homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!


#1 2008-12-05 18:54:34

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Buna !
Va rog mult ajutati-ma ca sunt disperata!
Plang in continuu, nu mai stiu ce sa fac....
Am fost azi la doctor pt prima data de cand sunt gravida....azi se implinesc 6 sapt din prima zi a ultimei menstruatii.
Rezultatul socant in urma ecografiei transvaginale:
Sac gestational: unic, tonic, diametrul mediu de 9.1 mm (varsta calculata de ecograf 4 sapt si 6 zile) in loc de 6 sapt cate as fi avut eu in mod normal de la ultima manestruatie.
Uter : dimensiuni 57. 3/59. 9/59.6 mm , contur regulat, restructura omogena, ecodensitate medie.
Mi s-a spus ca sunt 2 variante: ori sarcina s-a oprit in evolutie, ori e mai mic decat ar fi trebuit sa fie la acesta data cu 8 zile.
Cand am auzit am inceput sa plang de disperare, oare e posibil asa ceva?
Oare oi fi ovulat eu mai tarziu?
M-a chemat peste 1 sapt sa imi dea verdictul., la o noua ecografie transvaginala.
Oare e posibil sa fie mai mic decat ar fi trebuit dar totusi sa fie in regula sau nu?

Va multumesc!

Offline

 



#2 2008-12-05 19:02:06

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

eu nu inteleg medicii astia, ce naiba nu te trimite sa faci un bHCG??, uitate pe topicul celalalt ca si lili are aceleasi probleme ca tine, chiar acum s-a discutat despre asta smile


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#3 2008-12-05 19:12:25

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Mai asteapta ! saptamana viitoare sigur o sa arate ca este sarcina in evolutie

Offline

 

#4 2008-12-05 19:39:08

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

thanandar a scris:

Buna !
Va rog mult ajutati-ma ca sunt disperata!
Plang in continuu, nu mai stiu ce sa fac....
Am fost azi la doctor pt prima data de cand sunt gravida....azi se implinesc 6 sapt din prima zi a ultimei menstruatii.
Rezultatul socant in urma ecografiei transvaginale:
Sac gestational: unic, tonic, diametrul mediu de 9.1 mm (varsta calculata de ecograf 4 sapt si 6 zile) in loc de 6 sapt cate as fi avut eu in mod normal de la ultima manestruatie.
Uter : dimensiuni 57. 3/59. 9/59.6 mm , contur regulat, restructura omogena, ecodensitate medie.
Mi s-a spus ca sunt 2 variante: ori sarcina s-a oprit in evolutie, ori e mai mic decat ar fi trebuit sa fie la acesta data cu 8 zile.
Cand am auzit am inceput sa plang de disperare, oare e posibil asa ceva?
Oare oi fi ovulat eu mai tarziu?
M-a chemat peste 1 sapt sa imi dea verdictul., la o noua ecografie transvaginala.
Oare e posibil sa fie mai mic decat ar fi trebuit dar totusi sa fie in regula sau nu?

Va multumesc!

mergi si la alt dr, daca aveai 6 sapt trebuia sa se vada si ceva in sacul ala, o inimioara care bate...
mergi undeva cu aparat mai performant, pe cine intereseaza marimea sacului? cauta alt dr. categoric, nu treb sa mai astepti o sapt, si nu mai plange , mai mult ii faci rau bebelusului.

Offline

 

#5 2008-12-05 19:39:13

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

ttenzika a scris:

eu nu inteleg medicii astia, ce naiba nu te trimite sa faci un bHCG??, uitate pe topicul celalalt ca si lili are aceleasi probleme ca tine, chiar acum s-a discutat despre asta smile

care topic? cred ca o iau cu capul nu mai pot de suparare!
Nu va suparati , va rog

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-12-05 19:40:48

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

corneliabuc. a scris:

thanandar a scris:

