homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Locuitul cu parintii/socrii


#1 2008-12-17 11:22:22

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Locuitul cu parintii/socrii

In primul rand am cautat subiectul asta dar nu l-am gasit, daca s-a mai vorbit rog moderatorii sa il stearga puss

Deci, ce parere aveti? E o chestie benefica sau nu? Avantaje, dezavantaje?

Eu vad lucrurile asa: avantaje: e o solutie de moment daca vreti neaparat sa va mutati impreuna dar nu aveti casuta voastra si nici bani de chirie INSA nu trebuie sa devina o situatie permanenta, cheltuielile sunt mai mici...ma rog. Dezavantaje: apar certuri de obicei cu soacrele si din cauza asta relatia se poate deteriora. La un moment dat ajungeti sa va simtiti k doi frati nu k un cuplu ceea ce iar nu-i bine. Eu n-am trecut prin asta dar am mai vorbit cu diferite persoane. Ai mei de exemplu au locuit toata viata cu parintii lu tata (bine k stateau in case diferite si era atlceva).

Ultima oara a fost editat de Wildhoney (2008-12-17 11:27:06)


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#2 2008-12-17 11:27:30

control_freak
Hero member
De la: A la Z
Inregistrat: 2008-03-05
Mesaje: 2437

Re: Locuitul cu parintii/socrii

eu nu sunt de acord sub nici o forma si pace.Daca ne-am casatorit atunci pt. ce sa ma mai mut inapoi cu parintii ?Asa mai bine ramaneam cu parintii pana eram capabili sa ne descurcam si singuri. Nu mai zic de eventualele si mai mult ca sigure discutii si barfe care apar cand sunt si parintii unuia implicati, de lipsa de intimitate si de consecintele pe care astfel de lucruri le au asupra cuplului.


Better to remain silent and be thought a fool than to speak and remove all doubt...

Offline

 

#3 2008-12-17 11:29:44

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Locuitul cu parintii/socrii

Gugulik a scris:

eu nu sunt de acord sub nici o forma si pace.Daca ne-am casatorit atunci pt. ce sa ma mai mut inapoi cu parintii ?Asa mai bine ramaneam cu parintii pana eram capabili sa ne descurcam si singuri. Nu mai zic de eventualele si mai mult ca sigure discutii si barfe care apar cand sunt si parintii unuia implicati, de lipsa de intimitate si de consecintele pe care astfel de lucruri le au asupra cuplului.

applause  bine zis


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#4 2008-12-17 11:32:16

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Locuitul cu parintii/socrii

sunt de parere ca atat la parintii mei cat si la socri nu m as muta.in primul rand, e nevoia de spatiu, de intimitate, in al doilea rand  diablo  nu as suporta sa vina mai ales soacra sa si bage nasu prin treburile mele si sa ma urmareasca si sa mi spuna ce nu i convine ei.Eu atat am de spus.Asta ma deranjeaza cel mai tare : sa n am intimitate si sa se bage cineva peste oalele mele  diablo


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#5 2008-12-17 11:34:36

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Locuitul cu parintii/socrii

DA solutie de moment NU forever
Mie de exemplu nu=mi place deloc sa stau la iubitul meu acasa, ma simt supravegheata , nu pot face nimik. Daca mergem la bucatarie sa mancam ceva vine taica-su si zice : incalzeste-ti de-aia , mananca de-aia , vezi k avem deailalta. Si pana la urma ajungi sa mananci ce-ti zice el. Sau daca prepar ceva mancare in bucatarie vine si el hop, si  sta langa mine si incepe sa-mi zica ce sa fac: aia n o tine prea mult , vezik se arde nush ce si ma enerveaza.
In plus nu pot vorbi nimik cu iubi , decat daca suntem la noi in camera, k altfel vine taica-su si se uita in gura noastra neutral
Si colalc peste pupaza tasu fumeaza de se usuca si in toata casa hol, bucatarie , sufragerie miroase a fum de tigara. Deja lucrul asta ma deranjeaza f mult, si cand deschis usa la bucatarie sa se aeriseasca ca ma sufoc , vine si mi-o inchide
Eu nu locuiesc cu iubi dar in situatia asta nu m=as muta acolo decat daca as stii k e solutie de moment 6 luni 1 an si dup-aia ne mutam noi 2.
Si in plus mai e si muuuulta mizerie in casa aia acklad Adica casa e destul de monderna ca sa zic asa , dar in bucatarie pe pereti pe aragaz , peste tot sunt numai zoaie si grasime intarita. Am incercat sa fac ordine pe acolo , sa spal, sa curat. Daca nu curat eu in casa aia nu pune mana nimeni sa curete. Pur si simplu mi se intoarce stomacul pe dos cand vad mizerie .... Avea tasu niste borcane (care erau foste borcane de alimente) , si alea foarte jegoase in care isi tine zaharu si cafeaua (cum isi tin oamenii la tara zaharul si cafeaua) si am cumparat niste borcane d-alea moderne si curate tongue in care sa rasturnam continutul celorlalte. Cand aa vazut k am pus in alte borcane a venit sa-mi spuna ca cum mi-am permis io sa schimb borcanele. Si a trebuit sa le pun inapoi in borcanele alea jegoase
Asa ca in niciun caz , sper sa nu fiu nevoita sa locuiesc acolo ca altfel mooor
bang

