homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-33


#609 2009-08-19 10:54:30

irina.b
Membru
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 1

Re: Inflamatiile vaginale

Buna.Am fost la ginecolog si mi-a gasit o infectie vaginala, pt care mi-a dat spalaturi cu irigatorul.Am facut aseara pentru prima oara , dar m-a luat ameteala si o stare de greata. E posibil sa ma fi ranit cumva inauntru?

Offline

 



#610 2009-08-19 13:43:39

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Inflamatiile vaginale

ameteala si greata nu au legatura cu spalaturile. cu irigatorul te poti rani intradevar, ai grija cand il introduci

Offline

 

#611 2009-08-19 14:15:10

iulia_cristina
Membru
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

buna, am si eu cateva nelamuriri. Am avut cateva probleme in legatura cu secretia mea: vaginita si ultima data candidoza (pe care am tratat-o ). Mi-am facut analizele de secretie si papanicolau. Am fost la spitalul Universitar , mi-am luat rezultatele, dupa tratamentul impotriva candidozei dar medicul nu era si nu mi-a interpretat rezultatele. Te rog frumos sa ma ajuti. Plus de asta, am avut un contact sexual neprotejat si mi-a aparut o secretie urat mirositoare si maronie.(secretia este de cateva zile )

coloratie GRAM : -celule epiteliale - relativ frectevte
                        - leucocite - relativ frecvente ; Hematii..
                        - fibrina - ; detritus -
                        - flora gram pozitiva - frecventi bacili, rari cocobacili
                        - flora gram negativa - rari bacili
                        - fungi - rare filamente
                       - trichomonas - abs.
cultura : flora saprofita
cultura fungi: negativa

Frotiu conventional:
satisfacator pentru evaluare
celule endocervicale - prezente

Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna

Frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna.

As vrea sa stiu si ce medicament sa iau pentru secretia mea, asta pt ca m-am saturat sa ma tot duc prin spitale sa-mi mai fac iar analizele.

CERVUGID - am citit despre el si cred ca ar fi cel mai indicat.

Multumesc !

Ultima oara a fost editat de iulia_cristina (2009-08-19 14:16:41)

Offline

 

#612 2009-08-19 21:48:26

twilight
Membru
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1

Re: Inflamatiile vaginale

acum o saptamana juma' am fst la ginecolog din cauza unei scurgeri maronii care alterna cu sangerari. am cam ignorat-o o vreme crezand ca e menstra intrucat nu am cicluri regulate. Doctora m-a diagnoticat in urma consultului cu metroanexita dreapta hemoragica, colpita, vulvovaginita. Timp de 6 zile dim si seara am luat supozitoare diclofenac, 5 zile dim si seara ciprinol, 12 zile clotrimazol ovule seara si 10 zile duphaston dim si seara. problema e ca doctora mi-a zis sa fac spalaturi cu ceai de galbenele inainte sa introduc ovulul, dar nu a precizat daca doar in prima zi (ca sa scap de scurgerea maronie) sau pana la terminarea tratamentului. Eu am fct timp de o saptamana. E in neregula?

Offline

 

#613 2009-08-19 22:26:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Inflamatiile vaginale

normal ar fi  inainte de fiecare ovul

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2009-08-19 22:39:22

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Inflamatiile vaginale

iulia_cristina a scris:

buna, am si eu cateva nelamuriri. Am avut cateva probleme in legatura cu secretia mea: vaginita si ultima data candidoza (pe care am tratat-o ). Mi-am facut analizele de secretie si papanicolau. Am fost la spitalul Universitar , mi-am luat rezultatele, dupa tratamentul impotriva candidozei dar medicul nu era si nu mi-a interpretat rezultatele. Te rog frumos sa ma ajuti. Plus de asta, am avut un contact sexual neprotejat si mi-a aparut o secretie urat mirositoare si maronie.(secretia este de cateva zile )

coloratie GRAM : -celule epiteliale - relativ frectevte
                        - leucocite - relativ frecvente ; Hematii..
                        - fibrina - ; detritus -
                        - flora gram pozitiva - frecventi bacili, rari cocobacili
                        - flora gram negativa - rari bacili
                        - fungi - rare filamente
                       - trichomonas - abs.
cultura : flora saprofita
cultura fungi: negativa

Frotiu conventional:
satisfacator pentru evaluare
celule endocervicale - prezente

Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna

Frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna.

