homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Romani in strainatate...


#1 2007-08-09 20:04:17

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

romani in strainatate...

buna fetelor! am vaz ca la subiectul "certuri chiar si la 300 km departare?" incepuse sa se vorbeasca despre facultatea in italia... si m-am gandit sa deschid un subiect nou... e careva dintre voi in strainatate? sau ati avut experiente? cum v-ati descurcat? ati fost discriminati/e?
incep eu... eu sunt la facult in italia... si am facut aici si 3 ani de liceu... si experienta mea e destul de pozitiva... am intalnit si multi oameni care s-au uitat ca la extraterestri la mine, care nu mai auzisera de romania, sau care credeau ca romania e o tara de gen africa... dar am intalnit si multe persoane deschise, care s-au interesat de tara noastra, care stiau multe despre ea. m-am integrat destul de bine cu italienii, ma refer in primul rand la cei tineri... am  o prietena careia ii dau chiar si cateva lectii de limba romana, a zis ca ii place cum suna...
voi ce experiete ati avut? sunt chiar curioasa sa aflu... va pup...

Ultima oara a fost editat de mary_aleee (2007-08-09 20:05:13)


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 



#2 2007-08-09 20:16:59

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: romani in strainatate...

eu nu am experienta de genul, dar cred ca italienii care se uitau la tine ca la masini straine sunt niste imbecili. Nici tarile de pe continentul lor nu le cunosc...

Offline

 

#3 2007-08-09 20:32:06

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: romani in strainatate...

pai multi italieni stiu doar cat trebe despre tara lor... si despre cele din jur, gen franta germania spania... pe urma nu-i mai intereseaza...bine, acuma nu vreau sa generalizez, doamne fereste!dar eu una, daca as avea de ex in clasa un coleg strain, as fi curioasa sa aflu despre tara din care vine... da' aici nu toti gandesc ca mine..


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#4 2007-08-09 21:59:58

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: romani in strainatate...

eu nu am stat in strainatate dar tocmai am fost 1 sapt in franta. m-a enervat unul care cand a auzit de romania a zis imediat "nicolae ceausescu, comunisti" si imi venea sa ii dau una in cap...apoi am intalnit o tipa din mexic la vreo 35-40 de ani care stia unde e romania, ceea ce m-a uimit si chiar i-am zis asta. ea a spus ca a intalnit persoane care nu stiau unde e mexic big_smile i-a placut mult si ei cum suna limba noastra si a fost uimita ca vb spaniola... in rest, oamenii s-au purtat frumos...

Ultima oara a fost editat de mika (2007-08-09 22:00:59)

Offline

 

#5 2007-08-09 22:17:44

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: romani in strainatate...

dar haideti sa vb si de romanii care sunt plecati de cateva luni in strainatate (ex. italia) si uita limba romana. lucrez la un orange si va zic ca sunt SATULAAAAA de cate "schede" aud pe zi sau "ricariche" (cartele si reincarcari). am zis ca odata si odata tot pocnesc vreunu in moalele capului. dar fac si mishto de ei.. ei zic schede , eu zic "cum? cartele??? " si pun si o fata din aia cu spranceana ridicata  /smile

Ultima oara a fost editat de anca13 (2007-08-09 22:17:59)


storstark

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-08-10 03:31:20

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Re: romani in strainatate...

afara lumea e civilizata in general si se poarta frumos cu tine chiar daca esti strain. insa sunt cazuri (din ce in ce mai dese) cand se mediatizeaza foarte tare nenorocirile facute de romani prin tarile cele mai frecventate gen spania sau italia si sunt foarte acriti deja de noi.... sor-mea locuieste in spania si si-a facut acolo prietene spanioloaice cu care se intelege bine.. si discuta mereu ca fetele si ele ii zic "romanii nu sunt deloc vazuti bine si la TV nu am auzit nimic de bine despre voi, numai de furturi si crime aud la stiri".
O prietena a mea e stabilita de ani buni in torino si zicea si ea ca nu stim sa ne promovam tara..... sunt targuri de turism in italia.. foarte cunoscute.... si tari ca slovenia sau bulgaria au zeci de cataloage de turism, au oferte turistice, isi promoveaza intens tara... Noi? Nimic si slava Domnului avem o tara atat de frumoasa sad. Despre romani auzi mereu cate ceva, dar aproape numai de rau..


