homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii-6


#96 2007-10-10 00:28:48

anca MAX
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 466

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

ok! merci! smile

Offline

 



#97 2007-10-10 11:23:11

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Stiu ca s-a postat in multe locuri, dar citind azi mi-am adus aminte cu nostalgie de vremurile de demult big_smile

Generatia noastra!

Nascuti la inceputul anilor 70, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.

Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.

Suntem ultima generatie care a jucat “Ascunselea”, “Castel”, “Ratele si vanatorii”, “Tara, tara! Vrem ostasi”, “Prinsea”, “Sticluta cu otrava”, “Pac Pac”, “Hotii si vardistii”, ultimii care au strigat “Un doi trei la perete stai”, ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar
primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa) primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu cd-uri.


Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.
Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.Nu am fost ultimii “Soimi ai Patriei” si ultimii “Pioneri”.

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza… Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari. Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas.. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.
Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa.  Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii.

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, “Muzica a-nceput cu Backstreet Boys, care nici nu mai sunt cool acum, man!”

Am citit “Licurici”, “Pif” Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri “de la TEC” fara sa ne fie teama ca “au prea multe E-uri”, iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.
Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul.
Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.
Abia asteptam la chefuri sa jucam “Fantanita”, sau “Flori, fete sau baieti”, sau “Adevar sau Provocare”, sau orice ne dadea un pretext sa “pupam pe gura” pe cine “iubeam”.

Noi suntem cei care inca au mai “cerut prietenia”, care inca roseam la cuvantul “sex”, care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie “De cine iti place?” ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, nu ne-am tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au “child proof the house”, ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea “Feriti-va de magarus”.

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de “first-timers”…
Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru!


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#98 2007-10-10 17:27:02

anytza
Hero member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2007-08-07
Mesaje: 3338

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

cata dreptate ai  vdaiana smile


Trebuie sa fii schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume!

Offline

 

#99 2007-12-07 21:02:29

iepurash_20
New member
Inregistrat: 2007-11-27
Mesaje: 44

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Vaidana...sa stii k te apreciez mult ptr atitudinea pe care o ai si eu zic k poti fi si mai curajoasa de-atat!puss Miracole sunt multe, trebuie sa crezi k si tie iti va fi bine!!! M-ai cam pus pe ganduri...ptr k si mama mea are o formatiune ciudata la o axila....un nodul....dureros.....(doare cu tot cu mana)....e in apropierea sanului...a facut examene ptr san si i-a iesit doar o mastoza....dar chistul acela n-ar prea fi de la san....nu stiu...sad Sanatate multa si incredere! Sa ne anunti ce ai facut:* Te pooop dulce dulce:*puss

Offline

 

#100 2007-12-09 02:36:49

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

iepurash_20, mersi pt gandurile bune!
Ce am facut? ... pai lucrez de-mi sar capacele! astept zilele libere de sarbatori sa mai uit de alarma de dimineata, de dosare, plati, liste si toate cele tongue
Multa sanatate mamei tale!


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2007-12-09 10:45:59

roxanikuta
Hero member
Inregistrat: 2007-09-18
Mesaje: 3933

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana...te admir mult ...eu una nu stiu daca rezistam...sunt mai moale asa din fire...ma sperie orice boala....multa multa sanatate....si se pare ca la tine s a adeverit vorba aia:"cunostinte multe,prieteni putini..."trist,dar adevarat....mult succes in continuare si multa sanatate....te pup


I LOVE YOU is 8 letters....so is BULLSHIT... big_smile

Offline

 

#102 2007-12-09 15:41:58

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

roxanikuta a scris:

vorba aia:"cunostinte multe,prieteni putini..."

Ai dreptate, roxanikuta. Odata si odata tot aflam. Si vorba aia "Prietenul la nevoie se cunoaste!"
Mersi pt urari, multa sanatate iti doresc si eu.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#103 2008-04-07 21:17:31

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Daiana ,
Iti recomand ,din suflet ,daca nu vei uita si vei avea dispozitia necesara sa cauti si sa citesti: Lance Armstrong -Fiecare secunda conteaza. O sa te ajute in ceea ce priveste refacerea psihicului .Daca nu ma crezi pe cuvant ,citeste si te vei convince.

Sa ai parte de sanatate si Dumnezeu sa-ti fie aproape la fiecare pas!
Rog moderatorii sa nu stearga link -ul.
http://www.librarienet.ro/carti/60623/F … -Armstrong

O scurta introducere :Lance Armstrong a suferit de cancer .A luptat cu toate puterile renuntand complet la alimentatie,a facut eforturi pe care nimeni nu le poate banui si  ... si finalul in carte.

