homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii-3


#39 2007-08-30 03:39:47

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

multa sanatate vdaiana!


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 



#40 2007-08-30 07:02:34

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

te asteptam cu drag. multa sanatate !!!

Offline

 

#41 2007-08-30 08:37:42

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

doamne ajuta!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#42 2007-08-30 12:06:13

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Multa sanatate si iti tin pumnii! Te asteptam cu vesti cat mai curand posibil!

Offline

 

#43 2007-08-30 12:43:01

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

cu siguranta o sa fie bine.noi suntem aici pentru tine.:-*


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-08-30 13:19:32

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Ai sa vezi ca totul va fi OK. Sanatate multa si putere.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#45 2007-08-30 14:07:16

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

bafta!! pusspuss tin pumnii si te astept cu vesti bune wink


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#46 2007-08-30 14:34:51

Nikko
Full member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 407

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Bafta si iti tinem pumnii... sa dea Dumnezeu sa fie bine

Pupici

Offline

 

#47 2007-08-30 14:50:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

vdaiana....tin pumnii sa avem un rezultat bun ...cit de bun se poate
drum bun si orice ar fi nu te da batuta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#48 2007-08-31 13:55:01

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

E greu cu cancerul....asta o stiu, ptr ca mama trece printr-o perioada similara si noi la fel odata cu problema ei. Dar tu esti tanara si problema ta are multe solutii, deci sa fii fericita nu asa supi ca nu are sens. Eu cred mult ca optimismul are o contributie semnificativa asupra refacerii organismului. zilnic si pe mama incerc sa o conving sa nu mai planga din orice...... Ea e acum traumatizata cu parul ca nu ii mai creste....Desi a terminat citostaticele. I-a zis cineva ca ar trebui sa se mai tunda odata ca altfel nu creste. si acum e panicata ca tre sa se tunda iar dar eu nu cred ca are sens. tu cum ai facut?
Oricum iti urez multa sanatate si curaj si multa incredere in Dumnezeu si in vindecare. Si inca ceva, ti-as recomanda produse de la forever living....sunt f eficiente si mama ea si analizele ii sunt bune avand in vedere ca urmat tratament cu citostatice.
Vreau sa aud numai de bine:)Te pup

Ultima oara a fost editat de rocsyka (2007-08-31 13:58:38)


bebic

Offline

 

#49 2007-09-04 16:45:02

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Hello, fetele! I'm home!
A fost fain la Budapesta, am stat cu zi mai mult decat era planificat ca sa mai putem vizita cate ceva.
La clinica a fost ok, s-au ocupat minunat de mine. Stiind ca vin din Romania chiar mi s-au adresat in lb romana mai intai. Probleme au fost cand a trebuit sa-mi puna flexula micuta dar nu mi-a gasit vena buna si mi-a facut mana (dosul palmei) varza, a curs sange pe jos si inca mai e putin vanat. Pana la urma a venit altcineva care a nimerit din prima si restul procedurii s-a desfasurat fara neplaceri.
Rezultatul vine abia saptamana viitoare asa ca mai am de asteptat. Persoana de la pupitrul de comanda nu mi-a zis nimic, ea nu are voie sa se pronunte asupra a ceea ce a vazut in cursul scanarii.

rocsyka, multumesc pentru urari. Imi pare pentru necazul prin care treceti. Stiu ca moralul ridicat conteaza mult dar degeaba imi spune toata lumea in jur ca o sa treaca, sint tanara si o sa ma refac si sa fiu optimista etc. Ce daca sint tanara? Cu atat mai rau pentru ca toata viata o sa trebuiasca sa urmaresc prin analize periodice sa nu cumva sa reapara boala. Am citit si am studiat mult pe tema limfom Hodgkin, chimioterapie, radiotrapie etc si nu ma incanta deloc efectele pe termen lung di foarte lung. Momentan nu-mi doresc copii, dar oricum timp de 5 ani nu am voie sa fac copii. Deci daca totul merge bine dupa 35 de ani am liber la copii. La varsta aia chiar nu mai vreau.

