homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist ovarian-21


#381 2010-05-16 19:15:51

dianisita2005
Membru
Inregistrat: 2010-05-16
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

Buna fetelor!!
Am fost si eu la ginecolog si mi-a gasit atat de multe ca sunt putin speriata!!
Mi-a zis ca am ovare polichistice bilaterale de 42 mm, cervicita, polip f mic acusat in col si bineinteles rana pe col!!
Mi-a dat sa iau acc pt chisturi si mi-a zis sa iau vreo jumatate de an. Eu relatii sexuale nu am momentan. Oare nu e mult sa iau jumate de an acc? Si ovarele polichistice pot disparea prin acc sau ce se intampla cu ele dupa tratament? Si am de vreo 2 luni de zile niste dureri la coada coloanei. Oare or fi de la chisturi??
Va rog daca a mai trecut cineva prin asa ceva sa ma lamureasca.

O zi buna!

Offline

 



#382 2010-05-16 19:31:14

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: chist ovarian

Chisturile se vor retrage sub anticonceptionale... dar depinde de anticonceptionale. Nu e mult jumatate de an sa iei anticonceptionale.

Durerile de coloana nu au legatura cu ovarele.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#383 2010-05-16 19:34:57

dianisita2005
Membru
Inregistrat: 2010-05-16
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

Ca anticonceptionale mi-a prescris Milligest.

Offline

 

#384 2010-05-16 20:11:30

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: chist ovarian

Urmeaza tratatmentul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#385 2010-05-16 22:10:26

gabitzapik
Membru
Inregistrat: 2010-05-16
Mesaje: 1

Re: chist ovarian

am si eu o problema si tot odata o intrebare..pana acuma am luat aproape 2 ani logest, prin ianuarie am facut o criza de rinichi si atunci mi s-a facut o eco si mi s-a spus ca am ceva pe ovar, am fost la medic ginecolog si dupa ce am facut eco transvaginala mi-a zis ca este o punga de lichid pe trompa dreapta atunci aveam in jur de 3 cm..mi s-a dat tratament cu antiinflamatoare, injectii cu polidin si in jur de 20 de ovule, am respectat tratamentul iar la urmatorul control dimensiunile erau de aproximativ 7 cm si am fost diagnosticata cu hidrosalpinx drept.Am fost la altmedic, acelasi diagnostic, alt tratament...dupa tratament mi-a zis ca trebuie sa ma opereze, insa am refuzat si am incercat sa mai consult alt medic..s-a dovedit astfel ca acea punga cu lichid era defapt un chist pe ovarul drept acum are in jur de 6 cm.Acest medic ma sfatuit sa incerc si 3 luni cu anticonceptionale Marvelon 21.Dupa sfatul medicului la urmatorul ciclu am inceput marvelon 21, fara sa fac vreo pauza pt ca schimbam anticonceptionalele, iar dupa 10 zile am inceput sa am niste reactii adverse: mi s-a marit cantitatea de secretie si am mancarimi. acum intrebarea mea este daca aceste reactii adverse sunt normale sau ar trebui sa merg la medic pentru a-mi schimba anticonceptinalele? Daca sunt normale, cu ce ar trebui sa le tratez sau ce ar trebui sa fac ca sa imi fie bine si sa nu mai am aceasta stare de jena? Multumesc frumos!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2010-05-16 22:28:32

dianisita2005
Membru
Inregistrat: 2010-05-16
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

Multumesc mult andreea_andy2 pentru raspuns si nadajduiesc sa fie bine!!

