homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-38


#704 2007-06-30 14:12:31

ammelie
Membru
Inregistrat: 2007-01-29
Mesaje: 2

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna! iau yasimin de 6 luni si as vrea sa fac pauza 2 luni pentru niste analize mai amanuntite. vreau sa stiu daca pot sa le  reiau dupa 2 luni sau trebuie sa fac o pauza mai lunga. doctoressa ma poti ajuta?

Offline

 



#705 2007-06-30 14:16:28

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

ce analize vrei sa iti faci?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#706 2007-06-30 22:39:23

mihaelus
New member
Inregistrat: 2007-06-01
Mesaje: 15

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

am si eu o mica intrebare...dupa cele 7 zile de pauza odata ku inceperea unui nou flacon cu pastile as putea sa schimb ora la care imi iau pastilele?eu de ex le luam la 15 00 si akum as vrea sa le iau dimineata cesafac are ceva...si inca ceva pe parcusul celor 7 zile de pauza sunt protejata?cesafac va rog raspundenti-mi daca stiti

Offline

 

#707 2007-06-30 22:52:52

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

1. nu are nimic daca vrei sa schimbi ora, e ok
2. da, esti protejata si in zilele de pauza.


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#708 2007-06-30 22:58:17

mihaelus
New member
Inregistrat: 2007-06-01
Mesaje: 15

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

dar nu e ca si cum as lua de la capat ...adika sa astept iarashi o perioada pana sa pot avea relatii sexuale?asta daca schimb ora

Offline

 

 Publicitate


loading...

#709 2007-06-30 23:04:23

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Eu m-am umplut de cosuri de la Yasmin sad
A mai patit cineva? Ce e de facut?

Offline

 

#710 2007-06-30 23:07:31

mihaelus
New member
Inregistrat: 2007-06-01
Mesaje: 15

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

eu iau de p luna adika am terminat prima tableta si inafara de spootig as putea sa zik k nu am obs nimik neobisnuit la mine...la inceput ma durut kapul si aveam greturi da acum chiar nu am nimik...si sper sa fie asha in continuuare...a ..parca tenul meu sa schimbat ..parca e mai curat...mai fin..nj ...

Offline

 

#711 2007-07-01 13:18:36

antigona
Full member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 166

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

si eu am luat yasmine un an de zile, m-am simtit bine cu ele (dar eu m-am simtit bine cu orice contraceptiv)..
un doctor ginecolog mi=a zis  insa ca ar fi, citez, "niste porcarii", si ca in Germania chiar ar fi interzise.
Acum, uitandu-ma pe prospect, vad ca au in compozitie DROSPIRENONA (asta e substanta activa de noutate). Pe wikipedia.org zice ca aceasta substanta e similara SPIRONOLACTINEI, a carei administrare nu se recomanda decat daca e absolut necesar.
Incerc sa fac o paralela intre Yasmine si Diane 35. Ambele tipuri de AC, cand au aparut pe piata, au fost prezentate ca fiind AC -minune! Diane35 (care contine CIPROTERON ACETAT) sunt acum destul de hulite si nu se recomanda administrarea lor decat la paciente cu acnee severa si hirsutism.

Drospirenona continuta de Yasmine are efecte diuretice si, de asemenea, usoare efecte antiandrogenice....

Unele studii sunt in sensul ca drospirenona ar fi un progestativ mai apropiat de progesteronul natural, http://findarticles.com/p/articles/mi_m … i_n6048533
altele drospirenona nu e un progestativ tocmai sigur...

Unele studii (http://www.blackwell-synergy.com/doi/ab … 2.810603.x) arata ca AC care contin levonogestrel ar fi de preferat celor cu drospirenona.

Offline

 

#712 2007-07-01 16:55:02

persefona_2003
Membru
Inregistrat: 2007-07-01
Mesaje: 1

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna am si eu o intrebare: iau yasmin de 3 luni ,iar luna asta am uitat a5a pastila din folie...mi am amintit a doua zi si am luat o cam dupa 14 ore..peste 3 zile am avut contact sexual neprotejat si el a ejaculat in mine...dupa calculele mele eram in a 14 a zi a ciclului.am citit prospectul si stiu ca exista riscul de sarcina...vreau sa stiu cat este de mare..au trecut deja 9 zile de atunci deci daca sunt insarcinata nu se mai poate face decat avort...si as mai dori sa stiu daca chiar nu exista in romania posibilitatea unui avort medicamentos fiindaca am 19 ani si era pentru a 2a oara cand aveam contact sexual...mi se pare prea traumatizant un chiuretaj:(

Ultima oara a fost editat de persefona_2003 (2007-07-01 16:56:00)

Offline

 

