homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-114


#2148 2012-04-17 23:49:50

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Din nou...CANCER!

aici ma intorc mereu cand durerea ma copleseste.cand simt ca respiratia e un efort prea mare,cand uit ca sunt vie...cand speranta de-abia mai palpaie daca nu cumva e moarta...vreau sa imi amintesc prin Armand ca traiesc,ca trebuie sa lupt,ca nu s-a terminat totul,ca pot avea siu eu minunea mea...am uitat ca sunt inca in viata,am uitat sa traiesc.m-am pierdut in intuneric,m-am ratacit.ma rog la Dumnezeu sa ma regasesc,sa continuu lupta.nu s-a incheiat nimic,dar stau paralizata si privesc.in fata neant,in spate deznadejde...unde sa merg?cine sa ma inteleaga?Armand ma trezeste si imi spune ca trebuie sa lupt.asa cum a luptat si el...trebuie sa ma ridic!TREBUIE!sa merg mai departe,sa imi intalnesc minunea.povestea mea nu e nici pe departe cea mai trista....si totusi am cazut si nu ma mai pot ridica.Dumnezeu sa ne ajute!sa vedem Lumina!sa nu uitam sa traim!sa fim fericiti asa cum suntem.pot oare sa traiesc fara minunea mea?nu...asta nu...Doamne ajuta-ne sa nu uitam de noi!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 



#2149 2012-04-20 11:53:19

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Din nou...CANCER!

E dimineata si in dimineata aceasta am strans toate serile, noptile, insomniile, neputintele, transformandu-se intr-o amara povara?? e adevarat, ma ajuta si vremea de afara si poate ca si  vremurile pe care la traim. Dar pentru ca suntem intro perioada in care trebuie sa ne bucuram de primirea lumii, cea datatoare de speranta incerc sa ma scutur de tot amarul meu , de tot ce este in jur.
Sunt intotdeauna fascinata de oamenii ale caror vorbe devin curcubee pentru sufletul meu?? cineva spunea: sufletul meu nu ar sti ce este curcubeul, daca ochii mei nu ar sti ce sunt lacrimile??. lacrimile sunt asemeni unor nestemate, singurele podoabe pe care ar trebui sa le poarte un om. Sunt mai de pret decat aurul, pentru ca sunt tot ceea ce avem si cand suntem fericiti si cand suntem nefericiti, in dureri si bucurii.
Aici am intalnit un astfel de OM si pe langa el multi alti ?aici ne intalnim sa ne spunem gandurile si sa aducem un omagiu OMULUI care ne-a invatat si ne-a dat atatea sfaturi,??vorbele lui au ramas intiparite in mintea si in inimile multora dintre noi.
Pentru noi cei care scriem aici viata merge mai departe, cu bunele si cu relele ei iar prin cuvintele noastre ii  ducem viata mai departe si celui care ne-a adunat sub acest topic.
Intotdeauna exista ceva in viata in legatura cu care putem canta, spera, iubi??..ceva pentru care sa fim recunoscatori.
Toti avem datoria sa traim si sa fim fericiti??? si pentru noi??.. si pentru cei din familia noastra????..si pentru cei care ne-au iubit si au plecat!
Sanatate multa, pace si liniste in sufletele voastre!
rugaciune

Offline

 

#2150 2012-05-01 22:33:10

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Nimic nu e fara sens...
Nimic nu e intamplator...
Chiar daca intelesul planului divin ne scapa...
Exista multa durere,tristete,rautate in lume...dar atunci cand ne este mai greu...cand traim situatii dificile si nesigure...cand suferim umilinte materiale...cand ne indoim...cand consideram ca suntem nedreptatiti...cand suntem incoltiti de griji si necazuri...cand ne doare... CREDINTA ne ajuta sa depasim deznadejdea...
Datorita credintei,nadejdei si iubirii ne amintim cine suntem,ne intoarcem la sensurile simple si adevarate ale vietii...
Oricat de nedrept ni s-ar parea,oricat de greu,oricat de dureros ar fi,indiferent ce avem de indurat,indiferent cat zbucium...acesta este semnul ca Dumnezeu este cu noi,este modul in care Dumnezeu ne ajuta sa intelegem,sa reflectam,sa ne evaluam,sa evoluam,sa ne maturizam,sa ne recompunem,sa ne regandim,sa ne transformam,sa eliminam raul din noi,sa devenim curati si buni...
Nu schimband lucrurile din exterior(care de cele mai multe ori nu depind de noi) ci schimbandu-ne pe noi,sa vedem si altfel lucrurile, sa incercam o alta pozitionare fata de piedicile pe care le intalnim,sa invatam din ceea ce traim...
Lumina(intelegerea) pe cale sa o primim este tot atat de mare pe cat este suferinta noastra...
Trebuie sa intelegem si sa acceptam ordinea lucrurilor, sa avem convingerea - CREDINTA - ca totul face parte din planul divin...ca e spre binele nostru...
Sa credem in Dumnezeu - sa-l regasim in inimile noastre...salvarea depinde de noi...SA INVIEM SPERANTA...
Traim...putem fi fericiti...ne datoram asta noua...familiei noastre...celor dragi...celor ce ne iubesc...celor pe care-i iubim...celor care nu mai sunt cu noi pe pamant
CREDINTA IUBIRE  SPERANTA TUTUROR