As vrea sa stiu si ce medicament sa iau pentru secretia mea, asta pt ca m-am saturat sa ma tot duc prin spitale sa-mi mai fac iar analizele.

CERVUGID - am citit despre el si cred ca ar fi cel mai indicat.

Multumesc !

analizele sunt bune, nu reiese ca ai avea ceva. le-ai facut inainte de acel contact sau dupa?
nu lua nimic de capul tau! mergi la medic

Offline

 

#615 2009-08-21 12:49:37

iulia_cristina
Membru
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

Din pacate le-am facut inainte  de contactul sexual. N-as vrea sa ma mai duc la medic. Sunt sigura ca nu e din vina mea, mai ales ca am analizele bune, dupa cum mi-ai spus. Nu as vrea sa ma mai duc la medici, vreau sa iau ceva si sa-mi treaca, ca nu mai suport mirosul. Am impresia ca il simt tot timpul, ma obsedeaza, mai ales cand transpir mult (eu alerg in fiecare seara).
Si cred ca am sa-i si zic lui ca are ceva!

Trebuie sa existe o solutie rapida ! Trebuie neaparat sa ma duc la medic ?

Multumesc !

Offline

 

#616 2009-08-21 13:47:50

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Inflamatiile vaginale

DA,  TREBUIE sa mergi la medic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#617 2009-09-02 13:57:41

dyannaa
Membru
Inregistrat: 2009-09-02
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

Buna ziua.Am si eu o problema , daca se poate un sfat ceva ca sunt disperata nu stiu la cine sa mai apelez.
am fost pana acum la 3 medici ginecologi si nu am primit un tratament bun.Anul trecut in vara am avut o infectie vaginala si urinara dar am tratat`o,de atunci la fiecare 2 3 4 luni am usturimi cand fac pipi,dar nu tin mult pt ca iau supozitor ketonal si tin toata ziua un saculet cu sare cald si stau la caldura mult.De fiecare data fac si examen de urina si nu imi iese infectie.Si am si dureri mari la contact sexual de fiecare data.Mi s`a spus ca am Boala Inflamatorie Pelvina si o rana pe col.La analiza papanicolau  a iesit "Cocobacili si modificari celulare reactive asociate cu inflamatia".Am facut de 2 ori ecografie trasvaginala in 2 luni si mi`a iesit lichid in fundul de sac douglas grosime 8,5 mm,si doctorii nu stiu sa imi spuna de la ce o am.Doctorita prima oara cand am facut setul de analize mi`a dat Ceprofloxacin,Nos-pa si supozitoare diclofenac, o alta doctorita dupa tratamentul acela mi`a dat gentamicina 7 zile de 2 ori pe zi si nu mi`a trecut pentru ca dupa 2 luni m`am intors la ea pentru ca iar incepuse sa ma usture,nu stiu ce sa mai fac,sunt disperata.nu stiu unde sa ma mai duc.Am inteles ca e serioasa treaba, ca daca nu o tratez pot sa nu mai fac copii.

Va rog sa raspundeti.Pupici si multa sanatate

Ultima oara a fost editat de dyannaa (2009-09-02 14:57:44)

Offline

 

#618 2009-09-02 23:25:38

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

dyannaa i am lasat doctoressei linkul...multa sanatate...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#619 2009-09-04 13:33:28

dyannaa
Membru
Inregistrat: 2009-09-02
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

crys_ty_na a scris:

dyannaa i am lasat doctoressei linkul...multa sanatate...

mersi mult

Offline

 

#620 2009-09-04 14:07:51

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: Inflamatiile vaginale

am si eu o problema cateodata imi apar mici taieturi rosi intre labile mari si labile mici chiar pe cutele pielii, ma dau cu crema triderm mi-a dato ginecologul acu cateva luni pentru o alergie, si imi trec repde o zi max 2. orare din ce cauza apar, sa fie iritatie ?

