homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-57


#1065 2007-08-30 14:28:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Black_W, nu trebuie protectie suplimentara

Andrechi, eu nu vad motive de panica...insa tu ai discutat cu un medic inainte sa te apuci de pastilele astea?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#1066 2007-08-30 18:11:29

Black_w
New member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 7

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Doctoressa, azi mi-a mai prescris medicul ceva. Telfast (tot pentru urticarie - ptr ca nu s-a ameliorat deloc) si Xanax, pe care a spus sa-l iau la nevoie (mai fac uneori usoare atacuri de panica). Pe prospectul de la Xanax scrie sa se informeze medicul in cazul in care se iau contraceptive orale, dar tinand cont de faptul ca eu nu-l iau zilnic ci doar in cazuri extreme, ce se poate intampla?
Va multumesc.


"A te droga nu e un pacat, atata timp cat o faci cu iubire!"

Offline

 

#1067 2007-08-30 18:20:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

sa scada efectul contraceptivelor


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1068 2007-08-31 13:45:53

Andrechi
New member
Inregistrat: 2006-10-09
Mesaje: 34

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Da. el mi-a dat pastilele astea acu ceva timp in urma. si le-am luuat abia luna asta. azi am fost la doctor cu acea bucata de membrana despre care ziceam ca am eliminat-o. peste 14 zile primesc rezultatele. despre ce credeti ca ar putea fi vorba? si mi-a dat zinnat, ergomet, si ink ceva ptr anemie. normal ar fi sa incep luni alta folie de pastile dar mi-a spus sa incep e azi ptr ca am sangerat cam mult si sunt anemica. mi-a dat DESORELLE. dak nu mi se opresc in 2-3 zile sangerarile cred ca imi face chiuretaj. de asta imi este frik cel mai tare. credeti ca e neaparata nevoie de asa ceva???

Offline

 

#1069 2007-08-31 14:24:56

FlyingSnow
New member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 5

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna tuturor smile
urmaresc de ceva vreme acest forum si am gasit o sumedenie de informatii folositoare, sper sa pot oferi si eu pe viitor macar o mica parte din ajutorul pecare l-am gasit aici

deocamdata am o mica intrebare -
context smile - folosesc Yasmin de 4 luni (recomandat pentru un chist ovarian) , iar de citeva luni sint in Marea Britanie, si am luat de aici alte folii de Yasmin ... am inceput de 2 zile o folie din cele luate aici si am observat o secretie asemantoare celei de menstra (insa maronie) - tocmai am avut menstra insa
intrebarea - desi e acelasi brand si acelasi producator ar avea vreo importanta faptul ca sint facute in alta parte si as fi nevoie de protectie suplimentara ?

sorry pt intrebarile paranoia, dar departe de casa si cu alt tip de sistem de sanatate, mai bine sa pun intrebari decit sa risc aiurea neutral
Multumesc

Ultima oara a fost editat de FlyingSnow (2007-08-31 14:25:18)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1070 2007-08-31 14:43:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

FlyingSnow, e spotting ce patesti tu. Nu sunt facute in alta parte, tot acolo sunt facute si sunt exportate in diverse tari....

Andrechi, a dat medicul tau la analiza bucata aceea tocmai ca sa afle ce ar putea fi...e limpede deci ca nici el care a vazut-o nu poate spune altfel despre ce e vorba...cum am putea noi doar din povestirile tale???? Sfatul meu e sa astepti cu calm rezultatul la analiza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1071 2007-08-31 15:18:06

FlyingSnow
New member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 5

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Thanks a lot, Doctoressa !! .nici nu speram un raspuns asa rapid ... smile thanks!
am avut o perioada de infectii genito-urinare + candidoza tratate cu antibiotice, si cu toata agitatia de "nu uita prezervativul", "numara zilele"... "nu-i bun prezervativul" (ovule)... ajunsesem sa cred ca eu si prietenul meu ne vom spune doar povesti de seara (ca sa fie totul clar si sigur smile for a long time

Offline

 

#1072 2007-08-31 17:23:31

Andrechi
New member
Inregistrat: 2006-10-09
Mesaje: 34

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

multumesc Doctoressa! stiu ca e mai bine sa astept rezultatul dar ma sperie ce ar putea fi:( am si o senzatie destul de aiurea in burtik...simt ca un gol...nu stiu ce ar putea fi...o sa astept si o sa incerc sa fiu mai calma...