Offline

 

#387 2010-05-17 09:53:52

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: chist ovarian

gabitzapik a scris:

am si eu o problema si tot odata o intrebare..pana acuma am luat aproape 2 ani logest, prin ianuarie am facut o criza de rinichi si atunci mi s-a facut o eco si mi s-a spus ca am ceva pe ovar, am fost la medic ginecolog si dupa ce am facut eco transvaginala mi-a zis ca este o punga de lichid pe trompa dreapta atunci aveam in jur de 3 cm..mi s-a dat tratament cu antiinflamatoare, injectii cu polidin si in jur de 20 de ovule, am respectat tratamentul iar la urmatorul control dimensiunile erau de aproximativ 7 cm si am fost diagnosticata cu hidrosalpinx drept.Am fost la altmedic, acelasi diagnostic, alt tratament...dupa tratament mi-a zis ca trebuie sa ma opereze, insa am refuzat si am incercat sa mai consult alt medic..s-a dovedit astfel ca acea punga cu lichid era defapt un chist pe ovarul drept acum are in jur de 6 cm.Acest medic ma sfatuit sa incerc si 3 luni cu anticonceptionale Marvelon 21.Dupa sfatul medicului la urmatorul ciclu am inceput marvelon 21, fara sa fac vreo pauza pt ca schimbam anticonceptionalele, iar dupa 10 zile am inceput sa am niste reactii adverse: mi s-a marit cantitatea de secretie si am mancarimi. acum intrebarea mea este daca aceste reactii adverse sunt normale sau ar trebui sa merg la medic pentru a-mi schimba anticonceptinalele? Daca sunt normale, cu ce ar trebui sa le tratez sau ce ar trebui sa fac ca sa imi fie bine si sa nu mai am aceasta stare de jena? Multumesc frumos!

Las link doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#388 2010-06-08 12:14:35

Larra21
New member
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 6

Re: chist ovarian

Buna!

Acum 2 ani de zile am descoperit k am un chist pe ovar, acesta rezultand din urma unui avort(cred eu)pt k in acea perioada nu luam anticonceptionale si nici nu luasem inainte.sarcina pe care am avut-o a fost extrauterina.am vrut sa-mi fac niste analize dupa avort pt k doctora mi-a spus k s-ar putea sa mai fi ramas ceva.asta s-a intamplat intr-o vineri.din pacate au trecut zilele si nu am mai luat in seama...la ceva timp am fost la un control ginecologic si asa am aflat k am un chist. acum vreau sa raman insarcinata. exista vreun risc?

Offline

 

#389 2010-06-17 12:31:42

fdt
Membru
Inregistrat: 2010-06-17
Mesaje: 1

Re: chist ovarian

Pana acum pentru orice nedumerire urmaream forumul dar astazi m-am inregistrat pe acest site.

Haideti sa va spun  poveste mea...
Acum 2-3 ani am facut o ecografie deoarece ma durea burtica dupa unele mese si am descoperit ca am bila marita si lenesa dar si o surpriza , un chist de 4 /4 cm in zona  ovarului drept . Am luat Marvelon combinat cu Spiranolactona (sunt mai brunetica).
Dupa niste dureri groaznice (cred ca racisem la ovare) am fost la ecografie si mi-a zis ca nu mai am nici un chist  asa ca dupa un timp am intrerupt anticonceptionalele (pt ca citisem undeva ca trebuie sa faci pauza dupa ce iei timp de 1 an).
Luna trecuta am facut o alta ecografie , nu ca m-ar fi deranjat ceva doar ca sa verific ce mai fac ovarele , si ghici ciuperca ce-i! Un alt chist de 4,5 /4 cm de data asta cu o "portiune solida ce pare atasata de ovar".
Intentionez sa merg la ginecolog dar cum pana acum am fost in sesiune nu am avut timp sa-mi fac o programare.
Mai mentionez ca m-am inteles f bine cu Marvelon numai ca dupa ce am incetat, usor usor am inceput sa ma ingras(poate si de la stres, fac 2 facultati la zi).Nu sunt foarte deranjata de greutatea mea (o ma apuc de sport vara asta). Cel mai  mult ma deranjeaza faptul ca am devenit foarte paroasa(firele sunt negre si groase si exact unde nu ar trebui sa fie la o fata).
Azi mi-a venit ciclul si as vrea sa iau din nou anti.

In sfarsit ajung si la intrebarea mea:
Ce anticonceptionale sa iau? Marvelon ? Imi puteti recomanda altceva cu efect anti hirutism mai puternic?
Va multumesc!

