homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am o mare mare problema-3


#39 2009-02-14 23:06:33

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: am o mare mare problema

eu zic ca daca vrei sa pastrezi copilul e mai bine sa iti urmezi dorinta, iar aici pe forum a mai fost o fata care tot asa a ramas insarcinata , iar tatal a spus pa si ea a pastrat copilul si ea era tot cam in situatia ta.

Offline

 



#40 2009-02-14 23:26:26

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: am o mare mare problema

oare dc pot fi uni asa de prosti ...??doamne cum sai zica pa ca a ramas insarcinata....nu stiu ce sati zic ralu dar e cam naspa situatia ...si daca il pastrezi si dupa il chinui mai tare..nu vreau sa zic ceva si sa fie rau ...

Ultima oara a fost editat de akisandra (2009-02-14 23:27:15)

Offline

 

#41 2009-02-15 01:49:34

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: am o mare mare problema

ralu2323 a scris:

Problema este ca nu este vorba numai despre iubit si faptul ca il voi pierde.. desi atarna foarte greu, dar si de faptul ca nu am loc de munca, nu am unde sta ..inafara de apartamentul parintilor..ei nu prea au mijloace materiale sa ma tina pe mine singura. Sacrificii s-ar face, eu as incepe munca imediat pe undeva .. imi imaginez cat costa o sarcina, nasterea si mai apoi intretinerea unui copil.. Daca nu ar fii fost problemele acestea.. si as fii avut "resurse", mai mult ca sigur si iubitul meu ar fii fost de acord cu bebe.. Ce voi face singura , fara bani, si cu un copilas. Am primit un warning, imi pare rau.. dar nu stiu cum sa editez mesajele.help

Cand vrem sa gasim scuze, sunt o multime de metode...
Tu ai avut tot ceea ce ti-ai dorit cand ai fost copil? Parintii ti-au facut toate placerile?
Din cate spui, parintii nu prea au o situatie materiala buna... deci de aici pot sa trag concluzia ca ai avut o copilarie normala, fara prea multe mofturi, jucarii, etc.
Daca mama ta ar fi gandit cum gandesti tu acum... nu ai fi existat...
Nu e greu sa gasesti un job, daca vrei cu adevarat. De ce incerci sa gasesti scuze pt decizia pe care o ai in cap ?... dupa cate imi dau seama.. tu ai luat deja o decizie dar nu esti inca 100%  sigura... si acum incerci sa iti cauti scuze, sa iti arati ca ai motive sa faci acest avort.
Din partea mea... nu ai nici un motiv!
Nu vreau sa judec pe nimeni, fiecare decide pt el, suntem vaccinati si stim ce avem de facut...
Dar stai si gandeste-te putin la viitor, o sa iti para rau... ce se intampla daca nu vei mai putea sa faci copii?
Imi pare atat de rau ca in mintea ta exista posibilitatea unui avort... ar trebui sa fi fericita, sa te simti binecuvantata ca poti avea un copil, nu stii cata fericire poate aduce in viata ta.
Banii nu te pot ajuta, nu pot aduce fericirea.. vin si se duc...
Sper sa iei o decizie corecta, si sa te mai gandesti la un suflet care poate intr-o zi iti va spune "mama"  sad


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#42 2009-02-15 02:31:29

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: am o mare mare problema

eu mi am mai spus odata punctul de vedere legat de asta, dar imi permit sa revin si sa zic ca .... na, nu stiu, dar in opinia mea e foarte greu sa fii o mama singura.
ma gandesc ca ... nu stiu dar eu langa acest barbat nu as mai sta  ptr ca el nu e in stare sa fie langa mine cand am nevoie si prin urmare de ce sa mi mai pierd eu vremea stergandu l la fund daca in el nu exista nimic ptr mine ca sa poata sa faca un compromis in situatia asta.ca sa nu mai amintesc ca e a 2 a oara cand treceti peste asta.
revenind, ma gandesc ca esti tanara si poate vei da peste altcineva care iti va putea oferi mult mai mult si iti va fi mult mai bine.
na , nu stiu . sigur vrei un copil cu barbatul acesta?sigur il mai vrei pe acest om care se comporta ca o jigodie, nu i ai gresit cu nimic in viata asta si nu meriti sa fii tratata asa.


