homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-31


#571 2010-04-20 17:33:20

daenarys
Vizitator

Re: gardnerella vaginalis

laura la ce medic ai fost?

 



#572 2010-04-20 23:51:41

laura88
New member
Inregistrat: 2007-04-09
Mesaje: 81

Re: gardnerella vaginalis

corina corfariu

Offline

 

#573 2010-05-28 01:12:24

ioana cristina12
New member
Inregistrat: 2010-05-28
Mesaje: 11

Re: gardnerella vaginalis

Buna! am facut si eu papanicolau si iata cum a iesit:
1 adecvarea frotiurilor:- frotiu limitat de: frecvente hematii,citoliza,frecvente PMN
2 Caracterizare generala : - negativ pt leziune intraepiteliala sau malignitate
3 Diagnostic descriptiv: - infectii: GARDNERELLA:(smile(smile((
                                   - modificari reactive asociate cu : inflamatia (incude si
                                        reparatia tipica)
                                    - celule endocervicale modificate inflamator

Clasa II

mi s`a dat ovule Flagyl (deci metronidazol)
si Metronidazol comprimate timp de 10 zile ...astea atat mie cat si iubitului meu)
dimineata,pranz,seara numai dupa masa (am inteles ca provoaca greata si uneori varsaturi)
Eu as vrea sa stiu si alta parere daca se poate(va rogggggggg) sa nu ma panichez degeaba....bn ca daca era degeaba nu ieseau analizele cu gardnerella grater multumesc mult si scuzti greselile(daca au fost),,,sunt noua pe forum...big_smile o seara placuta va doresc
mi s`a mai spus ca am un col un pic cam mare,inflamat si rosu aprins:( asta inainte sa preleve  papanicolaul adica la primul control...dupa care tratament si rezultatul papanicolau mai sus:( heeelp:( plsssssssssss:(

ahaaaaa scuze ca tot editez si inca ceva la primul control mi`a zis de col si nu mi` a dat tratament (mi`a spus decat sa fac odata la 3,4 zile spalaturi cu ceai de galbele si pelin) spunandu`mi ca trebuie asteptat rezultatul de la papanicolau(ceea ce sincer mi se pare profesionalism)
nu dau medicamente decat dupa ce am analizele
pt ca pana acum am tot avut probleme...pana mi`am scimbat medicul ginecolog....in posturile viitoare o sa va spun cate diagn mi s`au pus fara un papanicolau sau ceva rewcoltat,numai din tuseul vaginal mi s`au dat anterior o gramada de medicamente....e normal???

Ultima oara a fost editat de ioana cristina12 (2010-05-28 01:22:34)

Offline

 

#574 2010-06-18 10:10:22

Oanita88
New member
Inregistrat: 2010-06-18
Mesaje: 16

Re: gardnerella vaginalis

Buna! Am si eu o problema...
   Am fost diagnosticata cu gardnerella vaginalis si mi-a fost prescris urmatorul tratament: Fasigin, doza unica si un ovul Lomexin. Am urmat tratamentul, dar cu Tinizol in loc de Fasigin (nu se mai importa), insa secretia urat mirositoare nu a trecut. grater Imi da batai de cap si nu mai rezist sa simt acel miros intepator. Medicul ginecolog mi-a spus ca nu se transmite prin contact sexual, cel mai probabil bacteria dezvoltandu-se de la folosirea tampoanelor intravaginale, astfel ca partenerul nu a fost tratat.
   As vrea sa stiu daca exista un alt tratament mai bun pentru aceasta bacterie si daca trebuie tratat si partenerul!  Va rog sa ma ajutati cu un sfat! nustiu
    Va multumesc!