Offline

 

#1073 2007-08-31 23:32:51

Eowyn
New member
Inregistrat: 2007-07-01
Mesaje: 6

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Am luat microgynon pana acum o luna cand am trecut pe yasmin, si inca nu mi-a venit menstruatia. maine ar trebui sa incep al doilea blister, si pana acum ar fi trebuit sa-mi vina, dar nimi nimic. Luna asta am fost cam bolnava si a trebuit sa iau si antibiotice vreo 7 zile. Ar trebui sa intru in panica?

Offline

 

#1074 2007-08-31 23:42:40

klarissa
Full member
Inregistrat: 2007-06-27
Mesaje: 186

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

si te-ai protejat suplimentar cele 7 zile cat ai laut antibiotice? + 7 zile dupa ce le-ai terminat de luat?
pt k antibioticele scad efectul anticonceptionalelor.

Offline

 

#1075 2007-09-01 07:58:19

Eowyn
New member
Inregistrat: 2007-07-01
Mesaje: 6

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Am citit in prospectul antibioticelor ca nu afecteaza efectul anticonceptionalelor, dar totusi m-am protejat suplimentar. Azi dimineata mi-am facut si un test de sarcina si a iesit negativ. Scrie pe el ca e sigur 99 %.
Luna trecuta am fost cam bolnava, am luat antibiotice, antialergenice, pastile pt stomac, vitamine, plus ca am schimbat anticonceptionalele. Farmacistul mi-a zis ca este posibil sa nu-mi vina menstruatia prima oara, dar daca si a doua oara nu vine, atunci sa merg la doctor.

Offline

 

#1076 2007-09-01 16:30:19

kitty_024
Full member
Inregistrat: 2007-07-04
Mesaje: 387

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

am o intrebare si avand in vedere ca iau yasmin am zis ca n-are rost sa postez un topic nou:P
      am luat 2folii de yasmin.pe 14septembrie o termin pe a3a.dar am pierdut (la propriu ca am scapato si nu stiu  unde s-a dus:P ) candva o pastiluta ,si mereu incep o folie in cea de a21-a zi(iau o pastila,ultima),si restu foliei dupa pauza--asta pentru k nu mi-am cumparat folie de rezerva.dupa cum unele din voi au citit la alte topicuri,eu nu am luat pastilele la recomandarea medicului,ci 'de pe net' si din studiat prospecte.as vrea sa ma opresc la finalu celei de a 3a folii,si sa ma duc in septembrie la un ginecolog pentru un control si sa imi dea el niste pastile potrivite.nu am observat efecte negative de la yasmin,dar nu e corect sa le iei asa de capu tau:P
   daca la a 3a folie iau numai20pastile are ceva?adica sa nu o iau p ultima.dupa13,cu prezervativ... oricum pana la ciclu presupun k nu exista riscuri(in eventualitatea in care s-ar rupe prezervativul)?nu?mai are rost sa cumpar alta folie,si sa iau si cea de a 21 pastila.?si apoi sa ma opresc? sa nu mai termin folia din kre am luat pastila?
   am vazut in oras un cabinet de ginecologie,unde spunea ca doctora e si de planning,deci dupa o consultatie normala poate sa imi dea si ac,fara sa mai platesc inca o consultatie?k una normala,la ginecolog ar fi vreo500 000 nu? si inca una pentru planning  ink500 000??la o consultatie normala mai trebebuie dat ceva peste aia 500?ce iti face doctora?am auzit k se iau probe de secretie si verifica dak ai chisturi,de bts nu crek e nevoie sa ma caut,ca a fost prima oara si la baiat si e cu analizele la zi:P ..deci cam d ce suma am nevoie?ca ma 'finantez' singura si de asta ma duc luna asta, in septembrie,ca pot sa fac rost de bani mai usor.cat trebuie sa treaca dupa ce le opresc pana ma duc la ginecolog? exista ceva ce nu ar trebui sa fac/sa iau inainte de ginecolog?

sorry k pun atatea intrebari,dar nu am fost nici1data la ginecolog,si acum vreau sa ma duc singura,si e momentul potrivit ,,ptru k oricum nu o sa mai am contacte de pe17septembrie pana la vacantza de craciun:P si mi se pare corect sa imi fac un control si sa imi gasesc pastilele potrivite pana atunci..ca sa scap si de spotting&greturi&tot ce ar mai putea aparea dak mi se dau alte pastile.

