homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-59


#1103 2009-04-09 13:44:54

marina2008
Membru
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Buna , e prima oara cand intru pe acest forum si va rog ( ca nu am ajuns inca la ginecologul meu sa imi interpreteze pap-ul) ..sa imi spuneti dc sunt ok...

la Evaluarea Frotiului - satisfacator pt evaluare si celule endocervicale prezente. In rest totul negativ.

Offline

 



#1104 2009-04-09 13:45:51

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

e cam scurt rez tau...dar pare ok ...chiar foarte ok


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1105 2009-04-09 13:57:05

marina2008
Membru
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Multam de raspuns...nu am scris decat ce era cu " X"  pe rezultat smile....ca banuiesc ca ce e cu patratel este ok.

Mai am si rez de la secretia vaginala...care m-a bagat in ceata :
- pe medii insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena
- Pe mediu Sabouraud s-a dezvoltat rare colonii de Candida spp.........dar in PAP candida apare cu patratel nu cu X...??????

- Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente, izolate si in gramezi , plicaturate si distruse in proportie de 80%
- celule epiteliale rotunde - absente
- celule cu aspect de " clue cell" - absente
- leucocite - relativ frecvente
- hematii - absente
Tricomonas vaginalis - absent
levuri - rare
flora microbiana: bacili GRAM pozitiv, poliformi ( probabil Doderlein ) - prezenti

pls daca sti cum se interpreteaza

Offline

 

#1106 2009-04-09 14:00:32

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

pai e o candida pe-akolo...nimic grav oricum...


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1107 2009-04-09 14:03:25

marina2008
Membru
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Multumesc frumos . Pupici

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1108 2009-04-16 13:15:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

ti-am raspuns dincolo. sterge macar de acolo partea cu rezultatul, ca posibil sa iti dea warn moderatoarele.

Offline

 

#1109 2009-04-17 10:10:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

scriu si eu aici, plina de frustrari si nervi. saptamana asta am vrut sa imi fac niste culturi din col pt ca tot aveam pb cu secretia. doctorul mi-a recoltat si pt pap, asa ca le-am facut pe ambele. supararea e ca dupa ce am dat 176 pe consultatie si analize (desi eu vroiam doar o simpla analiza de culturi din col), am primit 2 rezultate care dupa parerea mea se bat cap in cap.

La Papanicolau a iesit asa:

Gradul de adecvare a frotiului: satisfacator
Negativ pt o leziune premaligna/maligna
Modificari celulare benigne -> Infectii -> Alte infectii.
Descriere citologica:
Celule pavimentoase
Celule endocervicale
Hematii - frecvente
Polimorfonucleare - frecvente
Flora microbiana monomorfa - diplococi intra si extraleucocitari -
FROTIU PAP II TBS INFECTIOS

Iar la culturi din col, rezultatul arata asa:
Bacteriologie
Examen bacteriologic din col uterin
Nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena.

Dupa mintea mea, flora microbiana cu diplococi inseamna infectie cu bacterii. Si daca am o infectie cu bacterii, atunci cum de nu iese nicio bacterie la culturile din col?  va Pt mine asta e inca o dovada ca dupa ce dai bani pe analize, nici nu sunt lucrate cum tb. E frustrant ca m-am dus tocmai sa aflu ce am acolo si ei imi zic pe de o parte ca n-am nimic, pe de alta ca am infectie, dar nu-mi spun cu ce yikes

La culturile din col se face de obicei numai bacteriologie? eu ma asteptam sa imi apara acolo absolut orice microorganism care nu-si are locul la nivelul colului sau care s-a dezvoltat in exces. Voi ce parere aveti? Este prost facut?

