homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

M-am ingrasat. de la anticonceptionale?


#1 2008-05-13 20:43:21

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Am luat 8 luni de zile la recomandarea medicului ginecolog anticonceptionale Karissa. M-am oprit pentru ca aveam dureri frecvente de cap. De 2 luni sunt in pauza. Trebuia sa continui cu Novynette, nu o voi face. In aceste 2 luni m-am ingrasat 4 kg, si cantarul indica zi de zi putin mai mult cu cateva sute de grame... Nu ma mai incap blugii. Am trecut la o marime mai mare, nu stiu efectiv ce sa fac, niciodata nu am mancat mult, cu atat mai putin acum, mai ales de knd s-a incalzit, consum mai multe lichide decat mancare. Si totusi greutatea creste mereu... Un sfat, va rog. E de la anticonceptionale, nu? sad

Ultima oara a fost editat de Sidoni@ (2008-05-13 20:43:41)

Offline

 



#2 2008-05-13 20:44:44

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

se poate sa fie de la ac.sfatul meu este sa vb.cu un medic de planning despre toate aceste probleme.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3 2008-05-13 20:48:10

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Eu cand am inceput anticonceptionale am inceput cu Yasmin... Am "crescut" de la 53 kg la 55 kg si apoi la 58 kg si pt ca imi tot apareau cosuri dr a zis sa iau karissa si am ajuns la 60...
Cauza o caut si eu... Si eu sunt in aceeasi situatie ... sad

Ultima oara a fost editat de Papucica (2008-05-13 20:51:08)

Offline

 

#4 2008-05-13 20:49:51

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

papucica...mergi la medic sa ti le schimbe...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2008-05-13 20:51:19

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Ma gandesc sa trec iar la Yasmin pt ca de la ele m-am ingrasat mai putin...
Ce ma sfatuiti?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-05-13 20:52:06

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Eu nu mai vreau sa iau anticonceptionale, poate peste muuulti ani smile dar ce fac intre timp? Ma ingras intruna in lipsa lor?
Mentionez ca in perioada in care le-am luat nu am avut probleme de greutate.

Ultima oara a fost editat de Sidoni@ (2008-05-13 20:53:55)

Offline

 

#7 2008-05-13 20:53:49

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Papucica mergi la planning sa ti le schimbe

Sidoni am inteles ca tu iei inca ac.si din cauza asta te ingrasi


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#8 2008-05-13 20:54:49

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Tocmai, nu mai iau de 2 luni, m-am ingrasat in pauza aceasta... nesfarsita, avand in vedere ca nu mai vreau sa iau ac...

Offline

 

#9 2008-05-13 20:55:23

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Si eu am facut o pauza de o luna inainte de Karissa ... pt ca ma despartisem de iubitul meu si le luam degeaba si pt ca le-am intrerupt m-am umblut pe fata de cosuri si cand am fost la un control mi-a recomandat Karissa pt cosuri...
Nu stiu daca in pauza asta m-am mai ingrasat...

Offline

 

#10 2008-05-14 23:37:10

Chrissella
Membru
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 2

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Fetelor... ati incercat si ceva... gimnastica, aerobic?? Este normal sa mai luati in greutate daca aveti un surplus sau un deficit de hormoni in corp. Din cate stiu eu fiecare corp reactioneaza altfel la cantitatile de hormoni pe care le primeste (anticonceptionalele) sau la lipsa lor. Asa ca daca medicii ginecologi sau cei de planning va tot muta de la un antibebe la altul si tot nu merge, mai incercati si un nutritionist care sa va puna in ordine alimentatia... pentru ca nu e de neglijat wink

Offline

 

#11 2008-05-15 10:52:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Sidoni@ a scris:

Am luat 8 luni de zile la recomandarea medicului ginecolog anticonceptionale Karissa. M-am oprit pentru ca aveam dureri frecvente de cap. De 2 luni sunt in pauza. Trebuia sa continui cu Novynette, nu o voi face. In aceste 2 luni m-am ingrasat 4 kg, si cantarul indica zi de zi putin mai mult cu cateva sute de grame... Nu ma mai incap blugii. Am trecut la o marime mai mare, nu stiu efectiv ce sa fac, niciodata nu am mancat mult, cu atat mai putin acum, mai ales de knd s-a incalzit, consum mai multe lichide decat mancare. Si totusi greutatea creste mereu... Un sfat, va rog. E de la anticonceptionale, nu? sad

cum sa fie devina pentru ceva o pastila pe care NU o iei???
trebuie cautate cauzele la tine, dozari de hormoni tiroidieni de exemplu(pentru inceput)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2008-05-15 15:07:40

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Nu mai iau, dar banuiesc ca de la lipsa lor s-au produs dereglari hormonale care m-au facut sa ma ingras.
Multumesc pentru sfat, am sa tin seama de el.

