homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-29


#533 2009-11-20 15:47:53

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: gardnerella vaginalis

cosmina06, nu ti-a spus doctorul nimic de spalaturi?
eu am alt tratament si mi-a specificat doctorul (chiar a scris si pe reteta) sa fac spalaturi cu tantum rosa inainte de ovule.
Insa ... am citit pe aici ca nu sunt prea indicate spalaturile astea.
Eu una, am incredere in doctorul meu, si daca mi-a zis sa fac spalaturi ... asa fac. altfel, n-as fi facut.
Sa speram ca scapam si de gardnerella   signof10
puss




"daca poti , sa faci o pauza de 15 zile , e doar parerea mea , dupa aceste 15 zile , respectiv la 5 zile dupa ultimul flagyl te duci si repeti analiza
apoi incepi si cu feminella , si le pui si tu in zilele in care nu esti fertila , respectiv in zilele in care nu lucrati la bebe este o parere neavizata"

tttttt, mai am 2 zile de tratament cu flagyl si ma gandeam ca dupa sa incep feminella (6 zile), apoi sa refac analiza pt gardnerella. Citeam mai sus, in ce m-ai sfatuit tu, si ma gandeam ... inainte de un nou control trebuie sa fac pauza de la orice tip de ovul? oare afecteaza analiza?
astept pareri si de la voi
mersi

Ultima oara a fost editat de aliy (2009-11-20 15:59:19)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 



#534 2009-11-20 18:42:39

ille
New member
Inregistrat: 2009-10-09
Mesaje: 10

Re: gardnerella vaginalis

fetelor si mie tot doxiciclina mi-a dat ,si mie si sotului meu insa nu mi-e rau deloc , va pup.Apropo super tare chestia aceea cu barza.........ttttt

Ultima oara a fost editat de ille (2009-11-20 18:46:06)

Offline

 

#535 2009-11-20 21:50:06

cosmina06
Membru
Inregistrat: 2009-11-20
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

multumesc pt raspunsuri. sper sa scapam toate de problema asta

Offline

 

#536 2009-11-23 09:58:35

ami1978
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-23
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

Buna. Am fost la ginecolog si rezultatul la secretia vaginala este Gardnerella vaginalis. Am primit tratamen cu Flagyl 2 grame doza unica pt mine si 2 grame pt prietenul meu (credeati-ma e tare neplacut sa inghiti 8 pastile a 250 mg mai ales ca prietenul meu e sportiv si nu prea are "prietenie" cu medicamentele) si ovule feminella timp de 6 zile. In prostia mea am baut un paharel de vin rosu si m-am ales cu o alergie de toata frumusetea (mancarimi pe tot corpul si mi s-au umflat ochii). Intrebarea mea este daca afecteaza cumva tratamentul faptul ca am baut alcool. Si vroiam sa mai intreb daca acest tratament este de ajuns ca sa zic asa (am vazut postate aici tot felul de tratamente care includ spalaturi vaginale etc) Multumesc si scuze pt mesajul lung.

Offline

 

#537 2009-11-23 11:26:08

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

daca nu ti-a mentionat nimic doctorul  de spalaturi vaginale atunci nu le faci , oricum nu prea sunt recomandate in gardnerella , legat de faptul ca ai baut vin , nu stiu sa iti zic , ai grija pe viitor , citeste prospectul

Offline

 

 Publicitate


loading...

#538 2009-11-23 16:19:09

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: gardnerella vaginalis

ami-si eu fac tratament cu flagyl si din cate am citit eu pe prospect e contraindicat alcoolul-provoaca reactii adverse ..pe viitor ai grija


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

#539 2009-11-24 09:00:48

ami1978
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-23
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

Am vb si cu doctorita si a zis ca vinul nu este cauza alergiei, asa ca pe langa cefalexina mai sunt alergica si la metronidazol. Asta este acum. Sper sa scap de problema cat mai repede

Offline

 

#540 2009-11-24 11:52:15

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: gardnerella vaginalis

Buna

Eu am terminat tratamentul  cu flagyl si tantum rosa. Acum folosesc ovulele Feminella pt refacerea florei (lactobacilii erau absenti la mine) si sunt cam ingrijorata. De cand am inceput tratam., am o secretie abundenta (nu stiu ... chiar sa se elimine ovulul asa mult?; cand puneam flagyl nu era asa densa).
Nici nu stiu ce sa fac ... ma si ustura.
Trebuie sa refac analiza de gardnerella, dar inca n-am gasit un loc liber la doctor curand.
Oare o fi vreo problema?
Parca ma simt mai rau decat pana sa aflu de boala asta. si secretiile sunt mai abundente.
Astept raspunsul vostru.

Mersi.va pup


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#541 2009-11-25 08:44:55

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: gardnerella vaginalis

Parerea mea este ca se elimina ovulul. Depinde de la ovul la ovul cat de mult se elimina din el. Totusi nu poti sti sigur pana nu refaci analiza de secretie.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#542 2009-11-25 10:47:01

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: gardnerella vaginalis

andreea_andy2 a scris:

Parerea mea este ca se elimina ovulul. Depinde de la ovul la ovul cat de mult se elimina din el. Totusi nu poti sti sigur pana nu refaci analiza de secretie.

Multumesc pt raspuns.
Mai am o intrebare, te rog: daca in seara asta termin tratamentul cu ovule Feminella, pot sa merg maine sa refac analiza pentru gardnerella? adica rezultatul va fi concludent sau sa mai las sa treaca cateva zile pana la analiza?
o zi buna  puss


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#543 2009-11-25 12:27:40

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

mai asteapta 3 - 4 zile

Offline

 

#544 2009-11-25 12:28:25

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: gardnerella vaginalis

Eu zic sa mai astepti cateva zile sa se curete vaginul de resturi de ovul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#545 2009-11-27 14:59:23

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: gardnerella vaginalis

Am inteles ... multumesc. Voi mai astepta. Oricum vad ca n-am nici o sansa sa gasesc liber la doctor pana pe 15 dec.
Sincera sa fiu, n-am de gand sa astept atat pana sa refac analiza ... ca vreau sa stiu daca mi-a trecut, daca pot trece la "facut bebe".

