homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii


#1 2007-08-22 19:44:04

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Am deschis un subiect nou ca sa am unde veni sa plang sad momentan as prefera sa ma plang ca nu ma suna iubitul, ca m-am ingrasat 2 kg, ca ma doare capul cand vine furtuna ... dar ...

cum am spus si dincolo la "Ce gandesti acum"...
multumesc pentru incurajari! ma bucur ca va am alaturi, fetelor!
nu mai sint sub tratament. am terminat chimioterapia in februarie si in aprilie am facut radioterapie. de atunci am asteptat cu speranta ca la controlul obligatoriu sa iasa totul bine. pai nu e tocmai bine. fizic ma simt bine. stiu ca o atitudine pozitiva face cat toate porcariile alea de medicamente la un loc, dar tocmai ca eu am un psihic usor influentabil si destul de instabil de cand ma stiu.
intre timp m-am documentat putin si am aflat ca in cazul tumorilor mari cum a fost la mine in mod frecvent ramane o masa reziduala care in momentul de fata nu mai e maligna, dar poate cauza mai tarziu recadere, de aceea e bine sa fie indepartata.
tocmai s-a intors tata de la doctorita. a ramas mirata ca dupa radioterapie n-a disparut de tot tumoarea. acuma urmeaza alte si alte investigatii.
dna dr a recunoscut ca tratamentul practicat la spital este unul de baza, rudimentar chiar. o sa-mi recomande cazul spitalului Luis Turcanu unde am inteles ca este o aripa complet noua, cu aparatura, tehnologie si medicamente din SUA. si daca e cazul o sa mi se faca recoltare de celule stem si tratament de recuperare, deoarece boala oricum e in remisie.
ma simt doborata. de vreo 3 luni mi-am mai revenit, mi-au crescut la loc "aripioarele", ma pregateam sa ma intorc la servici din 1 septembrie.
si acuma zbaaang, alte 6 luni de medicamente, verificari, cine stie mai ce.
mi-am dorit ca maine 23 august la exact 1 an de la operatie sa pot scrie cu rosu in jurnal "sint sanatoasa, multumesc lui Dumnezeu, traiesc din nou." acuma o sa scriu cu negru "cosmarul continua".

deja ma doare capul si ochii, stau si citesc pe ent despre limfomul Hodgkin, masa reziduala, celule stem, diete, ceaiuri ... am obosit.

Ultima oara a fost editat de vdaiana (2007-08-22 19:44:42)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 



#2 2007-08-22 20:17:44

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana, mergi si dormi. linisteste-te. cum spunea si doctoressa: e o lupta care pe care. si daca esti la pamant nu ai sanse sa o castigi.


Nobody home

Offline

 

#3 2007-08-22 21:06:38

andrutza
Vizitator

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana sa inteleg ca u ai cancer? si mediciii ce ti-au spus, poti sa te vindeci? Eu am auzit persoane care s-au vindecat de cancer cu ajutorul argilei, poate pare banal dar chiar ajuta organismul extrem de mult....urmez si eu cura cu argila de 3 sapt si tin sa spun ca multe pb mi s-au rezolvat. Dc sa nu incerci si u ca e ceva natural si rau in nici un caz nu-ti face....http://argila-algo.ro/scrisori.php aici gasesti mai multe informatii si daca iti vei face cont vei putea comanda argila sau mai bine suni direct la nr doamnei si ti-o trimit ei in cateva zile, eu asa am facut. Si incearca sa te linistesti cu toate ca e cam greu, dar eu zic ca o sa fie bine si o sa te faci bine.

 

#4 2007-08-22 21:09:54

iona
New member
Inregistrat: 2006-11-14
Mesaje: 53

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana  - despre ce vorbesti tu este cancer la san? eu astazi am fost la dc de familie care m-a speriat putin ... trebuie sa merge si eu sa fac o mamografie...