Offline

 

#13 2008-05-15 15:09:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

sau pentru ca nu mai iei ele nu mai pitesc/repara/diminueaza si deci dereglarile cu pricina se manifesta in toata splendoarea lor...e cel mai probabil asa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2008-08-24 02:55:42

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

cum am mai zis... asa am patit si eu.... am luat un an jumate yasmin fara intrerupere, nu m-am ingrasat deloc, totul bine.... am facut pauza 6 luni, apoi am reluat yasminul de vreo 3 luni si am inceput sa ma ingras... cred ca am luat vreo 4 kg..
de mancat nu mananc mai mult ca inainte, am fost si la sala, e vara si de obicei transpiri mai mult.. ar trebui sa slabesc si eu.. sad
tot de la AC ar putea fi. termin folia asta si vad ce fac... daca schimb sau nu


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 

#15 2008-08-24 03:34:17

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Deci AC-urile ingrasa?Sau doar in cazul unor persoane se intampla asta?De mycroginon stie cineva daca ingrasa?Ca eu tocmai am inceput sa iau(recomandate de doctoressa) si ma intreb daca ingrasa...ca n-as vrea asta sub nici o forma!


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#16 2008-08-24 10:58:16

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

daca nu iti schimbi obiceiurile alimentare nu te ingrasi in cel mai rau caz reti apa de la ac.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#17 2008-09-05 22:30:05

liz83
Membru
Inregistrat: 2008-09-05
Mesaje: 3

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

salut tuturor..sunt noua pe forum.am o nelamurire.e a doua luna de anticonceptionale si am luat deja 3 kg.nu am mai luat niciodata e prima oara.am 25ani.iau un generic la diane 35 se chiama cyproterone,nu stiu daca este in Romania.nu am probleme de tipul,dureri de cap,de sani,oboseala,dar ma ingras desi precizez cu cea mai mare sinceritate am ajuns sa mananc fructe toata ziua,fac jogging cate 30,40 minute de 4 ori pe saptamana si in general miscare...asa e felul meu.lamurit-ma daca puteti,nu stiu ce sa cred;doctorita mi le-a prescris pentruca am probleme de acne.am 1,64cm si 48kg.......greutatea mea e de  44kg,45 normal.nu sunt grasa ,dar ma ingrozeste faptul ca o sa continui asa,mai ales ca nu cunosc motivul.inaite mancam ce vroiam cand vroiam si faceam mult mai putin sport fara sa iau un gram.toti credeau ca mananc si nu ma ingras,dar acum.....nu mananc dulciuri,din an in Pasti,cate ceva.va rog fetelor daca ma puteti ajuta.nu cred ca sunt paranoica,pur si simplu imi creste posteriorul,desi de la natura e mic rotund,a inceput sa ia forme bizare.

Offline

 

#18 2008-09-05 22:43:10

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

liz83, de la anticonceptionale nu te ingrasi... ele pot sa-ti dea doar pofta de mancare, iar daca mananci mai mult, evident ca pui.
de asemenea, din cauza anticonceptionalelor organismul tau poate retine apa.
tu esti inca in perioada de acomodare, la a doua folie. mergi eventual inapoi la medic sa-i spui situatia si probabil iti va face niste analize endocrinologice.

Offline

 

#19 2008-09-05 23:02:29

angels
Full member
De la: fetesti
Inregistrat: 2008-09-05
Mesaje: 164

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

da, e de la anticonceptionale,trebuie doar sa ai ambitie si sa te abtii primele luni apoi corpul se obisnuieste


totul in viata este posibil...trebuie numai sa vrei cu adevarat

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.