homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-33


#609 2010-11-24 23:53:49

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: gardnerella vaginalis

Buna. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. In urma unei analize a secretiei a reiesit ca am cocobacili gram negativ, doctora a zis ca am gardenerella. Mi-a dat pastile pt mine si partener si 2 tipuri de ovule (flagyl si cervugid) pe kre le administrez la jumatate de ora. Adica in acelasi timp. Este ok sa iau 2 ovule in acelasi timp? Mentionez ca pe langa cocobacili mai aveam bifat si coci si bacili cu gram pozitiv. Multumesc

Offline

 



#610 2010-11-25 10:50:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

sonia30 a scris:

poate cineva sa imi dea un sfat eficient pt a scapa de aceasta gardnerella?ca m-am saturat! sad

moksha,ma poti ajuta? cesafac

cel mai important e sa refaci flora vaginala normala....pina nu faci asta, nu scapi de gardnerella.
tratamente pe forum nu vei primi, nici de la moksha nici de la altcineva....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#611 2010-11-26 21:28:15

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

si cum pot d na doctor sa imi refac flora vaginala?va multumesc.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#612 2010-11-26 21:36:17

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: gardnerella vaginalis

incearca cu ovule cu lactobacili. de obicei se dau in continuarea tratamentului pentru gardnerella.

Offline

 

#613 2010-11-26 22:02:07

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

mersi garga puss sunt vreunele mai bune?eu am si mici rani pe colsi am mai folosit cervugid.sa folosesc ovule cu lactobacili si sa nu mai folosesc cervugid?

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2010-11-26 22:03:24)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2010-11-26 23:06:49

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: gardnerella vaginalis

nu stiu ce sa zic de cervugid, in principiu il folosesti cum ti-a fost recomandat, fara legatura cu ovulele cu lactobacili.
la ovule pot sa-ti spun nume dar nu stiu care din ele sunt mai bune  nustiu

Offline

 

#615 2010-11-28 21:18:25

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

ms,garga.zi-mi cateva nume puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#616 2010-11-28 22:10:56

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: gardnerella vaginalis

GinieL, Feminela VagiC, Viviflor, Ginophilus ...
unele fete de pe forum ziceau ca au obtinut rezultate prin aplicatii intravaginale cu iaurt. eu una n-am incercat.

Offline

 

#617 2010-11-28 22:25:46

Oanita88
New member
Inregistrat: 2010-06-18
Mesaje: 16

Re: gardnerella vaginalis

Eu am folosit Feminella Vagi C, 6 tablete, apoi am facut pauza o luna si inca 4 tablete. Se pare ca in cazul meu au functionat, deci pot sa ti le recomand.

Ultima oara a fost editat de Oanita88 (2010-11-28 22:26:27)

Offline

 

#618 2010-11-29 09:29:20

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

multumesc garga,oanita,o sa incerc puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#619 2010-12-01 12:46:07

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

mai am o intrebare-din cauza acestei gardnerella,pot sa nu raman insarcinata? cesafac multumesc.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#620 2011-01-16 15:35:23

alexanne
Membru
Inregistrat: 2011-01-16
Mesaje: 3

Re: gardnerella vaginalis

salutari!
hadeti sa va spun cite ceva! si eu am fost gasita cu gardnerella vaginalis, si am tratat'o cu uleiuri esentiale si anume! hulei esential de tee tree ( melaleuca) cautati pe net tot ceea ce vreti sa stiti despre, si ulei esential de oregan! am introdus pe fiecare seara cite 5 picaturi din fiecare in vagin, ! atentie, sint f f f f puternice! faceti tratamentul acesta pina nu mai aveti scurgeri deloc! din prima seara mirosul neplacut dispare! deci, stati fara probleme, ca nu mai mirositi niciun pic! apoi, in fiecare dimineata ce urma serii cu uleiuri, am folosit capsule vaginale cu lactobacillus acidophilus, 350 miliarde pe saptamina, timp de 4 luni! intrebare retorica: de ce nu a stiut nimeni nimic despre acest tratament?!!!!! pt ca ei, doctorii nu suporta ca medicamentele naturiste sa'i inlocuiasca! wink) uleiurile sint antifongice, antiparazitare etc, si cum v'am spus sint f f f puternice! le gasiti in farmacii! 10ml costa cam 9? sint cam scumpicele, dar cu doua sticlute, cite una din fiecare, scapati de nenorocita asta de gardnerella! si nu uitati: refaceti'va flora vaginala in acelasi timp cu tratamentul! voila! sper ca v'am fost de ajutor!