Offline

 

#621 2009-09-04 18:12:51

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

o analiza de secretie ai facut?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#622 2009-09-04 23:20:06

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: Inflamatiile vaginale

da si nu mi-a iesit nimica. era doar alergie ceva mai ciudata ca ma ustura cand urinam si aveam disconfort, dar mi-a trecut dupa crema. si acuma dimineata am avut taieturile alea m-am dat cu crema si gata
arata ca sabalutele alea ce sa fac in coltu gurii numa cas mai lungi si pisca

Ultima oara a fost editat de papushik (2009-09-04 23:22:29)

Offline

 

#623 2009-09-05 22:25:20

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: Inflamatiile vaginale

Am si eu o problema neutral..Am o mancarime in jurul vaginului, parca si pe labiile mici, si nu prea inteleg de la ce e si cu ce ar trebui sa ma tratez. Eu cred ca e de la faptul ca am facut exercitii pe bicicleta acasa, si transpirasem si de atunci simteam un diconfort, ca ma frecam cu zona aceea de sa..(eu cand transpir, ma irit de obicei cam peste tot)
Am crezut ca-mi trece, dar sunt cam 3 zile de atunci si tot simt mancarimi, dar nu tot timpul, ci cand port chiloti in oras sau prin casa cand se mai ating pantalonii..Secretii anormale nu am, aproape deloc( sau, in fine, am ca si pana acum). La medic nu cred ca mai am timp sa merg, pentru ca luni plec in Grecia..Daca stiti un unguent pentru mancarimile astea..o sa merg maine la farmacie..Ca nici candida nu cred ca am din cum stiu eu ca se manifesta
Mersi


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#624 2009-09-06 00:18:42

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Inflamatiile vaginale

incearca cu crema de galbenele sau cu ceai de musetel. daca e doar o iritatie trece, daca nu inseamna ca va trebui sa mergi la medic

Offline

 

#625 2009-09-06 10:23:59

Dr. Istrate
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 54

Re: Inflamatiile vaginale

Si unguentul Nidoflor te-ar putea ajuta. Dupa ce te intorci fa niste analize.

Offline

 

#626 2009-09-06 10:34:01

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: Inflamatiile vaginale

Multumesc !


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#627 2009-09-06 13:54:44

Asher
Full member
Inregistrat: 2009-09-05
Mesaje: 154

Re: Inflamatiile vaginale

Indraznesc si eu..

Primul meu contact sexual a fost pe 20 iulie. A fost perfect, fara nicio durere, dar al doilea a durut si am si sangerat..si am aut o inflamatie vaginala. [poate ca m-a durut si am sangerat din cauza ca am fost cam salbatica big_smile eram deasupra si incepusem sa ma misc mai repede  sexinpat  ] Abia mergeam si nu suportam nici macar chiloti pe mine. Dupa cateva zile mi-am revenit, dar tot mai simteam durere in timp ce faceam dragoste cu iubi. De cele mai multe ori era suportabila si alegeam sa n-o bag in seama. Am avut scurgeri maronii si urat mirositoare..acum nu mai sunt asa frecvente si abundente. Stiti cumva ce ar putea fi? La control abia la sfarsitul lunii ma pot duce, pentru ca muncesc si nu-mi pot lua liber. supa  Atunci am ales sa trec cu vederea, dar stiu ca nu e de jucat cu asta. Tin sa mentionez ca am cistita si anexita. Am facut tratament anul trecut si l-am intrerupt ca imi revenisem.

astept raspunsurile voastre

Ultima oara a fost editat de Asher (2009-09-06 13:57:10)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.