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

#43 2009-02-15 11:41:11

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: am o mare mare problema

darkmelania a scris:

eu mi am mai spus odata punctul de vedere legat de asta, dar imi permit sa revin si sa zic ca .... na, nu stiu, dar in opinia mea e foarte greu sa fii o mama singura.
ma gandesc ca ... nu stiu dar eu langa acest barbat nu as mai sta  ptr ca el nu e in stare sa fie langa mine cand am nevoie si prin urmare de ce sa mi mai pierd eu vremea stergandu l la fund daca in el nu exista nimic ptr mine ca sa poata sa faca un compromis in situatia asta.ca sa nu mai amintesc ca e a 2 a oara cand treceti peste asta.
revenind, ma gandesc ca esti tanara si poate vei da peste altcineva care iti va putea oferi mult mai mult si iti va fi mult mai bine.
na , nu stiu . sigur vrei un copil cu barbatul acesta?sigur il mai vrei pe acest om care se comporta ca o jigodie, nu i ai gresit cu nimic in viata asta si nu meriti sa fii tratata asa.

Da Melania, nu e usor sa fi o mama singura, dar nici imposibil. Si in plus ea o sa aibe ajutorul familiei.
Lasa barbatul... ca la cum merge relatia si cum se comporta, o sa isi dea ea seama mai tarziu ca si-a pierdut niste ani degeaba langa acest "om"
Dar copilul...  e sange din sangele ei... nu are nici o vina sarcul...de ce sa renunte la copil?  sad


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-02-15 13:02:00

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

El imi spune acum ca o sa fie bine, ca o sa ma angajez ,sa stau si eu un an pe carte de munca..sa ne gasim n loc unde sa stam, ptr ca tatal lui nu accepta sa mai stau la ei,si dupa sa facem un copil pe care sa il planificam,sa ne facem analize,sa stim ca il putem creste fericit, si fericiti. Nu stiu ce se va intampla, daca va fii sau nu asa.. dar nu va fii acest copil..acest copil care nici macar nu-mi provoaca greata dimineata..ma simt perfect insarcinata,energica..

Ma doare sufletul, pentru ca imi doresc totce imi promite iubitul,mereu am vrut sa ii ofer un copil de care ar fii fericit sa auda, dar imi doresc si copilul acesta..cu toate temerile mele.

Parintii mei erau casatoriti la momentul conceptiei mele, si desi mama nu a avut ajutorul tatalui dupa divort(aveam 1 an) mama avea apartamentul ei, avea 1 an legal la stat, avea ajutorul financiar al bunicii mele. Eu nu am nimic din toate astea.

Offline

 

#45 2009-02-15 13:06:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: am o mare mare problema

eu ii tin partea lui love_t... si bebeului tau, ralu. te cred ca nu e usor si ca nu e cel mai fericit moment, dar eu una n-as putea da la schimb UN COPIL existent deja pe NISTE PROMISIUNI.... si da, poate nu sunt in masura sa judec, dar eu as spune niste promisiuni de la un om fara omenie.... neutral

am sa caut si am sa-ti dau link cu topicul rionei... o femeie singura in situatia ta... de fapt, intr-una mai rea, pt ca nimeni nu era langa ea, nu acvea parinti, era SINGURA. acum nu mai e singura, are o minune de baietel. si ea a avut o sarcina chinuita, cu greturi, dureri etc... dar a mers mai departe.

ps: de unde esti?

http://forum.anticonceptionale.ro/t2436 … rcina.html

uite linkul de care ziceam.... povestea rionei

Ultima oara a fost editat de katami (2009-02-15 13:11:15)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#46 2009-02-15 13:15:55

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

Sunt din Ploiesti dar la 18 m-am mutat la Bucuresti pentru facultate. El este bucurestean.  Multumesc, astept linkul.

Offline

 

#47 2009-02-15 13:17:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: am o mare mare problema

l-am dat mai sus... ma gandam ca poate sunt fete din orasul tau care sa te poata ajuta cu una alta, dar chiar nush cine e din ploiesti de pe forum puss

din bucuresti insa sunt f multe fete... inclusiv gravidute& mamici...

Ultima oara a fost editat de katami (2009-02-15 13:18:02)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#48 2009-02-15 13:55:30

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

Am citit povestea, si intradevar este un exemplu bun de urmat. Diferenta este doar ca pe mine ma doare ca pierd un babarbat pe care  il iubesc.

Nu ramane sa pun decat o singura intrebare .. cum stiu daca voi avea si eu ajutor de la stat? Am facut 3 ani facultate la stat, pe al 3-lea acum il repetam la cu taxa,dar a trebuit sa-l inghet pentru ca era prea costisitor si a trebuit sa-mi i-au de lucru.. Acum 1 sapt m-au concediat ptr ca s-a aflat ca sunt graviduta, si am ramas si fara munca si fara facultate.

Vreau sa ma angajez undeva unde sa lucrez pana cand voi putea, nu stiu, macar 5 luni, ptr ca am mare nevoie de banuti. Dar in cazul meu, voi primii indemnizatie de la stat?