Ultima oara a fost editat de Oanita88 (2010-06-18 13:26:54)

Offline

 

#575 2010-06-20 23:12:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

Oanita88 a scris:

Buna! Am si eu o problema...
   Am fost diagnosticata cu gardnerella vaginalis si mi-a fost prescris urmatorul tratament: Fasigin, doza unica si un ovul Lomexin. Am urmat tratamentul, dar cu Tinizol in loc de Fasigin (nu se mai importa), insa secretia urat mirositoare nu a trecut. grater Imi da batai de cap si nu mai rezist sa simt acel miros intepator. Medicul ginecolog mi-a spus ca nu se transmite prin contact sexual, cel mai probabil bacteria dezvoltandu-se de la folosirea tampoanelor intravaginale, astfel ca partenerul nu a fost tratat.
   As vrea sa stiu daca exista un alt tratament mai bun pentru aceasta bacterie si daca trebuie tratat si partenerul!  Va rog sa ma ajutati cu un sfat! nustiu
    Va multumesc!

metronidazolul e de electie pentru gardnerella asta si intr-adevar nu se transmite prin contact sexual(tinizolul e mai putin eficient)

ioana cristina12motivele de panica nu le vad deloc. fa tratamentul deci pentru ca e cel nimerit. atentie la consumul de alcool daca vrei sa minimalizezi riscul de greata de la metronidazol(in sensul ca trebuie evitat)...de ce tratam prietenul nu inteleg eu, gardnerella nefiind cu transmitere sexuala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2010-06-27 18:37:58

Oanita88
New member
Inregistrat: 2010-06-18
Mesaje: 16

Re: gardnerella vaginalis

In ce consta tratamentul cu metronidazol? Ovule si pastile? Cat timp?

Offline

 

#577 2010-06-28 15:14:50

Aliga
Membru
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

Buna ziua,

Am fost diagnosticata cu Gardnerella Vaginalis, Staphilococus haemolyticus. Ca tratament mi s-a prescris:Rumora, Funzol, Tinidazol, Unidocs si Metronidazol. Am deja trei zile de cind urmez tratamentul si ma simt nu normal, senzatie de greturi, dureri intestinale si gust metalic in gura, mai ales dupa Tinidazol. Medicul a spus sa urmez tratamentul timp de zece zile, dupa care voi face o saptamina pauza si iar imi va prescrie tratament, a spus ca astefl de infectii dispar dupa 2-3 tratamente.
1. Cit de grava este boala Staphylococus, si se transmite pe cale sexuala?
2. Ar trebuie sa iau careva adidtive la medicamentele respective pt a se asimila mai bine in organism?
3. Chiar este posibil sa am nevoie de un tratament repetat, chiar daca voi respecte cu strictete tratamentul?

Offline

 

#578 2010-07-01 14:49:07

dana_milly
Membru
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

Aliga a scris:

Buna ziua,

Am fost diagnosticata cu Gardnerella Vaginalis, Staphilococus haemolyticus. Ca tratament mi s-a prescris:Rumora, Funzol, Tinidazol, Unidocs si Metronidazol. Am deja trei zile de cind urmez tratamentul si ma simt nu normal, senzatie de greturi, dureri intestinale si gust metalic in gura, mai ales dupa Tinidazol. Medicul a spus sa urmez tratamentul timp de zece zile, dupa care voi face o saptamina pauza si iar imi va prescrie tratament, a spus ca astefl de infectii dispar dupa 2-3 tratamente.
1. Cit de grava este boala Staphylococus, si se transmite pe cale sexuala?
2. Ar trebuie sa iau careva adidtive la medicamentele respective pt a se asimila mai bine in organism?
3. Chiar este posibil sa am nevoie de un tratament repetat, chiar daca voi respecte cu strictete tratamentul?

Buna in urma cu 2 luni si eu am fost diagnosticata cu Gardenerella Vaginalis, doctorul mi-a dat tratament 10 zile ovule Klion si apoi am mai facut tratament 10 zile cu ovule Feminella Hyalosoft, si vtreau sa-ti spun ca nu mai am nici cea mai mica problema, mi-am facut din nou lama si a iesit totul bine, nu mai am nici scurgeri nici usturimi!