Offline

 

#390 2010-06-17 18:39:49

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: chist ovarian

fdt, sfatul meu este sa mergi sa discuti cu un endocrinolog sau cu un medic de planning, poate e nevoie sa faci si niste analize hormonale.

Offline

 

#391 2010-06-18 15:29:52

pufulina
Membru
Inregistrat: 2010-06-18
Mesaje: 2

Re: chist ovarian

bun gasit! am 31 de ani si de cand ma stiu am avut ciclu neregulat. in prezent nu mai iau anticonceptionale, dar pana anul trecut am tot luat cu pauze sau fara, in ultima parte chiar 5 ani fara intrerupere. am ciclu la 44-56 de zile, iar la un control facut in urma cu 3 saptamani mi s-a descoperit la o eco transvaginala ca am SOP (sindrom ovarian polichistic), cel mai mare chist avand 14.5 mm. doctorita mi-a dat sa fac 3 luni, in primele 5 zile de ciclu urmatorul tratament: polidin 2 fiole/zi, arcoxia 1 pastila/zi,  azitromicina 1 pastila/zi si gynease 1 pastila/zi (continuu 3 luni), apoi sa vedem cum mai este. eu stiam ca am SOP de cativa ani, dar chistuletele erau f mici atunci, iar cu ac le-am tinut in frau (pe atunci mi se spunea sa am grija daca renunt la contraceptive ca raman insarcinata). dr mi-a zis ca ar trebui sparte chisturile printr-o interventie laparoscopica, altfel n-am sanse de a ramane insarcinata (n-am copii si nici nu am incercat sa raman insarcinata pana acum), dar pe mine ideea asta cu gaurile in burta ma ingrozeste. de asemenea, de cateva luni mi-au aparut cosulete pe spate, decolteu si pe brate, spre umeri. ar putea fi o cauza ovarele polichistice?tratamentul dat de medic are vreun rezultat sau ce ar trebui sa fac sa scap de chisturi?va multumesc!

Offline

 

#392 2010-06-18 15:55:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: chist ovarian

diagnosticul de SOPC nu se pune in urma unei echografii. e posibil sa ai, nu zic nu, dar nu asa se diagnosticheaza.
tratamentul pe care l-ai primit nu are nici o legatura cu SOPC. cauta un endocrinolog bun si mergi la o consultatie. sanatate!

Offline

 

#393 2010-06-18 16:21:04

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: chist ovarian

Larra21 a scris:

Buna!

Acum 2 ani de zile am descoperit k am un chist pe ovar, acesta rezultand din urma unui avort(cred eu)pt k in acea perioada nu luam anticonceptionale si nici nu luasem inainte.sarcina pe care am avut-o a fost extrauterina.am vrut sa-mi fac niste analize dupa avort pt k doctora mi-a spus k s-ar putea sa mai fi ramas ceva.asta s-a intamplat intr-o vineri.din pacate au trecut zilele si nu am mai luat in seama...la ceva timp am fost la un control ginecologic si asa am aflat k am un chist. acum vreau sa raman insarcinata. exista vreun risc?

ce fel de chist este?


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#394 2010-06-19 11:06:57

dia_munteanu
Membru
Inregistrat: 2010-06-19
Mesaje: 1

Re: chist ovarian

Buna ziua!Am luat vreo 2 ani si ceva aproape 3 mercilon bineinteles cu pauze de aproximativ juma de an (dupa un an, pana intr-un an juma), iar din dec2009-febr2010 am luat (3luni) diane 35 pt ca aveam niste chisturi (in urma controlului la ginecolog). Acum nu mai iau nici un fel de anticonceptional, insa ne dorim un bebe si vad ca nimic pana acum...Cand mi s-au dat diane 35 mi s-a spus ca dupa o pauza de 2 luni voi ramane insarcinata oricand doresc.
AM MOTIVE DE INGRIJORARE??? Ce ar trebui sa fac pentru a ramane insarcinata???

