homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-32


#590 2010-09-12 14:47:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: gardnerella vaginalis

GinieL, Ginophilus, Feminela Vagi C, Viviflor etc

Offline

 



#591 2010-09-12 15:37:14

Chamomile
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 584

Re: gardnerella vaginalis

Mhm, si imi pot pune si preventiv, sa zic asa? smile


"Sex relieves tension - love causes it."  ~Woody Allen

Offline

 

#592 2010-09-12 15:52:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: gardnerella vaginalis

daca lactobacilii ies ok la analiza de secretie, nu stiu daca este cazul. adica nu stiu ce se intampla in caz de exces de lactobacili  tongue
la gardnerella lactobacilii lipsesc sau sunt foarte putini si atunci ajuta mult sa se foloseasca produse de genul celor pe care le-am enumerat. dar daca nu ai nici o problema... nu stiu ce sa zic

Offline

 

#593 2010-09-12 15:53:00

yulia20
Membru
Inregistrat: 2010-09-12
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

buna....sunt noua pe aici:d am si eu o mica problema...am 20de ani,mi'am inceput viata sexuala acum 4luni...am fost acum o luna la ginecolog,mi'am facut tst papanicolau si secretia.La secretie mi'a spus ca am o infectie,apoi sa fac un tratament cu:Azitrox sa iau una la 12ore,sa fac spalaturi vaginale cu septovag in fiecare zii si ovule Cervugid(un ovul seara)timp de 6zile...am facut tratamentul si m'am dus dupa celalalt rezultat adica papanicolau,mi'a iesit gardnerelaa vaginalis...mi sa spus ca numai imi da tratament deoarece am facut unul(cel de sus)am zis ok...dar am vazut ca inca am acea scurgere abundenta...a si inca ceva,i'am spus doct sa'mi dea niste anticonceptionale si mi'a dat yaz(am citit prospectul si am vazut ca nu am voie sa iau antibiotice lalala...)le'am inceput vineri si ma simt bine,adica nu am stari naspa,dureri de cap,greata si ce mai scrie pe prospect...in concluzie eu vreau sa stiu de ce inca mai am scurgeri?si daca pot sa fac tratamentul inca o data cu ovule si spalaturi(de capul meu)pentru ca stiu k Azitrox este antibiotic si imi este frica sa nu fac ceva daca iau si anticonceptionale...sper ca nu am m'am facut inteleasa...sunt cam panicata

Offline

 

#594 2010-09-12 15:58:28

Chamomile
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 584

Re: gardnerella vaginalis

gargarita a scris:

daca lactobacilii ies ok la analiza de secretie, nu stiu daca este cazul. adica nu stiu ce se intampla in caz de exces de lactobacili  tongue
la gardnerella lactobacilii lipsesc sau sunt foarte putini si atunci ajuta mult sa se foloseasca produse de genul celor pe care le-am enumerat. dar daca nu ai nici o problema... nu stiu ce sa zic

Pai vin dupa un tratament pt candida, si banuiesc ca lactobacilii mei nu stau excelent... Beau Biotics dar ma gandeam ca si un impuls local acolo ar fi bine venit... sa-mi revin de tot. Sunt destul de confuza  hmm

yulia20, Anticonceptionale+Antibiotice= efect scazut al Ac deci protectie suplimentara(In timpul tratamentului si 7 zile dupa.)! Cat despre reluarea tratamantului, daca doctora nu ti-a mai dat altul, de ce nu-i faci o vizita sa-i spui ca secretia inca te deranjeaza si n-a disparut? Eventual iti faci un nou exam de secretie si primesti un tratament eficient smile

Ultima oara a fost editat de Chamomile (2010-09-12 16:09:04)


"Sex relieves tension - love causes it."  ~Woody Allen

Offline

 

 Publicitate


loading...