Offline

 

#5 2007-08-22 21:50:22

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Da, am cancer. Boala sau limfomul Hodgkin este o forma de cancer al sistemului limfatic. (Sistemul limfatic reprezintă totalitatea ganglionilor, vaselor şi a altor corpuri limfatice (care transportă limfă), care participă la schimbul de substanţe şi este legat de sistemul circular şi sistemul imun.)
La mine tumoarea a aparut in zona mediastinala, chiar in mijlocul pieptului, in parte spre fata. (Mediastin=Cavitate anatomică cuprinsă între cei doi plămâni si care conţine inima, timusul, esofagul, aorta si canalul toracic)
Am descoperit din intamplare. Mi-am facut un set de analize simple pentru ca m-am simtit obosita si extrem de stresata o vreme, dar de fapt mai mult asa de curiozitate. Rezultatele au fost alarmante. Apoi pas cu pas am ajuns pe mana mai multor doctori. Am fost operata acum 1 an cand tumoarea avea aspect de ciorchine si se intindea pe 12 cm. Nu s-a putut scoate totul pentru ca se pare care le era teama sa nu atinga ceva vene si nervi pe acolo, asa ca au scos cat era necesar pentru biopsie. Mi s-a facut si punctie osoasa pentru a fi siguri ca in maduva osoasa nu sint probleme. A fost ok, la fel si restul corpului.
Am facut chimioterapie 6 luni, dupa care o tomografie care a aratat ca tumoarea s-a restrans si au ramas doua formatiuni, una de aprox 2 cm si alta de aprox 4 cm. Pentru a le elimina si pe astea am fost la Cluj si am facut o luna radioterapie. Ieri am facut iar tomografie pentru control si a iesit ca cele doua mici formatiuni sint tot acolo si la fel. Urmeaza sa fac si analize de sange. Daca acestea ies bine, inseamna ca acele formatiuni nu mai contin celule agresive, dar pot fi loc propice de revenire a bolii peste ani si ani. Asa ca nu pot sa ramana acolo, trebuie eliminate de tot. Pentru asta probabil voi mai face 6 luni de tratament de recuperare, care e posibil sa includa si o procedura legata de celulele stem. Inca nu stiu detaliile.

andrutza, mersi pentru idee.

Ultima oara a fost editat de vdaiana (2007-08-22 21:52:40)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-08-22 22:03:09

iona
New member
Inregistrat: 2006-11-14
Mesaje: 53

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Se pare ca boala te-a facut sa inveti toti termeni acestia medicali...Si sugestia mea este sa cauti niste tratamente naturiste
Iti doresc sa te faci bine , din tot sufetul  sa lupti incontinuare, ca stiu cum e sa ai pe cineva drag bolnav de cancer si sa pierzi aceste pers.
am sa merg si eu la o mamografie ... sunt speriata.. sper sa  fie bine.
vdaiana  , pot sa te intreb varsta ta ?

Offline

 

#7 2007-08-22 22:04:10

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana...esential e ca tu sa fi puternica...sa nu renunti nici o clipa...nici nu sti cat de important e psihicul si autosugestia...si sa sti ca suntem alaturi de tine...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#8 2007-08-22 22:10:35

andrutza
Vizitator

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana dar de la ce anume ai facut boala? nu ti-au zis medicii din ce cauza si de cat timp o ai? ce analize ti-ai facut de ai descoperit?

 

#9 2007-08-22 22:15:31

iona
New member
Inregistrat: 2006-11-14
Mesaje: 53

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Din cate stiu .. cauzele acstei afectiuni nu se stiu... nu se stie daca sunt genetice.Dar oricum , alimentatia , stilul de viata influenteaza foarta mult ...