Buna !
Va rog mult ajutati-ma ca sunt disperata!
Plang in continuu, nu mai stiu ce sa fac....
Am fost azi la doctor pt prima data de cand sunt gravida....azi se implinesc 6 sapt din prima zi a ultimei menstruatii.
Rezultatul socant in urma ecografiei transvaginale:
Sac gestational: unic, tonic, diametrul mediu de 9.1 mm (varsta calculata de ecograf 4 sapt si 6 zile) in loc de 6 sapt cate as fi avut eu in mod normal de la ultima manestruatie.
Uter : dimensiuni 57. 3/59. 9/59.6 mm , contur regulat, restructura omogena, ecodensitate medie.
Mi s-a spus ca sunt 2 variante: ori sarcina s-a oprit in evolutie, ori e mai mic decat ar fi trebuit sa fie la acesta data cu 8 zile.
Cand am auzit am inceput sa plang de disperare, oare e posibil asa ceva?
Oare oi fi ovulat eu mai tarziu?
M-a chemat peste 1 sapt sa imi dea verdictul., la o noua ecografie transvaginala.
Oare e posibil sa fie mai mic decat ar fi trebuit dar totusi sa fie in regula sau nu?

Va multumesc!

mergi si la alt dr, daca aveai 6 sapt trebuia sa se vada si ceva in sacul ala, o inimioara care bate...
mergi undeva cu aparat mai performant, pe cine intereseaza marimea sacului? cauta alt dr. categoric, nu treb sa mai astepti o sapt, si nu mai plange , mai mult ii faci rau bebelusului.

Pai mi-a zis ca nu se vad miscari morfologice si nu am 6 sapt cate stiu e si cate sunt de la ultima menstruatie ci 4 sapt si 6 zile de la UM.
oare acum ar fi trebuit sa apara primele batai ale inimii si sa se vada la ecograf?
pup

Offline

 

#7 2008-12-05 19:45:43

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

thanandar a scris:

ttenzika a scris:

eu nu inteleg medicii astia, ce naiba nu te trimite sa faci un bHCG??, uitate pe topicul celalalt ca si lili are aceleasi probleme ca tine, chiar acum s-a discutat despre asta smile

care topic? cred ca o iau cu capul nu mai pot de suparare!
Nu va suparati , va rog

:k?ra:  :k?ra: of scumpa de tine uite aici:http://forum.anticonceptionale.ro/p822372-scurgere-ciudata-in-saptamana-de-sarcina.html#p822372


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#8 2008-12-05 21:56:37

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Lamuriti-ma si pe mine, ca nu mai am mult si o iau razna, ma doare capul de nu mai stiu de mine, cum sta treaba cu HCG-ul asta.
Daca creste si se dubleaza la 48 ore inseamna ca sarcina este in evolutie, iar daca nu sau scade sarcina este oprita in evolutie?
E corect?
Dar daca se dubleaza la 48 ore dar valoarea in sine este mica pentru varsta estimata a fatului ce inseamna? Ca exista sanse sa se opreasca in evolutie?

Multumesc !

Offline

 

#9 2008-12-05 21:58:21

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

thanandar a scris:

Buna !
Va rog mult ajutati-ma ca sunt disperata!
Plang in continuu, nu mai stiu ce sa fac....
Am fost azi la doctor pt prima data de cand sunt gravida....azi se implinesc 6 sapt din prima zi a ultimei menstruatii.
Rezultatul socant in urma ecografiei transvaginale:
Sac gestational: unic, tonic, diametrul mediu de 9.1 mm (varsta calculata de ecograf 4 sapt si 6 zile) in loc de 6 sapt cate as fi avut eu in mod normal de la ultima manestruatie.
Uter : dimensiuni 57. 3/59. 9/59.6 mm , contur regulat, restructura omogena, ecodensitate medie.
Mi s-a spus ca sunt 2 variante: ori sarcina s-a oprit in evolutie, ori e mai mic decat ar fi trebuit sa fie la acesta data cu 8 zile.
Cand am auzit am inceput sa plang de disperare, oare e posibil asa ceva?
Oare oi fi ovulat eu mai tarziu?
M-a chemat peste 1 sapt sa imi dea verdictul., la o noua ecografie transvaginala.
Oare e posibil sa fie mai mic decat ar fi trebuit dar totusi sa fie in regula sau nu?