#713 2007-07-02 11:17:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

nu exista varianta avortului medicamentos....imi pare rau insa indiferent al citelea contact sexual din viata ta era ma gindesc eu ca stiai si inainte de el ca asa se remane insarcinata....era obligatia ta deci sa te protejezi de riscul de sarcina, stiai ca trebuie protectie suplimentara daca uiti sa iei pastila....daca ai asteptat de la partener sa ti-o asigure....poate se urca el pe masa ginecologica pentru curetaj la o adica....riscul e serios, nu diar presupus....noi iti tinem pumnii sa nu ajungi la avort...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#714 2007-07-02 14:42:31

rose_ely
New member
Inregistrat: 2007-06-22
Mesaje: 12

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna! Am si eu cateva nelamuri cu privire la anticonceptionale: Beau cafea mai multa pe zi si vreau sa stiu daca diminueaza efectul anticonceptionalelor si are ceva daca dupa ce iau pastiluta mananc are ceva?

Offline

 

#715 2007-07-03 11:33:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

rose, nu sunt probleme, nici cu cafeau nici cu mincatul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#716 2007-07-04 13:41:26

bubbles23
Membru
Inregistrat: 2007-07-04
Mesaje: 2

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna! tocmai m-am inregistrat si eu pt k mi-a placut f mult acest site si discutiile de pe forum...am si eu cateva intrebari...ieri am inceput sa iau yasmine(fiind prima zi d m) ,dar nu am fost la nici un control ,pur si simplu toate prietenele mele folosesc yasmine,dar nici una nu a facut vreo analiza sau altceva ...asa k m-am hotarat sa le iau singura....mi-am pus ceasul sa suna zilnic la aceeasi ora sa nu uit....si sper ca organimsul meu sa le accepte. Vroiam sa intreb dupa c termin cele 21 d pastile urmatoatele 7zile libere  asigura protectie 100% in cazul unui contact sexual? si in c conditii ar trebui sa intrerup pastilele? e prima oara cand iau asa ceva  si sunt putin speriata sad

Offline

 

#717 2007-07-04 13:53:09

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

bubbles23 ... te apuci sa iei pastile de capul tau si nu citesti nici macar prospectul?


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#718 2007-07-04 14:22:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pai poate te lamuresc prietenele tale....daca tot sunteti de acord la unison ca vizita la medic e inutila!
esti protejata si pe perioada de pauza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#719 2007-07-04 15:41:07

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna, este prima oara cand scriu pe acest forum si as avea si eu o intrebare, sper sa primesc si un raspuns smile. Iau de un an si jumatate Logest iar de luna aceasta vreau sa le schimb cu Yasmin (cu reteta de la doctorul ginecolog, in urma unui consult). Am intrebat-o si pe doamna doctor cum trebuie sa le iau si mi-a zis ca din prima zi de ciclu. Acum vine si problema: pe prospectul de la Logest ca si pe cel de la Yasmin spune ca atunci cand se trece de la un tip de AC la alt tip, folia din antibebeurile noi se ia chiar de a doua zi dupa ce le-ai terminat pe cele vechi. Eu sfatul cui sa-l urmez?


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#720 2007-07-04 17:05:31

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

dupa ce termini folia de logest faci 7 zile pauza si incepi apoi cu yasmin...le iei normal...in continuare....astfel ai si menstra si esti protejata...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#721 2007-07-04 18:21:54

bubbles23
Membru
Inregistrat: 2007-07-04
Mesaje: 2

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

am citit prospectul inainte, toate prietenele mele au fost la consultatie, numai eu nu...stiu k este o prostie din partea mea,dar mi-am luat trimitere d la medicul d familie ,m-am dus la cabinet si m-a programat peste 2 luni la consultatie,din acest motiv am deciz sa iau asa de capul meu sad multumesc frumos pt raspuns

Offline

 

#722 2007-07-04 22:03:59

Eowyn
New member
Inregistrat: 2007-07-01
Mesaje: 6

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna ziua!
Folosesc AC de vreo 3-4 ani. O doctorita mi-a recomandat Coral 21, dar ma simteam foarte rau de la ele, asa ca le-am schimbat cu Rigevidon. Dupa un an, la un control de rutina, i-am zis doctorului meu ca Rigevidon ingrasa, si mi-a recomandat Microgynon. Au avut acelasi efect, asa ca nu mi-am mai batut capul sa le schimb, doar am inceput sa fiu mai atenta la ceea ce mananc si sa fac si miscare.
O prietena mi-a zis ca Yasmine, are un continut mai mic de hormoni si corpul meu nu va retine apa. Ma gandesc daca are vreun rost  sa iau Yasmine.  Adica, este diferit fata de Microgynon?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.