Ultima oara a fost editat de GKor (2008-04-07 21:20:43)


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#104 2008-04-07 23:45:52

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

deci nu-mi vine sa cred ce tocmai am citit!!! la vremea aceea, se pare, mi-a scapat subiectul...
daca pana acum mi-a placut vdaiana, pai de acum incolo n-am cum sa n-o plac si mai tare! tot respectul!  uau, te-am cunoscut si nu mi-as fi imaginat ca tu vreodata ai trecut prin asemenea greutati...
iti doresc din suflet muuuuuuuuuuuuulta sanatate si orice altceva iti mai doresti! puss kram


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 

#105 2008-04-08 08:27:31

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana te apreciez din suflet

Offline

 

#106 2008-04-09 10:53:18

control_freak
Hero member
De la: A la Z
Inregistrat: 2008-03-05
Mesaje: 2437

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana a scris:

anadana, multumesc pentru cuvintele frumoase!
nicolle_rox, te inteleg perfect.
Sigur ca fiecare cand are o problema oricat de mica ar fi, i se pare ca e ceva grav si important. Asa e, dar ganditi-va ca pierderea unui loc de munca, a unui iubit sau a unei prietenii este nimic pe langa pierderea vietii. (a propriei vieti sau a unei persoane apropiate)
La inceput asa m-am simtit, credeam ca o sa mor si mi-am facut bilantul si testamentul (sa zicem asa) si m-am speriat cate lucruri am amanat, cate persoane am uitat, cate amintiri s-au sters, cate maruntisuri m-au facut fericita, cat bine si cat rau am facut si sincer am simtit ca ar fi cazul sa scriu cate o scrisoare la toti cei care au insemnat ceva pentru mine in cei 29 de ani si sa le spun ceea ce am omis sa spun la momentul potrivit, sa-mi cer iertare pentru neintelegerile avute, sa-mi exprim sentimentele ca sa pot pleca impacata.

1 an si 2 luni de cosmar. Nu doresc nimanui sa afle prin ce am trecut eu si familia, prietenii apropiati care mi-au fost alaturi.
In acest timp am aflat oarecum dezamagita, dar si bucuroasa, cine imi sint adevaratii prieteni; dezamagita pentru ca s-a dovedit despre unii care pretindeau ca imi sint prieteni, ca nu sint decat oportunisti; bucuroasa pentru ca am descoperit noi prieteni despre care n-am stiut ca tin atat de mult la mine, chiar daca unii nu stiu s-o arate tot timpl, mi-au aratat asta prin faptul ca nu m-au respins si nu m-au uitat.

Vreau sa multumesc din suflet tuturor celor care au avut o vorba buna, o incurajare pentru mine! Fetelor mi-ati fost un real sprijin aici pe forum! Le multumesc si celor care nu citesc acest forum, dar au fost alaturi de mine! Dumnezeu va pune in contul fiecaruia cate o bulina alba smile

Si acum ultimele noutati:
AM PRIMIT REZULTATUL DIN UNGARIA: TOTUL E OK! nu mai am celule canceroase, ramasitele ce se vedeau pe tomografia de aici sint doar ramasite inofensive, nu mai trebuie tratament, nici operatie, doar un CT la 6 luni pentru verificare.
Am plans toata dupa-masa de fericire si de usurare. Totusi m-a pus pe ganduri ca nu m-am bucurat cum obisnuiam sa ma bucur inainte, m-a obosit atat de tare boala asta ca nu mai stiu sa fiu fericita. Ma simt ca un copil mic, trebuie sa invat sa merg din nou la lucru, sa zambesc din tot sufletul, sa ma bucur de fiecare zi, sa ma bucur ca sint indragsotita, si mai ales sa multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat sansa sa spun pe viu ceea ce vroiam sa scriu in acele scrisori.

De azi incolo 5 septembrie 2007 va fi a doua mea zi de nastere smile
Inca o data va multmesc ca ati fost alatri de mine si de-acum sper sa pot si eu ajuta pe altii asa cum am fost ajutata.
Good night & God bless you all!

Doamne....acum imi dau seama cat de naiva cat de egoista sunt ...

vdaiana:Iti multumim ca ne inveti ce inseamna sa traiesti si sa pretuiesti viata ca un dar. Iti multumesc din inima pt.puterea ta de a impartasi durerea cu noi si ca ne-ai aratat ca mai sunt printre noi oameni care merita toata admiratia!

Sa fii mereu mandra de tine, sa mergi zambind gandindu-te ca esti un exemplu pt.multi multi multi oameni...


Better to remain silent and be thought a fool than to speak and remove all doubt...

Offline

 

#107 2008-04-09 14:48:54

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Ioooi ca m-ati emotionat iar pana la lacrimi!!!!
GKor mersi pentru sugestie. Cartea in sine n-am citit-o, dar am citit despre tanarul acela pe net si pot sa spun ca m-a impresionat.