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2008-12-17 11:35:32)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-12-17 11:36:47

kadome
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-07-24
Mesaje: 249

Re: Locuitul cu parintii/socrii

cu socrii in nici un caz nu m-as muta,nu am nevoie de bataie de cap pentru ca oricat de bine m-as intelege acuma cu ei acuma(sunt super) daca am locui impreuna sigur s-ai isca discutii,se gasesc nu e asta problema.prietenul meu locuieste cu sora lui si nici asa nu as vrea sa ma mut cu el desi ma inteleg bine cu ea,cand voi face pasul asta vreau sa stam doar noi doi,sa ne facem obiceiurile noastre care sa devina traditii ( gen sambata sa gatim,sa mergem la piata,sa facem curat cand avem chef,fara sa stea soacra sa contabilizeze ce am facut si ce nu,nu stiu daca e cazul dar sigur se ajunge si la asa ceva )


Einmal stirbst du, und dann ist alles Fragen zu Ende.
Und wenn du stirbst, wirst du entweder alles erfahren, oder du wirst nicht mehr die Möglichkeit haben, zu fragen.

Lev Tolstoi

Offline

 

#7 2008-12-17 11:40:04

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Locuitul cu parintii/socrii

nici eu nu sunt de acord cu locuitul cu socrii/parintii.
pentru ca oricat de bine ne-am intelege cu ei, la un moment dat tot apar discutii.

bine, al meu, de ex, are 2 case in aceeasi curte. si daca ne casatorim am putea sta in cea care acum e data in chirie. ar fi totusi altceva, pentru ca am fi separat de ei, doar ca vecini oarecum smile

dar in aceeasi casa, in nici un caz

Offline

 

#8 2008-12-17 11:49:34

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Locuitul cu parintii/socrii

nu este in regula sa locuiesti cu parintii, nici ai tai, nici ai lui ... eu cred ca stiu cel mai bine lol am facut experimentul de a ma muta la el din septembrie ... scandalurile se tineau lant cu maica`sa, ca de ce nu fac / fac aia si ailalta si tot asa ... intr`un cuvant, trebuia sa joc cum mi se canta ... si n`am mai rezistat ... dinnoiembrie m`am mutat de acolo, cu iuby cu tot tongue bine, acum stam intr`un apartament de 2 camere cu inca un cuplu, insa pana ne gasim o garsoniera mai acceptabila ca pret (nu 400 euro pe luna:( ) e foarte bine aici ... una e sa stai cu persoane de varsta ta si alta e sa stai cu socrii (in cazul meu doar soacra, ca barbata`sau e plec din tara la munca hmm )

Offline

 

#9 2008-12-17 11:53:58

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Locuitul cu parintii/socrii

nici macar temporar nu e oky ... bine, depinde si de ce fel de oameni sunt ... noi vroiam sa stam la el pana in ianuarie, deci 4 luni, si apoi sa ne mutam ... insa se pare ca mama lui vroi sa stam acolo toata viata ... d`aia a iesit scandalul care a iesit cand ne`am mutat ...

Offline

 

#10 2008-12-17 11:54:47

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Locuitul cu parintii/socrii

parerea mea si mi-o mentin... indiferent ce fel de oameni ar fi la 1 vedere... tot apar discutii....


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#11 2008-12-17 11:55:32

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Locuitul cu parintii/socrii

da al1na, la tine a fost aiurea ca era maica-sa asa.. oricum sunt mult mai multe avanataje cand stai singur.. cu parintii prin preajma eu am impresia ca tre sa te cenzurezi un pic, sa fii mai atent ce zici, ce faci, cum mananci, etc..

