homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Test Papanicolau-26


#476 2008-04-23 15:29:07

miercuri
Membru
Inregistrat: 2008-04-23
Mesaje: 2

Re: Test Papanicolau

mersi mult de tot pentru raspuns. maine ma voi duce si voi face si analiza la secretie. ideea e ca de curand am facut un tratament pentru candidoza (ovule klion, spalaturi vaginale si canesten crema) cred ca am facut tratamentul asta de 3 ori in 5 ani. in afara de asta, anul trecut, cam o data la 3 luni faceam cistita si tratament cu neoxazol, apoi cu uricol si niste pastile cu b... sper sa nu aiba legatura chestiile astea cu o infectie mai nasoala nedepistata in timp si tratata incorect.

Offline

 



#477 2008-04-23 15:30:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Test Papanicolau

nu , nu cred


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#478 2008-05-23 11:42:24

diannasimona
Membru
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 2

Re: Test Papanicolau

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati,
astazi am primit rezultatele testului HPV care a iesit pozitiv pt tulpina 84 (MM8), nu stiu ce inseamna asta ...am citit pe net si am vazut ca este risc mediu..dar nu am inteles ce provoaca aceasta tulpina. Mi-a fost recomandat si un test papanicolau pe care l-am facut si inca astept rezultatele...

Poate cineva sa imi spuna ce consecinte are tulpina HPV 84 (MM8)...

Offline

 

#479 2008-05-23 11:45:51

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Test Papanicolau

diannasimona...ai warn pt posturi multiple...citeste te rog regulile...poate sa nu ai ba nicio consecinta...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#480 2008-05-26 21:48:09

andreea7
New member
Inregistrat: 2006-11-18
Mesaje: 37

Re: Test Papanicolau

Buna! Va rog frumos, am nevoie de un sfat pentru ca nu prea stiu cum sa procedez... Am o rana pe col de un an, pe care am tinut-o in frau cu tratament si PAP regulat. Saptamana aceasta am refacut PAP dupa sase luni si mi-a iesit clasa II cu inflamatie, plus ASC-H, care nu exclude H-SIL..... Sunt ingrijorata...medicul m-a programat pt cauterizare si colposcopie, insa as dori sa stiu daca e nevoie sa fac tipizarea pt HPV. In prezent fac tratament cu cervugid, pana la cauterizare.
De doi ani am o relatie stabila, nu am avut niciodata condiloame sau negi vaginali, doar aceasta rana pe col produsa de o candidoza de care am reusit sa scap. E nevoie sa ma testez pt HPV.... nu stiu ce sa fac si stau in stres continuu..... Va multumesc!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2008-05-27 00:29:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Test Papanicolau

ar fi bine sa faci testele hpv ca sa sti sigur...rezultatul papului nu indica neaparat hpv dar e bine sa excluzi si acest lucru...in rest e buna decizia medicului...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#482 2008-05-27 20:09:26

andreea7
New member
Inregistrat: 2006-11-18
Mesaje: 37

Re: Test Papanicolau

Mersic pt rasp! Nu stiu de ce traiam cu impresia ca doar persoanele care au sau au avut condiloame trebuie sa-l faca....

Offline

 

#483 2008-05-27 21:04:10

nelll i
Membru
Inregistrat: 2008-05-27
Mesaje: 1

Re: Test Papanicolau

buna. am facut testul papanicolau si scrie asa: dg clinic: vegetatii vulvare
descriere: celule exocervicale superficiale si intermediare. Celule endocervicale. Mucus. Exudat inflamator cu PMN. Bacili
Citodiagnostic: aspect inflamator; flora bacilara
Vreau sa stiu exact ce inseamna ca atunci cand mi s'a dat rezultatul mi s'a zis ca e ok si gata nu mi'a explicat nimic, nici un tratament, mi s'a zis doar sa il repet la anul.
Va rog sa imi spuneti ce se poate face, ce inseamna rez asta, ce e cu PMN acolo ca anul trecut nu era asa.
Eu am de aprox 2 ani negi genitali si mie tare frica de faptul ca stau si astept sa imi apara vreun cancer de col. Nimeni nu imi spune nimic...cum as putea sa scap de ei sau vreun tratam ceva. Nu stiu ce sa mai fac...