Ultima oara a fost editat de armand (2012-05-01 22:45:30)

Offline

 

#2151 2012-05-09 00:32:34

honeyica
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-04
Mesaje: 1423

Re: Din nou...CANCER!

ieri...dupa aproape 2 ani de lipsa de pe site, am reintrat.
Am vrut sa vad ce a mai facut Armand....cum se mai simte, cum mai arata fetitele, ce ne mai povesteste de ele...dar....cu fiecare pagina pe care am citit-o am trecut prin atatea stari...de incredere, debusolare, tristete...n am vrut sa citesc ultima pagina, voiam sa vad prin tot ce a trecut....voiam sa descopar finalul fericit. Dar din pacate...n a fost asa. Nu ma pot opri din plans. A fost un OM mare ! Dumnezeu sa l odihneasca ! Iti multumim ca ai existat si ca poate ai incercat sa ne deschizi ochii prin experienta ta...ai incercat poate sa ne faci niste oameni mai buni. Iar sotiei, i doresc sa fie sanatoasa, sa aiba grija de cele doua printese si sa nu uite ca acolo sus cineva sigur le vegheaza ! Si nu...eu una nu ma pot resemna, nu mi se pare corect ! sunt o persoana credincioasa...dar lucrurile astea nu le voi intelege niciodata !!!


time is precious.....

Offline

 

#2152 2012-05-15 00:13:59

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Armand a decis sa plece sambata 17 octombrie 2009 . Eu am comunicat cu el ultimaoara pe 15.10.2009 spre 16.10.2009 . Apoi , cam dupa cca 14 ore am avut accidentul [ ce ma tine si acum in mare parte in casa , nu mai pot pleca sa admir firul ierbii etc ] si exact la 24 ore de la accident discutind de el , il dadeam exemplu de vointa ... suna telefonul si sunt socata sa stiu ca el a decis sa puna capat suferintei lui . Numai noi , altii si familiile noastre stiu ce inseamna sa astepti asa ca noi sa vina ultima clipa . Uf , grea este despartirea si acceptarea aceasta ! Ne lipsesti ! Fetitele au crescut , noi suntem aici sa te cautam , sa te ascultam dar nu esti ... recitim , recitim ... numai asa putem sa mai fim cu tine .Odihna vesnica , cu linistea si pacea daruita de toate puterile cerului !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2153 2012-05-23 20:50:25

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Din nou...CANCER!

Alcatuirea sufleteasca a omului este unica.
Exista in sufletul omului, lucruri care nu se spun, care nu pot fi descrise, care fie ca dor, fie ca nu dor nu pot fi explicate sau intelese??.sunt sentimente si trairi, abisuri, urcusuri si coborasuri pe care doar cu ochii sufletului le simti, le vezi, le intelegi. ??exista dureri care n-au leac si????.multa tacere??...tacerea e un cuvant nespus de puternic si de profund.
Cel mai usor ar fi sa iei viata asa cum este s-o traiesti cu urcusurile si coborasurile ei, cu agasarile ei, cu bucuriile si ceea ce poate sa-ti mai ofere, fara a te implica emotional, fara a fi afectat prea tare si, mai ales, sa incerci sa ai o existenta senina, luminoasa, doar ca pentru a te comporta asa ar trebui sa fi orb, surd sau mut.

