homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist ovarian-22


#400 2010-06-29 13:04:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: chist ovarian

s-ar fi vazut si chistul si inflamatia daca erau... despre lichid nu stiu sa-ti spun, nu ma pricep, dar daca doctorita a zis ca e de la ovulatie...

Offline

 



#401 2010-06-29 13:06:32

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: chist ovarian

am inteles. multumesc mult.

Offline

 

#402 2010-06-29 14:07:05

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: chist ovarian

da, cel mai probabil este de la ovulatie

Offline

 

#403 2011-04-13 21:01:37

lovearth
New member
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 34

Re: chist ovarian

buna....astazi am fst la un control pentru k imi intarzia mult mestruatia ...mi-a spus k am un chist ovarian ...si din ce am vazut pe ecografie e de 5.4 cm .Nu mi-a spus de ce fel e doar k " e cam mare dar nu chiar sa te sperii " sau cva in genul acesta .mi-a prescris duphaston 5 zile de 2 ori pe zi 2 pastile pentru a-mi provoca menstratie si apoi din prima zi a menstruatiei desorelle acc si mi-a zs spus sa revin inainte s termin folia de acc la un consult k sa vada k trebuie sa continui sau trebuie sa faca alte investiigatii hormonale . e ok?
sincer m-am speriat ingrozitor citind toate comentariile de pe aici .  O sa imi treaca cu acc avand in vedere k din ce am citit e destul de mare? nu vreau sa ajung la operatie sau altele grater am motiv sa fiu asa speriata ?

Offline

 

#404 2011-04-16 11:42:58

OANA26
Membru
Inregistrat: 2011-04-16
Mesaje: 1

Re: chist ovarian

buna , in urma cu 1 saptamana ma durea f tare in partea dreapta,,,nu stiam ce pot sa am, m-am dus la un ecograf abdominal unde mi-a sous sa consult de urgenta un medic ginecolog pt ca am multe chisturi pe ovarul drept,,,,drept urmare asta am si facut...m-am dus la o clinica particulara din bv la medicul pintea...m-a consultat, mi-a facut un ecograf si diagnosticul lui a fost, chist ovarian 7 cm, cat m-ai repede operatie...ce sa fac ca nu stiu, e bine , nu e bine? sa mai cfonsult si alt medic desii in urma cu 5 ani un alt medic la fel mi-a spus ca am chist si ca trebuie sa ma operez si nu am facut-o, am fost la altii medici, am luat tratament...peultima data cand am fost la un control amanuntit tot la aceeasi clinica dar la alt medic, mi-a spus ca nu am nimic...acum dupa 6 luni se pare ca trebuie sa ma operez....!!! vreau neaparat un raspuns...va rog ajutati-ma

Ultima oara a fost editat de OANA26 (2011-04-16 11:46:30)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2011-04-18 10:25:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

la 7 cm e cam mare, risti sa se sparga. parerea mea e sa mai intrebi 1-2 medici si daca la fel ti se spune, fa operatia. incearca sa ajungi la un doctor renumit.

Offline

 

#406 2011-04-19 00:16:55

lovearth
New member
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 34

Re: chist ovarian

imi ras si mie va rog:-s

Offline

 

#407 2011-04-19 07:48:34

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: chist ovarian

Lovearth, eu am avut un chist de 4, si a trecut in 2 luni cu ac. Acum, eu cred ca doar intr-o luna de tratament nu o sa vada mare lucru la control medicul...ar trebui sa iei ac 3 luni, si apoi sa faci o echo sa vezi ce s-a intamplat cu chistul...pana la operatie e cale lunga, tu fa tratamentul si o sa fie bine;)

Offline

 

#408 2011-04-19 20:43:39

lovearth
New member
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 34

Re: chist ovarian

ok ms mult ..asa voi face smile

p.s as mai avea o intrebare ...a doua zi dupa c am ter de luat duphastonul am a inceput sa imi vina un lichid asa maroniu ..am inceput sa iau anticon in acea zi desi doar in ziua urmatoare mi-a venit si putin sange si am avut starea aceea si durerile menstruale.. e ok k am considerat si lichdul maroniu k menstruatie si am inceput in aceea zi anticon?

Ultima oara a fost editat de lovearth (2011-04-21 13:01:56)

Offline

 

#409 2011-04-21 17:09:00

bonovox
Membru
Inregistrat: 2011-04-21
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

Buna,

La sfarsitul lui martie am fost la un control ginecologic (nu mai fusesem de aprox un an si jumatate si, in plus, la ultimele doua cicluri imi cursese foarte mult sange in a doua zi a ciclului, trebuia sa schimb tamponul la jumatate de ora)...

Am facut un control + o ecografie transvaginala + analiza a secretiei + Papanicolau.

La ecografie, pt ovare, rezultatul a fost urmatorul:
"Ovar stang cu dimensiuni de 5.93/3.83 cm, prezinta periferic formatiune de 4.54/2.86, continut neomogen, predominant transonic, cu ecouri liniare hiperecogene; fara septuri, vegetatii sau semnal Doppler in interior.
Ovar drept cu dimensiuni de 3.22/1.53 cm, aspect micropolichistic."
in final, mai era precizat "Nu prezinta alte colectii lichidiene patologice la nivelul trompelor si Douglas-ului".

La Papanicolau rezultatul a fost: ASCUS. Asa ca zilele trecute am purces si la o analiza pt a determina daca e vreo infectie cu HPV.

Revenind la chisturile gasite, dna doctor mi-a recomandat anticonceptionale Microgynon, urmand sa mai merg la un nou control dupa ce primesc si rezultatul pt HPV (cam in 2 saptamani ar trebui sa le am).