Va multumesc!

sunt exact in situatia ta. eu am 5 saptamani si 5 zile de la UM si dr-ra mi-a spus ca sunt in saptamana 4. sacul e gol, nu se vede nici un embrion. in plus eu am o scurgere maronie. d-ra mi-a dat utrogestan, nospa, elevit si inca ceva.... am uitat ce (niste supozitoare). eu oricum m-am calmat. stau si ma gandesc ca daca nu e sa fie, inseamna ca sarcina nu e buna (are un defect ceva, si poate e mai bine pt toti sa nu fie dusa la capat...) tu ce ai hotarat? te duci sa-ti dozezi hormonul HCG?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#10 2008-12-05 22:00:45

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Cred ca o sa ma duc...nu stiu ce sa fac....cred ca nici la mine nu e sa fie...dar e dureros al naibii....cand iti doresti un copil atat de mult si vezi ca se prinde in cele din urma cu toate ca sansele sunt aproape 0 din cauza hirsutismului si a endometriozei prezente, constati ca pana la urma nu e sa fie!
Asta este viata !
Trebuie sa mergem inainte si sa ne purtam crucea !

Offline

 

#11 2008-12-05 22:12:38

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

eu cand am vazut testul pozitiv, stiam ca este posibil sa pierd sarcina dar eram linistita ca cel putin am "cale libera" si daca am ramas o data gravida o sa raman si a doua, pt ca sunt f rare cazurile cu endometrioza sa poata sa ramana. Mie f multi dr mi-au dat sanse de 1 la mie sa raman. Si culmea ca am ramassi  fara fertilizare. Deci considera-te u caz fericit, nu te stresa degeaba pana nu ai ceva concret. daca doamne doamne a vrut sa ramai poate ti-a dat o sansa asa ca bucura-te de ce ai
nu disperati inainte, mai aveti putina rabdare puss

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2008-12-06 09:48:49)

Offline

 

#12 2008-12-05 22:17:21

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

nu te lasa batuta!!! eu zic ca o sa fie bine, ai sa vezi!!!! simt eu asta! ma rog si pentru tine!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#13 2008-12-05 23:26:58

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

sper ca totul sa fie bine pentru voi. ma rog din tot sufletul pentru asta.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#14 2008-12-06 11:33:54

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

lili pala a scris:

nu te lasa batuta!!! eu zic ca o sa fie bine, ai sa vezi!!!! simt eu asta! ma rog si pentru tine!

Multumesc mult
Si la tine sa fie bine !

Offline

 

#15 2008-12-06 11:38:00

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

corneliabuc. a scris:

eu cand am vazut testul pozitiv, stiam ca este posibil sa pierd sarcina dar eram linistita ca cel putin am "cale libera" si daca am ramas o data gravida o sa raman si a doua, pt ca sunt f rare cazurile cu endometrioza sa poata sa ramana. Mie f multi dr mi-au dat sanse de 1 la mie sa raman. Si culmea ca am ramassi  fara fertilizare. Deci considera-te u caz fericit, nu te stresa degeaba pana nu ai ceva concret. daca doamne doamne a vrut sa ramai poate ti-a dat o sansa asa ca bucura-te de ce ai
nu disperati inainte, mai aveti putina rabdare puss

La ecografie mi-a vazut si chstul endometriotic de 14 mm pe ovarul stang.A zis bine ca am ramas acum, ca altfel.....
Iti dai seama ca am sanse de 1 % sa fie bine, ceea ce nu prea cred, oricum sansele sa raman dupa sunt minime, aproape nule cum au fost si la tine.
Daca pierd sarcina asta, nu cred ca mai am vreo sansa.Mi s-a spulberat tot.
Sapt viitoare cand o sa ma duc la ecografie, asta daca nu se intampla ceva inainte sa pierd sange sau ceva ca sa ajung de urgenta pe la vreun spital, iar o sa ma pocneasca plansul cand o sa-mi spuna ca s-a cam terminat.Imi vine greu sa accept.Stiu ca sunt o gramada de cauze care ar fi putut duce la oprirea in evolutie a sarcinii, dar speranta exista.
Ce sa mai zic?
Asta e!
Mai bine muream eu si gata !