Ultima oara a fost editat de ralu2323 (2009-02-15 14:14:00)

Offline

 

#49 2009-02-15 14:19:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: am o mare mare problema

daca nu ai un an pe cartea de munca nu, ralu... dar de cat timp munceai? pt ca nu aveau voie sa te concedieze dupa lege!!!

cristiana, impresionanta povestea ta...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#50 2009-02-15 14:37:54

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

Lucram de o luna jumate.. teoretic,motivul concedierii a fost criza financiara,dar practic a fost vorba de sarcina, asa mi-au spus sefii,ca nu isi permit sa ma tina in situatia actuala, si nu au de ce sa-mi platesca mie concediu prenatal.. Oricum, macar sa imi gasesc altundeva,sa strang banutii si poate primesc si un concediu platit pana sa nasc.. Pentru ca mi-e frica tare ca nu voi putea sa ii asigur bebeului toate lucrurile si analizele, vaccinurile de care stiu ca va avea nevoie.
of.. (cred ca si hormonii sunt de vina dar nu pot sa ma opresc din plans)


Va multumesc mult tuturor, m-ati ajutat enorm cu sfaturile si povestile voastre,suneti o comunitate de femei minunate,mamici extraordinare..si celor care asteapta bebe le doresc sa nu fie asteptarea lunga si sa nu piarda speranta,ve-ti avea cel mai iubit copilas din lume.

Sunt sigura ca voi avea in continuare o multime de intrebari, asa ca va rog sa-mi fiti alaturi. Sper ca totul sa fie bine.. Ma rog la Dumnezeu pentru asta.

Offline

 

#51 2009-02-15 14:50:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: am o mare mare problema

ia uite aici:

http://209.85.129.132/search?q=cache:yp … k&cd=2

http://www.jurnalulbtd.ro/articol-Angaj … -1543.html

cauta ordonanta de care scrie in art alea, angajatorul tau NU A AVUT VOIE sa te concedieze!!!! nush daca te auta, pt ca oricum aveai vechime mica.... dar cine stie ce ai putea obtine.... despagubiri, chestii de genul asta...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#52 2009-02-15 14:59:36

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: am o mare mare problema

ralu2323, e greu intr-adevar, sa trebuiasca sa te imparti. Urat din partea lui , ca nu stie sa isi asume niste responsabilitati, oricum copilul acela nu l-ai facut singura. Dupa asta iti dai seama , ce fel de om e. Offf , sincer desi doare, eu as alege copilul. Copilul e nevinovat , are si el sau ea, pur si simplu dreptul sa traiasca , nu? Grea alegere intr-adevar , insa trebuie sa gandeste ff bine inainte de a face pasul, oricare ar fi el.
Marita sa sacrifici o viata de bb , pt EL?  Eu zic sa te linistesti , si sa gandesti la rece totul, daca poti vb cu parintii tai, ar fi cel mai bine.
In ceea ce priveste concediul de maternitate , trebuie sa ai un an lucrat pt a beneficia de indemnizatie. Angajatorul nu avea voie sa te concedieze pe motiv ca esti insarcinata . Insa asta  a fost motivul real, cu siguranta in acte scrie altceva .

te pup puss si sa ne tii la curent cu decizia ta.


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#53 2009-02-15 15:09:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: am o mare mare problema

pai alinutza, din cate am inteles eu din legi, angajatorul nu are voie sa concedieze o gravida INDIFERENT de motiv...

ralu si-a scris hotararea la perioada prenatala smile ii tinem pumnii


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#54 2009-02-15 15:49:38

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

Fetele nu este vorba doar de el..dar si de faptul ca sunt sigura, ca este greu si pentru un cuplu cu suport material, dar mie .. Sunt sigura ca va fii lumina ochilor mei, dar daca il chinui ca nu voi avea ce sa-i ofer?

Offline

 

#55 2009-02-15 16:02:34

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: am o mare mare problema

Ralu ti-am scris si eu cateva randuri la "perioada prenatala". Vorbeste si cu parintii tai, sunt convinsa ca te vor ajuta si ei cum vor putea.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2009-02-15 16:19:08)

Offline

 

#56 2009-02-15 23:18:27

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

Fetelor, explicati-mi si mie va rog problema rh-ului. Ce determina un rh-negativ sau unul pozitiv? Unde imi pot face analiza, in ce consta, cat ma costa? merci frumos

Ultima oara a fost editat de ralu2323 (2009-02-15 23:26:30)

Offline

 

#57 2009-02-15 23:27:28

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: am o mare mare problema

teoretic, la orice laborator. este o analiza banala. costa 10-15 ron.
problema cu rh -ul este in caz de sarcina in situatia in care tu ai rh- si tatal viitorului copil rh+.
la prima sarcina nu sunt probleme indiferent de rh.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.