homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Igiena


#1 2009-06-05 21:41:07

@ngelyn@
Membru
Inregistrat: 2009-06-05
Mesaje: 2

igiena

buna seara
as vrea sa stiu ce inseamna mai exact o igiena intima corecta. E voie sa ne spalam intravaginal zilnic? daca da, doar cu apa?
In ultima vreme am folosit doar lenjerie din bumbac, pe care o calc, ajuta la ceva? Fac mereu candida si nu stiu cum sa scap de ea, ma gandeam cum e mai bine sa o previn

Offline

 



#2 2009-06-06 23:47:32

tori21
New member
Inregistrat: 2008-12-30
Mesaje: 18

Re: igiena

Din cate stiu eu,nu sunt recomandate spalaturile intravaginale decat o data pe saptamana pentru a nu dezechilibra flora intravaginala,iar acestea se fac numai cu apa fiarta si racita.Lenjeria intima sintetica, stramta, care mentine umiditatea si caldura, precum si produsele de igiena intima, spray-uri, talc sau parfumuri nu sunt recomandate femeilor cu astfel de probleme.Pentru a realiza igiena intima tegumentara se poti folosi apa si sapun cu un ph neutru sau o infuzie de plante.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.