Offline

 

#16 2008-12-06 12:21:14

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

thanandar a scris:

corneliabuc. a scris:

eu cand am vazut testul pozitiv, stiam ca este posibil sa pierd sarcina dar eram linistita ca cel putin am "cale libera" si daca am ramas o data gravida o sa raman si a doua, pt ca sunt f rare cazurile cu endometrioza sa poata sa ramana. Mie f multi dr mi-au dat sanse de 1 la mie sa raman. Si culmea ca am ramassi  fara fertilizare. Deci considera-te u caz fericit, nu te stresa degeaba pana nu ai ceva concret. daca doamne doamne a vrut sa ramai poate ti-a dat o sansa asa ca bucura-te de ce ai
nu disperati inainte, mai aveti putina rabdare puss

La ecografie mi-a vazut si chstul endometriotic de 14 mm pe ovarul stang.A zis bine ca am ramas acum, ca altfel.....
Iti dai seama ca am sanse de 1 % sa fie bine, ceea ce nu prea cred, oricum sansele sa raman dupa sunt minime, aproape nule cum au fost si la tine.
Daca pierd sarcina asta, nu cred ca mai am vreo sansa.Mi s-a spulberat tot.
Sapt viitoare cand o sa ma duc la ecografie, asta daca nu se intampla ceva inainte sa pierd sange sau ceva ca sa ajung de urgenta pe la vreun spital, iar o sa ma pocneasca plansul cand o sa-mi spuna ca s-a cam terminat.Imi vine greu sa accept.Stiu ca sunt o gramada de cauze care ar fi putut duce la oprirea in evolutie a sarcinii, dar speranta exista.
Ce sa mai zic?
Asta e!
Mai bine muream eu si gata !

poate nu a calculat bine data. si inca ceva si eu sunt de parere sa mai ceri si parerea altui doctor,oricum la 6 sapt e destul de mica sarcina ar tebui sa se auda bataile inimii dar se poate sa nu se vada, sa fie intr-un unghi de unde nu il poate vedea chiar si la eco, mai asteapta tu ai calculat varsta sarcinii pe unul din site-urile pt copii sau cu discul?
rugaciune fii optimista si eu zic ca o sa fie bine


hai sa-ti spun ceva eu nu am ramas deloc gravida pana la andrei,am fost inainte de casatorie 6ani cu sotul apoi aproape2 pana au aparut cele 2 liniute.incei 6ani am luat AC marvelon,ok ne-am protejat, cu 2 luni inainte de nunta gata am incetat sa iau Ac si dupa nimik, am fost la dr, mai aveam un pic si faceam inseminare intrauterina,dar in joia mare a Pastelui surpriza: test 2 liniute ,asa a vrut Domnul, atunci a vrut si uite ca mai avem un pic si Andreiutul meu face 1 anisor. Deci fi optimista,o sa fie bine,au asa cred

sper ca nu v-am plictisit dar si eu eram la fel credeam ca am fost sortita sa nu am bebe , dar nu a fost asa  rugaciune  hjarta

Ultima oara a fost editat de lauraura (2008-12-06 12:22:54)

Offline

 

#17 2008-12-06 12:29:45

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

lauraura a scris:

thanandar a scris:

corneliabuc. a scris:

eu cand am vazut testul pozitiv, stiam ca este posibil sa pierd sarcina dar eram linistita ca cel putin am "cale libera" si daca am ramas o data gravida o sa raman si a doua, pt ca sunt f rare cazurile cu endometrioza sa poata sa ramana. Mie f multi dr mi-au dat sanse de 1 la mie sa raman. Si culmea ca am ramassi  fara fertilizare. Deci considera-te u caz fericit, nu te stresa degeaba pana nu ai ceva concret. daca doamne doamne a vrut sa ramai poate ti-a dat o sansa asa ca bucura-te de ce ai
nu disperati inainte, mai aveti putina rabdare puss

