homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-29


#533 2008-10-09 20:26:11

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

de obicei testosteronul marit este asociat cu hirsutism, SOPC (sindromul ovarelor polichistice),etc...dar si in perioade de stres nivelul de testosteron poate creste...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#534 2008-10-09 22:10:27

roxanajust4you
Full member
Inregistrat: 2008-08-25
Mesaje: 259

Re: examenul papanicolau

mi-am facut ecografii si au iesit bine.
si histerosapingografie a iesit  fff  bine
ce sa mai fac?

Offline

 

#535 2008-10-09 23:17:38

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

avand in vedere ca cresterea nu e f mare si perioada prin care treci s ar putea sa se datoreze stresului aceasta crestere...oricum cel mai bine ar fi sa vezi ce spune si medicul tau...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#536 2008-10-10 15:43:44

roxanajust4you
Full member
Inregistrat: 2008-08-25
Mesaje: 259

Re: examenul papanicolau

mersi mult
o sa merg cat de curan  la doctor sa vedem ce o sa zica

Offline

 

#537 2008-10-10 19:22:43

myha81
New member
Inregistrat: 2008-10-10
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

Buna

Mi-am facut si eu testul papanicolau ptr prima data din cauza unor scurgeri minore de culoare mai inchisa  si vroiam sa va intreb ce credeti despre rezultat.
La celule epiteliale apare bifat celule superficiale(II) si celule intermediare(III).La celule inflamatorii apare bifat celule inflamatorii apar la (+) si mai apar asa si histiocite/macrofage.La flora apar bifate  bacilii doderlein (+++) si citoliza cu (++) si dreapta in ghenar mai scrie " fara aspecte atipize sau ..... in materialul utologic preluat".
La clasificarea papanicolau apare bifat CII.la Flora apare bifat FIII . La clasificarea Munchen II.Clasificarea Bethesda e bifat frotiu reactiv.
Doctorita mi-a spus ca e probabil de la stres.Adevarul e ca nu duc lipsa de asa ceva smile
Si ptr acea scurgere mi-a recomandat canesten ovule sa le iau din 2 in 2 seri ..cele 3.
Va rog sa imi spune-ti daca e okay tratamentul si ce credeti de rezultat
Multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#538 2008-10-10 21:02:35

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

o analiza de secretie ai facut? pt ca apar semne de inflamatie da' nu stim de la ce e. in rest e ok


mami de minuni hjarta

Offline

 

#539 2008-10-10 23:40:42

myha81
New member
Inregistrat: 2008-10-10
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

eu_ana a scris:

o analiza de secretie ai facut? pt ca apar semne de inflamatie da' nu stim de la ce e. in rest e ok

nu doar atat mi-a facut si mi-a spus ca daca apar alte pb sau nu imi trece sa trec pe la ea dar nu am de ce sa imi fac griji

Offline

 

#540 2008-10-13 11:34:15

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

Va rog frumos, ajutati-ma si pe mine cu interpretarea rezultatelor de la Papanicolau:

Singurele lucruri bifate sunt:

"Gradul de adecvare a frotiului:
         - satisfacator
Calificarea generala a frotiului:
         - Negativ pentru o leziune premaligna/maligna

Diagnostic Descriptiv:
         Modificari celulare benigne:
                  Modificari Reactive:
                           - Inflamatia (inclusiv reparatia tipica)
"
Am inlocuit bifele cu liniute. Restul, sunt titlurile categoriilor din care fac parte bifele mentionate.

La "Descriere Citologica" scrie:

"Celule pavimentoase
Celule endocervicale - frecvente
Histiocite - prezente
Hematii - frecvente
Polimorfonucleare - numeroase
Flora polimorfa

FROTIU PAP II TBS INFLAMATOR
"

Eu am zis ca tipul II e bun, insa e inflamatia asta care nu stiu ce e cu ea. De la primul control ginecologic (acum un an), doctorul mi-a spus ca am o inflmataie la col. Mi-am facut si atunci Papanicolau (la alta clinica) si a iesit: "Frotiu negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna. Frotiu inflamator nespecific". In rezultatul de anul trecut nu era bifata "inflamatia", doar la concluzii scrie "frotiu inflamator", insa doctorul mi-a zis de ea, deci inflamatia era si atunci.

Va rog daca se poate sa imi spuneti ce inseamna fiecare punct de la "Descriere Citologica".
"Celule endocervicale - frecvente" poate insemna ectopie?
Legat de hematii, am sangerat la recoltare. Cred ca e ft sensibil si iritat colul, pt ca eu zic ca doctorita a avut destula grija, nu a fost brutala .
"Flora polimorfa" cred ca nu e normal. Colul nu ar tb sa fie un mediu steril, iar flora sa fie prezent doar in vagin? Ce fel de flora poate fi, daca niciuna din {Candida, trichomonas, gardnerella, etc} nu e bifata?
"Negativ pentru o leziune premaligna/maligna" inseamna negativ pt orice leziune? Adica am sau nu rana pe col? (din ce indica rezultatul)

Astept raspunsurile voastre.

