homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Review cosmetice


#1 2010-12-01 12:33:46

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Review cosmetice

Propun sa scriem aici ce produse cosmeticedermato-cosmetice/de machiaj, unghii, etc ne plac si de ce.
O descriere in cateva cuvinte, sa ne fie mai usor sa ne dumirim atunci cand vrem sa cumpara ceva nou.
Incep eu:

Fond de ten Toleraine-la Roche Posay - fdt cu putere de acoperire medie spre mare, necomedogen, fara parabeni,fara parfum, cu apa termala. mie mi-a placut, nu lasa aspect de masca. sunt cam putine culori, insa eu am gasit ce imi trebuia. ce am observat dupa o purtare, ca nu e prea rezistent. Dupa vreo 7 ore de purtare se dusese, dar se dusese uniform ceea ce e totusi un + ca nu am ramas cu pete cum se intampla cu altele. Nu e matifiant, fata luceste un pic, dar mie mi se pare o stralucire frumoasa si nu am avut probleme cu ea. Poate cu o pudra se rezolva. pret-75 lei

Fond de ten Revlon Colorstay
acoperire mare, rezistenta pe durata intregii zile, nu luciu, culori multe, singurul lucru care m-a deranjat pe mine e ca nu scrie necomedogen. si il banuiesc ca imi astupa putin porii asa ca l-am schimbat cu mai sus numitul. dar m-a satisfacut foarte bine  lol  mi s-a parut a fi perfect, in ciuda faptului ca e cam greu de aplicat.

Oja Golden Rose cea din imaginile astea http://www.google.ro/imgres?imgurl=http … 29,r:1,s:0 - culori faine, uscare rapida, pret super mic!

Ultima oara a fost editat de pokemon (2010-12-02 12:24:27)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 



#2 2010-12-02 00:10:37

-=-baby_pink-=-
Insomniac member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7743

Re: Review cosmetice

subscriu la ojele Golden Rose,si eu am pe putin 10 lol
Miss Sporty So Clear"Baton corector pentru ten gras.Acopera imperfectiunile tenului."  Eu il folosesc mai mult pentru cearcane,dar acopera si alte semne,mai putin cosurile sau zonele f rosii,pt asta se poate folosi un corector verde.Sunt la al3lea tub si cred ca data viitoare tot pe aceasta o sa il cumpar pt ca nu se strange si acopera bine. Pret:7-8 lei.
Pudra Color Trend-avon pudra compacta,ofera un aspect mat fara sa se stranga,rezista bine.Pret:~10 lei,depinde de campanie.
pensula Giordani-oriflame hjarta micuta,f potrivita pentru a pune culoare in pliu,pt a face umbre sau pt a blendui o portiune mica.Pret:~10 lei
Pure Colour-oriflame Ruj cremos,eu am nuanta Vintage Nude,dupa cum zice si numele este o nuanta de nude fara sclipici sau sidef,doar luciu hjarta singurul minus-fiind cremos este si cam moale.Pret:7-8 lei

Ultima oara a fost editat de -=-baby_pink-=- (2010-12-02 00:29:59)


•Trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea,dar esti responsabil pentru ceea ce devii! •

Offline

 

#3 2010-12-02 00:16:30

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Review cosmetice

pai scrieti si preturile. ma intereseaza pretul fondului de ten Toleraine, poke.


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#4 2010-12-02 10:31:10

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Review cosmetice

Fond de ten compact Avene - are spf 30, putere de acoperire mediu spre mare, eu il folosesc pe obraji unde am tenul sensibil si uscat dar si pe nas, barbie, frunte unde am ten gras. rezista toata ziua, se poate aplica usor un blush peste, mentinea pielea hidratata toata ziua. este matifiant, nu se strange. l-am folosit atat ziau cat si seara in club, a rezistat fara probleme.
Oja Classics - oja excelenta  tummenupp isi mentine luciul 7 zile, nu crapa, nu sare, putere perfecta de acoperire
Oja Opi - cea mai mare tzeapa luata. am oja alba, o luasem pentru french de la Top Line deci nu e contrafacuta. am dat 50 de lei pe sticluta, oja de 2 lei de la metrou este mai buna. se ingroasa repede, dupa 2 zile sare, se crapa - ia aspect de coaja de ou, se usuca foarte greu, nu este uniforma. am si aruncat-o intr-un final nu era nici la jumate pentru ca era ingrozitor de proasta!! regret toti banii pe care i0am dat pe ea.
Oja InStyle - de asemenea de la TopLine am prins reducere 25 lei sticla, am luat 2. mai buna decat Opi, dar n grozava. nu sare asa usor, dar dupa 3 zile isi pierde luciul de parca o am de 1 luna cu ea. se usuca foarte greu, dupa 2 ore tot se imprima tot pe ea, nu este uniforma, mai ales cele deschise la culoare. din nou recomand oja ieftina de 2 lei, de 1000 ori mai buna ca cele de firma.
Tus de ochi cu pensula Estee Lauder - este grozav, waterproof are o stralucire superba, rezista fara probleme. Singura problema este penita cu care se aplica, foarte grosolana, nu permite trasarea unei linii subtiri, dar am luat pensula de la alt tus si am rezolva problema tongue

daca imi mai vin in minte mai scriu big_smile


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#5 2010-12-02 10:48:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Review cosmetice

mie chiar imi plac ojele opi, poate ai nimerit una mai proasta. am vreo 4-5 si de toate sunt multumita, in special pt rezistenta. unele se usuca repede, altele mai greu. in concediu, mi-a rezistat cam 7 zile pana a inceput sa se cojeasca, in conditiile in care zilnic stateam mai mult in piscina decat pe-afara. e drept ca pe deasupra dau si un strat de top coat (tot de la opi), care da un luciu ft frumos si poate le si protejeaza mai bine...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-12-02 11:01:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Review cosmetice

da, si eu sunt foarte multumita de Opi, intr-adevar textura difera de la o nuanta la alta, la unele e sufcient un strat, la altele e nevoie de doua, dar in rest tine foarte bine, se intinde uniform si nu se ingroasa in sticluta - am una de vreun an si e la fel de fluida ca atunci cand am cumparat-o