Offline

 

#579 2010-07-02 22:15:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

Aliga a scris:

Buna ziua,

Am fost diagnosticata cu Gardnerella Vaginalis, Staphilococus haemolyticus. Ca tratament mi s-a prescris:Rumora, Funzol, Tinidazol, Unidocs si Metronidazol. Am deja trei zile de cind urmez tratamentul si ma simt nu normal, senzatie de greturi, dureri intestinale si gust metalic in gura, mai ales dupa Tinidazol. Medicul a spus sa urmez tratamentul timp de zece zile, dupa care voi face o saptamina pauza si iar imi va prescrie tratament, a spus ca astefl de infectii dispar dupa 2-3 tratamente.
1. Cit de grava este boala Staphylococus, si se transmite pe cale sexuala?
2. Ar trebuie sa iau careva adidtive la medicamentele respective pt a se asimila mai bine in organism?
3. Chiar este posibil sa am nevoie de un tratament repetat, chiar daca voi respecte cu strictete tratamentul?

1 nu e asa grava
2 nu inteleg de ce sa iei si tinidazol si metronidazol si unidox in acelasi timp....ceva nu e in regula cu tratamentul tau...e firesc sa te simti rau.
sfatul meu e sa opresti tratamentul(iei prea multe deodata si iti vei nenoroci ficatul) si sa mergi sa mai vorbesti si cu alt medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#580 2010-08-02 15:24:44

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

Buna Ziua.sunt Noua Pe Acest Forum.de Ceva Timp Ma Confrunt Cu Acest Tip De Infectii.acum 2 Ani,mi-a Iesit Candida,acum O Luna Gardnella.am Facut Tratament Cu Cervugid 12 Zile Si Azitrox Atat Pt Mine Cat Si Pt Sot.dar Cu Siguranta Nu Mi-a Trecut.mai Am Inca Scurgeri Mai Abundente.nu A Inceput Sa Ma Doara Iar Sau Sa Ma Usture,mentionez Ca Am Facut Spalaturi Cu Ceai De Galbenele Si Musetel Cat Timp Am Folosit Ovule,iar Acum Dupa Fiecare Contact Sexual.puteti Sa-mi Spuneti Care Sunt Riscurile Acestei Infectii ,in Special Ca Vrem Un Copil?si Daca Sunt Sanse Sa Treca Vreodata,si Ce Mai E De Facut Si Pot Face,atat Eu Cat Si Sotul?va Multumesc Mult.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#581 2010-08-02 15:36:08

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: gardnerella vaginalis

Cel mai probabil nu a trecut infectia. Mergi din nou la medic si fa o analiza sa vezi cu ce te confrunti. E bine sa tratezi aceste infectii inainte de o sarcina insa exista un risc destul de mare ca ele sa recidiveze in sarcina datorita modificarilor hormonale. Sunt infectii comune, nu te ingrijora, cu rabdare vei scapa de ele.

Multa sanatate!

Offline

 

#582 2010-08-03 09:48:08

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

multumesc mult,lady in black.m-am saturat de parerile impartite ale medicilor,sa facem spalaturi cu irigatorul,sa nu facem,sa folosim sapun cu ph neutru,sa nu folosim nimic.eu am zis s-o iau logic,sa fac spalaturi dupa fiecare contact sexual cu irigatorul si ceai de galbenele si musetel,dar in schimb nu mai folosesc demult nici un gel intim sau sapun de orice fel.am citit si m-am documentat ca sunt infectii foarte puternice.am schimbat si dr.ginecolog.prima ma tinea 5 min,banii si gata.la cea de-a doua am fost de-abia o data si acum mi-a iesit gardnerella.nu mananc multe dulciuri sau grasimi,ca am inteles ca influenteaza.incerc ca de luna asta sa folosesc absorbante,din nou,orice,dar cred ca va fi foarte greu de scapat.e fffff rezistenta.daca mai aveti niste sfaturi pt mine,astept.poate mi-a scapat ceva.va multumesc.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#583 2010-08-05 09:42:14

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

vad ca nu mai scrie nimeni pe acest forum,pacat,erau probleme importante de discutat intre noi,femeile.e ceva sa aiba cine sa te ajute,fie si cu un sfat.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#584 2010-08-23 12:31:11

dilidili
Membru
Inregistrat: 2009-08-04
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

