homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am o mare mare problema-4


#58 2009-02-16 00:15:29

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: am o mare mare problema

ralu2323 a scris:

Fetelor, explicati-mi si mie va rog problema rh-ului. Ce determina un rh-negativ sau unul pozitiv? Unde imi pot face analiza, in ce consta, cat ma costa? merci frumos

Nu e asa mare chestie, chiar daca o sa iti iasa RH-ul negativ... am inteles ca trebuie sa urmezi un tratament sau sa faci niste injectii. Atat.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 



#59 2009-02-16 20:32:05

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: am o mare mare problema

Ralu, in primul rand eu nu cred ca parintii tai vor fi nepasatori in ceea ce priveste nepotelul/nepotica lor. In al doilea rand, iubitul tau, daca intr-adevar te iubeste, nu va renunta la tine si la copilul vostru, indiferent ce spune acum, in momentele de soc ( abia a aflat ca esti gravi ).
Ca sa-ti raspund la prima ta intrebare, da, exista riscul sa nu mai poti ramane, dupa ce faci intrerupere (sora mea a facut la 18 ani, acum are 34, incearca de 3 ani si n-a mai reusit; in final, si-a cumparat 2 catei... ).
Cel mai important e ca tu iti doresti acest copil, iar faptul ca acolo, in burtik ai o viatza, inseamna ceva... insemna ca ti s-a dat dreptul sa fii mama! E un lucru extraordinar, iar faptul ca deja il iubesti spune f multe.
Indiferent ce decizie vei lua, ai grija sa n-o regreti mai tarziu.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#60 2009-02-22 13:02:38

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: am o mare mare problema

Ralu, esti ok?
Nu ai mai intrat... ai fost la doctor? Ai vazut bebele?  majoreta


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#61 2009-02-22 13:22:47

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: am o mare mare problema

ralu2323 a scris:

Lucram de o luna jumate.. teoretic,motivul concedierii a fost criza financiara,dar practic a fost vorba de sarcina, asa mi-au spus sefii,ca nu isi permit sa ma tina in situatia actuala, si nu au de ce sa-mi platesca mie concediu prenatal.. Oricum, macar sa imi gasesc altundeva,sa strang banutii si poate primesc si un concediu platit pana sa nasc.. Pentru ca mi-e frica tare ca nu voi putea sa ii asigur bebeului toate lucrurile si analizele, vaccinurile de care stiu ca va avea nevoie.
of.. (cred ca si hormonii sunt de vina dar nu pot sa ma opresc din plans)

draga mea, dpdv legal nu au voie sa te concedieze pt ca esti gravida. din contra, trebuie sa-ti asigure un mediu de lucru in care sa nu stai prea mult in picioare, sa nu stai prea mult jos, sa nu faci efort etc....

Offline

 

#62 2009-02-23 09:30:14

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: am o mare mare problema

Mai mult e interzis concedierea femeii gravide atat pe perioada sarcinii cat si in concediu postnatal (adica cei doi ani cat sati acasa).
In al doilea rand nu ei iti platesc tie banii astia ci statul.
Daca intri in concediu medical stiu ca tot statul plateste, nu firma.

Daca ii dai in judecata ai de castigat in mod sigur.

Asa ca succes!
Sincera sa fiu daca as fi fost in situatia ta eu i-as fi dat direct in judecata si-mi luam concediu medical si stam linistita acasa.

Sper sa fi bine si sa ne dai de veste.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-03-31 22:17:46

Ramarilyn
Membru
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 2

Re: am o mare mare problema

Cred ca e frumos pentru femeile care isi doresc copii, sa ii aiba  bebic , sa fie insarcinate. Din cate invat eu la facultate, e foarte frumos sa iti observi copilul, sa inveti sa fii un parinte bun. In ceea ce ii priveste pe barbati, sunt niste iresponsabili, pentru ca "vina" apartine amandurora, nu numai femeii, in conceperea unui copil. Dar sunt imaturi emotional si nu avem cum sa ii facem noi sa se maturizeze. Principalii vinovati pentru imaturitatea lor sunt parintii.
Oricum, pentru Ralu2323: Mama imi zice mereu ca este foarte fericita si nu regreta niciodata ca ne are pe noi. Si mama s-a despartit de tata. Dar tata m-a dorit pe mine. Pe sora mea... Sa zicem deloc. Dar nu a avut incotro. Parintii se vor implica in viata viitorului copil si in ei vei avea baza mereu, daca sunt aproape de tine. E greu inceputul, dar daca vei fi o mama buna, nu vei putea trai fara puiul tau, chiar daca acum, la inceput, iti va fi greu.

Ultima oara a fost editat de Ramarilyn (2009-03-31 22:21:34)

Offline

 

#64 2009-03-31 22:20:00

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: am o mare mare problema

Chiar ma intrebam ce mai face Ralu2323.
Nu a mai intrat pe forum  sad
Sper ca e bine si ea si bebele  sad


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#65 2009-03-31 22:22:24

Ramarilyn
Membru
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 2

Re: am o mare mare problema

Ce as putea face daca am uitat sa iau ieri (de exemplu) pastila si mi-am dat seama de asta azi?

Offline

 

#66 2011-03-29 22:17:30

nataly 2290
New member
Inregistrat: 2011-03-26
Mesaje: 12

Re: am o mare mare problema

ralu2323.Eu cred ca acest copilas din tine nu are nici o vina de ceea ce se intimla in jurul lui.Principalul sal iubesti tu.Si nu te mai gindi la prostii fiindca el simte totul.Daca vei face avort cred ca vei face cea mai mare greseala din viata ta.Gindeste-te foarte bine...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.