Offline

 

#541 2008-10-13 12:54:38

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

celule endocervicale frecvente inseamana ca recoltarea a fost bine facuta...ele trebuie sa iasa...
"Negativ pentru o leziune premaligna/maligna"  inseamna ca nu e vb de nicio rana...
iar flora polimorfa e o formulare f generala...sfatul meu ar fi sa faci o analiza de secretie separata si poat chiar o antibiograma...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#542 2008-10-13 14:01:18

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

iar colul nu este un mediu steril. colul are 2 orificii - unul intren care comunica direct cu uterul acolo este steril, si unul extern care comunica cu vaginul - evident ca la cele xtern vei avea cam aceeasi flora ca si in vagin


mami de minuni hjarta

Offline

 

#543 2008-10-13 15:57:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

Va multumesc mult pt raspunsuri.
crys_ty_na, e posibil ca rana totusi sa fie si sa nu iasa la papanicolau? sau pot sta linistita si sigura ca nu am rana?
eu_ana, multumesc pt lamuriri, acum am priceput big_smile

credeti ca are rost sa fac si colposcopia? doctorita mi-a spus sa fac, dar asta era inainte sa afle rezultatul de la pap. oare daca ma duc la colposcopie, pot sa o rog pe doctorita de acolo sa imi ia inainte probe pt analiza de secretie?

credeti ca inflamatia e cauzata de acele polimorfonucleare? avand acest rezultat, e posibil sa am ectopie?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-10-13 16:05:47)

Offline

 

#544 2008-10-13 16:45:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

am mai vazut cazuri in care la pap nu iesea rana dar aceasta exista...asa ca daca medicul ti a recomandat eu zic ca nu ar strica...polimorfonuclearele sunt acolo doar ca o reactie la problema...nu ca o cauza...si da...poti sa i sui sa ti ia olama pt analiza de secretie inainte...trebuie vazut mai exact ce ai ca sa sti ce sa tratezi smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#545 2008-10-13 17:03:13

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

crys_ty_na a scris:

trebuie vazut mai exact ce ai ca sa sti ce sa tratezi smile

- asa ma gandesc si eu crys_ty_na, numai ca de un an tot incerc sa aflu ce am de fapt.
multumesc mult pt raspuns. as mai avea cateva intrebari:
"celule pavimentoase" ce inseamna?
in "flora polimorfa" se includ si candida, trichomonas, gardnerella? deci pot avea una din astea chiar daca ele nu sunt bifate la pap? sau e sigur vorba de alte bacterii/virusi/fungi?
sau si mai concret: ce anume poate provoca inflamatia colului?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-10-13 17:04:46)

Offline

 

#546 2008-10-13 19:47:52

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

toate cele enumerate de tine+ altele pot provoca inflamarea colului..de aceea trebuie sa faci o analiza de secretie ca sa vezi exact ce ai
pot sa nu apara la pap

Offline

 

#547 2008-10-13 20:13:18

ioneladanie
Membru
Inregistrat: 2008-10-13
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

frotiu- adecvat// modif celulare benigne:- infectii: bacterii // la modificari celulare asociate cu :inflamatie si metaplazie//la anomalii celulare :celule scuamoase :lgsil -este scris cu litere ingrosate hpv(dar nu este bifata acea casuta)//evaluare hormonala : aspect hormonal compatibil cu varsta si anamneza// caracteristici generale : modificari celulare benigne// diagnostic citologic:fcd de tip inflamator// descriere citologica :celule exocervicale superficiale si intermediare , metaplazie scuamoasa de tip matur si imatur, celule endocervicale, exudat inflamator fibrino-leucocitar, flora cocobacilara.

va rog pt un raspun pt a ma putea linisti
multumesc

Offline

 

#548 2008-10-13 20:43:11

AANACARMEN
Membru
Inregistrat: 2008-10-13
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

Buna Fetelor, Am Facut Pap Si A Iesit Bine Insa Am O Nedumerire Ce Inseamna Flora Micribiana Saprofita

Offline

 

#549 2008-10-13 21:16:32

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

ionela,ai o infectie din cate vad care ar trebui tratata
lgsil-leziune cu risc scazut care poate fi provocata de hpv deci ar trebui sa vezi daca ai virusul
mai multe nu stiu sa-ti spun, au sa-ti mai raspunda fetele

Offline

 

#550 2008-10-13 21:19:43

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

AANACARMEN a scris:

Buna Fetelor, Am Facut Pap Si A Iesit Bine Insa Am O Nedumerire Ce Inseamna Flora Micribiana Saprofita

Inseamna ca este necasar o analiza de secretie ca sa vezi exact despre ce e vorba si sa tratezi problema.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#551 2008-10-13 21:32:33

AANACARMEN
Membru
Inregistrat: 2008-10-13
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

andreea_andy2 a scris:

AANACARMEN a scris:

Buna Fetelor, Am Facut Pap Si A Iesit Bine Insa Am O Nedumerire Ce Inseamna Flora Micribiana Saprofita

Inseamna ca este necasar o analiza de secretie ca sa vezi exact despre ce e vorba si sa tratezi problema.

am facut si analizele de secretie si nua iesit nimic. EX.bact.secretie uretrala, vaginala, col - nu s-au gasit colonii bacteriene la 48 ore  iar cultura fungi - negativ

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.