homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii-7


#115 2009-02-24 09:01:54

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana , sper din tot sufletul ca esti bine, esti o luptatoare , am ramas fara cuvinte cand am citit topingul , nu am stiut
esti o persoana deosebita , imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva , ma bucur enorm ca acum nu mai sunt probleme
sa iti traiesti viata la maxim
puss  puss
iris iti tin pumnii , o sa fie bine , o sa vezi  puss

Offline

 



#116 2009-02-24 11:52:40

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana a scris:

Stiu ca s-a postat in multe locuri, dar citind azi mi-am adus aminte cu nostalgie de vremurile de demult big_smile

Generatia noastra!

Nascuti la inceputul anilor 70, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.

Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.

Suntem ultima generatie care a jucat ?Ascunselea?, ?Castel?, ?Ratele si vanatorii?, ?Tara, tara! Vrem ostasi?, ?Prinsea?, ?Sticluta cu otrava?, ?Pac Pac?, ?Hotii si vardistii?, ultimii care au strigat ?Un doi trei la perete stai?, ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar
primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa) primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu cd-uri.


Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.
Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.Nu am fost ultimii ?Soimi ai Patriei? si ultimii ?Pioneri?.

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza? Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari. Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas.. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.
Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa.  Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii.

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, ?Muzica a-nceput cu Backstreet Boys, care nici nu mai sunt cool acum, man!?

Am citit ?Licurici?, ?Pif? Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri ?de la TEC? fara sa ne fie teama ca ?au prea multe E-uri?, iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.
Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul.
Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.
Abia asteptam la chefuri sa jucam ?Fantanita?, sau ?Flori, fete sau baieti?, sau ?Adevar sau Provocare?, sau orice ne dadea un pretext sa ?pupam pe gura? pe cine ?iubeam?.

Noi suntem cei care inca au mai ?cerut prietenia?, care inca roseam la cuvantul ?sex?, care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie ?De cine iti place?? ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, nu ne-am tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au ?child proof the house?, ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea ?Feriti-va de magarus?.

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de ?first-timers??
Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru!

stii vdaia...citeam despre tine mereu la topicul lui Armand...si nu stiam cine esti...
acum am descoperit si sunt onorata ca te-am cunoscut,chiar si prin prisma unor randuri...
ma regasesc total in cele scrise mai sus si da ai dreptate,suntem o generatie de invingatori
toata stima si respectul,ma inclin in fata ta,sper ca esti sanatoasa si sper sa ne mai dai un semn pe aici...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#117 2009-02-24 20:08:38

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana ti-am citit topicul dupa o zi groaznica si e doar inceputul saptamanii, dar m-a bucurat sa vad cum ai evoluat.Te rog mergi la psiholog, detaseaza-te cumva si pastreaza optimismul.Nu te gandi la anii care urmeaza, priveste-o ca o lectie de viata care te-a ajutat sa devii omul de azi.Operatia a fost curativa, fiind in stadiu incipient.Dumnezeu ti-a dat sansa de a te renaste asa ca pretuieste-ti viata.Cei din jurul nostru de cele mai multe ori nu stiu sa ne protejeze asa cum ar trebui, deci tu esti factorul decisiv.Mereu le-am urat celor din jur multa sanatate, cred ca e lucrul cel mai important in viata!

Offline

 

#118 2009-02-24 23:43:47

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Daiana , citesc si recitesc ceea ce ai scris ...  nu stiu cum de nu am vazut subiectul deschis de tine ... Azi reciteam , imi spuneam ... doamne ce a fost in sufletul ei ... ce puteri i ai dat tu Daianei sa lupte ... sanatate si multe realizari... sa ti pastrezi linistea sufleteasca ... sa te bucurii de toate lucrurile din jurul tau si sanatate celor dragi tie.

Offline

 

#119 2009-06-09 11:39:33

mimoo
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-01
Mesaje: 1448

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

mai stie cineva ceva de vdaiana?


when god made man she was only kidding.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2009-06-12 18:57:17

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Da , stiu eu ca este sanatoasa , fericita si plina de voie buna  ! Ii doresc Daianei tot binele din lume si sanatate alaturi de urari de viata lunga si plina de bucurii !

Offline

 

#121 2009-06-12 20:02:45

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

dar tu iris, cum te mai simti?

Offline

 

#122 2009-06-20 20:17:05

mimoo
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-01
Mesaje: 1448

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Ma bucur sa aud ca este bine hjartahjartahjarta


when god made man she was only kidding.