Referitor la caderea parului. Mi s-a spus ca probabil dupa 2 cure va cade in cantitate mare parul, probabil de tot, dar creste inapoi singur si se face mai cret si mai puternic. Doctorita mi-a prezentat o tanti de vreo 60 de ani care avea parul nou scurt si tare. La mine caderea parului a inceput deja inainte de a descoperi boala. De la citostatice mi-a mai cazut dar nu de tot, doar s-a rarit vizibil si a devenit foarte moale parul. Doctorita s-a mirat ca am ramas cu asa mult par. M-am tuns totusi ceva mai scurt pentru ca nu-mi placea ca lasam peste tot fire lungi dupa mine si se infunda vana de fiecare data cand ma spalam pe cap. M-am tuns asa pana peste umar, in trepte. Asta a fost in noiembrie. DUpa chimioterapie cam dupa 1 luna deja se vedea puf din ala ca la copii cum crestea dar tot rar era parul si s-a deschis putin la culoare.
Apoi de la radioterapie iar a cazut putin. Dar n-a fost nevoie deloc sa port batic sau ceva ca sa ascund capul pentru ca nu era atat de vizibil. Doar cei care stiau ce par des am avut au observat ca intr-adevar am pierdut mult par, dar fara sa fiu cheala pe zone sau ceva. Doar pe frunte in stanga si dreapta cam deasupra ochilor aveam 2 zone de chelie tongue
Sa nu-si faca griji mama ta pentru ca va creste parul la loc. Poate sa foloseasca "Lotiune Forte contra caderii parului" de la Elmiplant cu extract de mesteacan, arnica si ulei de cedru, sa se maseze pe pielea capului. Eu am folosit doar de cateva ori, poate daca foloseam cum trebuie imi crestea si mai des parul.

Referitor la acele produse, adevarul e ca oferta e foarte vasta sint multe firme si multe produse. Eu folosesc de la Nature's Way si Tischcon corp si sint multumita.

Sanatate la toata lumea!


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#50 2007-09-04 16:52:54

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

welcome back smile vdaiana. iti doresc ca rezultatele sa fie  bune, nu bune pardon..... ci.. foarte buneee!! dc n-are voie pers. de la pupitrul de comanda sa zik nik?


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#51 2007-09-04 16:55:55

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Welcome back! smile Sa ne spui si rezultatul peste o saptamana si pana atunci ai grija de tine!

Offline

 

#52 2007-09-04 16:56:35

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

ai sa vezi ca o sa fie bine : * nu te da batuta orice ar fi.suntem alaturi de tine.pupici


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#53 2007-09-05 10:28:05

anadana
Membru
Inregistrat: 2007-09-05
Mesaje: 3

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Buna ziua! Urmaresc de mult timp acest forum si am invatat foarte multe. Insa acum e prima data cand vreau sa zic neaparat ceva. M-a impresionat foarte mult povestea vdaianei. Vdaiana, iti doresc multa sanatate, toata din lumea asta si stiu sigur ca vei reusi pt ca Dumnezeu ajuta oamenii buni si cu sufletul deschis. Si referitor la asta vroiam sa spun: cat de caraghioase suntem noi cu problemele noastre: nu mi-a venit, mi-a intarziat, ma doare, e alb e verde. Nu mi-o luati in nume de rau! Si problema mea oricat de mica ar fi mi se pare cea mai mare pt ca e a mea. Vroiam asa, sa va zic sa stati 1 minut si sa va ganditi la cate lucruri minunate aveti in viata si de care va puteti bucura, si cat de mici sunt unele probleme.Pt vdaiana, tot respectul ca a avut curajul sa ne impartaseaca hopul ei, pentru ca asta e un hop peste care va trece. Multa sanatate, optimism si putere. Va pup pe toate.

Offline

 

#54 2007-09-05 10:43:55

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

anadana a scris:

. Vroiam asa, sa va zic sa stati 1 minut si sa va ganditi la cate lucruri minunate aveti in viata si de care va puteti bucura, si cat de mici sunt unele probleme.Pt vdaiana, tot respectul ca a avut curajul sa ne impartaseaca hopul ei, pentru ca asta e un hop peste care va trece. Multa sanatate, optimism si putere. Va pup pe toate.

Asa este si lectia asta am invatat-o si eu, pentru ca am trait macar 1% din ce traieste vdaiana acum. In primul rand toti bunicii mei au murit de cancer si stiu cum e, la fel si matusa mea draga care s-a stins anul asta in numai 2 luni si inca plang dupa ea; in al doilea rand, acum 2 ani jumate am fost diagnosticata - gresit, din fericire - cu cancer de col uterin. A durat o luna pana s-a infirmat diagnosticul, insa va dati seama ce luna a fost. Este poate putin pe langa suferinta daianei, dar asta m-a facut sa vad care sunt lucrurile cu adevarat importante in viata.

