homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-40


#742 2007-07-09 21:29:42

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

referitor la yasmine si alcool...daca am baut 2 pahare de vin sau sampanie si o bere, exista riscul ca yasmine-ul sa nu-si fi facut efect?am avut contact sexula neprotejat si el a ejaculat in mine. ce riscuri sunt?


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 



#743 2007-07-09 21:37:22

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

risc 0. n-are treaba alcoolul cu yasmin decat daca bei prea mult si uiti sa iei pastila sau daca o vomiti.


Nobody home

Offline

 

#744 2007-07-09 21:59:15

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

si mai aveam doua nelamuriri smile. iau vitamine(polivitaminizant se numesc) si n-am intrebat doctorul daca afecteaza cu ceva anticonceptionalul. din cate stiu eu, vitaminele nu anuleaza sau diminueaza efectul lor, nici in prospect nu scrie ceva de genul asta. are vreo treaba sau e in regula, asa cum cred eu?fac si tratament pt rana pe colul uterin cu ovule (cerviron), are vreo treaba ovulul cu anticonceptionalul sau pot sa iau pilula si sa urmez tratamentul linistita?vitamina, yasmine si ovul e o combinatie proasta sau nu se intampla nimic? in al doilea rand, mai vreau o parere. am avut contact sexual neprotejat in urma cu 32 ore si el a ejaculat in mine. iau yasmine din noiembrie anul trecut, nu am omis nici o pastila vreodata si nu am avut vreun fel de problema. problema e ca mi-am starnit cistita si de maine voi lua antibiotic, de obicei luam norfloxacin. intrebarea care ma macina este daca exista riscul ca anticonceptionalele sa nu-si mai faca efect luand si antibiotic si sa raman insarcinata, chiar daca voi lua abia maine antibiotic si de la ultimul contact sexual vor fi trecut mai mult de 2 zile. stiu ca nu toate antibioticele diminueaza efectul yasmine-ului, dar vreau sa fiu sigura ca nu exista riscul sa raman insarcinata. cat timp trebuie sa treaca de la administrarea ultimei pilule pt ca aceasta sa-si faca efectul si sa nu fie nici un risc?


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#745 2007-07-10 09:57:35

vyo2007
New member
Inregistrat: 2007-02-26
Mesaje: 45

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

mutumesc mult de tot brunetziko , esti o draguta

Offline

 

#746 2007-07-10 10:29:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

daca iei vitamina A interactioaneaza mi se pare...dar in sensul ca anticonceptionalele impiedica absorbtia ei...sau asa ceva...oricum protectie nu e afectata...ovulele nu afecteaza nici ele protectia...nu sunt probleme pt contactele de dinainte de antibiotic...ci doar la cele de dupa...asa ca te protejezi suplimentar pe perioada tratamentului+pana inghiti 7 pastilute...ori astepti pauza si faci atunci tratamentul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2007-07-10 11:39:37

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

polivitaminizantul contine vitamina A1, dar nu ma intereseaza daca nu o asimilez atata timp cat yasmine-ul isi face efectul. oricum multumesc mult crys_ty_na, mi-ai luat o piatra de pe suflet. puss


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#748 2007-07-10 23:48:00

Shadow
New member
Inregistrat: 2007-04-28
Mesaje: 63

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Need help...

Mi-am dat seama azi de o prostie pe care am facut-o cand am luat pastilele.. Eu incep mereu lunea folia si am luat o saptamana, aseara(luni-la exact o sapt de cand am inceput folia) am constatat ca in ordinea in care erau pastilele nu luasem pastila de duminica( e prima data in 2 ani de cand am uitat sa iau o pastila) si am luat si pastila de duminica si cea de luni. Azi am constat ca de fapt eu luasem duminica pastila de duminica( dar luasem pastila din ultima zi de pe folie- adik pe care ar tb sa o iau in ultima duminica). In concluzie, am luat pastila de duminica o data duminica cand trebuia si o data luni seara.. doua pastile pt aceeasi zi.

Probleme:
1. Nu o sa mai am pastila pt ultima duminica de pe folie( din zilele cat luam pastilele)
2. care sunt efectele-protectia saptamana asta si sapt. urmatoare.
3.exista efecte secudare la faza asta?
4.pastila de duminica(din prima sapt)= pastila de duminica din  ultima sapt??? Sau sunt diferite??

Sper sa ma puteti lamuri... ca sunt ff ingrijorata..nu am patit niciodata de cand iau Yasmin sa fac o tampenie de asta grater

Offline

 

#749 2007-07-11 12:21:11

Shadow
New member
Inregistrat: 2007-04-28
Mesaje: 63

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Inca 2 intrebari:

Cand incep noua folie de yasmin daca pt ultima duminica de pe folie eu nu mai am pastila? In mod normal trebuia sa incep mereu lunea folia noua..dar dak o voi incepe lunea, vor fi 8 zile de pauza...

Cum sa fac sa fie bine?