ps. nu stiu daca exista in romania , dar sper din tot sufletul pt voi!
courage si : purtati numai chiloti de bumbac, eradicati tanta din viata voastra! spalati'va numai de doua ori pe saptamina cu un lichid special din farmacii; stergeti'va din fata catre spate cind sinteti la toaleta; uscati'va f bine zona genitala , nu frecind ci tatonind cu prosopul, spalati prosoapele cu clor de fiecare data ca l'ati utilizat , eventula si chilotii! nu folositi tampoane decit daca sint probiotice, se gasesc in farmacii! degajeaza lactobacili in momentul in care au atins caldura vaginului, deci un alt mod de a va vindeca; si nu mai stiu ......daca o mai fi ceva , va tin la curent!

Offline

 

#621 2011-01-16 16:00:31

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: gardnerella vaginalis

alexanne bravo tie ca ais capat de gardenerella si ...in chiloti sa umbli tu, exista si tanga de bumbac in caz ca nu stiai wink

Offline

 

#622 2011-01-16 17:48:11

alexanne
Membru
Inregistrat: 2011-01-16
Mesaje: 3

Re: gardnerella vaginalis

sincer iti spun ca nici nu'mi vine sa'ti las mesaj! dar diferenta intre tanta si chiloti, in ceea ce ne priveste, este ca nu intra destul de mult aer cind porti tanga si risc de sufocare, in consecinta apar micozele! data viitoare te rog sa fii putin mai politicoasa!

Offline

 

#623 2011-01-16 17:56:51

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: gardnerella vaginalis

alexanne, gardenerella se trateaza in primul si primul rand cu antibiotic si abia apoi vii cu ovule in completare....stai tu calma ca nu te-ai vindecat doar ti-ai ameliorat simptomele...sau..nu a fost gardenerella ci doar o mica dereglare


si du-te si fa propaganda chilotilor de pe vremea lu` mama in alta parte, uite ca eu port tanga si nu m-am umplut de boli desi am avut si eu una alta dar dezvoltate pe un sistem imunitar redus


in primul rand faci tratament medicamentos adecvat si apoi lucrezi la sistemul imunitar nu la modelul chilotilor


daca erau asa de bune leacurile naturale nu mai existau medici...le descopereau oamenii in atatia ani

Offline

 

#624 2011-01-16 19:22:18

alexanne
Membru
Inregistrat: 2011-01-16
Mesaje: 3

Re: gardnerella vaginalis

am impresia ca esti doar o gagicuta care crede ca le stie pe toate! sint mult mai in virsta decit crezi! sint o persoana stabila si casatorita de 8 ani ! am tratat gardnerella cu antibiotice , flagyl care e metronidazole, dar si aici am impresia ca habar nu ai despre ce este vorba! metronidazol comprimate si ovule! flagyl este ANTIBIOTIC
e singurul tratament care ar fi eficace,dar , din pacate, nu atit de eficace pe cit am dori! recidiva este imediata! iar eu, imi pot permite sa port chiloti eleganti , cjiar daca sint CHILOTI si nu TANGA !nu stii tu sa cauti! si am 47 de kg, asa ca .... la mi_ne nu se face cur dublu, daca de asta iti e teama!smile
nu mai are rost sa'mi lasi mesaj! se vede ca esti aici doar sa faci gura si nu sa judeci un pic lucrurile la rece, si sa te intrebi, de ce nu te faci bine de gardnerella si refuzi sa te documentezi in privinta a ceea ce am relatat mai sus!