Stiti cumva ce ar putea fi diplococii aceia si ce inseamna "intra si extraleucocitari"? Leucocitele nu sunt acele "particule" din sange care lupta impotriva infectiilor? si atunci diplococii aia cum au intrat in leucocite smile de au devenit "intraleucocitari"?
Streptococul de grup b poate fi incadrat ca diplococ? intreb pt ca in urma cu 6 luni, la culturile din col mi-a iesit streptococ de grup B (agalactiae). am citit ca streptococul de grup b se gaseste in perechi, la fel ca diplococii si de aici am dedus ca acei diplococi sunt de fapt streptococ agalactiae, deci n-am scapat de el sad

la papanicolaul de acum 6 luni, mi-a iesit inflamatie:
http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 43#p743843
acum daca a iesit infectie e mai bine decat inflamatie, nu? desi pap-ul trecut l-am facut inainte de ciclu si ma gandesc ca de aceea iesise inflamator.
faptul ca la pap-ul trecut apareau si histiocite iar acum nu, e de bine sau de rau? ati putea sa va uitati pe cele 2 pap-uri sa imi spuneti daca e mai bine sau mai rau acum?

legat de rezultatul de la culturile din col, ce as putea sa fac?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-04-17 15:57:27)

Offline

 

#1110 2009-04-17 11:23:34

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: examenul papanicolau

Anca, eu nush sa-ti raspund, insa si la mine Pap-ul si cultura se contraziceau. In pap nu aparea nici streptococul nici candida, pe cand in cultura au aparut ambele, rare neutral Asa ca eu cred ca Pap-ul se concentreaza mai mult pe modificari ale celulelor si poate omite unele chestii...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1111 2009-04-17 11:25:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

pai da, dar la mine e taman invers: pap-ul zice ca am infectie, culturile din col sustin ca n-am nimic neutral
pe cine sa cred si ce sa fac?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-04-17 11:25:48)

Offline

 

#1112 2009-04-17 11:29:10

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: examenul papanicolau

Nici eu nu inteleg nimic si nici incredere nu mai am in analizele astea sad


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1113 2009-04-21 17:03:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

cum vi se pare tratamentul asta pt rezultatele de mai sus?

zanocin 1/zi, 7 zile
metronidazol 2/zi, 7 zile
tador 2/zi, 7 zile
klion 1/zi, 10 zile

nu e prea puternic tratamentul asta? sau prea mult pt ce am eu?

Offline

 

#1114 2009-04-21 17:09:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

anca, nu prea mi-e clar ce ai tu, dar intr-adevar, ti-a dat tratament cam pentru tot ce ai putea avea... probabil ar trebui sa iei si un antimicotic pe cale orala pentru zanocinul ala, sa nu te trezesti cu candida
antiinflamator iar nu stiu de ce ti-a dat...

Offline

 

#1115 2009-04-21 17:17:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

el zicea ca ma protejeaza klion-ul pt candida. pe prospect asa scrie, intr-adevar. dar ce nu-mi place e ca schema asta pare axata pe trichomonas, ori eu zic ca nu am asa ceva: nici la culturile din octombrie, nici acum nu mi-a iesit trichomonas, sex cu partenerul - ioc, deci nu aveam de unde sa fac trichomonas. de-asta as renunta la metronidazol... iar la klion scrie clar: "scopul aplicarii locale a combinatiei acestor doua medicamente este tratamentul local al tricomoniazei". deci nici asta nu mi se pare asa potrivit.

stiu ca nu-i bine sa fac tratamente dupa ureche, dar oare gresesc daca pun 3 seri betadine iar apoi un viviflor? ma gandesc ca de la 3 ovule n-ar avea ce sa mi se intample. posibil sa nu-mi treaca, dar alt risc nu vad...

tador-ul mi l-a dat ca m-am vaitat eu ca ma doare in partea dreapta. pe ala oricum nu-l iau. smile

Offline

 

#1116 2009-04-21 17:20:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

da, si mie mi se par ciudate chestiile astea pt trichomonas...
despre betadine nu stiu ce sa zic, n-am folosit niciodata
iar antiinflamatorul cred ca e default, bine ca nu ti-a dat supozitoare, cum face ginecologul meu lol
oare sa repeti cultura din col ? nici eu n-as sti ce sa fac in locul tau

Offline

 