((sorry nashira ca am scris asa aiurea prima oara.sper sa se inteleaga acum:D si imi mai cer scuze ca scriu asa de mult:D sper k nu va disper:*)

Ultima oara a fost editat de kitty_024 (2007-09-02 15:40:01)

Offline

 

#1077 2007-09-02 00:50:53

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

am si eu o intrebare. pe 29 trebuia sa incep o folie noua de yasmine. si eu am uitat complet de ele. se mai poate face ceva?e prea tarziu sa ma apuc acum de ele?ce sa fac?


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#1078 2007-09-02 10:58:23

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Eowyn, esti ok.
onutza, incepi azi si te protejezi cu prez pana inghiti 7 pastile.
kitty, te rog, rescrie mesajul. eu una sunt atat de obosita (in ciuda orei nu tocmai tarzii) incat mesajul tau scris in romana arabeasca mi s epare imposibil de descifrat.


Nobody home

Offline

 

#1079 2007-09-02 11:46:35

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

si cum incep?prima pilula o luam miercurea. incep cu pilula de duminica si iau 21 pastile sau iau doar 17 , dat fiind ca am uitat sa iau de miercuri?


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#1080 2007-09-02 11:48:48

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

da. incepi cu pilula de duminica  si iei 21 d epastile.


Nobody home

Offline

 

#1081 2007-09-02 11:49:20

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

incepi cu pilula de duminica si iei 21 de pastile dar sa te protejezi 7 zile (7 pastile inghitite)


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#1082 2007-09-02 11:57:34

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

multumesc nashira si ralucaelena. m-ati salvat, credeam ca tre sa incep abia la urmatoarea menstruatie. ce usurare... v-am pupat!
si totusi mai am o intrebare. pe prospectul yasmine zice sa nu fac pauza mai mare de 7 zile, si eu am 11. ce consecinte o sa aiba pauza asta prelungita in afara de faptul ca menstruatia o sa-mi vina de-acum cu 4 zile mai tarziu?

Ultima oara a fost editat de Onutza23 (2007-09-02 11:59:34)


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#1083 2007-09-02 12:16:15

alex_a
Membru
Inregistrat: 2007-09-02
Mesaje: 2

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

In primul rand felicitari pentru acest forum, m-a ajutat sa inteleg mai multe lucruri (chiar daca am citit aproape jumatate din posturi (450)). Totusi am si eu o intrebare big_smile...
Am luat la inceput o folie de yasmin (in primele 2 zile cate doua pastile ca sa mi se opreasca hemoragia-si mi s-a oprit) pentru ca la ecografie a iesit ca am niste chisturi pe ovare si aveam cicluri f neregulate. Apoi pe la ultimile 8-10 pastile am inceput sa am spotting zilnic iar cand a venit perioada de pauza am avut o hemoragie atat de mare ca a trebuit sa fac injectii(ergomet si etamsilat) si timp de 3 zile am luat cate 4 pastile, apoi 2 zile  3 pastile si inca trei zile 2 pastile. Si mi-a trecut. Asa ca am inceput sa iau cate una ptr reglare si ptr chisturi. Dupa vreo 5 pastile am inceput sa am iarasi spotting-am aflat acum ca e normal.
Intrebarea mea este: este normal sa iau 6 folii fara intrerupere? (ptr ca asa mi s-a recomandat si nu stiu daca e bine sa nu fac nicio pauza) desi cum am mai zis eu tot sangerez....
In rest m-am simtit bine de la ele. Doar in prima zi am avut greturi pentru ca nu mai luasem anticonceptionale niciodata. Scuze ptr postul lung . tongue
Pup!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.