#595 2010-09-12 16:03:24

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: gardnerella vaginalis

yulia20 a scris:

buna....sunt noua pe aici:d am si eu o mica problema...am 20de ani,mi'am inceput viata sexuala acum 4luni...am fost acum o luna la ginecolog,mi'am facut tst papanicolau si secretia.La secretie mi'a spus ca am o infectie,apoi sa fac un tratament cu:Azitrox sa iau una la 12ore,sa fac spalaturi vaginale cu septovag in fiecare zii si ovule Cervugid(un ovul seara)timp de 6zile...am facut tratamentul si m'am dus dupa celalalt rezultat adica papanicolau,mi'a iesit gardnerelaa vaginalis...mi sa spus ca numai imi da tratament deoarece am facut unul(cel de sus)am zis ok...dar am vazut ca inca am acea scurgere abundenta...a si inca ceva,i'am spus doct sa'mi dea niste anticonceptionale si mi'a dat yaz(am citit prospectul si am vazut ca nu am voie sa iau antibiotice lalala...)le'am inceput vineri si ma simt bine,adica nu am stari naspa,dureri de cap,greata si ce mai scrie pe prospect...in concluzie eu vreau sa stiu de ce inca mai am scurgeri?si daca pot sa fac tratamentul inca o data cu ovule si spalaturi(de capul meu)pentru ca stiu k Azitrox este antibiotic si imi este frica sa nu fac ceva daca iau si anticonceptionale...sper ca nu am m'am facut inteleasa...sunt cam panicata

daca iei antibiotice si ac pierzi protectia contraceptivelor. altceva nu ai ce sa faci. mai bine trateaza-ti infectia si lasa protectia la o parte, o sa ai timp cand vei fi sanatoasa sa iti faci griji pentru protectie.
daca tot te simti rau, repeta analiza de secretie si daca iese tot gardenella atunci medicul iti va prescrie un alt tratament. nu e bine sa repeti aceasi tratament pentru ca, aparent, nu functioneaza in cazul tau.
parerea mea: repeta analiza, ia un tratament nou, ia yasmin daca tot ai inceput dar pune sanatatea pe primul plan, nu contraceptivele


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#596 2010-09-12 16:21:05

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: gardnerella vaginalis

yulia, asa cum au zis si fetele, repeta analizele, vezi ce s-a intamplat cu gardnerella, si daca este cazul fa din nou tratament ( la sfatul medicului, desigur). daca vei lua iar antibiotic, foloseste protectie suplimentara pe toata perioada administrarii acestuia si 7 zile dupa.

Chamomile, da, poti folosi ovule cu lactobacili si dupa tratamentul anticandidozic. dar dupa, sa repeti analizele ca sa te asiguri ca a trecut.

LE am editat, pt Chamomile era ultima parte a mesajului

Offline

 

#597 2010-09-12 17:21:30

yulia20
Membru
Inregistrat: 2010-09-12
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

uof....eu nu stiu de ce nu mi'a dat doctorul alt tratament...oricum am vazut ca era si cam nervos si cine stie ..nu stiu ce sa mai cred!oricum multumesc frumos...o sa vad ce fac si revin

Offline

 

#598 2010-09-13 16:05:24

Chamomile
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 584

Re: gardnerella vaginalis

gargarita a scris:

yulia, asa cum au zis si fetele, repeta analizele, vezi ce s-a intamplat cu gardnerella, si daca este cazul fa din nou tratament ( la sfatul medicului, desigur). daca vei lua iar antibiotic, foloseste protectie suplimentara pe toata perioada administrarii acestuia si 7 zile dupa.

Chamomile, da, poti folosi ovule cu lactobacili si dupa tratamentul anticandidozic. dar dupa, sa repeti analizele ca sa te asiguri ca a trecut.

LE am editat, pt Chamomile era ultima parte a mesajului

Multumesc gargarita smile Cu siguranta va fi nevoie sa trec pe la medic pentru analize...


"Sex relieves tension - love causes it."  ~Woody Allen

Offline

 

#599 2010-09-13 16:21:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: gardnerella vaginalis

cu placere. sanatate multa!

Offline

 

#600 2010-09-29 18:59:22

elena.tanase
New member
Inregistrat: 2010-08-22
Mesaje: 20

Re: gardnerella vaginalis

legat de tinidazol pe care am vazut ca le-ati luat cateva dintre voi. ati avut reactii la el? adica...eu am luat aseara o doza de 4 pastilute si azi toata ziua mi-a fost greata si am un gust foarte amar in gura. se apropie seara si trebuie sa mai iau 4 pastilute dar mi-e si groaza cand ma gandesc ca iar o sa-mi fie rau...