Offline

 

#395 2010-06-19 15:43:37

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: chist ovarian

sex si rabdare. cam de asta ai nevoie pentru a ramane insarcinata
recomandabil este sa mergi sa faci un set de analize inainte de a ramane insarcinata
succes  goodluck

Offline

 

#396 2010-06-25 17:19:14

daniela.popescu
Membru
Inregistrat: 2010-02-08
Mesaje: 4

Re: chist ovarian

Buna !  wave
Am luat Mercilon timp de 6 ani cu intreruperi si l-am stopat pentru ca imi dadea o reactie alergica in final.
In ultimul an mi s-a descoperit un polip endometrial de 1cm pe fundul uterin si endometrul gros.
Mi s-a comunicat ca din cauza excesului de estrogen s-a format acest polip si trebuie sa incetez numaidecat tratamentul cu orice tip de anticonceptionale.

Ajunsesem sa am dureri foarte mari pelvine in preajma menstruatiei, la un moment dat am chemat ambulanta.
Din vreme ce medicul meu ma programase la saptamani distanta la consultatie intr-o zi am intrat in primul cabinet ginecologic unde am gasit loc in ziua respectiva iar cucoana cu pricina m-a diagnosticat cu te miri ce denumiri de incepusem sa fiu paranoica. Mastoza chistica, rana pe col...Incepusem tratamentul dat de dansa cu Mastogynon si Duphaston...tratament la care am renuntat mai tarziu cand am ajuns la programarea cu doctorul meu deoarece nu sufeream nici de mastoza nici rana nu aveam, ocazie cu care am aflat ca polipul inca exista si endometrul inca se gasea foarte gros.
De asemenea mi-a descoperit un chist ovarian de 7.7/4.5 pe ovarul drept.
Pentru ambele mi s-a recomandat histeroscopie cu ablatia polipului endometrial si punctia chistului ovarian.
La doua zile am mers la clinica dl. doctor unde am suferit interventia.

Mi s-a facut anestezie generala, interventia a durat 20 minute si la 1 ora am plecat acasa.
Fetelor pot spune fara retineri ca ma simt excelent, nu am avut si nu am dureri (sunt la 2 zile dupa interventie), am sangerat cateva picaturi dupa interventie in ziua respectiva si ii multumesc bunului Dumnezeu ca m-a ajutat si ca ma aflu in oras cu acest medic extraordinar, in fata caruia ma inclin!
Am omis sa mentionez ca sunt din Craiova.
Insa acest dl. doctor impreuna cu echipa sa sunt extraordinari!
Nu pot uita cat ma macina gandul ca din cauza acestui polip si a chistului nu puteam avea o sarcina sau riscam sa avortez.


Dupa interventie mi s-a recomandat Augmentin 2 tablete/zi + Arcoxia de 60 mg/1zi timp de 5 zile si sa reincep tratamentul cu Mercilon de a doua zi dupa interventie.

Sanatate fetelor si Doamne Ajuta !  angel

Ultima oara a fost editat de daniela.popescu (2010-06-25 17:52:30)

Offline

 

#397 2010-06-29 12:33:13

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: chist ovarian

Buna ziua. Am facut o ecografie abdominala in urma careia mi s-a zis ca am lama de lichid in FSD de 3 mm. Mi s-a zis ca nu este nimic, si ca probabil sunt la ovulatie. M-a intrebat cand am avut ultima menstruatie. AM zis ca pe 16 iunie, azi suntem in 29, este posibil sa fiu deja la ovulatie? Nu am chisturi pe ovare, nu am absolut nimic pe ele, arata normal. Astept un raspuns va rog frumos. Sunt putin speriata...Multumesc

Offline

 

#398 2010-06-29 12:34:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: chist ovarian

da, e foarte posibil sa fii la ovulatie din ce zici tu

Offline

 

#399 2010-06-29 13:01:17

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: chist ovarian

multumesc frumos. Ma gandesc ca atata timp cat mi-a zis ca nu am nimic la ovare si ca sunt normale, inseamna ca lichidul este acolo de la ovulatie. Dar se poate totusi sa fie un chist care sa nu se vada sau sa fie vreo infectie, anexita etc.?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.