homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Romani in strainatate...-3


#39 2008-11-13 14:44:18

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: romani in strainatate...

soacra-mea si cumnata-mea sun t in it.
pe cumnata=mea a intrebat-o cineva daca in romania exista guma de mestecat.. deci nahh....  roll


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 



#40 2008-11-13 14:50:54

trifanangela2008
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 52

Re: romani in strainatate...

da.si eu am fost intrebata daca avem spitale,si cu ce am venit......cu barca?dar nu am luat in considerare ,pentru ca persoana care ma intreba ,facuse doar 4 clase .pentru mine era suficient.

Ultima oara a fost editat de trifanangela2008 (2008-11-13 14:52:34)

Offline

 

#41 2008-11-13 16:33:23

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: romani in strainatate...

vai ...mi-am adus aminte ...am fost asta -vara la niste cunostinte ...fff bogati ....oameni de afaceri ...(aveam pretentii )...si baia din camera mea nu functiona ....si le-am spus sa repare baia k n-am unde ma spala si cik ....da sti u ce e aia baie ??? u ai baie la tine acasa ??
mamaaaa.....baii cat de prosti pot fi unii ......ma pufnit si rasu cand am auzit ....


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#42 2008-11-14 07:22:11

c@t
Sr. member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 1679

Re: romani in strainatate...

si eu aici m=am lovit de multe din astea
in primul rand romania e un oras in rusia
apoi o vanzatoare mi-a admirat blugii si apoi m-a intrebat din ce tara sunt.......si cand am zis romania zice: "da, am vazut un reportaj la tv aseara despre romania"........fusese un reportaj la o emisiune numita "diagnostice ciudate" si erau prezentate 2 cazuri din romania, unul al tipului caruia ii crescusera solzi sau nu stiu ce pe maini, si al2lea al femeii cu tumora uriasa....deci, va dati seama ce credea aia despre noi.......apoi zice : 'dar blugii ti i0-ai luat de acolo? se gasesc blugi si la voi?".........am zis ca-i dau cu hainele ce le probam in cap si 2 suturi in fund.....
in rest n-am avut pb sa se uite ciudat la mine ca-s alta nationalitate in general si romanca in particular

Offline

 

#43 2008-11-14 19:27:16

OneOnly
Insomniac member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 8686

Re: romani in strainatate...

pffffffff..ce faze butter de parca am fi extraterestri
mare parte din parerea asta proasta despre romani afara  se datoreaza tiganilor butter


They can because they think they can.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-11-15 12:25:15

trifanangela2008
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 52

Re: romani in strainatate...

nu numai.de prostituate nu amintim?

Offline

 

#45 2008-11-15 14:03:51

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: romani in strainatate...

OneOnly a scris:

butter de parca am fi extraterestri

diablo

Offline

 

#46 2008-12-12 11:26:18

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: romani in strainatate...

fetele am si eu o problema, de fapt ai mei. Tata este de 1 an si ceva in Italia,are rezidenta de aproape 1 an si legea italiana spune ca dupa un an de rezidenta automobilul trebuie inamatriculat in Italia. Ca sa nu faca asta tata o sa vina in Romania si o sa treaca masina pe numele meu. Insa am o intrebare: daca masina o sa fie pe numele meu, exista vreo limita de timp cat poate sa circule cu ea pe teritoriul italiei?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#47 2008-12-12 11:40:15

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: romani in strainatate...

wild, tatal tau daca are rezidenta in italia trebuie sa aiba permis italian. daca masina a cumparat-o acasa o lasa asa. trebuie sa ii faca cartea verde de la asigurare si e ok. cel putin eu asa stiu. cunosc multi romani care isi cumpara masini tari de pe aici si apoi o inmatriculeaza in Ro doar pt ca aici asigurarile sunt ff scumpe.
partea naspa e ca daca se intampla ceva, cu o asigurare din Ro astepti mult si bine sa se rezolve. daca ai asigurare in ita in max 2-3 zile ai rezolvat treaba. eu am patit, am intrat in unul parcat pe  interzis pt ca nu l-am vaz, eram in retro. am fost la asig a doua zi si mi-au zis: ok de aici preluam noi. si eu gata, nu am de umblat, nu hartoage etc..
wild, pune-i tatalui tau sa se intereseze bine inainte. si ca sa-ti rasp la intrebarea ta, nu are nici o limita de timp daca e pe numele tau...