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 

#7 2007-08-10 10:27:44

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: romani in strainatate...

nu generalizati. depinde de zona, de oamenii pe care ii intalnesti. eu am stat in N Italiei, la Trieste, 4 luni jumate (am fost cu bursa in facultate). oamenii mi-au placut foarte mult (e adevarat ca nordul este un pic mai civilizat decat sudul sau centrul), erau foarte deskisi si draguti, si cata amabilitate.... m-am simtit foarte bine si in siguranta (de exemplu, acolo nu se ia nimeni pe strada de tine indiferent de ora, nu e ca la noi). nu am avut nici un incident neplacut. studentii lor sunt mai slabi, nu se omoara cu scoala, deci noi romancele eram apreciate (pe merit wink) super experienta, atat profesionala cat si personala pacat ca s-a dus asa repede... smile
intr-adevar, turismul lor e bine promovat. au o tara superba !!!! sa ai bani si timp sa o vezi toata...

Offline

 

#8 2007-08-10 13:15:36

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: romani in strainatate...

anca13 a scris:

dar haideti sa vb si de romanii care sunt plecati de cateva luni in strainatate (ex. italia) si uita limba romana. lucrez la un orange si va zic ca sunt SATULAAAAA de cate "schede" aud pe zi sau "ricariche" (cartele si reincarcari). am zis ca odata si odata tot pocnesc vreunu in moalele capului. dar fac si mishto de ei.. ei zic schede , eu zic "cum? cartele??? " si pun si o fata din aia cu spranceana ridicata  /smile

iti dau dreptate sa stii... daca pe tine te enerveaza, da-ti seama pe mine care locuesc aici si dintr-astia aud in fiecare zi... ii vad si pe ai mei si mereu le zic sa nu mai mixeze limbile! big_smile desi e adevarat ca uneori cand mergi intr-o tara si vb ff mult in alta limba iti vine sa zici cate un cuvant... dar nu se poate justifica! limba ta materna nu o uiti asa usor, mai ales daca pleci din tara la o varsta adulta! de ex, varu-meu de 10 ani, e de 5 ani in italia si a mers la scoala numai cu italieni... dar nu l-am auzit niciodata sa mixeze limbile...daca intr-adevar nu stie un cuv in romana ti-l zice in italiana, dar nu vb mixt, desi ar putea avand in vedere varsta la acre a plecat din romania... dar ceilalati "italieni" care vin cu nasul pe sus in Romania sunt doar niste ingamfati si nimic mai mult!


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#9 2008-11-10 00:30:12

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: romani in strainatate...

Eu am plecat in strainatate la studii pe 4 ani.Cica. Sunt acolo de 2 luni, si acum m-am intors acasa pentru cateva zile si mi-e foarte greu sa ma gandesc ca trebuie sa merg inapoi peste doua zile.
Am plecat impreuna cu prietenul meu, trebuie sa recunosc ca motivul initial a fost doar el (nu eram foarte dornica sa merg sa studiez undeva afara). Din fericire, imi place universitatea, materiile, profesorii, oamenii, locul unde stau. Imi place tot. Dar nu e acasa...Si in ultima vreme ne certam prea des, eu am incercat sa renunt la a mai fi asa de copilaroasa, dar el imi spune ca nu e fericit si eu nu prea mai stiu ce sa fac..chiar vreau ca relatia noastra sa mearga in continuare. Initial, mi-a spus ca ar fi mai bine sa raman in Romania, ca se vede ca n-a fost de mine sa plec... mi-a spus si ca nu e fericit si ca ne certam prea des si nu prea vede ce rost are..si l-am intrebat " chiar nu conteaza ce avem noi ?" si el mi-a zis ca "oricum nu e mare lucru". Am dres-o cumva...dupa care mi-a zis ca el de fapt vrea sa ma intorc si ca in permanenta ii e frica (,) ca nu mai vin inapoi. Si se simte oarecum santajat si amenintat, pentru ca daca face un pas gresit, stie ca o sa ma intorc in tara.
Stiu ca nu e bine sa depind de el..dar faptul ca el e acolo si ne intelegem bine face ca totul sa fie mai usor. Daca as fi la mii de km departare de casa si noi am fi despartiti ar fi un chin pentru mine.
Venind acasa si vazand cat de tare s-a bucurat familia mea ca am venit, chiar si pentru cateva zile..ma gandesc ca poate merita ceva mai bun decat sa-i fac sa sufere din cauza plecarii mele. Poate am plecat prea repede, am o varsta care imi permitea sa mai stau cu parintii fara sa fiu privita ciudat..Dar daca ma voi intoarce pe la 23-24 de ani nu stiu daca voi mai putea sta cu ei...
Pe de alta parte, el nu crede ca relatia noastra va continua daca eu sunt in romania si el in UK.Nicio sansa ca el sa vina in Romania...