Offline

 

#7 2010-12-02 11:04:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Review cosmetice

heimdall a scris:

si nu se ingroasa in sticluta - am una de vreun an si e la fel de fluida ca atunci cand am cumparat-o

exact. asta am uitat sa punctez.

Offline

 

#8 2010-12-02 11:30:42

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Review cosmetice

am nimerit eu singura proasta din lot? lol a mea dupa 2 luni era groasa ca smoala, mai mult de 2 zile nu a rezistat pe unghii in veci lol ma dadeam cu ea la evenimente si a doua zi ma stergeam ca aratau unghiile deplorabil. si un vas daca spal se duce naibii. pana la urma am renuntat sa mai ma chinui cu ea, dar nici nu mai fac prostia sa dau 45-50 lei pe opi, in veci!!


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#9 2010-12-02 11:37:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Review cosmetice

poate era veche, coraline...

Offline

 

#10 2010-12-02 11:43:16

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Review cosmetice

nustiu poate.. dar aveam anumite pretentii de la magazinul respectiv tongue asa puteam sa o iau de pe ebay sau mai stiu eu de unde, am ales sa merg la topline, marele magazin, sa am garantia calitatii. eh never mind tongue


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#11 2010-12-02 11:54:17

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Review cosmetice

Din tot ce am folosit pana acum cel mai mult imi plac urmatoarele produse:

1. Fond de ten Mattitude de la Astor - eu am tenul mixt si porii de pe nas sunt f vizibili, iar asta e singurul fdt care reuseste sa mi-i acopere calumea + ca nu se simte pe fata si are si un miros placut.

http://www.bbcollection.ro/popup_arata_ … m=cosmetic

2. Un corector de la Seventeen care nu stiu cum se numeste ca i s-a dus eticheta - e cremos si acopera f bine imperfectiunile tenului...nu stiu cat de bun e pt cearcane ca eu nu prea am cearcane tongue

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/10640_img_0611.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/10640_img_0612.jpg

3. Lacuri de unghii Nailfinity de la Max Factor - sunt f usor de aplicat si rezista bine pe unghii...eu le am pe cele de mai jos de mai mult de 2 ani si inca sunt bune.

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/10640_img_0613.jpg

preturile nu le mai tin minte exact...fondul de ten e pana in 40 de lei, corectorul in jur de 20...iar lacurile de unghii le-am primit cadou, stiu ca sunt scumpute totusi..


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#12 2010-12-02 14:27:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Review cosmetice

Sa zic si eu ce produse imi plac, de rimeluri nu mai zic ca v-am innebunit deja smile

Baza de machiaj matifianta Sephora - o folosesc de niste ani buni, de multe ori nici nu mai folosesc fond de ten dupa, matfiaza si face tenul catifelat
Primer pentru pleoape Radiant - e primul pe care-l incerc si e foarte bun, cel mai prost fard de pleoape sta foarte bine pe el; minusuri : fardul poate parea putin mai inchis peste primer, fiindca se lipeste mai bine; miroase urat
Gel eyliner CK - e nevoie de o pensula speciala pentru a-l aplica, cea care vine cu el nu e prea buna, in rest e minunat, se aplica usor, e natural, tine toata ziua (e cam greu de demachiat in schimb)

Offline

 

#13 2010-12-02 14:32:05

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Review cosmetice

heim de unde iei si cat costa primer-ul? big_smile


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#14 2010-12-02 14:34:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Review cosmetice

de la orice stand care are Seventeen, nu mai stiu exact cat a costat, dar e ieftin, in jur de 20 ron cred

Offline

 

#15 2010-12-02 14:36:51

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Review cosmetice

Cat de urat miroase primerul pt ochi , heim ? adica e suportabil nu ?
Ojele opi sunt foarte bune  tummenupp


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#16 2010-12-02 14:39:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Review cosmetice

sa nu bagi nasul in el cand il deschizi lol ... asa dupa ce te dai cu el nu se mai simte
eu cand am mirosit testerul in magazin, era si vechi presupun, era sa cad pe spate

Offline

 

#17 2010-12-02 14:50:50

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Review cosmetice

heim  lol 
are ceva de aplicat  sau il aplici cu degetul ? e solid sau lichid ?
eu am unul dar e de la Ardeco , e bun dar e putin sidefat si m-am saturat de el


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#18 2010-12-02 14:53:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Review cosmetice

e crema, il aplic cu degetul, e incolor, un pic lipicios

Offline

 

#19 2010-12-02 15:41:26

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Review cosmetice

heimdall a scris:

e crema, il aplic cu degetul, e incolor, un pic lipicios

merci  smile


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.