Offline

 

#484 2008-05-27 21:06:17

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Test Papanicolau

nell trebuie sa faci ceva sa scapi de negii aia fie ii cauterizezi fie cu anumite substante prescrise si aplicate de medic.mai trebuie sa faci si testul hpv sa vezi daca ai tulpini cu risc crescut de cancer.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#485 2008-05-29 21:29:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Test Papanicolau

intradevar e cam ciudat sa ai 1 si colpita mixta...si pe ce baza ti-a pus acel diagnostic? ti-a facut analiza de secretie?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#486 2008-05-29 21:46:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Test Papanicolau

daca intradevar papul e corect eu ma cam indoiesc de diagnostic...ar fi trebuit sa iasa 2...eu zic ori sa-i ceri explicatii ori sa iti ridici analiza si sa mergi cu ea la alt medic...ai ceva simptome?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#487 2008-05-29 22:06:48

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Test Papanicolau

hmmm...sfatul meu...o vizita la un alt medic...nu ai nici simptome...ai si pap 1...eu zic ca nu ai nimic...si doctora aia e dat dovada de exces de zel...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#488 2008-05-29 23:08:00

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Test Papanicolau

refa le...dar la alt medic...si daca rezultatul e tot 1 nu are rost sa faci testul hpv...doar daca vrei sa-ti faci vaccinul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#489 2008-07-05 13:00:59

ralcris
Membru
Inregistrat: 2008-06-29
Mesaje: 3

Re: Test Papanicolau

am facut si eu testul papanicolau si rezultatul este c

Offline

 

#490 2008-07-05 13:12:15

ralcris
Membru
Inregistrat: 2008-06-29
Mesaje: 3

Re: Test Papanicolau

scuze. este c2,
frotiu vaginal:absent-rare celule superficiale
-frecvente celule intermediare
-fl.Dod(nu stiu ce inseamna)
Iar acum o luna am fost diagnosticata cu ovarita bilaterala,congestie pelvina,am facut tratament dar nu ma simt foarte bine(inca mai am dureri ).Nu stiu ce sa mai fac,sa merg si la alt doctor?.....MULTUMESC

Offline

 

#491 2008-07-05 13:14:34

ralcris
Membru
Inregistrat: 2008-06-29
Mesaje: 3

Re: Test Papanicolau

scuze. este c2,frecvente pN
frotiu vaginal:absent-rare celule superficiale
-frecvente celule intermediare
-fl.Dod(nu stiu ce inseamna)
Iar acum o luna am fost diagnosticata cu ovarita bilaterala,congestie pelvina,am facut tratament dar nu ma simt foarte bine(inca mai am dureri ).Nu stiu ce sa mai fac,sa merg si la alt doctor?.....MULTUMESC

Offline

 

#492 2008-07-05 15:49:20

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Test Papanicolau

clasa adica c2 este ok.in rest imi pare rau dar nu prea inteleg mare lucru din ce ai scris tu...

si ai worn te rog sa citesti regulile si sa editezi smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#493 2008-07-18 22:22:35

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Test Papanicolau

papul pare ok. pt anexita trebuie mers la medic si facut tratament antibiotic


mami de minuni hjarta

Offline

 

#494 2008-10-01 14:02:11

1979legolas
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 7

Re: Test Papanicolau

Salut

Mama mea a facut un test papanicolau pentru ca nu se simtea bine. Rezultatul testului:

Celule scuamoase superficiale, intermediare, parabazale, celule glandulare, celule de tip parabazal, binucleate, rari nuclei liberi, hipertrofici, normocromi, citoliza, abundenta inflamatie, hematii
FCD III ASC -SIL.

Acest test l-a facut dupa ce a fost la un cabinet particular de ginecologie iar medicul i-a recomandat sa se interneze. Mama a spus ca nu poate sa se interneze din cauza serviciului si atunci medicul i-a dat un tratament (nu stiu ce).
Intre timp a mai vorbit si cu alte persoane si i s-a recomandat sa mearga sa consulte si un alt medic. Acest al doilea medic i-a spus foarte hotarat ca trebuie neaparat o biopsie. Defapt chiar ieri a facut aceasta biopsie si trebuie sa asteptam rezultatul doua saptamani.

Ce parare aveti?...La ce sa ne asteptam?...Imi puteti da o interpretare mai pe intelesul oamenilor de rand a rezultatelor din testul Papanicolau?

Ce inseamna celule scuamoase superficiale, intermediare, parabazale?...am mai citit pe net si am inteles ca ar putea fi baza pentru celule canceroase...

ce inseamna ASC -SIL ?

Va multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.