homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-34


#628 2009-09-08 15:15:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

dyannaa a scris:

Buna ziua.Am si eu o problema , daca se poate un sfat ceva ca sunt disperata nu stiu la cine sa mai apelez.
am fost pana acum la 3 medici ginecologi si nu am primit un tratament bun.Anul trecut in vara am avut o infectie vaginala si urinara dar am tratat`o,de atunci la fiecare 2 3 4 luni am usturimi cand fac pipi,dar nu tin mult pt ca iau supozitor ketonal si tin toata ziua un saculet cu sare cald si stau la caldura mult.De fiecare data fac si examen de urina si nu imi iese infectie.Si am si dureri mari la contact sexual de fiecare data.Mi s`a spus ca am Boala Inflamatorie Pelvina si o rana pe col.La analiza papanicolau  a iesit "Cocobacili si modificari celulare reactive asociate cu inflamatia".Am facut de 2 ori ecografie trasvaginala in 2 luni si mi`a iesit lichid in fundul de sac douglas grosime 8,5 mm,si doctorii nu stiu sa imi spuna de la ce o am.Doctorita prima oara cand am facut setul de analize mi`a dat Ceprofloxacin,Nos-pa si supozitoare diclofenac, o alta doctorita dupa tratamentul acela mi`a dat gentamicina 7 zile de 2 ori pe zi si nu mi`a trecut pentru ca dupa 2 luni m`am intors la ea pentru ca iar incepuse sa ma usture,nu stiu ce sa mai fac,sunt disperata.nu stiu unde sa ma mai duc.Am inteles ca e serioasa treaba, ca daca nu o tratez pot sa nu mai fac copii.

Va rog sa raspundeti.Pupici si multa sanatate

presupun ca analiza de urina o faci fara sa iei vreun antibiotic inainte
echografia transvaginala depinde in care parte a ciclului ai facut-o(ovulatia poate sa fie o cauza pentru lichidul din fundul de sac).
Infectiile urinare joase nu afecteaza fertilitatea...boala inflamatorie pelvina insa o poate afecta
presupun ca macar un examen de secretie ai facut, nu?
oare ce ne-a spus el?
tratramentele facute de tine vizeaza boala inflamatorie pelvina...esti insa sigura ca nu ai facut candidoza vaginala de la atita antibiotic?
dup[a cum observi e lunga discutia
cel mai bine e sa o porti cu medicul tau ginecolog, in cabinet, ca sa poata avea acces la toate informatiile si sa te poata ajuta


Asher durerile de la contact si inflamatia, poate chiar si singerarea, pot fi in legatura cu dezvirginarea(mai salbatica asa cum spui...
nu cred insa ca e nimic foarte urgent si ca poate astepta pina la controlul de la sfirsitul lunii


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#629 2009-09-09 14:24:34

Asher
Full member
Inregistrat: 2009-09-05
Mesaje: 154

Re: Inflamatiile vaginale

Multumesc mult smile

si..daca am anexita e musai sa facem tratament amandoi? Si daca da, cam ce?

Offline

 

#630 2009-09-09 18:35:56

dyannaa
Membru
Inregistrat: 2009-09-02
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

da analiza de urina o fac fara sa iau vreun antibiotic inainte.Prima ecografie am facut`o pe 1 aprilie si menstruatia mi`a venit pe 5 aprilie, a 2a ecografie am facut`o pe 10 iunie si menstruatia mi`a venit pe 23 .
Am facut si si examen de secretie vreo 2 atunci cand am facut si ecografia si mi`a iesit doar "inflamatie nespecifica" asa scria.Am facut si analie de sange si totul a iesit bine.Iar atunci cand am luat antibiotic luam si ovule ca sa nu fac candidoza.Si am intrebat toate acestea pentru ca nu stiu unde sa ma duc sa imi explice  si mie cineva ce am, pt k la fiecare doctor la care am fost nu imi spuneau nimic si acum nu stiu unde sa ma duc, la ce medic ginecolog.Analiza din col nu am facut si nici colposcopie, cred ca ar trebui sa fac , cu toate ca eu nu am nici un alt simtom decat ca ma dor ovarele rau si la 2 3 luni ma ustura cand fac pipi de mor.Secretia este normala,nu am mancarimi sau altceva.
Multumesc pt raspuns,sper sa va uitati si peste ce am scris acum.