Offline

 

#123 2009-10-19 00:56:37

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

va multumesc pentru cuvintele de bine si va salut cu drag  wave
imi pare rau ca am trecut pe aici la aflarea unei vesti cutremuratoare.
wild_wind http://www.pic4ever.com/images/bighug.gif io multumesc lui Dumnezeu sint cat decat bine, in sensul ca analizele imi ies bine la fiecare verificare de 2 ani incoace. mai prost stau cu psihicul  supa  simptomele stiute n-au mai aparut. desi la ultima vizita la doctorita mea de acum 2 saptamani m-a speriat de moarte, spunand ca analizele pot sa-mi iasa bine dar boala sa fie prezenta. iertat sa-mi fie, nu contest competenta dansei, dar asta n-o cred. am inteles ca a ramas impresionata de pacienta care a fost inaintea mea, dar chiar trebuia sa-mi zica asa ceva? si asta acuma dupa 3 ani de la marea incercare? este un detaliu pe care nu cred ca l-ar fi uitat la inceput.
am citit intr-un studiu ca pe parcursul anilor dupa tratament se urmaresc anumiti parametrii din analize si daca acelea se incadreaza in limitele normale atunci nu sint motive de ingrijorare. asa ca io mi-am luat gandul de la spusele dansei si urmaresc in continuare foarte atenta orice manifestare a corpului.
ma lupt inca cu efectele secundare pe termen lung ale chimioterapiei.
in rest stres mult, oboseala, lipsa banilor, se apropie sarbatorile...   supa

n-am cuvinte sa-mi exprim tristetea pe care o simt de cand am aflat de Alin.
cand am intrat la topicul lui pe care-l mai citesc din cand in cand si am vazut ca Alin... am plans... mi s-a facut rau si am tot plans de nu mai puteam sa ma opresc. abia am dormit. azi a venit sora-mea pe la noi si nici n-am putut sa ma bucur din tot sufletul ca eram cu gandul tot la Alin. si mi-a fost cam rau toata seara si azi, am ametit, mi-a fost greata si simteam gustul ala pe care-l simteam cand faceam chimio.
azi-noapte numa ganduri negre am avut. ca puteam sa fiu io in locul lui, ca in 2006 era sa fiu io. si toate astea mi-au dat asa o stare de disperare si teama. nu spun ca stiu ce a simtit si cat a suferit Alin, dar il inteleg perfect pentru ca intr-o anumita faza si io am trecut prin asa ceva.
as vrea sa scriu acolo la topicul lui, s-o incurajez cumva pe sotia lui, dar nu-mi gasesc cuvintele potrivite... de fapt cuvintele sint de prisos... a suferit mult si nu vroia ca cei dragi sa-l vada cum se sfarseste in fata lor fara ca ei sa-l poata ajuta. io cred ca de asta a ajuns sa faca ceea ce a facut, nu din lasitate sau ca sa scape de suferinta.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#124 2009-10-25 12:57:01

la poupee
Membru
Inregistrat: 2009-10-25
Mesaje: 1

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

...nici nush cu ce sa incep...adevarul este unul si ink f crud...in urma cu o sapt,mami a aflat k are cancer ovarian.(43 de ani).Am citit ca-n general aceasta boala apare dupa 60 de ani,knd femeile intra in menopauza...numai k boala nu alege.Nu sunt in tara,singurul mod de-a ma documenta e internetul,desi...sincer,m-a speriat enorm.Acolo toata lumea ,,vorbeste" cum ca aceasta boala,incurabila de altfel,nu te poate tine in viata mai mult de 5 ani!E adevarat?Nici mami nu e in tara,e stabilita in Italia de 4 ani,familia nu e langa ea...am decis ca-n momentul in kre va incepe chimioterapia ,sa ma duc si sa stau cu ea,oricat e nevoie.Am nevoie de niste raspunsuri cat de cat concrete,pe kre sper sa le obtin de la voi.Deocamdata nici nush ce citostatice va face,nici in ce stadiu e boala...stiu doar ca au fost gasite niste chisturi pe ambele ovare,kre contineau celule maligne.Se fac analize in continuare,sapt viitoare afla dak si cat de mult s-a raspandit boala in corp,am inteles ca-n stadiile 3 si 4,nu se mai poate face aproape nik...ce sanse de supravietuire sunt in cazul in kre boala e in stadiu incipient?Stie cineva care sunt medicamentele recomandate ptr aceasta boala?Este adevarat k se recomanda CISPLATIN,medicamentul kre se spune k face minuni ptr acest tip de cancer?Va rog din suflet,dati-mi detalii despre nenorocita asta de boala ptr k sunt TERMINATA!!!Numai cine a trecut prin asa ceva poate sa inteleaga ce simte o fiica care-si iubeste mama mai mult decat orice pe lume....grater(((