Nu stiu ce sa fac...Stiu ca multi si-ar dori sa aiba sansa sa plece...dar e bine si aici...mi-as dori nu neaparat sa stau cu parintii (desi la ce dor imi era de ei, nu m-ar deranja desi uneori sunt cam stricti)..dar sa fiu undeva mai aproape. Dar pe de alta parte, nu l-as lasa nici pe el..

Offline

 

#10 2008-11-10 00:36:38

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: romani in strainatate...

eu zic sa stai pana termini macar un an acolo space..
si cu ocazia asta vezi si cum decurge relatia intre voi..


hjarta

Offline

 

#11 2008-11-10 00:38:19

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: romani in strainatate...

nemtii pe noi inca ne confunda cu polonezii..been there tried that..tot o apa si un pamant est europeni dupa ei


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#12 2008-11-10 00:42:43

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: romani in strainatate...

eu nu am simtit niciodata ca m-au privit altfel pentru ca sunt din Romania..sunt foarte draguti si amabili...

Offline

 

#13 2008-11-10 00:44:59

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: romani in strainatate...

sau cu rusii  roll


hjarta

Offline

 

#14 2008-11-10 01:20:39

danny
Full member
Inregistrat: 2007-05-22
Mesaje: 548

Re: romani in strainatate...

mei fetelor eu nu am avut mereu experiente placute...
am venit in Viena in urma cu un an, cu bursa de studii. La facultate am fost primiti bine si am fost ajutati pe deplin, ca si restul studentilor veniti in exchange de altfel.
Dar la sfarsitul anului de studiu, adica prin iunie, m-am hotarat sa raman aici (nu pentru ca mi-ar fii placut la nebunie, caci si mie imi era un dor de tara de numa) dupa ce prietenul cu care venisem mi-a dat verde k sa zic asha tongue
apoi a inceput adevarata viata....eram singura, prieteni nu imi prea facusem (mai stiam 2 romani de la fac, dar nu prea ne vedeam caci fiecare avea serviciul lui si ne era greu la toti) si trebuia sa imi caut si camin de urgenta caci nu mai aveam unde sta. In cautarea asta mea dupa o locuinta m-am lovit si de raspunsuri de genul "ne pare rau, noi suntem o comunitate de austrieci si toti vorbim germana, asha ca am dorii  un chirias la fel..." buuunn...am gasit pana la urma tot un camin de studenti si e ok in prezent.
O alta treaba ar mai fii si faptul ca oricat de mult ai incerca sa te integrezi...nu reusesti frate!...tot ca strain esti privit si punct. Niciodata nu o sa fii unul "de-al lor"..poate doar la facultate e mai ok, dar asta probabil pentru ca si acolo sunt o gramada de natii amestecate.
Ahh..de multe ori mi s-a intamplat sa intru in magazine si sa dau de romani de-ai nostrii, fara nici  un pic de maniere, tipand, scuipand, vorbind tare..de preferinta la telefonul mobil dat pe speaker, ca deh!...ce sa mai, te-apuca scarba cand ii vezi cum se dau ei mari si tari...vezi doamne au venit la cumparaturi la Viena!...mie rusine ca sunt romanca in acele momente, sincer!
In fine...in ansamblu e ok, as mintii sa spun ca nu. Dar na..esti singur si chiar dak Viena e plina de romani nu suntem deloc uniti..fiecare e pentru el si de cele mai multe ori sunt la mijloc interese. Eu m-am lamurit cu cei de aici..am 2 romani cu care mai tin legatura si in rest numai amici de alte natii...
Cam asta ar fii impresia mea de pana acuma....mie tare dor de casa insa si mi-ar placea sa ma intorc la ce aveam cand am plecat...insa stiu k si in tara lucrurile sau schimbat, fiecare isi urmeaza telul pana la urma si nu ar mai fii ce a fost! Unde mai pun la socoteala k in tara nu ma mai simt "acasa" ....dar nici la Viena...sper insa ca intr-o zii sa fie cum a fost inainte sa plec....neutral