Ultima oara a fost editat de dyannaa (2009-09-15 15:52:44)

Offline

 

#631 2009-09-10 09:25:08

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Inflamatiile vaginale

Asher, daca ai anexita te tratezi doar tu. iar tratamentul ti-l da ginecologul, pe forum nu se recomanda medicamente.

Offline

 

#632 2009-09-12 18:49:59

Asher
Full member
Inregistrat: 2009-09-05
Mesaje: 154

Re: Inflamatiile vaginale

camysh a scris:

Asher, daca ai anexita te tratezi doar tu. iar tratamentul ti-l da ginecologul, pe forum nu se recomanda medicamente.

am citit undeva ca trebuie sa ne tratam amandoi. Prefer sa intreb decat sa nu fac/facem cum trebuie.
Multumesc. Astept pana la sfarsitul lunii si mergem atunci de manuta la ginecolog

Offline

 

 Publicitate


loading...

#633 2009-09-20 12:53:22

hellgirl
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 69

Re: Inflamatiile vaginale

buna deci am revenit pentru ca sunt cam disperata....si mai ales ca prietenul meu ma acuza de ceva ce nu am facut! sunt partenra lui de 6 luni si o facem neprotejat  si el e singurul si el ma asigura ca sunt singura lui fata cu care o face!noi la inceput foloseam des lubrifiant pentru ca el se uda foarte greu (mai deloc) si eu ma ud repede dar la al doilea contact numai ma udam cat pentru amandoi  si am folosit lubrifiant de la durex toate bune ....o faceam si cam des la inceput adica mai ca in fiecare zi si de la un timp eu am inceput munca si numai am timp el restantele si simteam ca nu suport fara sa am un contact sexual si  ....penultima data am folosit lubrifiant si am simtit o usturime jos exact unde ma manca (adica la intrare) si  la o sapt adica ieri seara am facut-o iar cu lubrifiant si ...nenorocire lui i s a umflat penisul si se rosise si la mine jos exact la intrare eram foarte rosie si ma manca foarte rau si  m am panicat:-| pentru ca el  se luase de mine ca daca am de gand s-o fac cu altul sa-l anuntz normal m am simtit foarte aiurea si mai ales ca ne am certat foarte rau in ultima vreme si am avut destule probleme si asta mai lipsise

vreau sa va zic ca de la penultimul contact sexual secretia mea numai era gelatinoasa s a facut cam branzoasa asa :-|:-| doar ca nu miroase urat nimic:-| si  mi s a mai intamplat asa o data  pana sa ma duc la un control si mi-a zis ca  mananc junkye food k sunt stresata si am presupus asta....acum jos numai sunt umflata numai sunt rosie e normal roz nu ma mai mananc nici pe el ca am vb cu el doar ca ma voi duce la medlife  de urgenta sa mi  fac un control de secretie!Eu i am zis ca e de la lubrifiant probabil ...a expirat desi scria ca expira in 2012...poate nu a fost tinut in conditii bune...stiu si eu oricum pe prospect scria sa nu il folosim in exces ........nu stiu ce sa mai cred:((( plsss help pana maine cand ma duc la medlife ca sa-i demonstrez ca nu e ceea ce crede........desi mi=e sa nu fie ceva mai rau si sa pic aiurea ...pentru ca grater(cred ca ne despartim ......

plsss help......nu stiu ce sa mai cred si ma panichez si cam repede......

Ultima oara a fost editat de hellgirl (2009-09-20 12:55:43)

Offline

 

#634 2009-09-20 13:20:56

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Inflamatiile vaginale

hellgirl, se poate sa va fi iritat si de la lubrifiant, iar secretia branzoasa se poate sa fie de la o candidoza, o dereglare a florei vaginale. nu rezolvi nimic daca te panichezi

in ceea ce priveste partenerul eu asa avea o discutie serioasa cu el si i-as spune ca nu se poate ca intr-o relatie sa nu existe incredere...