Offline

 

#125 2009-11-17 00:54:41

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

azi am citit si eu despre sfarsitul tragic al lui armand......si asa am ajuns sa citesc despre tine vdaiana....si dincolo am plans de tristete...iar aici...chiar dak nu te cunosc...mi-au dat lacrimile de fericire cand am vazut k ai scapat cu bine...si te admir enorm !!!!! pt curajul de care ai dat dovada.

iti doresc multa sanatate in continuare si iti multumesc k ai impartasit povestea ta aici pe forum pt k toti avem de invatat din ea ! smile pusspusspuss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#126 2009-11-17 08:59:34

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

poupee , cum se mai simte mama ta ?

Offline

 

#127 2009-11-17 11:06:34

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

poupee eu abia azi am vazut mesajul tau, si in mod normal nu am prea multe informatii cu acre sa te ajut. cel putin pana nu aflii stadiul mamei tale.
ce am vrut insa sa iti spun obligatoriu este ca ce ai citit tu de 5 ani nu este durata maxima de viata, ai inteles gresit.
pronosticurile in general se descriu pe urmatorii 5 ani de viata, adica ce procent supravietuieste pe perioada asta. nu inseamna ca dupa 5 ani toti mor, inseamna ca atata vreme se urmareste evolutia pacientilor...atat se include in statistic...apoi nu se mai documenteaza cazuli. sper ca intelegi ce vreau sa zic. asta e valabil pentru toate cancerele, asa se fac studiile, asa se prezinta statistic prognosticul...nicidecum nu se considera ca maxim 5 ani se poate trai cu boala.

multa sanatate amei tale si fii optimista, bunica mea a trait undeva pe la 20 de ani dupa ce i-au extirpat toate organele genitale tot dintr-o cauza similara (nu stiu exact la ce organ a fost si ce stadiu pentru ca pe vremea aia nu aveau nici ei atatea informatii si nici eu nu eram la varsta la care sa mi se dea detalii)

Ultima oara a fost editat de moniv (2009-11-17 11:07:41)

Offline

 

#128 2009-11-17 11:28:39

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana,iti doresc tot binele din lume.de cate ori citesc despre voi,cei care luptati fara vreo urma de resentiment, fata de viata asta care a fost cu voi parsiva,ma gandesc ca sunteti din ,,fasa,,invingatori si nu pot decat sa ma inclin cu respect in fata ta si a voastra...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#129 2009-11-18 00:09:30

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

am citit ultimele postari de pe topicul lui alin si iar am plans....si plang de fiecare data cand citesc
vdaiana esti o femeie puternica,demna de apreciat
poupee sotia tatalui meu a fost diagnosticata anul trecut in febr cu cancer la ovare in stadiul I;s`a operat,a facut tratament si acum este f bine...multa sanatate mamei tale si gandeste`te ca trebuie sa ii fii alaturi orice s`ar intampla...
la mine mai este putin si vine mama aksa,vine de nevoie la control...in It i s`au descoperit noduli la sani care ziceau idiotii aia k nu exista trat pt ce are ea,dar in iulie a venit aksa si i`a dat dr meu un trat timp de 3luni...trat l`a terminat la sf lui septembrie dar se simte ffff rau in continuare...am vb cu dr si a zis k nu are voie de calmante nu mai stiu de ce si daca este nevoie in dec o sa`i faca o biopsie park....mama nu stie acest lucru...ma ingrozaste ideea k trebuie sa`i zic,dar imi este FRICA....frica de reactia ei,frica de rezultatul analizelor...pana atunci nu`mi ramane decat sa ma rog Bunului Dumnezeu pt sanatatea ei...


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#130 2009-11-18 07:24:17

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Raluk_, in general nodulii la san nu se vindeca..trebuie doar supravegheati! Eu am noduli de aproape 6 ani de acum si am facut si o operatie...dar de vindecat nu se vindeca! Am facut tratamente natursite si medicamentoase si tot degeaba! E bine sa vina sa faca o biopsie daca e cazul si apoi daca totul e ok si sunt benigni trebuie sa ii urmareasca, sa vada cum evolueaza ca sa se poata actiona la cele mai mici semne de modificare a structurii! Fii linistita, totul va fi bine! Ah, si de regula se recomanda un regim alimentar care sa exluda carnea, cofeina, dulciurile! Si bineinteles, stres cat mai putin! Sanatate mamei tale !