Asa este in viata???.. este imposibil sa treci prin viata fara sa aduni zilnic ceva ce sa iti ingreuneza constant bagajul de probleme proprii ce il tot cari dupa tine, precum melcul a sa casa??este in inima omului un amestec de  oameni, amintiri, locuri, regrete si realitati ce dor dincolo de cuvinte. Astfel inima si sufletul iti devine un fel de sifonier in care tot arunci clipa de clipa, tot felul de nimicuri, ajungand sa te porti irational si prosteste de multe ori fiind prea coplesit de atata greutate.
Viata ne este modelata de proprile ganduri, trairi, obiceiuri, convingeri, atitudini, percepti si dorinte
Fiecare om isi are modul sau de a fi , de a iubi, de a crede, de a se bucura , de a suferii, de a se exprima, de a visa, de a darui?.dar mai ales de a gandi si de a lua decizii?.unele dintre ele de neinteles pentru semeni nostii

El, eul tau interior,  iti atrage atentia, te roaga, chiar te implora sa faci doua lucruri esentiale (sau importante) in viata ta: sa te impaci cu Dumnezeu si sa te impaci cu tine insuti???? acest eu al tau si aceasta intalnire cu el, adica cu tine insuti se petrece - spiritual vorbind - intr-un univers special.
In sufletul tau, acolo unde are loc aceasta intalnire este altarul, biserica ridicata de Dumnezeu, tocmai pentru asemenea momente,practic esti intr-o biserica in care te rogi?? aici vei restabili legatura cu Dumnezeu.
Asa cum Dumnezeu este in toate si in tot, desi nu-L vedem cu ochii acestia ai trupului, asa si sufletele noastre, cu sentimentele noastre sunt, cu scopul lor, cu randuiala lor, buna sau rea. Dar cine stie ce este bun si ce este rau in sufletul omului?
Viata este din El prin El si pentru El, Viata merge inainte chiar daca noi nu vrem, nu putem sau nu stim. Fie ca sa intelegem importanta crucii si a invierii in incercarile vietii pentru a putea sa ne ridicam si sa continuam pe calea credintei, pentru a ne sfarsi cu bine alergarea.
BUCURATI-VA DE VIATA PRIN IUBIRE, ADEVAR, LUMINA, CREDINTA NEMARGINITA, STAPANIND TIMPUL........!

Offline

 

#2154 2012-05-30 15:03:38

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Trec sa astern ceva fraze ... sa trasmit tututror sanatate si tie Vali . Pentru tine , luptatorule , pentru tine ALIN ARMAND ,  o rugaciune ; Pomeneste , Doamne , pe ALIN ARMAND , daruindu i iertare de pacate , iertandu i toate greselile facute cu voie sau fara voie si pe mine milueste ma ca un bun si iubitor de oameni ! Odihna vesnica , lacrimi si crini albi pe mormantul tau !

Offline

 

#2155 2012-05-30 20:15:44

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Din nou...CANCER!

multa putere si sanatate ! rugaciune

da,iar ma intorc aici,pt ca respiratia mi s-a ingreunat..iar...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2156 2012-06-05 23:25:37

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Pace si liniste pentru sufletul tau ! Sambata m am gandit la toti si mi am amintit ca m ati rugat sa nu va uit ! Mereu aveti putina lumina si pic de rugaciune de la mine! Doamne , ai grija de cei adormiti !

Offline

 

#2157 2012-06-28 22:38:39

iren
New member
Inregistrat: 2010-02-06
Mesaje: 23

Re: Din nou...CANCER!

Astazi am ajuns intamplator in acest topic,  cautand cu totul altceva.
Am stat apoi ore in sir, citind una cate una, toate postarile lui Armand. Cuvintele sunt mult prea mici ca sa pot exprima cat m-a rascolit si m-a impresionat povestea lui. De fapt, realitatea lui, asa cum spunea el.
Am sperat pana in ultimul moment ca o sa se intample o minune si o sa se vindece, dar din pacate, viata bate filmul.

Toate marturisirele lui, toate trairile lui ma duc cu gandul la un citat dintr-un mare om: "Cata luciditate , atata constiinta , cata constiinta , atata pasiune si deci atata drama".

Imi pare enorm de rau pentru ceea ce s-a intamplat, cuvintele sunt de prisos....

Ultima oara a fost editat de iren (2012-06-29 09:21:41)


I have not failed... I've just found 10.000 ways that won't work....