Offline

 

#635 2009-09-21 10:43:58

hellgirl
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 69

Re: Inflamatiile vaginale

da azi ma duc la doctor............am vazut ca secretia a inceput sa-si schimbe mirosul.e clar e ceva prin transmitere sexuala .......doar ca eu nu am facut-o cu altcineva si dak il acuz si el nu a facut nimic:-| nuj astept rezultatul analizelor si dupa












RASPUNSSSSSSSSSSSSSSS:::!!!
pai lucrurile stau in felul urmator am fost la o ginecoloaga care decat mi-a luat probe rezultatele le voi discuta cu o prietena care e dermatolog si mereu m am bazat pe ea si ma ajutat ca la cati ginecologi am fosti toti mai prosti ca altul....

faza cu prietenul meu este ca mi-e frica de rezultat adica sa zica ceva gen da ceva luat prin contact sexual neprotajat si atunci gandul ma duce la prietenul meu care ma inselat:-|grater si desi toate prietenele mele spun sa-l las pentru ca de 6 luni numai sunt fericita numai rau imi face nu pot:((( il iubesc si de asta acum daca chiar ma inselat si vad asta...nu va fi prost sa recunoasca!! dar daca e doar dereglare florei ar fi bine ii demonestrez ca nu am nici o vina pentru ca deja mi=-a zis ca daca  tot te culci cu altul macar puteai sa zici si iam zis ca nu eram proasta sa o fac fara;).........nu a mai comentat...doar ca baietii mereu dau vina pe noi chiar daca suntem sau nu de vina..... si acum astept pana joi cand aflu rezultatul analizelor si  dermatoloaga imi va zice de ce am patit asta.



app secretia mea miroase foarte urat...eu ma mai gandesc la alta faza ca v am zis voua ca am luat niste pastile care scriau ca e posibila sa fac candida si ma gandeam ca poate de la astea ca eu nu aveam nimic joc dar idioata aia ma pus sa le iau 5 zile pana aflam rezultatul analizelor......forgetit doctorii astea.....si am mai avut probleme de la antibiotice daca iau prea multe fac jos infectie....si antibiotice nu am luat...si acum vreau sa-i demonstrez lui ca eu nu l am inselat dumbom  dumbom  dumbom  dumbom  dumbom  dumbom  dumbom  box  box  box  box  box  box

Ultima oara a fost editat de hellgirl (2009-09-21 21:52:12)

Offline

 

#636 2009-09-21 12:18:58

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Inflamatiile vaginale

hellgirl, secretia se poate modifica si de la candida sau gardnerella care sunt dereglari ale florei deci nu privi totul atat de negru
sa ne spui ce ti-a zis medicul puss

Offline

 

#637 2009-09-23 21:48:25

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: Inflamatiile vaginale

Buna seara,
in urma unor analize mai amanuntite au rezultat:
CULTURA COL UTERIN: NU S-AU DEZVOLTAT GERMENI MICROBIENI, ABSENTE SPECII DE LEVURI SI MUCEGAIURI
TEST MICOPLASME................. . pozitiv
MYCOPLASMA HOMINIS .............. ABSENT
UREAPLASMA UREALYTICUM ......... 10.000 CCU/ml
Antigen Chlamydia..........................negativ

la urocultura mi-a iesit -------
ESCHERICHIA COLI............................ PREZENT
NUMAR TOTAL DE GERMENI: 30.000 UFC/ml

Nu inteleg cum am 2 infectii diferite. E-coli nu trebuia sa iasa si la cultura de col uterin? sau ureaplasma asta nu trebuia sa apara si in urina? ce se intampla?
am ajuns la ginecolog inainte sa am rezultatul pt urocultura si mi-a prescris tratament 7 zile cu ciprinol si niste ovule preparate dupa antibiograma.
Va rog daca stie cineva sa ma lamureasca si sa-mi spuna daca tratamentul pe care l-am primit este eficient si pt e-coli din urina. S-a tratat cineva pt afectiune asta (ureaplasma)? se trateaza usor? am sanse sa scap repede de ea? pot avea infectii diferite cum reise din analize?
multumesc

Offline

 

#638 2009-09-23 22:40:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

ai ureaplasma (care reiese din analiza secretiei vaginale) si o infectie a tractului urinar cu e.coli...sunt in locuri diferite sa zic asa...daca trat ti a fost prescris pe baza antibiogramei ar trebui sa fie eficient dar dupa finalizarea lui trebuiesc repetate analizele...poti da o cautare pe forum ca sa afli mai multe despre aceste infectii..s-a mai discutat aici despre ele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#639 2009-09-23 22:42:43

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Inflamatiile vaginale

de fapt ti s-a raspuns si dincolo. Nu mai posta acelasi lucru la 2 topicuri.