Offline

 

#131 2009-11-19 00:14:12

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

pppff....da ce m`ai incurajat...oricum vine aksa si isi face analizele dar ma ingrijoreaza k deh...e mama...regim...mananca o data pe zi si atunci fructe...ea mananca legume f multe,lactate,fructe etc...sa zicem k mananca cat de cat natural


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#132 2009-11-19 21:32:02

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

sanatate , daiana ! ... putere si noi bucurii ... sa ti umple viata si sufletul tau generos !

Offline

 

#133 2009-12-19 15:31:28

venera
Membru
Inregistrat: 2009-12-13
Mesaje: 2

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

moniv a scris:

poupee eu abia azi am vazut mesajul tau, si in mod normal nu am prea multe informatii cu acre sa te ajut. cel putin pana nu aflii stadiul mamei tale.
ce am vrut insa sa iti spun obligatoriu este ca ce ai citit tu de 5 ani nu este durata maxima de viata, ai inteles gresit.
pronosticurile in general se descriu pe urmatorii 5 ani de viata, adica ce procent supravietuieste pe perioada asta. nu inseamna ca dupa 5 ani toti mor, inseamna ca atata vreme se urmareste evolutia pacientilor...atat se include in statistic...apoi nu se mai documenteaza cazuli. sper ca intelegi ce vreau sa zic. asta e valabil pentru toate cancerele, asa se fac studiile, asa se prezinta statistic prognosticul...nicidecum nu se considera ca maxim 5 ani se poate trai cu boala.

multa sanatate amei tale si fii optimista, bunica mea a trait undeva pe la 20 de ani dupa ce i-au extirpat toate organele genitale tot dintr-o cauza similara (nu stiu exact la ce organ a fost si ce stadiu pentru ca pe vremea aia nu aveau nici ei atatea informatii si nici eu nu eram la varsta la care sa mi se dea detalii)

multumesc ptr mesaj!n-am mai intrat demult pe forum,intre timp a trebuit sa plec la mamy in italia,ptr k are nevoie de ajutor moral...
  acum 1 sapt a facut al 2lea ciclu de chimioterapie,cateva zile dupa se simte ff rau{azi e una dintre acele zile) supa are dureri de oase insuportabile,nu se tzine pe picioare decat cativa pashi si o doare tare ficatul...terapia nu e f lunga,are de facut 6 sedintze,dar e ff puternik.Unul dintre citostatice este TAXOL,din cauza caruia cade parul(mamy n-a asteptat sa-i cada tot,dupa primele fire cazute s-a tuns si s-a ras in cap}ptr k nu suporta sa vada cum ramane fara par...iar al 2lea,este CARBOPLATIN,mai putin sever.Colac peste pupaza,in urma unei ecografii i-au descoprit si-un nodul la sanul stang,in ianuarie trebuie sa fak biopsie si acolo...sper sa fie benign.
  Am tot citit despre nenorocita asta de boala,am vbt si cu dr ei curant,toti sunt optimisti in ceea ce priveste evolutia ei ptr k primele analize dupa 1 chimiot au fost bune,mananca ff bine,ceea ce-i mira pe toti,si...e o femeie tanara si f motivata kre sa poata lupta cu boala.Asta e ceea ce vreau sa cred...
  Momentan singurul lucru deloc placut sunt durerile de oase,din cz carora nu doarme noaptea,se zvarcoleste in pat de durere...nu va spun eu prin ce trec knd o vad asa...e ORIBIL!Ia calmante,mai face cate-o injectie...dna dr spune k aceste dureri sunt normale,acum...nush ce sa mai zic...
  App,vroiam sa va cer parerea cu privire la un tratament alternativ naturist,k tot citesc pe net fel si fel de cazuri kre s-au vindecat,desi...eu sunt cam reticenta in ceea ce priveste aceste metode...poate dau rezultate,nush,dar peste luni sau ani buni de strict tratament,nu asa...de ex,tratamentul REISHI BALANCE...e ridicat in slavi de multi...oare e adevarat?Dak as avea sigurantza,l-as lua si eu ptr mamy,dar vreau rezultate sigure,nu numai publicitate!Plssss,un sfat...o parere.Oricine a fost intr-o situatie similara,sau kre a trecut prin asa ceva,spuneti-mi si mie cum se ajunge la rezultate bune...ce-ar mai trebui sa fak mamy ptr a depasi cu brio totul!
  Va multumesc anticipat...

PS. Am uitat sa specific,am intrat ptr a posta de pe contul mamei mele...eu sunt POUPEE... wave

Ultima oara a fost editat de venera (2009-12-19 15:36:26)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.