Offline

 

#10 2007-08-22 22:20:13

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Mersi fetelor! Inseamna mult sa pot sa-mi vars amarul macar asa in scris.
Prietena mea cea mai buna, saraca, nici ea nu e in situatie prea buna. Zilele astea a aflat ca bunica ei sufera de Alzheimer, poate si bunicul. Iar ea il asteapta pe logodnicul ei care vine in decembrie si vor pleca din tara. Asa ca nu vreau s-o impovarez si mai mult cu vaicaritul meu.

iona, sa stii ca da. inainte habar n-aveam ca exista si alte feluri de cancer, decat cel de care ne temem toti si care e mortal, fara alte varinate.
Implinesc 30 de ani in decembrie.
si eu am avut 2 persoane care s-au stins din viata din cauza cancerului si poate de aia mi-e si mai groaza de cum va fi viata mea de acum incolo.

iona, du-te sa faci ce-ti zice medicul. nu-ti fie teama, cu cat lamuresti mai repede cu atat mai bine.
mie mi s-a spus ca sint norocoasa ca am descoperit devreme, eram stadiul II A, adica n-au fost invadate tesuturile invecinate, ceea ce e foarte bine.

referitor la tratamente naturiste, cred ca sint folositoare, desi cer timp, rabdare pana apar efectele.
de vreo 10 zile am descoperit si iau cu acordul doctoritei mele, un medicament, de fapt supliment din plante, care dupa cum scrie in prospect si ce am citit pe net este foarte benefic. Astragalus se numeste. Este anti-tumoral, imunostimulator si multe alte beneficii.

iona a scris:

Din cate stiu .. cauzele acstei afectiuni nu se stiu... nu se stie daca sunt genetice.Dar oricum , alimentatia , stilul de viata influenteaza foarta mult ...

Asa e. Cauzele nu sint certe.
Si cand te gandesti ca prima insemnare stiintifica despre aceasta boala a fost facuta in 1666 !!!!!!!!Descoperirea efectiva a bolii ii este atribuita lui Thomas Hodgkin in 1832.

Ultima oara a fost editat de vdaiana (2007-08-22 22:25:55)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#11 2007-08-22 22:34:02

iona
New member
Inregistrat: 2006-11-14
Mesaje: 53

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Iti doresc din tot sufletul multi ani inaite sanatosi.Ai zis ca ai flat dintr-o intaplare, in urma unor stari de oboseala ... nu am mai avut rabdare sa ajunga iubitul meu acasa si l-am sunat si maine il duc sa isi faca analizele.... nu mance mai nimic , fructe foarte rar , mai mult pizza si preparate fast-food , multa cola si mult stres si mereu se plange de stari de oboseala .Nu poate sa mance altceva.. nu are pofta de mancare , nu bea apa .... doar cola si tigari grater OFFF....
Am sa merg si eu la o mamografie .. sper sa nu fie nimic
Oricum ... incerca acel tratament naturist , mai cauta informatii pe net ... ca slava domnului e plin internetul ...
Nu stiu dc esti din Bucuresti sau dc ai auzit de doctorul Fulga ... am inteles ca are niste tratamente ff benefice . Tatal meu a facut o perioada pana a inceput tratament cu ribavirina si interferon ...
M-am hotarat sa incerc sa duc o viata mai sanatoasa ... mai ales sa ma las de nenorocitele astea de tigari grater

Uite  ... www.anticancer.ro

Ultima oara a fost editat de iona (2007-08-22 22:42:51)

Offline

 

#12 2007-08-22 22:45:28

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana, eu iti doresc din suflet sa gasesti in tine puterea sa te lupti cu boala asta nenorocita! nu trebuie s-o lasi sa te doboare, chiar daca uneori simti ca nu mai poti, respira adanc, roaga-te, vorbeste cu persoanele apropiate... intra pe forumul asta si cere ajutor, incurajari smile orice ce te face sa te simti bine si sa-ti revii.
important e sa iti pastrezi puterea, pt ca organismul tau sa poata lupta cu boala. si sunt de acord cu ce au zis fetele, incearca si tratamente naturiste, sa stii ca natura asta a facut minuni de multe ori...
suntem alaturi de tine! smile


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#13 2007-08-22 22:51:02

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

iona a scris:

dc ai auzit de doctorul Fulga

Daaaaa! Nu numai ca am auzit, am si comandat pachetul lui minune de dezintoxicare. Nu mai tin minte exact cand, dar cel putin 3 ani de atunci. M-a dezintoxicat de nu mai puteam ce sa zic. Nu spun ca aia care au venit la tv, si-au prezentat insanatosirea si l-au laudat au mintit. Departe de mine gandul. Dar la mine n-a functionat asa cum a zis el si cum scrie in cartea lui.