Mai am o rugaminte. M-am gandit sa merg sa refac analiza la Cantacuzino (pe biletul de recomandare ginecologul meu a scris " secretie+cultura"). Am intrat pe site si nu stiu care sunt denumirile
http://www.cantacuzino.ro/ro/?p=34
poate imi spuneti si mie (ca sa fac un calcul)

Ultima oara a fost editat de aliy (2009-11-27 16:08:18)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#546 2009-11-27 15:00:36

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: gardnerella vaginalis

mie nu-mi merge site-ul...am dat click si nu apare.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#547 2009-11-27 15:05:08

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: gardnerella vaginalis

YoHanna a scris:

mie nu-mi merge site-ul...am dat click si nu apare.

mda... nu stiu de ce. e site-ul instit. cantacuzino la sectiunea analize medicale /oferta de servicii


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#548 2009-12-11 11:24:58

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: gardnerella vaginalis

Am refacut analizele ... astept rezultatul inca vreo 6 zile.
Partea nasoala e ca de vreo saptamana am niste usturimi cumplite. Continuu.
Nici nu stiu ce sa fac sa-mi mai treaca un pic. Ce sa fac/iau? ca pana vin rezultatele, doctorul nu-mi poate prescrie vreun tratament. POate stiti ceva ...


grater  si eu care ma gandeam ca dupa tratamentul de gardnerella ma apuc de bebe ...
vad ca mereu mai intervine ceva


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#549 2009-12-15 20:26:50

novembre
Membru
Inregistrat: 2009-12-15
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

Bine v-am gasit!
Va scriu pentru prima data desi urmaresc de foarte multa vreme forumul.

Daca este cineva care ma poate ajuta cu niste raspunsuri, va multumesc anticipat.
Povestea pe scurt. Ma lupt si de mai bine de o luna si eu cu gardnerella vaginalis.

Primele analize bacteorologic lama aratau asa (12.11.2009):
- rare celule epiteliale izolate si grupate in placarde
- frecvente leucocite polimorfonucleare neutrofile
- rari coci gram pozitivi dispusi in diplo si in lanturi scurte
- frecventi bacili gram negativi cu aspect de enterobacterii
- absenti lactobacili doederlein
- gardnerella vaginalis

Urmez la recomandarea medicului ginecolog:  3 zile tratament cu ovule Canesten, vine menstruatia si imediat dupa tratament cu antibiotice Azitrox 500 mg de 2 ori pe zi timp de 5 zile si 12 zile ovule Cervugid.

Intre timp am mancat o tona de iaurt pentru a face ceva cu redresarea lactobacililor, am folosit numai gel intim LACTACYD femina plus si n-am folosit tampoane interne, numai absorbante. Ma gandesc serios sa incep sa iau si Biotics.
Dupa tratament imi recoltez din nou (09.12.2009) si rezultatele la a doua lama, spre dezamagirea mea,  sunt aproape identice, respectiv:

- foarte frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
- rare leucocite polimorfonucleare neutrofile
- rari coci gram pozitivi dispusi in diplo si in lanturi scurte
- absenti lactobacili doederlein
- prezenta gardnerella vaginalis

Astazi am fost cu rezultatele la medicul ginecolog care a ramas un pic surprinsa. Pentru ca nu ma incanta deloc sa ma indop cu pastile, hotaram impreuna sa recoltam sapt viitoare (sunt la menstruatie ) din nou si sa le duc la alt laborator, dupa care sa vedem ce este de facut dupa.

Ce parare aveti? V-ati mai confruntat cu asa ceva? Este posibil ca dupa un astfel de tratament sa nu fie aproape nici o schimbare sau se poate sa fie analizele gresite? Ce pareri/sfaturi imi puteti da din experienta voastra, v-as fi recunoscatoare. Desi sunt o persoana foarte calma, incep sa ma ingrijorez  sad
Mentionez ca pana la 26 ani este prima data cand ma confrunt cu asa ceva sad

Ultima oara a fost editat de novembre (2009-12-15 20:28:37)

Offline

 

#550 2009-12-21 14:19:55

brebenika
Membru
De la: craiova
Inregistrat: 2009-12-21
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

Si eu am fost diagnosticata cu gardnerella, tratamentul recomandat :cervugid ovule si timizol cate 4 pastile o data timp de 3 zile
Ptr partener 4 pastile o data de timizol..sper sa dea randament acest tratament.

Offline

 

#551 2010-01-13 13:19:09

b0n1ta
New member
De la: ...bucuresti
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 28

Re: gardnerella vaginalis

pai... pentru gardnerella  se dau antibiotice, cel mai bine era daca iti faceai si o antibiograma atunci, sa vezi la ce pastile reactioneaza.  apoi, stiu ca de obicei la metronidazol ( sper ca am scris bine) cedeaza. ovulele treb. sa contine si ele substanta asta.  apoi sa te protejezi de candida, la fiecare past de antibiotic sa iei si una de biotics, iar iaurtul se pune in iaurt, cu o seringa , ceva, 5 zile parca.. acum nu stiu ce sa zic, un dr mi-a zis ca degeaba iau eu pe gura supliment cu acidophilus B, ca nu trece in vagin ..hamm, ca daca le iau sunt bune pt imunitate, dar nu ajung efectele pana in vagin, mai bine pui acolo iaurt, natural, de tara

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.