Acesta este rezultatul meu de la laborator :

http://img713.imageshack.us/img713/165/testww.jpg

Mi s-au prescris ovule Klion, ce-i drept secretia nu prea mai are miros, dar acum a devenit mai abundenta si consistenta si ma deranjeaza enorm.Trebuie sa schimb absorbantele de multe ori pe zi.Ma confrunt de multi ani cu aceasta gardnerella, daca o fi gardnerella, si nu mai scap, viata mea sexuala e la pamant, bugetul la fel.
Va rog foarte, foarte mult sa-mi recomandati si mie un tratament.

Anticonceptionale nu iau, sistemul imunitar e bun, iaurt am tot folosit, igiena este buna, zic eu.Nu folosesc geluri de dus, doar apa.

Multumesc foarte frumos!O zi buna va doresc!

Offline

 

#585 2010-08-25 17:55:23

doar_mary
Membru
Inregistrat: 2010-08-25
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

Buna, Sunt noua pe form si...insarcinata in 12 saptamani.Am ridicat astazi rezultatele pentru secretie si col insa doctora mea e in concediu...Asistenta de acolo mi-a spus ca am o bacterie...si ca mi-a facut antibiograma.
La secretie vaginala am ca rezultat ...la flora bacteriana -frecventa, cocobacilara gram negativa in panza=gardneerella klebsiella.Nu stiu ce inseamna si daca o pot trata pe timpul sarcinii:( Puteti sa ma ajutati cu o interpretare...pana vine medicul meu mai e o saptamana...Va rog mult.

Offline

 

#586 2010-08-31 00:10:20

herciu anca
Membru
Inregistrat: 2010-08-30
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

buna sunt anca am fost la medic din cauza unei usturimi la vagin , la inceput am crezut ca e raciala dar pt a nu fac evro prostie am fost la consult. doctorita mia spus ca e o infectie si mia dat ovule si spalauri . ma trimis sa fac si analiza la urina
am  infectie urina si mia dat biseptol 10 zile
n am usturimi , mancarimi
dar am lichidu vaginal care curge putin da miroase ura
au trecut 10 zile si am avut contac sexual neprotejat e posibil sa aiba si iubitu meu ceva ?

Offline

 

#587 2010-09-12 01:55:24

sharazan
Membru
Inregistrat: 2010-09-12
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

Gardnerella vaginalis....m-am ales cu acest diagnostic de 3 ori la rand cred ajungand la concluzia ca nu imi trecea (si chiar aveam simptome)..ultima tura de pastile a constat in Meclodin ovule si Meclon crema plus spalaturi zilnice folosind Tantum Rosa (aveam o zii puneam o lingura de otet in apa o zii bicarbonat de sodiu- 7 zile in total pentru echilibrarea Ph-ului zicea doctorita).
intrebarea mea acum ca am terminat din nou tratamentul exista si niste leacuri naturiste sau tratamente sa previna sau orice ca nu mi-e drag sa merg la recoltari pentru a afla daca a trecut de data aceasta sau nu......in mare as dori sa alternez pastile cu tratament naturist (recunosc ca nu am citit intreg forumul deci nu stiu daca sa mentionat ceva)


multumesc anticipat

Offline

 

#588 2010-09-12 13:03:02

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: gardnerella vaginalis

pentru binele tau, ar trebui sa repeti recoltarea ca sa vezi daca a trecut. daca a trecut, fa o cura cu ovule cu lactobacili pentru restabilirea florei normale.

Offline

 

#589 2010-09-12 14:19:12

Chamomile
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 584

Re: gardnerella vaginalis

gargarita a scris:

pentru binele tau, ar trebui sa repeti recoltarea ca sa vezi daca a trecut. daca a trecut, fa o cura cu ovule cu lactobacili pentru restabilirea florei normale.

putin offtopic: Ce ovule cu lactobacili pt refacerea florei exista?


"Sex relieves tension - love causes it."  ~Woody Allen

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.