homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-104


#1958 2008-02-22 15:37:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

da, daca le intrerupi azi vine menstruatia in 3-4 zile maxim...
nu sunt de la fiere ametelile, sunt de la pastile...offf


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#1959 2008-02-22 19:26:45

copacel_patratel
New member
De la: Satu Mare
Inregistrat: 2008-02-22
Mesaje: 9

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Am si eu o intrebare...Nu stiu daca a mai fost postata, deoarece sunt 66 de pagini si mi-ar fi greu sa le citesc smile
Ce se intampla daca iau Yasmin si fumez? Inca nu am inceput sa le iau, insa daca incep trebuie neaparat sa ma las de fumat? A! Si pot procura Yasmin fara prescriptie medicala?


"Vorbind in fata multimii despre ideile si visurile tale,risti sa te pierzi.Iubind,risti sa nu fii iubit la randul tau. Traind,risti sa mori.Sperand, risti sa disperi.Incercand macar, risti sa dai gres.Dar daca nu risti nimic, nu faci nimic, nu ai nimic->nu esti nimic" Rudyard Kipling

Offline

 

#1960 2008-02-22 19:27:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

daca n ai peste 35 de ani nu sunt probleme...si pt ele trebuie sa mergi la medic...nu le poti lua de capul tau...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1961 2008-02-22 19:55:59

dyly
Membru
Inregistrat: 2008-02-22
Mesaje: 1

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna, in primul rand multumesc celor ce au creat acest site pt ca pot sa zic ca m-a ajutat in a-mi gasi raspunsuri la multe intrebari ce i-mi macinau cultura; intrebari ce poate de multe ori nu reusesti sa le mentionezi in circumstantele favorabile ca de ex la un control ginecologic! problema mea nu este f speciala dar citind despre anumite anti-bebe concluzia la care am ajuns e urmatoarea: yasmin ar fi printre singurele anti-bebe ce nu au ca efect advers chilogramele in plus! mi-e mi-au fost prescrise (de care doi medici ginecologi) mai intai yasmin iar apoi la un alt control/doctor karissa. acum am o mare dilema pt ca am avut probleme renale si pt ca am auzit prea multe pareri nu stiu in care sa am incredere mai multa... mentionez ca kg in plus i-mi dau disconfort doar gandindu-ma la tot sacrificiul ce-l fac pt am mentine kg actuale!! acum intrebarea e karissa pot avea influenta asupra sistemului renal? e mai indicat sa fol yasmin? nu am mai luat pana acum anti-bebe, am 22 ani. multumesc!!

Offline

 

#1962 2008-02-22 20:18:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

anticonceptionalele nu influenteaza sistemul renal...si din pacate totul depinde de organismul tau...anticonceptionalele iti pot da pofta de mancare si/sau pot cauza retinerea de apa...nu poate nimeni sa ti garanteze ca yasminul nu va face asta...sau karissa...daca pt protectie le vrei sfatul meu e sa mg sa vb si cu un medic de planning...sa i spui despre cele 2 recomandari si sa vezi ce spune si el...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1963 2008-02-22 21:27:02

copacel_patratel
New member
De la: Satu Mare
Inregistrat: 2008-02-22
Mesaje: 9

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

crys_ty_na a scris:

daca n ai peste 35 de ani nu sunt probleme...si pt ele trebuie sa mergi la medic...nu le poti lua de capul tau...

Pai...nu le iau de capul meu.Medicul ginecolog mi-a spus sa le iau timp de 3 luni, insa acum nu mi-a prescris decat o cutie. Si dupa fiecare luna trebuie sa ma duc la medic sa imi prescrie alta cutie? Sau ma pot duce direct la farmacie?

Ultima oara a fost editat de copacel_patratel (2008-02-22 21:29:09)


"Vorbind in fata multimii despre ideile si visurile tale,risti sa te pierzi.Iubind,risti sa nu fii iubit la randul tau. Traind,risti sa mori.Sperand, risti sa disperi.Incercand macar, risti sa dai gres.Dar daca nu risti nimic, nu faci nimic, nu ai nimic->nu esti nimic" Rudyard Kipling

Offline

 

#1964 2008-02-22 21:29:14

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

doar pt.prescrierea lor te duci la medic in rest le cumperi de la farmacie dar nu strica sa te duci din 6 in 6 luni la control sa te monitorizeze doctorul