Offline

 

#640 2009-09-25 20:14:36

hellgirl
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 69

Re: Inflamatiile vaginale

hello revenita cu rezultatul analizelor.....totul ok inafara de niste bacterii "clue cells" am mai patit asa prin primavara  s a tratat atunci   .....dar acum .e posibil ca partenerul meu daca s a culcat cu o fata cu bacteria asta s-o iau si eu sau nu se ia prin transmitere sexuala neprotejata? eu am citit pe net ca cica nu se ia dar.... atunci cand m am umflat foarte rau si eu si el  folosisem si lubrifiant sa fi fost o reactie alergica  intre lubrifiant si aceste mici bacterii care erau furioase?
   Vreau sa va zic ca de 2 saptamani nu prea dorm sunt foarte stresata mananc numai prostii si stau cam prost cu nervii din cauza celor 2 job-uri luate  secretia mea era un pic schimbata inainte ca textura nu miros sau culoarea  ca mi s a mai intamplat si stiam, e posibil sa le fi deranjat tare lubrifiantul si ultimul contac de am dat in asa ceva?
Trebuie sa urmam impreuna un tratament? sm  sm  sm  sm  sm  sm

Ultima oara a fost editat de hellgirl (2009-09-25 20:15:26)

Offline

 

#641 2009-09-26 13:56:07

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Inflamatiile vaginale

prezenta acelor clue cells indica o vaginoza bacteriana care a aparut din cauza unui dezechilibru in flora vaginala. eu zic sa lasi in pace bolile cu transmitere sexuala si gandurile negre si sa tratezi infectia. printre cauze se pot numara si stresul sau lubrifiantul care se poate sa-ti fi dat peste cap flora normala

iti va spune medicul daca are nevoie si partenerul de tratament

Offline

 

#642 2009-09-30 12:10:22

babeangel
New member
Inregistrat: 2009-05-20
Mesaje: 48

Re: Inflamatiile vaginale

buna fetelor,am si eu o nelamurire!am fost la ginecolog si a constatat ca am inflamatie pelvina si mi-a prescris antibiotice si ovule macmiror.Am inceput tratamentu care trebuia sa tina 10 zile dar dupa a 4-a zi de tratament mi-a venit menstra.Intrebarea mea este daca dupa ce imi trece menstra pot sa continui tratamentu ce o mai ramas din el...6 ovule sau e nevoie sa o iau de la inceput?sad astept raspunsul vostru:D multumesc anticipat!

Offline

 

#643 2009-09-30 13:11:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

poti continua dupa menstra...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#644 2009-09-30 14:50:36

babeangel
New member
Inregistrat: 2009-05-20
Mesaje: 48

Re: Inflamatiile vaginale

ms mult pentru raspuns:-*

Offline

 

#645 2009-09-30 14:52:00

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

cu placere smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#646 2009-10-03 13:38:49

dorolly
Membru
Inregistrat: 2009-10-03
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

Buna! Am si eu o mica intrebare.... am o inflamatie la intrarea in vagin, putin pe partea dreapta si foarte dureros la contacte sexuale. Am fost la gineco si mi-a spus ca nu stie ce poate fi, prin urmare nu mi-a dat nici un tratament. Mentionez faptul ca in mod obisnuit nu ma doare deloc, nici la urinare, sau atingere. Mi-a spus insa ca  e posibil sa fie de la tratamentul cu antibiotice pe care l-am din cauza unei infectii cu gardnerella sau din cauza anticonceptionalelor (Diane 35), luate pentru vindecarea unui chist de 4 cm. Ar mai putea fi de asemenea din cauza unei infectii locale sau a unei raceli. Nu am mai patit niciodata asa ceva, si sunt nelinistita pentru ca o am de mai bine  de o luna si s-a micsorat foarte putin. Siti cumva ce analize trebuie sa fac sau la ce medic sa apelez pentru vindecare? Va multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.