homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Test Papanicolau-27


#495 2008-10-01 18:06:39

Anndra13
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 13

Re: Test Papanicolau

Buna tuturor!

Maine dimineata am programare pentru repetarea testului Pap, pe care l-am facut sambata...am citit ca nu e recomandat sa mergi inaintea menstruatiei..[dar avand in vedere ca am un ciclu neregulat..adica stiu ca trebuie sa vina, dar asta se poate intampla maine, peste o sapt chiar si mai mult]...poate fi influentat rezultatul de acest aspect intr-o mai mica sau mare masura?..

Va multumesc anticipat!

Offline

 



#496 2008-10-01 18:26:52

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Test Papanicolau

mentioneaza asta dr. e ok


mami de minuni hjarta

Offline

 

#497 2008-10-01 18:31:04

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Test Papanicolau

1979legolas a scris:

Salut

Mama mea a facut un test papanicolau pentru ca nu se simtea bine. Rezultatul testului:

Celule scuamoase superficiale, intermediare, parabazale, celule glandulare, celule de tip parabazal, binucleate, rari nuclei liberi, hipertrofici, normocromi, citoliza, abundenta inflamatie, hematii
FCD III ASC -SIL.

Acest test l-a facut dupa ce a fost la un cabinet particular de ginecologie iar medicul i-a recomandat sa se interneze. Mama a spus ca nu poate sa se interneze din cauza serviciului si atunci medicul i-a dat un tratament (nu stiu ce).
Intre timp a mai vorbit si cu alte persoane si i s-a recomandat sa mearga sa consulte si un alt medic. Acest al doilea medic i-a spus foarte hotarat ca trebuie neaparat o biopsie. Defapt chiar ieri a facut aceasta biopsie si trebuie sa asteptam rezultatul doua saptamani.

Ce parare aveti?...La ce sa ne asteptam?...Imi puteti da o interpretare mai pe intelesul oamenilor de rand a rezultatelor din testul Papanicolau?

Ce inseamna celule scuamoase superficiale, intermediare, parabazale?...am mai citit pe net si am inteles ca ar putea fi baza pentru celule canceroase...

ce inseamna ASC -SIL ?

Va multumesc

Ana te rog raspunde si aici. Pe mine ma depaseste.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#498 2008-10-01 18:35:05

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Test Papanicolau

asc-sil si atat? nu e h-sil sau l-sil?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#499 2008-10-02 08:19:35

1979legolas
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 7

Re: Test Papanicolau

Nu, nu scrie H-SIL sau L-SIL. Doar ASC -SIL. Am scris "cuvant cu cuvant" ce era scris pe foaia cu rezultate.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2008-10-02 10:42:57

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Test Papanicolau

nici io n-am mai auzit de rezultat asa....


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#501 2008-10-02 11:15:38

1979legolas
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 7

Re: Test Papanicolau

iata ce am gasit tot cautand pe net:
ASC -SIL cred ca vine de la ASCUS -SIL

Stadiile displaziei cervicale (displaziei de col uterin)


********************

De la introducerea testului Papanicolaou ?n 1943, au fost folosite mai multe clasificări ale rezultatelor acestuia. In prezent se utilizează 2 clasificări: sistemul Bethesda şi sistemul CIN (neoplazia cervicală intraepitelială, cervical intraepithelial neoplasia).
1.    Sistemul Bethesda (sistemul ASCUS, testul Papanicolaou atipic)
Sistemul Bethesda utilizează termenul leziune scuamoasă intraepitelială (SIL, squamous intraepithelial lesion) pentru a descrie modificările anormale ale celulelor de pe suprafaţa colului uterin. Celulele scuamoase sunt celulele subţiri, plate, care se află pe suprafaţa exterioară a colului uterin. Leziunea scuamoasă intraepitelială survine atunci c?nd celulele scuamoase normale de pe suprafaţa colului uterin sunt ?nlocuite cu un strat de celule anormale. Aceste modificări pot fi cu grad ?nalt sau cu grad scăzut, după cum urmează:

    * ASCUS (celule scuamoase atipice cu semnificaţie nedeterminată, atypical squamous cells of undetermined significance) ? reprezintă o modificare la limită (borderline), cu c?teva celule anormale
    * LGSIL (leziune scuamoasă intraepitelială cu grad scăzut, low-grade squamous intraepithelial lesion) ? reprezintă o displazie cervicală uşoară şi modificări celulare uşoare asociate cu HPV (virusul papiloma uman)
    * HGSIL (leziune scuamoasă intraepitelială cu grad ?nalt, high-grade squamous intraepithelial lesion) ? reprezintă displazie cervicală moderată sau severă, leziune precanceroasă sau carcinom in situ (cancer preinvaziv care cuprinde doar celulele de suprafaţă)
    * carcinomul cu celule scuamoase ? reprezintă cancerul invaziv al colului uterin (cancerul cervical)


2.    Sistemul CIN (neoplazia cervicală intraepitelială, cervical intraepithelial neoplasia)
Neoplazia cervicală intraepitelială (CIN) se referă la proliferarea unor celule noi, anormale. Intraepitelial se referă la straturile celulare superficiale. Sistemul CIN clasifică numeric gradele anormalităţilor celulare: CIN 1 (CIN I) este gradul cel mai redus iar CIN 3 (CIN III) este gradul cel mai ?nalt, după cum urmează:
?         atipia celulară ? corespunde modificării ASCUS din sistemul Bethesda
?         CIN I ? displazie uşoară; corespunde modificării LGSIL din sistemul Bethesda
?         CIN II ? displazie moderată; corespunde modificării HGSIL din sistemul Bethesda
?         CIN III ? displazie severă; corespunde modificării HGSIL din sistemul Bethesda
?         carcinom in-situ

*********************

Totusi ce sa inteleg din acest ASCUS?