Offline

 

#15 2008-11-10 01:23:57

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: romani in strainatate...

Tu ai mers cu prietenul tau la Viena si apoi v-ati despartit si apoi ai ramas acolo? El a ramas acolo sau a venit inapoi?
Scuze daca fac ceva confuzii.

Offline

 

#16 2008-11-10 02:55:25

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: romani in strainatate...

danny a scris:

mei fetelor eu nu am avut mereu experiente placute...
am venit in Viena in urma cu un an, cu bursa de studii. La facultate am fost primiti bine si am fost ajutati pe deplin, ca si restul studentilor veniti in exchange de altfel.
Dar la sfarsitul anului de studiu, adica prin iunie, m-am hotarat sa raman aici (nu pentru ca mi-ar fii placut la nebunie, caci si mie imi era un dor de tara de numa) dupa ce prietenul cu care venisem mi-a dat verde k sa zic asha tongue
apoi a inceput adevarata viata....eram singura, prieteni nu imi prea facusem (mai stiam 2 romani de la fac, dar nu prea ne vedeam caci fiecare avea serviciul lui si ne era greu la toti) si trebuia sa imi caut si camin de urgenta caci nu mai aveam unde sta. In cautarea asta mea dupa o locuinta m-am lovit si de raspunsuri de genul "ne pare rau, noi suntem o comunitate de austrieci si toti vorbim germana, asha ca am dorii  un chirias la fel..." buuunn...am gasit pana la urma tot un camin de studenti si e ok in prezent.
O alta treaba ar mai fii si faptul ca oricat de mult ai incerca sa te integrezi...nu reusesti frate!...tot ca strain esti privit si punct. Niciodata nu o sa fii unul "de-al lor"..poate doar la facultate e mai ok, dar asta probabil pentru ca si acolo sunt o gramada de natii amestecate.
Ahh..de multe ori mi s-a intamplat sa intru in magazine si sa dau de romani de-ai nostrii, fara nici  un pic de maniere, tipand, scuipand, vorbind tare..de preferinta la telefonul mobil dat pe speaker, ca deh!...ce sa mai, te-apuca scarba cand ii vezi cum se dau ei mari si tari...vezi doamne au venit la cumparaturi la Viena!...mie rusine ca sunt romanca in acele momente, sincer!
In fine...in ansamblu e ok, as mintii sa spun ca nu. Dar na..esti singur si chiar dak Viena e plina de romani nu suntem deloc uniti..fiecare e pentru el si de cele mai multe ori sunt la mijloc interese. Eu m-am lamurit cu cei de aici..am 2 romani cu care mai tin legatura si in rest numai amici de alte natii...
Cam asta ar fii impresia mea de pana acuma....mie tare dor de casa insa si mi-ar placea sa ma intorc la ce aveam cand am plecat...insa stiu k si in tara lucrurile sau schimbat, fiecare isi urmeaza telul pana la urma si nu ar mai fii ce a fost! Unde mai pun la socoteala k in tara nu ma mai simt "acasa" ....dar nici la Viena...sper insa ca intr-o zii sa fie cum a fost inainte sa plec....neutral