Offline

 

#625 2011-01-16 21:34:45

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: gardnerella vaginalis

alexanne a scris:

salutari!
hadeti sa va spun cite ceva! si eu am fost gasita cu gardnerella vaginalis, si am tratat'o cu uleiuri esentiale si anume! hulei esential de tee tree ( melaleuca) cautati pe net tot ceea ce vreti sa stiti despre, si ulei esential de oregan! am introdus pe fiecare seara cite 5 picaturi din fiecare in vagin, ! atentie, sint f f f f puternice! faceti tratamentul acesta pina nu mai aveti scurgeri deloc! din prima seara mirosul neplacut dispare! deci, stati fara probleme, ca nu mai mirositi niciun pic! apoi, in fiecare dimineata ce urma serii cu uleiuri, am folosit capsule vaginale cu lactobacillus acidophilus, 350 miliarde pe saptamina, timp de 4 luni! intrebare retorica: de ce nu a stiut nimeni nimic despre acest tratament?!!!!! pt ca ei, doctorii nu suporta ca medicamentele naturiste sa'i inlocuiasca! wink) uleiurile sint antifongice, antiparazitare etc, si cum v'am spus sint f f f puternice! le gasiti in farmacii! 10ml costa cam 9? sint cam scumpicele, dar cu doua sticlute, cite una din fiecare, scapati de nenorocita asta de gardnerella! si nu uitati: refaceti'va flora vaginala in acelasi timp cu tratamentul! voila! sper ca v'am fost de ajutor!

ps. nu stiu daca exista in romania , dar sper din tot sufletul pt voi!
courage si : purtati numai chiloti de bumbac, eradicati tanta din viata voastra! spalati'va numai de doua ori pe saptamina cu un lichid special din farmacii; stergeti'va din fata catre spate cind sinteti la toaleta; uscati'va f bine zona genitala , nu frecind ci tatonind cu prosopul, spalati prosoapele cu clor de fiecare data ca l'ati utilizat , eventula si chilotii! nu folositi tampoane decit daca sint probiotice, se gasesc in farmacii! degajeaza lactobacili in momentul in care au atins caldura vaginului, deci un alt mod de a va vindeca; si nu mai stiu ......daca o mai fi ceva , va tin la curent!

daca esti draguta sa imi arati si mie unde in postul citat mai sus / in speta primul tau mesaj pe acest forum ai scris de faptul ca ai facut tratament cu antibiotic.......




alexanne a scris:

am impresia ca esti doar o gagicuta care crede ca le stie pe toate! sint mult mai in virsta decit crezi! sint o persoana stabila si casatorita de 8 ani ! am tratat gardnerella cu antibiotice , flagyl care e metronidazole, dar si aici am impresia ca habar nu ai despre ce este vorba! metronidazol comprimate si ovule! flagyl este ANTIBIOTIC
e singurul tratament care ar fi eficace,dar , din pacate, nu atit de eficace pe cit am dori! recidiva este imediata! iar eu, imi pot permite sa port chiloti eleganti , cjiar daca sint CHILOTI si nu TANGA !nu stii tu sa cauti! si am 47 de kg, asa ca .... la mi_ne nu se face cur dublu, daca de asta iti e teama!smile
nu mai are rost sa'mi lasi mesaj! se vede ca esti aici doar sa faci gura si nu sa judeci un pic lucrurile la rece, si sa te intrebi, de ce nu te faci bine de gardnerella si refuzi sa te documentezi in privinta a ceea ce am relatat mai sus!

daca esti mai in varsta nu este egal cu faptul ca esti si mai inteligenta


si am avut si eu gardenerella pe care am tratat-o cf specificatiilor medicului, du-te si fa reclama in alta parte la medicamentele tale minune


ps: nu iti permit sa ma numesti "gagicuta" stimata doamna

Offline

 

#626 2011-02-25 21:35:14

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

buna seara,am si eu o intrebare.am facut analiza de secretie acu o sapt.mi-a iesit buna,dr mi-a scris pe rezultat relativ gardnerella.in iulie anul trecut am facut tratament impotriva acestei dereglari a florei vaginale.si am tot avut grija de atunci.nu am mancarimi sau usturimi,da din cand in cand am o secrtie mai grosuta asa,cu un miros aparte,nu peste stricat.dr nu mi-a mai dat nici un tratament.ce sa insemne secretia asta?multumesc.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#627 2011-03-06 23:16:29

miriiiam
Membru
Inregistrat: 2010-09-03
Mesaje: 4

Re: gardnerella vaginalis

In urma testului Papanicolau am fost diagnosticata cu Gardnerella si mi s-a prescris tinidozol in doza unica si ovule Klion 10 zile. Cu o zi inainte de test am avut un contact sexual neprotejat. Se poate ca infectia sa fie doar din aceasta cauza?

Ultima oara a fost editat de miriiiam (2011-03-06 23:20:10)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.