Offline

 

#502 2008-10-02 11:20:31

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Test Papanicolau

Pai tocmai ce spuneau si fetele. Acel SIL trebuie sa se stie daca low risk sau high risk. Ele asta intrebau.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#503 2008-10-02 16:55:31

1979legolas
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 7

Re: Test Papanicolau

stiu ca ar trebui dar totusi nu scrie daca e low sau high.

scrie doar ASC-SIL. Ciudat...

doctora a spus dupa ce a facut operatie de preluare biopsie, ca probabil va fi nevoie de operatie si oricum e cel mai bine asa. Mama are 54 de ani si cica asta ar fi cea mai sigura solutie ca oricum nu mai vrea copii doar si poate fi tot timpul un factor de risc colul. A spus sa asteptatm rezultatul biopsiei. Oricum mi s-a parut un pic radicala solutia...dar ce stiu eu? poate e mai bine asa...

Voi ce parere aveti?...pentru ca mi s-a facut impresia ca doctora indica operatia chiar daca nu ar fi ceva grav, pentru a fi mai sigura ca nu mai ramane nici o sansa sa se dezvolte un cancer pe viitor.

Offline

 

#504 2008-10-02 16:58:38

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Test Papanicolau

ASCUS duce cu gandul la o leziune....cel mai bine asteptati rezultatul biosiei si atunci se va vedea daca e nevoie sau nu de histerectomie...eu sincer as face si un test hpv...caci daca intradevar are hpv si mai ales tulpinile cu risc crescut si aceste probleme operatia ar putea fi cea mai buna solutie...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#505 2008-10-22 18:52:17

1979legolas
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 7

Re: Test Papanicolau

buna seara

a primit mama mea rezultatele biopsiei

in realitate sunt doua rezultate:

1.chiuretaj uterin:
diagnostic histo-patologic: polip endometrial de 2/1.5 cm, cu glande dilatate chistic, discret infiltrat LY stromal. Fragmente endometriale cu aspecte de inegalitate de stimulare hormonala si colaps glandulo-stromal

2. chiuretaj endocervical
fragmente endocervicale cu prezenta de glande dilatate chistic, infiltrat LY stromal

va rog sa imi spuneti  ce inseamna aceste rezultate...ce parere aveti? ce ar trebui facut?

medicul ginecolog a spus ca nu-i nici o problema si ca nu e nimic grav dar ca totusi cand se hotaraste sa faca o operatie. Nu am prea inteles despre ce operatie ar fi vorba...

Ce parere aveti?

va multumesc mult

Offline

 

#506 2008-10-23 19:21:11

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Test Papanicolau

nu stiu sa-ti spun prea multe doar ca sustin parerea doctorului...ca nu e ceva grav


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#507 2009-01-09 18:00:48

narissa
Full member
Inregistrat: 2009-01-04
Mesaje: 934

Re: Test Papanicolau

Buna!
La ce varsta este recomandat testul Papa nicolau? Eu am 18 ani,si de curand miam vacut analize de secretie,insa am auzit si de acest test.Este recomandat sa il fac? Si care este procedura testarii...?


Come play my game.

Offline

 

#508 2009-01-09 21:13:17

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Test Papanicolau

daca ti-ai inceput viata sexuala poti sa-l faci, nu conteaza varsta. il repeti apoi anual
procedura de recoltare nu e prea diferita fata de cea pentru analiza de secretie

Offline

 

#509 2009-01-09 22:31:07

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Test Papanicolau

mda...mie mi-a zis medicul ca sunt prea mica pt pap lol

Offline

 

#510 2009-01-09 22:31:46

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Test Papanicolau

la cine mergi lady?
am inteles ca , crys merge  la negrini

Offline

 

#511 2009-01-09 22:39:55

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Test Papanicolau

am fost la antal dar am sa merg la altcineva caci nu mi-a placut din mai multe pct de vedere.pt candida mi-a dat doar crema externa...eu am vrut sa-mi faca si pap dar a zis ca sunt prea mica(18 ani) dar eu vreau sa fiu sigura ca sunt ok
crys recomanda pe negrini si olah. tu la cine mergi?

Offline

 

#512 2009-01-09 22:44:02

narissa
Full member
Inregistrat: 2009-01-04
Mesaje: 934

Re: Test Papanicolau

si mie mi-a zis la fel medicul,ca nu e necesar sa fac papa n. (am tot 18) dar l-as face totusi.e si gratuit. zi-mi te rog lady daca alt medic iti zice ceva nou despre pap.


Come play my game.

Offline

 

#513 2009-01-09 22:46:56

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Test Papanicolau

narissa a scris:

si mie mi-a zis la fel medicul,ca nu e necesar sa fac papa n. (am tot 18) dar l-as face totusi.e si gratuit. zi-mi te rog lady daca alt medic iti zice ceva nou despre pap.

am sa merg luna asta si am sa cer sa-l faca...eu stiu ca dupa un timp dupa ce ti-ai inceput viata sexuala(la mine e aproape un an jumate) e bine sa-l faci. am intalnit si fete de varsta noastra cu rani pe col etc asa ca eu zic ca n-ar strica
mama mea a platit destul de mult cand l-a facut..nu stiu daca e gratuit

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.