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#1965 2008-02-22 22:04:53

copacel_patratel
New member
De la: Satu Mare
Inregistrat: 2008-02-22
Mesaje: 9

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

evilpink a scris:

doar pt.prescrierea lor te duci la medic in rest le cumperi de la farmacie dar nu strica sa te duci din 6 in 6 luni la control sa te monitorizeze doctorul

multumesc pentru raspuns, evilpink. asa am sa fac! smile


"Vorbind in fata multimii despre ideile si visurile tale,risti sa te pierzi.Iubind,risti sa nu fii iubit la randul tau. Traind,risti sa mori.Sperand, risti sa disperi.Incercand macar, risti sa dai gres.Dar daca nu risti nimic, nu faci nimic, nu ai nimic->nu esti nimic" Rudyard Kipling

Offline

 

#1966 2008-02-23 00:42:06

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

nu trebuia sa lasi reteta la farmacie...trebuia s o iei inapoi...si s o folosesti si luna urmatoare smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1967 2008-02-23 17:49:51

kandle
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 31

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Doctoressa multumesc!
Urmeaza sa ma duc sa imi iau rezultatele sapt viitoare, dar din cate am inteles, nu  ar fi iesit  bine cele tiroidiene. O sa vad despre ce e vorba, oricum o sa continui Yasminul...chiar daca spottingul e prezent de aproape 21 zile...sad si e cam neplacuta situatia...

Offline

 

#1968 2008-02-23 17:52:55

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

tu ai facut analizele pt.tiroida fiind sub contraceptive?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#1969 2008-02-24 17:28:41

anna_20
New member
Inregistrat: 2008-02-24
Mesaje: 81

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna.Sunt noua pe forum asa ca salut toate fetele dornice de sfatuit si de ascultat sfaturi..tongue  Am intrat si eu de 2 saptamani in categoria femeilor care iau anticonceptionale(mai exact Yasmin)..si deocamdata am avut doar cateva stari de greata ,dureri de cap si lipsa de pofta de mancare(abia ca-mi vine sa mananc)..sunt ingrijorata de un singur lucru...pt ca e prima data cand iau anticonceptionale si e unul din metodele prin care poti sa-ti lasi partenerul sa"se descarce in tine" as avea si eu o intrebare :cand anume? de cand am inceput sa le iau sau dupa o luna (asa cum am auzit)sau cum?  Va rog ajutati o incepatoare.Mersi mult


"Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca..."

Offline

 

#1970 2008-02-24 17:30:42

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

depinde cand ai inceput ac.daca din prima zi de ciclu protectia sa instalat de atunci daca din orice alta zi dupa 7 pastile luate corect


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#1971 2008-02-24 17:40:48

anna_20
New member
Inregistrat: 2008-02-24
Mesaje: 81

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

evilpink a scris:

depinde cand ai inceput ac.daca din prima zi de ciclu protectia sa instalat de atunci daca din orice alta zi dupa 7 pastile luate corect

Mersi mult pt raspuns.Am inceput sa le iau din prima zi a ciclului.Deci sper sa fie totul ok.Ink ceva..de care am mai citit dar vreau sa ma si asigur ca e corect:dupa ce termin o folie,fac pauza 7 zile(timp in care trebuie sa imi vina ciclul)si apoi incep o noua folie ,nu?mersi inca odata.smile


"Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca..."

Offline

 

#1972 2008-02-24 17:42:28

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

da.dar tu nu ai fost la doctor pt.ele? nu ti-a explicat chiar nimic?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#1973 2008-02-24 17:48:07

anna_20
New member
Inregistrat: 2008-02-24
Mesaje: 81

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Ba da am fost si la ginecolog,dar doar sa vad daca totul e ok (aveam dureri destul de pronuntate inainte cu 1-2 zile si in timpul ciclului )si mi-a prescris Yasmin.Mi-a spus despre ce e vorba ,ce si cum sa fac. Intrebarile mele au fost ca sa ma asigur ca am inteles bine. wink


"Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca..."

Offline

 

#1974 2008-02-24 17:52:05

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

ok foarte bine am intrebat pt.ca sunt si fete care le iau fara sa mearga la medic


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#1975 2008-02-24 21:21:03

kandle
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 31

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Da Evilpink am facut analize pt tiroida recomandate de medicul de familie, desi i-am zis ca iau anticonceptionale. Acum am inteles ca imi da o recomandare la un dr endocrinolog sa mai fac un set de analize. Nu stiu ce s amai cred...E normal, sa iasa anormale cele tiroidiene tinand cont ca iau de o luna anticonceptionale, nu?

Offline

 

#1976 2008-02-24 21:43:18

kandle
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 31

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Imi cer scuze ca sunt  offtopic...acum mi-am dat seama si am dat "cautare" subiectului care ma interesa. Am citit mai multe la unul dintre subiectele postate de Evilpink

Ultima oara a fost editat de kandle (2008-02-24 21:56:42)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.