Nelamurirea mea este urmatoarea: desi dna doctor a precizat ca formatiunea de pe ovarul stang este un chist, pe rezultatul ecografiei am vazut ca nu este mentionat ce tip de chist este. Am citit ca daca ar fi de tip functional se poate resorbi, daca e dermoid, ar trebui operat (stiu ca exista mai multe tipuri de chisturi, insa pe acestea le-am gasit cel mai des descrise). Ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca din descrierea de la ecografie s-ar putea determina tipul respectivului chist?

Precizez ca am avut si cateva chisturi la san, care au disparut intre timp (au fost initial identificate la o ecografie facuta dupa o operatie in 2009 la sanul stang, pentru indepartarea unui fibroadenom) - deci probabil dupa ce voi avea toate rezultatele analizelor si, in functie si de ce mi se va mai recomanda, va trebui sa ajung si la un endocrinolog.

Multumesc anticipat pentru orice feed-back!

PS: in partea stanga, acolo unde este chistul, simt o usoara jena mai tot timpul si de cateva zile, cand stranut sau fac o miscare brusca, parca m-ar "tine" ceva in zona ovarelor...

Offline

 

#410 2011-04-21 17:24:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

nu cred ca se poate spune la ecograf ce tip de chist este. de obicei asa se procedeaza: se prescriu AC in speranta ca acel chist e functional si doar daca dupa 3 luni de tratament nu se observa imbunatatiri, se trage concluzia ca e de alta natura chistul si se incearca eliminarea sau investigarea lui prin alte metode.

ce imi atrage mie atentia e fibroadenomul operat... daca ai o predispozitie spre fibroadenoame, s-ar putea ca microgynonul sa nu-ti faca tocmai bine cesafac. monitorizeaza cu atentie sanii pe perioada in care vei lua anticonceptionale. palpeaza-i lunar si daca simti ceva, fa o ecografie. oricum, dupa cateva luni de AC, ar fi bine sa faci o ecografie mamara, sa verifici situatia la nivelul sanilor.

Offline

 

#411 2011-04-21 17:41:42

bonovox
Membru
Inregistrat: 2011-04-21
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

Multumesc mult pt raspunsul tau, anca90!

Uf, la partea asta cu anticonceptionalele aveam si eu o strangere de inima... Pana sa ma operez la san luam Logest.

Dupa operatie nu am mai luat nici un anticonceptional pana acum, m-am gandit ca e mai bine asa... O voi intreba pe dna doctor cand ma voi duce la control ce parere are despre administrarea de Microgynon si istoricul meu cu fibroadenom, dar, din cate am vazut, dansa este pro-anticonceptionale.
Chirurgul care m-a operat nu s-a pronuntat despre acest aspect cand l-am intrebat (imi dau seama ca nu e de competenta dumnealui, dar nu strica sa intrebi). Am si displazie mamara (am perioade cand ma dor sanii destul de tare si am si tot felul de neregularitati in masa tesutului mamar, deci cu atat mai mult trebuie sa fiu atenta sa nu scape printre aceste neregularitati si vreun alt fibroadenom; in ianuarie, cand am facut ultima ecografie mamara, totul era ok, acum ma dor sanii de mor, insa cred ca fara legatura cu anticonceptionalele, pentru ca ma dureau dinainte sa incep sa le iau). Probabil dezechilibru hormonal, cine stie?

Ultima oara a fost editat de bonovox (2011-04-21 17:42:49)

Offline

 

#412 2011-04-21 18:03:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

mare grija cu doctorii astia "pro-anticonceptionale"! eu din cauza lor m-am trezit cu inca un fibroadenom dupa ce operasem unul (tot microgynon mi s-a prescris)... mie endocrinologul mi-a spus ca nu e recomandat sa mai iau vreodata AC, de orice fel.
totusi, chistul tau e maricel, deci trebuie luata o masura. cel mai bine e sa te informezi, sa ceri parerea mai multor medici...

Offline

 

#413 2011-04-22 09:00:41

bonovox
Membru
Inregistrat: 2011-04-21
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

Voi astepta sa fac si urmatorul control la doctorita mea, dupa care ma voi duce cu toate rezultatele analizelor si la un alt medic. Va tin la curent! Merci!

Offline

 

#414 2011-04-23 11:46:13

lovearth
New member
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 34

Re: chist ovarian

dak ati putea sa imi rasp si mie la msg anterior as fi recunoascatoare si asa mai vrea sa stiu dak pot avea contact sexual chiar dak am acest chist? medicul nu a precizat nimik de genul dar am zs sa intreb s fiu sigura ...multumesc anticipat:)

Offline

 

#415 2011-04-26 10:53:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

lovearth, nu are asa mare importanta de cand ai inceput sa iei AC, deci esti OK. fa tratamentul si mergi dupa la control. da, poti avea contacte sexuale.

Offline

 

#416 2011-04-26 13:41:40

lovearth
New member
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 34

Re: chist ovarian

multumesc smile

Offline

 

#417 2011-05-21 10:36:17

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: chist ovarian

daca la o echo abdominala s-a descoperit chist de 6.8 cm ,cel mai bine e sa fac una endovaginala ca sa vad ce si cum , nu?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#418 2011-05-21 12:55:56

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: chist ovarian

nu neaparat. poate doar pentru linistea ta.
eu daca as vrea sa repet, as face asta peste cel putin o menstruatie. acum aprox. 4 ani mi s-a spus ca am un chit cat un ou, dupa o menstruatie cand am repetat ecografia nu mai era acolo. la fel si anul trecut. am facut 2 echografii endovaginale, la prima aveam un chist (mai mic totusi) si la a doua nimic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.