Offline

 

#12 2008-12-17 12:08:16

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: Locuitul cu parintii/socrii

multe dezavantaje si un singur avantaj asta in caz ca esti nevoit sa stai cu chirie si nu iti ajung banii.. dar nu se merita deloc.. sunt total impotriva mutarii cu parintii!

Ultima oara a fost editat de copilu (2008-12-17 12:09:49)


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#13 2008-12-17 12:13:54

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Locuitul cu parintii/socrii

eu ce sa zic.....si parintii lui si mama mea vreau sa ne mutam la ei...si daca ma mut la parintii lui se supara mama si daca ma mut la mama se supara socrii....deci nici la unu nici la altul...asa ca mai bine singuri chiar si cu mama mas certa creca sa isi bage nasu in oalele mele...si apai iar iesi niste certuri groaznice...si chiar nu vreau sa stau sami distrug viata certanduma ca la o casa de nebuni mai bine singurei...asa intimitate...nimeni nu ma intreaba dc nam spalat vasele....daca am chef fac curat daca nu nu!

Offline

 

#14 2008-12-17 12:16:18

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Locuitul cu parintii/socrii

off!
nici eu nu sunt de acord cu locuitul cu parintii. noi ar trebui sa stam la ai mei, si desi ne intelegem super unii cu altii tot nu as vrea sa fac asta!
mai bine cu chirie, nasol ca sunt niste bani aruncati degeaba sad dar singurei
si parintii, daca tot vor sa ne ajute, ne pot da si ei o parte din banii pt chirie big_smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#15 2008-12-17 12:21:40

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: Locuitul cu parintii/socrii

nu m'as muta cu paintiii nici daca m'ai plati smile
imi place mult de maik'sa si ei de mn, imi face poftele e super draguta si mami e super si se inteleg bine si vb q totii dar nu m'as muta q ei smile
imi place sa umblu goala de la baie la mn in cam si cum as putea face asta q mama lui in casa ?? sau vr sa fac un dus q iubi si nu se poate ...
nu nu si nu smile
si nu gasesc nici un avantaj ... bani de chirie .. o sa tr sa ne intretinem k d aia tr sa muncim, de facut mancare o incropim noi si mai ne aduc si ele si gata ... vizitatori smile


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#16 2008-12-17 12:52:48

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: Locuitul cu parintii/socrii

nu sunt de acord cu nicio varianta, nici sa ne mutam cu parintii mei, nici ai lui..daca merg la el, va trebui sa ma conformez cerintelor din casa aia..ori eu nu sunt de acord..nu vreau sa mi se sparga in cap (in mod direct sau indirect) nimic..vreau sa stau singura, sa fac ce vreau eu..atunci cand vreau eu fara sa ma stie nimeni si sa aiba ce comenta.

Offline

 

#17 2008-12-17 12:57:27

little_bunny
Hero member
De la: pamant la cer...te iubesc!
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 2807

Re: Locuitul cu parintii/socrii

nu stiu cat de ok este sa locuiesti cu parintii sau socrii. o sa-mi dau cu parerea dupa ce experimentez diablo ... sper totusi sa nu fie atat de nasol big_smile

Offline

 

#18 2008-12-17 13:01:12

girlish
Full member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 889

Re: Locuitul cu parintii/socrii

in niciun caz. atunci mai bine stam fiecare la parinti.


"Eu nu sunt altceva decât
o pată de sânge
care vorbeşte."
Nichita Stanescu

Offline

 

#19 2008-12-17 14:00:44

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Locuitul cu parintii/socrii

eu cu socrii nu as sta pt nimik in lume. noi stam cu ai mei..dar cum sa spun,sunt zile in sir cand nici nu en vedem la fatza...de ce? pt ca e de fapot o curte mare comuna in care sunt 2 case,plus gradina maaare. ei stau in casa dinspre strada iar noi in casa din curte. casutza noastra are 2camere, buctarie ,baie ,antreu si o camara de alimente care e cat o camera micutza. dar si asa d emulte ori spun ca nu ebine nici macar asa ! si eu suntd e acord ca tinerii terbuie sa stea separat de tot, fiecare cu familia lui > eu fiind singura la parinti am zis ca si asa la o adica daca vor fi batrani tot in grija mea vor ajunge.......
eu am noroc ca nu gatesc decat extrem de rara, mama mea face de mancare -de multe ori din banii ei - si imi lasa gata puse in oale pe aragaz. cand vin acasa toate-s gata smile II multumesc hjarta

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2008-12-17 14:02:46)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.