mad  mie mi se pare ca suntem destul de respectati ca si romani, nu am avut absolut nici un fel de probleme. Niciodata in viena sau imprejurimi. Nici eu  nu intru repede in discutie cu alti romani daca nu-i cunosc, numai pt faptul ca-s romani. Si despre cei care fac ce nu trebuie, sunt ai nostri, nu exist padure fara uscaturi, asta este, daca esti respectat, esti pt ce esti nu intereseaza ce fac alti romani. mie imi place in viena si avem si prieteni si romani si toate natiile. Mie in viena imi place mai mult decat oriunde in alt loc din europa.
Sa v povestesc o faza tare. Eram in Amsterdam, intr-o vizita de vreo sapt, decat ajunsesem cu trenul pe la 10 si pe la 12 trebuia sa preluam camera la hotel. Cauta si cauta hotelul, imi era si foame, as fi baut si o cafea. La un moment dat, in gluma, ma opresc si-i zic sotului: eu mor de foame, treb sa mananc ceva urgent, dar imediat...  o tipa se opreste, isi desface rucsacul si zice: pe rom: eu am la mine doua mere, insist sa luati unul, mai mult nu am  rotfl  la noi sigur nu era vorba de bani, cafenele erau destule ci de timp, si nici de timp, numai ca sotului ii era frica sa nu pierdem camera.  Tipa era  punk , sincer m-as bucura sa o mai intalnesc.

sau in spania, am plecat din germania, prin 2002, in vizita. Si ne era teama ca nu ne descurcam cu romana, toti colegii ne-au asigurat ca ne descurcam cu germana oriunde in spania. cand vorbeam germana toata lumea se uita la noi ca vitelul la... cand vorbeam rom, toata lumea ne intelegea

danny, iti rec www.wien.ro , sa nu te mai simti singura in viena, am vazut ca au si intalniri. Eu nu intru pe forum, decat ii mai citesc din cand in cand. Si le vad pozele...recunosc cateva personaje si ma amuz.  big_smile

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2008-11-13 01:47:47)

Offline

 

#17 2008-11-10 07:30:05

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: romani in strainatate...

space eu cred ca oriunde ati sta , tu si iubitul tau , in aceeasi casa tot v-ati certa.nu are a face ca tu esti in uk sau vine el in romania sau mergeti amandoi in alta tara.de ce va certati?incercati sa dregeti relatia, sa va stapaniti si sa vedeti daca va mai iubiti si respectati.daca nu, nu trebuie neaparat sa vii in romania, ca deh..te-ai despartit de iubit.stai in continuare pt studii si cine stie ce iti surade viitorul

Offline

 

#18 2008-11-10 09:49:56

innana
Sr. member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 1882
Site

Re: romani in strainatate...

am fost de foarte multe orin in strainatate si am vazut multe tari. peste tot unde am fost am fost primita bine stiau de Romania si stiau ceva despre noi. oricum, nu ma deranjeaza ca un strain nu stie unde e Romania, oricum nu ii foloseste la nimic. daca vrea sa afle cauta pe net. numa la noi se promoveaza atat de mult "cultura generala"...in fine asta ii alta poveste....m-as mai duce in strainatate, si chiar definitiv as plecat de aici. mi-ar placea sa fac acolo scoala si sa lucrez undeva...prin Europa smile


Cu zambetul pe buze...

Offline

 

#19 2008-11-10 11:58:54

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: romani in strainatate...

Am plecat din Romania in urma cu 2 ani, definitiv... si ma bucur ca am facut lucrul asta, nu m-as intoarce niciodata in Romania, pur si simplu nu exista civilizatie.
Aici nu am intalnit oameni care sa ma jigneasca sau sa se uite urat la mine ca sunt din Romania... ba chiar am intalnir oameni care stiu limba romana si cand le ziceam ca sunt din Romania, ma intrebau : Ce faci? Stiu putin romaneste lol  e f amuzant.
Ma simt bine aici, iar cand merg in Romania sa imi vizitez familia, abia astept sa plec inapoi, cand ies pe strada, trebuie sa se gaseasca vreun destept sa  comenteze ceva, sau sa claxoneze. Sa nu mai vorbest de mijloacele in comun care sunt infecte...
Anyway, alunec usor spre  offtopic  concluzia e ca ma simt bine aici unde sunt si nu ma voi intoarce niciodata in Romania!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.