#1117 2009-04-21 17:25:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

am repetat azi si culturile, dar aflu rezultatele abia peste 2 sapt, cand ma intorc din concediu. doctorul a zis sa iau tratamentul asta pana atunci. dar n-as vrea sa-mi chinui stomacul, ficatul si rinichii pt o banala infectie. prefer ceva local.
cu betadine a scris Rose ca a scapat de diplococi ( http://forum.anticonceptionale.ro/p1040 … l#p1040224 ) . stiu ca tratamentele nu sunt general valabile, dar am citit prospectul si par sa termine tot ovulele astea smile
tratamentul asta de 3+1 l-am inventat eu, ca practic atatea zile mai am pana la concediu si n-as vrea sa ma car iar cu ovulele dupa mine cum am facut anul trecut lol

Offline

 

#1118 2009-04-29 11:16:24

brincoveanu mirela
Membru
Inregistrat: 2009-04-29
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

buna ziua!...am 30 ani si am facut un papanicolau luna aprilie 2009 si mi-a iesit clasa 3 cu precizarea "modificari regenerative atipice"...in august 2008 am facut un test papanicolau si imi iesise clasa 2 "inflamatie"...in septembrie 2008 imediat am facut un chiuretaj biopsic si la col nu mi-au iesit probleme decat la uter o "hiperplazie simpla" si am urmat un tratament cu utrogestan in speranta ca voi ramane insarcinata si prin sarcina as rezolva si problema uterului ....este ciudat diferenta asta brusc la papanicolau din septembrie pana acum...este grav?....sunt speriata foarte tare...ajutati=ma cu un sfat

Offline

 

#1119 2009-04-29 15:59:55

Sachmet
New member
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 27

Re: examenul papanicolau

Buna! La un control de rutina, mi s-a depistat o rana pe col. In urma unui test Babes Papanicolau au reiesit urmatoarele

notam absenta pe frotiu a celulelor cilindrice endocervicale si metaplazice
frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice - vacuole,granule,minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica
sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Concluzie: Fortiu negativ pentru o leziune intraepitala sau maligna
Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia

Si secretia vaginala: celule superficiale si intermediare numeroase, fara anomalii nucleare
polimorfonucleare numeroase
flora microbiana (frecventi bacili Gram pozitiv)

Mentionez ca doamna dr. la care am fost , mi-a recomandat un tub de Gynofort.

Va scriu pentru ca am fost trimisa la un test HPV si nu mi s-a explicat exact de ce. Ar trebui ca rezultatul de mai sus sa ma sperie? Stie cineva despre ce e vb? Poate Doctoressa poate sa-mi raspunda...

Multumesc anticipat.

Offline

 

#1120 2009-04-29 18:08:14

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Mie nu mi se pare a fi nimic grav. O candidoza ... dar nimic mai mult. Oricum ii las link doctoressei. Iti va raspunde dansa cand va intra.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1121 2009-04-30 14:52:34

daniela-ioana
Full member
Inregistrat: 2008-04-25
Mesaje: 131

Re: examenul papanicolau

buna fetelor,

am fost ieri la medic sa ridic rezultatul examenului papanicolau, facut in urma cu 2 saptamani.
Puteti sa va dati si voi un pic cu parerea, nu reusesc sa trec peste vestea ca am o rana pe col care sangereaza, sunt foarte speriata, desi doctora m-a asigurat ca nu este grav si ca dupa tratamentul cu cervugid chiar arata un pic mai bine rana.

examen microscopic:
epitelii: frecvente
leucocite: relativ frecvente
citoliza: prezenta
flora:: grad III, rari bacili doderline, relativ frecventi cocobacili, relativ frecventi coci
Sistem Bethesda:
I adecvarea frotiurilor: frotiu limitat de:
frecvente hematii, citoliza
II caracterizare generala: negativ pentru leziune intraepiteliala sau malignitate
III diagnostic descriptiv: infectii: bacterii
modificari reactive asociate cu: inflamatia
celule endocervicale modificate inflamator
Diagnostic clasa II

este vreo suspectie de HPV? ca am fost cam pe fuga si am uitat sa intreb

Mi-a dat si un tratament de 20 de ovule cerviron, apoi sa fac coposcopie si cauterizare

Credeti ca e ok?

stie cineva? grater

Ultima oara a fost editat de daniela-ioana (2009-05-02 11:00:04)


"You give me strenght cu carry on......."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.