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#48 2008-12-12 11:42:51

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: romani in strainatate...

masina e deja inmatriculata, aici, in romania. Tocmai de asta nu vrea sa o inmatriculeze in italia pentru ca sunt asigurarile scumpe....
si stiti cumva care sunt procedurile ca sa o treaca pe numele meu? (vine acasa in februarie tocmai ptr asta)


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#49 2008-12-12 11:48:34

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: romani in strainatate...

pai trebuie sa iti faca un gen de contract vanzare cumparare intre el si tine... aici se numeste pasaj de proprietate. aici costa numai ala 400 ?... acasa nu stiu. mergi la un notar si intreaba.
uite ce am gasit pe site consulat la milano despre permis:
  " 1. Potrivit Directivei indicate in obiect este permisa conducerea vehiculelor intr-un stat diferit de cel unde a fost eliberat carnetul der conducere, fara obligatia de conversie, chiar si in cazul obtinerii rezidentei de catre conducatorul in statul respectiv. De aceea, Circulara nr.31 din 28 mai 1999 (G.U. nr 154 din 03.07.1999) "Circularea in Italia cu carnete eliberate de Statele membre ale Uniunii Europene" se aplica si permiselor de conducere elibverate in Bulgaria si Romania
   2. Se poate cere in continuare conversia permisului, asa cum este prevazut in intelegerile bilaterale care erau deja in vigoare inainte de extinderea Uniunii Europene."

acuma caut si despre aigurare...

le: nu prea gasesc.. dar cauta un forum de romani in italia si intreaba acolo. sa nu vina degeaba tatal tau acasa. eu tind sa cred ca nu e nevoie. stiu multi care au masina inmatriculata in romania si fac carte verde si gata.

Ultima oara a fost editat de mary_aleee (2008-12-12 11:51:25)


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#50 2008-12-12 11:54:48

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: romani in strainatate...

ok mercx mult mult puss

Le: Da dar legea aia prima se aplica pentru permis, eu am gasit

"Dup? ?ndeplinirea formalit?tilor vamale, un vehicul ?nmatriculat ?n afara Italiei poate circula pe teritoriul italian pentru o perioad? de un an."

Ultima oara a fost editat de Wildhoney (2008-12-12 11:56:59)


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#51 2009-11-26 14:35:19

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: romani in strainatate...

aici unde sunt eu,in austr,ma izbesc de tot felul de ,,probleme,, cand spun ca sunt romanca.
de multe ori prefer sa nu raspund,ptr ca toti suntem bagati in acceasi oala,nu conteaza...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#52 2009-11-26 15:14:12

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: romani in strainatate...

Mai wild, si cand te intreaba ce spui? Ca aici in dk inca nu avem nume foarte rau (ne-au luat-o polonezii inaite), dar tot se uita ca la felku 14 cand aud de unde sunt. Tu ce le spui?

Offline

 

#53 2009-11-26 15:26:01

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: romani in strainatate...

paiiii,intai de toate,cand zic romania,urmarea este-aaa,gogo-girl(adica dansatoare,stripteuse),prostituate,ceausescu,tigani..deci hoti.
apoi,vine intrebarea de care m-am saturat-da la voi se gasesc,,produse,,? si eu spun..da,avem ciocolata,cafea,banane,avem de toate insa sunt mai scumpe ca la voi..bani sa avem.
si ultima,cea mai tare-voi sunteti popor slav,nu??adica,intelegeti rusa sau..etc?
m-am saturat de ignoranta si incultura lor..eu am avut mult de luptat cu mentalitatea lor,sa demonstrez ca sunt ok,harnica si nu hoata.acum,unde sunt eu,nu mai am probleme,ptr ca sunt si cu un austr de ap 4 ani,dar prin cate am trecut...
oricum,nu numai noi,in general strainii aici nu sunt bine veniti,ca de..le luam ,,painea,, dar..ei nu fac ,,muncile ,,noastre.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#54 2009-11-26 15:35:30

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: romani in strainatate...

Deci le spui ca esti din Romania. Moah, ce mi-ar placea sa pot evita raspunsul. Ma rog, sper sa termin de invatat limba si sa nu ma mai inmtrebe la fiecare pas.

Offline

 

#55 2009-11-26 15:37:14

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: romani in strainatate...

oricat de mult ai invata limba,clar nu vei putea vb fara accent strain,deci tot te vor intreba.
la mine este de ajuns sa deschid gura si isi dau seama ca sunt straina.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#56 2009-11-26 15:56:47

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: romani in strainatate...

sper sa prind accentul. Ma descurc binisor cu limbile.am prieteni din state care au crezut ca sunt din state (traiasca orele pierdute in fata televizorului lol )  Ma rog, oricum stiind limba, chiar cu accent strain, parca nu mai intreaba asa de des, nu?

Offline

 

#57 2009-11-26 15:56:48

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: romani in strainatate...

eu acum 2 ani daca ma intreba daca sunt din polonia le raspundeam ca da lol..asta pana cand cineva m-a luat pe poloneza auzind ca sunt de a lui lol
Acum vreo 2 luni am incercat sa ii explic unei adolescente vecina cu mine de unde sunt...de romania,etc. si cand a venit prietena ei sa imi faca cunostinta cu ea tot din polonia i-a spus ca sunt lol..asa ca m-am lasat pagubasa.
Am prietene care nu mai vorbesc cu accent romanesc...dar nu mai exista nici urma de romanism in ele.... eu inca il mai am.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.