Doar oboseala nu este un simptom pentru o boala grava, sa nici nu te gandesti la asa ceva. Dar cum traim o viata asa agitata, poluare peste tot, nu ne hranim sanatos normal ca sintem cam dereglati. Oboseala cronica nu trebuie neglijata.

Ultima oara a fost editat de vdaiana (2007-08-22 22:53:54)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#14 2007-08-22 22:57:59

iona
New member
Inregistrat: 2006-11-14
Mesaje: 53

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Stiu ca oboseala nu reprez neaparat un semnal ... dar ma gandesc la ce alimentatie dezechilibrata are el , desi ar vrea sa mance ca si mine  , mancare gatita ,lactate,fructe .... nu poate.Ma gandesc ca totusi o tine asa de cam 2 ani si asta afecteaza intr-un final ... el nu pune nici un gram pe el , nu are o greutate normala ptr inaltimea lui .lucrurile astea m-au framantat si pana acu ... dar acum si mai mult. La analizele de acu 6 luni , iau iesit in regula acele analize de rutina .. calciu , glicemie ... etc...
Am citit si eu acum despre Astragalus ... am sa il iau si eu tatalui meu

Offline

 

#15 2007-08-22 23:12:19

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Multumesc din suflet tutror! Sa va dea Dumnezeu sanatate!
Incerc sa ma pun in pat, poate de oboseala vine si somnul.
Va imbratisez cu drag!


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#16 2007-08-22 23:14:20

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

noi suntem langa tine... cu mic, cu mare... si cu Doamne Doamne iti suntem aproape atat cat putem si speram din toata sufletelele ca lucrurile sa fie din ce in ce mai bune si sa te faci sanatoasa! http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/6.gif

Ultima oara a fost editat de annna (2007-08-22 23:15:19)


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

#17 2007-08-23 07:16:41

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

trebuie sa fii tare..stiu ca e usor de zis,dar gandeste`te ca s`au vindecat altii de alte tipuri de cancer.cred ca vei putea si tu..mai ales daca esti o fire mai optimista si increzatoare


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#18 2007-08-23 11:21:55

unik
Full member
De la: Litoral..
Inregistrat: 2006-10-08
Mesaje: 906

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana, inteleg perfect prin ce treci, mama mea a murit de cancer acum 2 saptamani... cand aud de boala asta mi se ridica paru!
Nu prea sunt in cunostinta de cauza cu forma de cancer pe care o ai insa te pot sfatui cu ceva, nu te lasa doborata psihic, ajuta-i si pe cei din jur sa iti fie alaturi si mult moral, pt k conteaza enorm de mult.
Iti doresc multa sanatate si sa te faci bine!

Offline

 

#19 2007-08-23 12:22:29

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana, multa putere psihica iti doresc... si eu am avut un caz in familie... bunicul meu, care s-a stins de curand, si care a cedat psihic, caci daca vroia, putea sa mai traiasca mult si bine...
trebuie sa fii optimista, si din tot sufletul recomand si eu cura cu argila, si in plus, propolis, luat in cure -uite aici 2 articole zic eu de luat in seama -  http://www.formula-as.ro/articolprint.php?id=5601
nu spun ca medicamentele nu-s bune, dar prea multe cazuri de vindecari cu tratament naturist am auzit, ca sa nu cred ca se poate! Tin si eu pumnii, si iti doresc sa ai putere multa sa invingi boala complet!
Sanatate cat cuprinde!!!!

Ultima oara a fost editat de berbecutza_ali (2007-08-23 12:23:06)


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.