La ecografie mi-a vazut si chstul endometriotic de 14 mm pe ovarul stang.A zis bine ca am ramas acum, ca altfel.....
Iti dai seama ca am sanse de 1 % sa fie bine, ceea ce nu prea cred, oricum sansele sa raman dupa sunt minime, aproape nule cum au fost si la tine.
Daca pierd sarcina asta, nu cred ca mai am vreo sansa.Mi s-a spulberat tot.
Sapt viitoare cand o sa ma duc la ecografie, asta daca nu se intampla ceva inainte sa pierd sange sau ceva ca sa ajung de urgenta pe la vreun spital, iar o sa ma pocneasca plansul cand o sa-mi spuna ca s-a cam terminat.Imi vine greu sa accept.Stiu ca sunt o gramada de cauze care ar fi putut duce la oprirea in evolutie a sarcinii, dar speranta exista.
Ce sa mai zic?
Asta e!
Mai bine muream eu si gata !

poate nu a calculat bine data. si inca ceva si eu sunt de parere sa mai ceri si parerea altui doctor,oricum la 6 sapt e destul de mica sarcina ar tebui sa se auda bataile inimii dar se poate sa nu se vada, sa fie intr-un unghi de unde nu il poate vedea chiar si la eco, mai asteapta tu ai calculat varsta sarcinii pe unul din site-urile pt copii sau cu discul?
rugaciune fii optimista si eu zic ca o sa fie bine


hai sa-ti spun ceva eu nu am ramas deloc gravida pana la andrei,am fost inainte de casatorie 6ani cu sotul apoi aproape2 pana au aparut cele 2 liniute.incei 6ani am luat AC marvelon,ok ne-am protejat, cu 2 luni inainte de nunta gata am incetat sa iau Ac si dupa nimik, am fost la dr, mai aveam un pic si faceam inseminare intrauterina,dar in joia mare a Pastelui surpriza: test 2 liniute ,asa a vrut Domnul, atunci a vrut si uite ca mai avem un pic si Andreiutul meu face 1 anisor. Deci fi optimista,o sa fie bine,au asa cred

sper ca nu v-am plictisit dar si eu eram la fel credeam ca am fost sortita sa nu am bebe , dar nu a fost asa  rugaciune  hjarta

Dupa prima zi a ultimei menstruatii trebuia sa fac fix 6 sapt cand am fost la ecografie.
Dar dupa aparatul ecografic varsta era de 4 sapt si 6 zile, adica cu 8 zile intarziere.
Nu se vedeau miscari morfologice doar sacul gestational.
Acum ce sa ma mai lamentez, ce o fi , o fi, asta e.Pot sa calculez eu pana nu oi mai putea daca nu e sa fie , nu e si gata.

Offline

 

#18 2008-12-06 12:48:23

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

daca imi aduc bine aminte eu am fost la primul control la 6 saptamani si dr mi-a spus ca e prea mica sarcina si ca degeaba inmi face eco acum ,a ramas sa ne vedem peste  2 saptamani care s-au facut 3 pana la urma deci la 9 saptamani mi-a facut poza si era acolo. uite o verisoara a me aa facut eco intravaginal  la 6 sapt si i-a spus ca sunt 2 si pete 2 sapt a fost 1 si bun deci mai ai rabdare un pic ,si ina ceva aparatul ala are o marje de eroare si el uite chiar acum ma uit peste fisele mele dupa unele masuratori copilul era mai mic cu 1 saptamana, la altele mai mare deci?

Offline

 

#19 2008-12-06 12:53:15

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

lauraura a scris:

daca imi aduc bine aminte eu am fost la primul control la 6 saptamani si dr mi-a spus ca e prea mica sarcina si ca degeaba inmi face eco acum ,a ramas sa ne vedem peste  2 saptamani care s-au facut 3 pana la urma deci la 9 saptamani mi-a facut poza si era acolo. uite o verisoara a me aa facut eco intravaginal  la 6 sapt si i-a spus ca sunt 2 si pete 2 sapt a fost 1 si bun deci mai ai rabdare un pic ,si ina ceva aparatul ala are o marje de eroare si el uite chiar acum ma uit peste fisele mele dupa unele masuratori copilul era mai mic cu 1 saptamana, la altele mai mare deci?

Sper sa te auda Dumnezeu......
Eu stau cu inima in gat pana ajung sapt viitoare spre sf ei la doctor sa vad.
Multumesc pt ajutor tuturor.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.