Offline

 

#2158 2012-07-04 14:58:37

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

iren a scris:

Astazi am ajuns intamplator in acest topic,  cautand cu totul altceva.
Am stat apoi ore in sir, citind una cate una, toate postarile lui Armand. Cuvintele sunt mult prea mici ca sa pot exprima cat m-a rascolit si m-a impresionat povestea lui. De fapt, realitatea lui, asa cum spunea el.
Am sperat pana in ultimul moment ca o sa se intample o minune si o sa se vindece, dar din pacate, viata bate filmul.

Toate marturisirele lui, toate trairile lui ma duc cu gandul la un citat dintr-un mare om: "Cata luciditate , atata constiinta , cata constiinta , atata pasiune si deci atata drama".

Imi pare enorm de rau pentru ceea ce s-a intamplat, cuvintele sunt de prisos....

Asa este ! Adevarat ceea ce spui si intradevar viata bate filmul ! Era in iulie in urma cu 3 ani cand el facea ul alt PETCT , unul nou pentru a afla daca poate continua lupta cu boala . Imi spunea , tu asculta ma sunt cu mii de emotii , tu sa nu te mai gandesti la tine , vei trai maxim 10 sau 12 ani iar eu crede ma lupt sa fiu cu fetitele mele si ingerul meu , sotia mea . Lupta ARMAND ca trebuie , vei reusi !Era iulie , ziua mea de nastere , cand el a primit rezultatul care nu era ok si totusi a cautat si rascolit multe clinici sa si duca lupta la bun sfarsit .A luptat , a cautat , a trait mii de clipe alaturi de minunile lui si sotie , a sperat ... a luptat dar mi a spus ca nu va lasa boala sa castige .Aceste fraze le auzeam mereu , in 15 oct.2009 noaptea tirziu am vorbit mult cu el , a doua zi nu am putut sa mai vorbesc ca dupa prinz am avut accidentul [bonus pentru mine alaturi de aceasta forma de cancer ] ... am aflat apoi ca el a decis .. da a decis si eu nu voi inceta sa ma gandesc la el , la framintarile lui , la lupta lui !Vesnic ma rog sa fii in pace si liniste ! rugaciune

Offline

 

#2159 2012-07-19 23:03:51

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Timpul trece , sunt inca pe aici si fie ca lumina luminarilor de miine de la sf, liturghie sa fie randuita si pentru tine ALIN ARMAND ! Odihna vesnica , Dumnezeu sa te odihneasca in pace !

Offline

 

#2160 2012-07-20 01:06:50

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: Din nou...CANCER!

rugaciune Dumnezeu sa te odihneasca in pace Armand
Multa sanatate si credinta  Vali , tie si fetitelor.


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

#2161 2012-08-24 20:44:03

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Din nou...CANCER!

Alin Armand, odihnește-te ?n pace! Noi nu te vom uita. Și ao lăsat un exemplu de putere incomensurabil.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2162 2012-08-24 22:00:54

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Din nou...CANCER!

rugaciune

da,viata merge mai departe!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2163 2012-10-08 18:34:58

Grasu73
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 36

Re: Din nou...CANCER!

Avem timp - Octavian Paler

Avem timp
avem timp pentru toate. Să dormim
să alergăm ?n dreapta şi ?n st?nga
să regretăm ce-am greşit şi să greşim din nou
să-i judecam pe alţii şi să ne absolvim pe noi ?nşine
avem timp să citim şi să scriem
să corectăm ce-am scris, să regretăm ce-am scris
avem timp să facem proiecte şi să nu le respectăm
avem timp să ne facem iluzii
şi să răscolim prin cenuşa lor mai t?rziu
avem timp pentru ambiţii şi boli
sa ?nvinovăţim destinul şi amănuntele
avem timp să privim norii, reclamele sau un accident oarecare
avem timp să ne-alungăm ?ntrebările
să am?năm răspunsurile
avem timp să sfăr?măm un vis şi să-l reinventăm
avem timp să ne facem prieteni şi să-i pierdem
avem timp să primim lectii şi să le uitam după aceea
avem timp să primim daruri şi să nu le ?nţelegem
avem timp pentru toate
nu e timp pentru puţină tandreţe
cand să facem şi asta, murim.

Foarte adevarat, nu? Trebuie sa ne bucuram de viata, de tot ce avem ACUM....nu maine.
Mare dreptate ai avut draga DUMI...