Offline

 

#601 2010-09-30 11:44:16

elena.tanase
New member
Inregistrat: 2010-08-22
Mesaje: 20

Re: gardnerella vaginalis

revin cu vesti noi...mi-am facut curaj aseara sa iau urmatoarea doza. acum stau in pat mi-e frik sa ma ridic sper sa treaca si bine ca am avut doar 2 zile.

Offline

 

#602 2010-09-30 13:56:41

elena.tanase
New member
Inregistrat: 2010-08-22
Mesaje: 20

Re: gardnerella vaginalis

nu ma poate ajuta nimeni sa-mi dea un sfat ceva ca am mancat tot borcanul de muraturi pana acum

Offline

 

#603 2010-10-28 16:05:22

laura1990
Membru
Inregistrat: 2010-10-28
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

buna ziua, tocmai am venit de la medicul ginecolog unde am fost diagnosticata cu candida si gardnerella. tratamentul prescris este urmatorul:femigin,1 plic/1 litru apa calda, macmiror pastile(si pentru partener),macmiror ovule . As dori sa stiu daca tratamentul prescris este in regula, si daca voi scapa de aceste probleme dupa terminarea tratamentului,
Va multumesc, o zi buna!

Offline

 

#604 2010-10-28 20:44:53

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

laura,aceste dereglari are florei vaginale sunt f rezistente si trec f greu.eu fac tratament mereu si imi trece pe moment si apoi revine iar.deci sa nu te astepti sa iti treaca dupa primul tratament.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#605 2010-10-30 21:04:51

Oanita88
New member
Inregistrat: 2010-06-18
Mesaje: 16

Re: gardnerella vaginalis

Se pare ca eu am scapat  happy

      Un scurt review: Am fost diagnosticata cu Gardnerella acum 5luni, mi-a fost prescris Fasigin (4pastilute - doza unica) si 1 ovul Lomexin. Nu am gasit Fasigin, nu se mai importa, mi-a dat farmacista Tinizol in loc. Dupa primul tratament nu am avut rezultate. A doua luna am repetat tratamentul, dar situatia nu s-a imbunatatit, mirosul persista. Am mers din nou la medic si mi-a prescris si ovule Feminella pentru refacerea florei vaginale. Intre timp am renuntat definitiv la O.B-uri ceea ce se pare ca a fost cauza dezechilibrului florei vaginale. Mentionez ca nu fac spalaturi vaginale, doctorita mi-a zis ca nu e bine, tratament cu antibiotic nu urmasem, deci O.B-urile au fost cu siguranta cauza, deoarece le foloseam in exces, zi si noapte, ceea ce nu e bine!!!
    Dupa tratamentul cu Feminella nu am mai avut nicio problema, se pare ca flora si-a revenit si odata cu ea mi-am revenit si eu dupa acest episod traumatizant numit ?Gardnerella?.

     Sfatul meu ar fi urmatorul: renuntati la tampoane sau incercati sa le folositi cat mai putin. Nici eu nu credeam ca o sa fac asta vreodata pentru ca eram dependenta de ele, dar pentru sanatatea mea am facut-o!
goodluck

Ultima oara a fost editat de Oanita88 (2010-10-30 21:05:54)

Offline

 

#606 2010-10-30 21:54:11

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

felicitari,oanita happydance eu nu cred ca am scapat.intr-adevar folosesc ob uri.nu ma pot lasa de ele si fac spalaturi o data pe sapt.o sa incerc si eu feminella.demult voiam,poate poate


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#607 2010-11-01 16:13:55

Oanita88
New member
Inregistrat: 2010-06-18
Mesaje: 16

Re: gardnerella vaginalis

Multumesc, va doresc tututor sa scapati de acesta bacterie tare sacaitoare!
@ Sonia30: Crede-ma si mie mi-a fost cumplit de greu sa renunt, mai ales ca aveam ceva ani buni de cand foloseam numai tampoane, dar eu zic ce pentru sanatatea ta merita sa incerci! In fond, sanatatea e cea mai de pret!

Offline

 

#608 2010-11-01 23:44:22

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: gardnerella vaginalis

poate cineva sa imi dea un sfat eficient pt a scapa de aceasta gardnerella?ca m-am saturat! sad

moksha,ma poti ajuta? cesafac

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2010-11-01 23:51:18)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.