Offline

 

#750 2007-07-11 14:29:09

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

din cate stiu eu supradozajul nu are consecinte severe, poti prezenta greturi, varsaturi sau sangerare vaginala. referitor la protectie nu cred ca sunt probleme pt ca nu ai uitat sa administrezi pilula intr-o zi, ci  ai luat doua pastile(singura problema ar fi sa fi avut varsaturi la mai putin de 4 ore de la administrare, in rest nu vad ce ar putea fi). yasmine-ul are aceeasi concentratie de hormoni pt toate cele 21 de pastile, deci nu conteaza daca e pilula de duminica asta sau de duminica viitoare. parerea mea e ca ar trebui sa iei 21 pastile luna asta, chiar daca nu mai ai pastila pt ultima duminica ia-o din blisterul urmator(asta presupune ca a 21-a pastila dintr-o luna sa o iei din urmatoarea folie). dar daca vrei sa nu ramai in fiecare luna cu o pastila in minus, fa doar 6 zile de pauza(nu e recomandat sa prelungesti cele 7 zile, scrie si in prospect). sper ca am fost de ajutor si te-ai mai linistit putin. :-*

p.s. daca am gresit in vreo privinta, va rog sa ma corectati ca sa invat si eu!


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#751 2007-07-11 15:24:57

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

e corect.Numai ca daca face doar 6 zile pauza nu rezolva nimic, pentru ca tot 21 de pastile trebuie sa ia si luna viitoare. Eu zic sa cumperi o folie de pe care sa iei pastila lipsa si sa pastrezi restul pastilutelor ca rezerva (in caz ca vrei sa iei mai multe pastilute in alta luna sau se mai intampla vreun accident).Stiu cat costa Yasmin -ul, dar cred ca asta e cea mai buna solutie ca sa nu te incurci.
Ar mai fi o varianta.Nu mai faci pauza de 7 zile si iei 20 de pastilute in continuare. Numai ca se schimba ziua in care trebuie sa incepi o noua folie si te-ai putea incurca.


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#752 2007-07-11 21:10:05

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

iei pastilele normal, mai cumperi o filie de pe care iei o pastila in ziua urmatoare dupa ce termini folia asta si nu ai probleme cu efectul contraceptiv. folia urmatoare o incepi normal (faci 7 zile pauza).


Nobody home

Offline

 

#753 2007-07-11 22:56:15

Shadow
New member
Inregistrat: 2007-04-28
Mesaje: 63

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Va multumesc mult!!!!!!! Deci mereu o sa iau ultima pastila din luna curenta dintr-o folie noua... Dar din cate am inteles de la voi sunt 2 variante:

1. sa iau pt ultima duminica o folie noua din care sa iau o singura pastila si apoi iau o folie noua pt perioada de dupa pauza
2.sa iau o folie noua din care sa iau pastila din ultima duminica si dupa 7 zile de pauza, sa continui aceeasi folie cu ziua de luni- cum era obisnuit- in cazul asta mereu ultima pastila va fi din folie noua..

Va rog sa imi spuneti daca am inteles bine... pusspusspuss

Offline

 

#754 2007-07-11 23:29:07

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

ai inteles bine. decizi in functie de bani, probabil...


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#755 2007-07-12 20:22:01

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

shadow, eu as cumpara acum 2 folii. 1 sa o tin de rezerva pt cazul in care pierd intr-un fel sau altul vreo pastila (si din care as lua acum 1 pastila) si una pe care sa o iau dupa pauza. e mai putin complicat asa.


Nobody home

Offline

 

#756 2007-07-12 21:51:46

Adela1982
New member
Inregistrat: 2006-09-28
Mesaje: 55

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna, As vrea sa stiu daca exista anticonceptionale care sa nu iti dea dureri de sani. Am luat anul trecut Microgynon - nu m-am ingrasat dar in schimb aveam sanii umflati si ma dureau. In urma unui control ginecologic mi s-a recomandat Yasmine (am spus medicului ca de la Microgynon am avut probleme cu sanii, m-a asigurat ca nu or sa ma doara cu Yasmine)....In seara asta voi lua prima pilula....

Pt doctoressa: care e diferenta intre Microgynon si Yasmine?

Multumesc

Offline

 

#757 2007-07-12 22:23:36

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

sanii dor pt ca mai cresc nitel. si toate ac pot avea efectul asta.


Nobody home

Offline

 

#758 2007-07-12 23:24:07

Shadow
New member
Inregistrat: 2007-04-28
Mesaje: 63

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

multumesc mult de tot
puss

imi sunteti de mare ajutor:)

Offline

 

#759 2007-07-16 00:23:03

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Care sunt riscurile daca fac sex in timpul menstruatiei ,adica in cele 7 zile de pauza?
Pentru a amana menstruatia pot sa nu fac pauza de 7 zile ?                                                                           
                                                                                            multumesc

Ultima oara a fost editat de IceBody (2007-07-16 00:24:33)


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#760 2007-07-16 01:45:31

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

in afara de riscul "alunecos" nu e altul...da, poti incepe o noua folie fara pauza de 7 zile si asa iti amani menstruatia


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.