raport N/C optim.
Celule din zona de transformare izolate in general cu usoare modificari.
Celule glandulare endocervicale izolate sau dispuse in placarde cu colum si forma viabila.
Exidat inflamator MODERAT spre abundent reprezentat de numeroase PMN integre si alterate, detritusuri celulare, mucus, fibrina.
Diagnostic citopatologic: intense aspecte reactive ale unor celule epiteliale scuamoase ce pot fi asociate cu inflamatia acuta nespecifica.

Rezultat la urocultura : < 1000 UFC/ml (nu sa dezvoltat flora microbiana aeroba)

Tratament : gynofort + 10 ovule cu zanocin + apoi iar gynofort , iar antibiotic : ceroxim (7 zile)

Va rog ..imi puteti interpreta analizele ...

Offline

 

#540 2009-07-27 18:15:56

simona80
Membru
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 1

Re: Test Papanicolau

Buna ziua! Azi am luat rezultatele de la test si nu mai am rabdare pana ma duc la medic. As dori sa-mi explicati ce inseamna : -flora microbiana polimorfa-frecventa
PMN- frecvente ; mucus, detritus-frecvent si scor BABES-PAPANICOLAU II
Multumesc!

Offline

 

#541 2009-07-28 12:14:28

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Test Papanicolau

ai probabil o dereglare a florei , trebuie sa faci analiza la secretie sa vezi ce bacterii ai pe acolo , nu e nimic grav da trebuie tratament
papul se face pt a vedea daca sunt probleme pe col
pt flora microbiana a vaginului se face secretia

nemira ai primit trtament ok

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-07-28 12:17:08)

Offline

 

#542 2009-08-07 18:21:28

irina_m
Membru
Inregistrat: 2009-08-07
Mesaje: 2

Re: Test Papanicolau

n-am mai scris pe forum pana acum, dar am citit multe subiecte. si eu am o secretie de mult timp, si am reusit sa ajung la ginecolog, iar rezultatul analizei de secretie este urmatorul: 1.evaluarea calitatii frotiului - satisfacatoare; frecventa PMN, rare hematii, citoliza marcata; 2.caracterizare generala - frotiu in limite normale; 3.diagnosctic descriptiv - a) infectii Trichomonas cu fungi ( nu e bifata nici candida, nici gardnerella, nici herpes, nici coci, nici leptothrix); b) modificari reactive - inflamatie; Citodiagnostic Babes Papanicolau - Frotiu Clasa II, iar la concluzii scrie: prezente celule pavimentoase superficiale si intermediare de aspect normal, rare hematii, frecvente fungi, frecvente polimorfonucleare. as vrea sa stiu daca e ceva grav  ? multumesc

Offline

 

#543 2009-08-07 18:58:39

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: Test Papanicolau

nu e grav, erai inainte de cilclu sau imediat dupa? sau ai colul iritat de la secretii si sangerezi la recoltare.... si ai o ciupercutza, candidoza

Offline

 

#544 2009-08-07 20:01:48

irina_m
Membru
Inregistrat: 2009-08-07
Mesaje: 2

Re: Test Papanicolau

era la cateva zile dupa ciclu

Offline

 

#545 2009-08-31 08:41:59

mike76
New member
Inregistrat: 2007-03-29
Mesaje: 5

Re: Test Papanicolau

Mi-am facut testul Papanicolau si rezultatul a fost: Frecvente celule superficiale cianofile si organgeofile, fercvente celule endocervicale, PMN foarte frecvente...in rest nimic...doctorul mi-a zis ca este ok...dar nu mi-a dat si amanunte...ma ajuta si pe mine cineva?
Multumesc!

Offline

 

#546 2009-08-31 12:35:58

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Test Papanicolau

pap-ul e bun insa ai o inflamatie
eu as face si o analiza de secretie

Offline

 

#547 2009-09-15 23:37:10

amelyy
Membru
Inregistrat: 2009-09-15
Mesaje: 1

Re: Test Papanicolau

o intrebare....daca am herpes genital si mi-am facut testul papanicolau ar trebui sa fie scris pe rezultat?

Offline

 

#548 2009-09-16 09:59:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Test Papanicolau

nu...daca ai herpes genital ar trebui sa se vada la control...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#549 2009-10-06 11:25:08

cristina_tyky
New member
Inregistrat: 2009-04-26
Mesaje: 7

Re: Test Papanicolau

buna ziua ! la testul papanicolaou mi-a iesit "moificari celulare reactive asociate cu inflamatie; PMN f frecvente" si mi-a dat tratament pe care il voi incepe de duminica (pana atunci nu pot sa il cumpar) voiam sa va intreb daca pot sa intretin relatii sexuale avand aceasta inflamatie? risc sa se agraveze? sau se poate sa intretin relatii sexuale?

Offline

 

#550 2009-10-06 11:59:34

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Test Papanicolau

Se poate sa ii dai si partenerului aeasta inflamatie. Oricum va trebui sa faca si el tratament.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#551 2009-10-06 12:04:08

cristina_tyky
New member
Inregistrat: 2009-04-26
Mesaje: 7

Re: Test Papanicolau

pai oricum da o sa se trateze si el si am folosi si prezervativ, asta in caz ca facem ....tu zici ca nu s-ar agrava cu nimic daca facem nu?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.