Gugulik a scris:

Doamne....acum imi dau seama cat de naiva cat de egoista sunt ...

Daca pot sa fac un om sa se gandeasca macar o clipa la viata lui si a celor dragi, cred ca pot sa zic ca mi-am atins o particica din scopul meu pe lume smile
Mersi mult pt cuvintele frumoase, GKor, SonneAle, alluka si Gugulik http://i234.photobucket.com/albums/ee294/cupsandcakes/hug-3.jpg


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#108 2008-04-09 15:44:28

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

puss si noi multumim pt lectia de viata! puss


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 

#109 2008-04-09 20:26:50

andrutza
Vizitator

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

dar cancerul cum se depisteaza? la ce analize iese mai exact?

 

#110 2008-04-09 21:33:43

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

daiana !!! esti o adevarata luptatoare ! si mai ales o invingatoare !!! nu te cunosc decat din poze si de pe forum,dar da-mi voie sa iti spun ca te iubesc !!! pt lectia de viata care ne0ai dat-o...am lacrimi in ochi....
parca si Mica a trecut prin ceva asemanator cu Victor...nu????
SUNTETI NISTE INVINGATOARE ! tot respectul !puss

Offline

 

#111 2008-04-23 14:54:43

penta
Membru
Inregistrat: 2008-04-23
Mesaje: 2

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

---

Offline

 

#112 2008-04-23 15:16:25

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

penta imi pare rau pt cumnata ta dar pe forum nu facem astfel de tranzactii...
sigurul loc in care poti posta acest mesaj este aici http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 62#p441462


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#113 2009-02-23 20:46:05

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana, iti multumesc ca mi ai trimis mesajul . Nu indrazneam sa ti scriu pe mail  tau citeva rinduri ... eu am fost diagnosticata cu limfom malign nonhordgkin cu celule mici difuze , celule b/ indocitom/  ... am scris pe pagina lui armand ... am cancer ...la pag. 30 cum mi a depistat cancerul ... il aveam cu mine si l plimbam zi de zi pana in capitala... la spitalul unde ma tratez  de fiecare data cind merg mai aflu ca a mai plecat cite cineva dintre noi... am cunoscut in martie sau aprilie 2008 , cind a inceput boala mea, o doamna de 40 de ani , care intre timp nu mai este ... a decedat in postul sfintilor petru si pavel ... apoi am auzit de mai multe persoane , cei drept care nu le raspundeau tratamentele... eu am cunoscut o doamna cu acelasi diagnostic ca al meu , amindoua am inceput , amindoua ne internam , ea a inceput mabthera mai tirziu cu 2 luni ... noi suntem la tratament  ,, o gasca de  pitici atomici ,, ne incurajem , ne sunam , ne sustinem... le am vorbit despre voi de tine si apoi de armand... le spuneam nu stiu povestea daianei... as vrea sa stiu  ... ca sa vad ce pot invata , ce pot compara... iti doresc sanatate multa si tutror celor dragi tie ... multumesc prietenei tale ca ti a transmis ca imi doresc sa stiu ,,povestea ta... eu merg la cura pe 26.02. fac 3 zile .. sper sa am analize bune ... tgo tgp si ldh sunt mari
adica 99/ 105 si380 / la sfirsitul saptaminii vine fata mea acasa ... e studenta si nu a venit pina acum ... si dat examenele de marire ca sa aiba bursa ... nu stiu ce voi face dar cred ca la 50 ani desi am facut o facultate  ma voi pensiona . simt ca s a incheiat cariera mea . in plus mie mi e frica sa nu recidiveze daca fac efort ... nu pot accepta orice serviciu iar industria este in cadera libera...sanatate si pe curind

Offline

 

#114 2009-02-23 21:11:50

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Va trimit o rugaciune ...  ajutor pentru toti ... Doamne asculta si ndrepteaza  / Rugaciunea mea la cer/ Sufletul meu inseteaza /Si ajutorul Tau il cer.  /Zi si noapte catre Tine / Ne rugam fara -ncetare: /Da ne a Ta indurare.   Ia aminte si m-asculta / Cand stau inaitea Ta /Cand suspine ma framanta / Nu ti ascunde fata Ta / Zi si noapte catre Tine / Ne rugam fara -ncetare : Da-ne a ta indurare.   Inima mea intristata / Si obosita de amar , Numai laTine se Indreapta  / De la Tine -asteapta har . / Zi si noapte catre Tine / Ne rugam fara -ncetare : /Da-ne a Ta indurare. AMIN  SA VA FIE DE FOLOS TUTUROR !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.