Draga vdaiana, iti doresc multa putere in continuare, ca si pana acum si sa auzim numai de bine!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#55 2007-09-06 00:12:32

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

anadana, multumesc pentru cuvintele frumoase!
nicolle_rox, te inteleg perfect.
Sigur ca fiecare cand are o problema oricat de mica ar fi, i se pare ca e ceva grav si important. Asa e, dar ganditi-va ca pierderea unui loc de munca, a unui iubit sau a unei prietenii este nimic pe langa pierderea vietii. (a propriei vieti sau a unei persoane apropiate)
La inceput asa m-am simtit, credeam ca o sa mor si mi-am facut bilantul si testamentul (sa zicem asa) si m-am speriat cate lucruri am amanat, cate persoane am uitat, cate amintiri s-au sters, cate maruntisuri m-au facut fericita, cat bine si cat rau am facut si sincer am simtit ca ar fi cazul sa scriu cate o scrisoare la toti cei care au insemnat ceva pentru mine in cei 29 de ani si sa le spun ceea ce am omis sa spun la momentul potrivit, sa-mi cer iertare pentru neintelegerile avute, sa-mi exprim sentimentele ca sa pot pleca impacata.

1 an si 2 luni de cosmar. Nu doresc nimanui sa afle prin ce am trecut eu si familia, prietenii apropiati care mi-au fost alaturi.
In acest timp am aflat oarecum dezamagita, dar si bucuroasa, cine imi sint adevaratii prieteni; dezamagita pentru ca s-a dovedit despre unii care pretindeau ca imi sint prieteni, ca nu sint decat oportunisti; bucuroasa pentru ca am descoperit noi prieteni despre care n-am stiut ca tin atat de mult la mine, chiar daca unii nu stiu s-o arate tot timpl, mi-au aratat asta prin faptul ca nu m-au respins si nu m-au uitat.

Vreau sa multumesc din suflet tuturor celor care au avut o vorba buna, o incurajare pentru mine! Fetelor mi-ati fost un real sprijin aici pe forum! Le multumesc si celor care nu citesc acest forum, dar au fost alaturi de mine! Dumnezeu va pune in contul fiecaruia cate o bulina alba smile

Si acum ultimele noutati:
AM PRIMIT REZULTATUL DIN UNGARIA: TOTUL E OK! nu mai am celule canceroase, ramasitele ce se vedeau pe tomografia de aici sint doar ramasite inofensive, nu mai trebuie tratament, nici operatie, doar un CT la 6 luni pentru verificare.
Am plans toata dupa-masa de fericire si de usurare. Totusi m-a pus pe ganduri ca nu m-am bucurat cum obisnuiam sa ma bucur inainte, m-a obosit atat de tare boala asta ca nu mai stiu sa fiu fericita. Ma simt ca un copil mic, trebuie sa invat sa merg din nou la lucru, sa zambesc din tot sufletul, sa ma bucur de fiecare zi, sa ma bucur ca sint indragsotita, si mai ales sa multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat sansa sa spun pe viu ceea ce vroiam sa scriu in acele scrisori.

De azi incolo 5 septembrie 2007 va fi a doua mea zi de nastere smile
Inca o data va multmesc ca ati fost alatri de mine si de-acum sper sa pot si eu ajuta pe altii asa cum am fost ajutata.
Good night & God bless you all!

Ultima oara a fost editat de vdaiana (2007-09-06 00:40:52)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#56 2007-09-06 07:07:28

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

Sa te ajute Dumnezeu sa ai o viata lunga si frumoasa si sa te bucuri sanatoasa de ea. Soacra mea a avut aceeasi problema acum 15 ani si e sanatoasa si frumoasa acum. Iti doresc din suflet sa fii si tu ca ea. Mult succes si indeplinirea tuturor viselor!

Offline

 

#57 2007-09-06 08:46:33

anytza
Hero member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2007-08-07
Mesaje: 3338

Re: Cancerul...AJUTOR incurajari, informatii, intrebari, sugestii

te-am incurajat cu toate ptr ca stiam ca va fi bine.iti doresc in primul rand multa multa sanatate,iubire si sa te bucuri de fiecare clipa de azi inainte sa recuperezi ce ai pierdut in acest 1 an si 2 luni.te asteptam de data asta nu cu probleme ci cu bucurii si povestiri frumoase.te pup si ai grija de tine puss


Trebuie sa fii schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.