Offline

 

#2164 2012-10-09 20:55:28

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Citesc ceea ce este postat recent , astazi am vorbit despre tine , cum nu ai vrut ca boala sa te acapareze total . Mi am amintit de tine ca in curind sunt 3 ani de cind tu ai decis sa pleci . Odihna vesnica si mii de crini albi pe mormantul tau !

Offline

 

#2165 2012-10-14 09:13:49

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Din nou...CANCER!

In tot ce a scris aici armand a avut dreptate si daca nu scriem prea des in topicul lasat de el nu inseamna ca l-am uiat, cred in sinea mea ca fiecare om care a ascris un cuvant aici cand trece pe la biserica si nu numai isi aduce aminte de el, iar asta insemna ca a ramas in inimile noastre pentru totdeauna chiar daca nu l-am cunoscut personal.
Timpul nostru pe Pamant e limitat.
Avem doar cateva zeci de ani, in care sa traim frumos, sa ne implinim, sa ne atingem potentialul, sa ne transformam in oamenii care ne-am imaginat ca o sa fim. In cele cateva zeci de ani, trebuie sa ne urmarim idealurile, sa ne iubim, sa gresim uneori, si sa o luam, de fiecare data, de la capat. Nu e deloc simplu, dar nici extrem de complicat, este realizabil.
Sunt cateva sfaturi, care ne pot ajuta sa facem calatoria asta mai usoara. Nimeni nu se poate intoarce in timp si sa o ia de la inceput, dar oricine poate incepe, chiar acum, sa creeze un alt final.
Iata cateva:
Nu mai petrece timp cu persoanele nepotrivite.
Nu mai fugi de probleme.
Nu te mai minti.
Nu-ti pune nevoile la finalul propriei liste de prioritati.
Nu mai incerca sa fii ceea ce nu esti.
Nu mai tine cu dintii de trecut.
Sa nu iti mai fie frica sa gresesti.
Nu te mai mustra pentru greselile vechi.
Nu iti mai pierde timpul dand explicatii si scuzandu-te la nesfarsit pentru greseli.
Nu mai incerca sa iti cumperi fericirea.
Nu mai astepta fericirea de la ceilalti.
Nu respinge relatii noi pentru ca cele vechi nu au mers.
Nu mai concura cu toti ceilalti din jurul tau.
Nu mai trece cu vederea frumusetea bucuriilor marunte.
Nu mai alerga dupa lucrurile gresite, da lucrurilor bune sansa de a te gasi.
Nu ?ţi mai face at?tea griji.
Timpul este viata noastra.
Cel mai bun cadou pe care il poti da cuiva este timpul tău!
Si acum voi lasa aici o poveste, nu stiu cat este de adevarata, doar ca la punctul 1 este cel mai mare adevar....
Inainte de a muri, Alexandru cel Mare si- a chemat generalii şi si-a spus ultimele trei dorinte.
1) Sicriul sa fie dus pe umerii celor mai buni medici ai vremii.
2) Comorile dob?ndite [argint, aur, pietre preţioase], sa fie risipite pe tot drumul pana la morm?nt.
3) M?inile sale să atarne in afara sicriului, sa poata fi vazute de toti.
Unul dintre generalii sai, surprins de aceste dorinţele neobişnuite l-a?ntrebat pe Alexandru care sunt motivele acestor dorinte.
Alexandru a explicat:
1) Vreau ca medicii cei mai eminenţi ai vremii sa-mi duca sicriul ca in felul acesta sa arate tuturor cat de neputinciosi sunt in fata mortii.
2) Vreau ca pamantul să fie acoperit de comorile mele pentru ca toată lumea sa poata vedea că toate comorile ce le castigam aici pe pamant, aici raman.
3) Vreau ca m?inile mele să atarne ?n aer goale, pentru a permite oamenilor să vadă că vom pleca cu m?inile goale,asa cum am venit, atunci cand se termina tezaurul cel mai de pret ? Timpul.
Sa fiti sanatosi! ....fiti optimisti, zambiti, iubiti !!! Viata-i scurta !!!

Offline

 

#2166 2012-10-16 16:50:30

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Timpul ne aduce mai aproape de el
de trairile,de sentimentele,de gandurile lui,
ajungem sa-l intelegem ,sa-l cunoastem mai bine,sa-i dam dreptate.
El este o parte din noi,el traieste in inimile noastre, traieste inlauntrul iubirii noastre,iar iubirea nu moare niciodata.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.