homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am o mare mare problema


#1 2009-02-11 21:07:53

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

am o mare mare problema

Sunt insarcinata, am 22 de ani, nu am sprijin financiar de la parinti, copilul nu este dorit de tata, nici de parintii lui... Am mai trecut printr-o intrerupere de sarcina, dar atunci era o sarcina toxica si mi-a fost recomandat de catre medici. Din cate am inteles , am o rana pe col, si in plus sunt foarte sensibila..raceli frecvente,anexita. Intrebarea mea este, daca ma hotarasc sa fac intrerupere(desi sincer nu-mi doresc acest lucru,dar sunt fortata de imprejurari) exista pericolul sa nu mai pot face copii? cat de mare este riscul? Foloseam pilule contraceptive. Multumesc,astept raspunsuri

Offline

 



#2 2009-02-11 21:15:44

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: am o mare mare problema

offff, ralu , sincer imi pare rau....noi suntem o gasca de fete care ne dorim enorm bebei, si care intarzaie sa apara....

risc eu stiu ca este, dar depinde probabil de cine va face avortul, de cat de inaintata e sarcina....tu esti cea care decizi ce vei face....imi pare sincer rau... e numai alegerea ta


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#3 2009-02-11 21:27:56

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: am o mare mare problema

Si mie imi pare rau ca se intampla asta, eu as da orice sa raman insarcinata. Exista riscuri, intreaba un medic si spune-i ca ai mai avut o intrerupere, el te va lamuri. Cum a zis si Adina, este alegerea ta.......

Offline

 

#4 2009-02-11 21:30:23

Little_princess
Full member
De la: Bucharest...
Inregistrat: 2008-11-03
Mesaje: 648

Re: am o mare mare problema

ai folosit pilule contraceptive si ai ramas insarcinata?? :f?rv?nad:
cat despre risc..cel mai bine e sa te duci la un medic ginecolog..pt a sti sigur...


big_smile Come to the dark side...we have cookies..lol

Offline

 

#5 2009-02-11 21:40:47

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: am o mare mare problema

cum sa ramai insarcinata daca iei pilule??? nici vorba de asa ceva. sigur, poate in cazul in care nu sunt administrate cum trebuie. daca iei pilule nu ovulezi, fara ovulatie nu exista sarcina.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-02-11 21:41:20

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

multumesc frumos de raspunsuri ...am fost la ginecolog si am facut si ecografie,tot.. sunt in 4 saptamani. Nu stiu ce sa fac deoarece as vrea sa-i am pe amandoi.si pe bebe si pe tatic,dar din pacate asta nu se poate. Mi-am dorit dintotdeauna un copil,acum l-as face singura..nu am nimic stabil. Stiu cu siguranta ca orice as face eu tot voi suferii

Offline

 

#7 2009-02-11 21:46:05

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: am o mare mare problema

atunci nu face avort! stiu pe cineva care a ramas, tatal copilului nu a vrut sa auda de el si cand s-a nascut si-a schimbat pozitia cu 180 de grade. big_smile si acum s-au casatorit. ce fel de om este daca nu vrea sa isi vada copilasul care s-a nascut dintr-o relatie bazata pe dragoste? sa-si asume responsabilitatea, el nu a contribuit la aparitia sarcinii?? discuta cu el, da-i 2 palme sa-si revina!

riscuri sunt daca intrerupi o sarcina din nou, e posibil sa te chinui mult si bine cand vei hotari ca e momentul sa ai copii.
vorbeste cu medicul si vezi ce spune.

Ultima oara a fost editat de passenger (2009-02-11 21:46:42)

Offline

 

#8 2009-02-11 21:55:02

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: am o mare mare problema

Ralu, scuze ca te intreb, cati ani are tatal copilului? Are un serviciu? Daca vrei sa-mi spui......

Offline

 

#9 2009-02-11 22:01:35

Little_princess
Full member
De la: Bucharest...
Inregistrat: 2008-11-03
Mesaje: 648

Re: am o mare mare problema

ralu2323 a scris:

In legatura cu pastilele.. le schimbasem recent,si am avut o pauza in care mi s-a spus ca sunt "asigurata"

aaa ma gandeam..deja imi pierdeam increderea in anticonceptionale..si abia ce am inceput sa iau si eu smile


big_smile Come to the dark side...we have cookies..lol

Offline

 

#10 2009-02-11 22:04:03

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

Are 28 de ani, si are servici, problema este ca mai are un copil din prima casatorie..in momentul acela nu l-a vrut, dar s-a casatorit la presiunile tuturor. Au divortat cand baiatul avea un an. acum are 3 anisori si jumatate si il iubesc si pe el enorm..si baietelul s-a atasat de mine. Acum iubitul imi zice ca nu vrea sa se repete trecutul, sa nu-l presez . sa nu fac greselile fostei.. of . Nu vreau sa-l oblig la nimic,dar eu imi doresc copilul. Nici parintii lui nu sunt de acord

Offline

 

#11 2009-02-11 22:07:52

alinaa_me
Full member
Inregistrat: 2008-01-06
Mesaje: 135

Re: am o mare mare problema

pana la urma e decizia ta nu a parintilor lui....Un copilash e o binecuvantare,dak i s-a intamplat ce i s-a intamplat cu prima asta nu inseaman ca trebuie sa se repete istoria cu tine.Dak voi va iubiti si tii doresti acest copil,nu face greseala de a-i lua viata sad.Sanatate multa!

Offline

 

#12 2009-02-11 22:08:43

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: am o mare mare problema

In cazul asta ar trebui sa-si asume responsabilitatea, mai ales ca nu e un pusti necopt la minte. Nu esti tu de vina ptr ce i s-a intamplat lui in trecut si in niciun caz nu e vorba de vreo greseala pe care ai comis-o doar tu, ca nu ai ramas singura insarcinata. Iar in legatura cu parintii lui, nu ei sunt cei care se vor urca pe o masa la un ginecolog ca sa fac un avort. Gandeste-te bine ce vei face ptr ca iti va parea rau.

Offline

 

#13 2009-02-11 22:48:45

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

O sa pierd persoanele cele mai dragi mie,iubitul si copilul lui pe care am ajuns sa-l consider ca fiind al meu. Pe bebe ..o sa-l pastrez.. nu pot face altceva..deja il iubesc ,este copilul meu si al barbatului pe care il ador. Dar ce voi face?mai ales daca voi fii singura (sunt mari sanse),daca nu am venit,nu am casa mea..ai mei nu-si permiteau sa ma sustina pe mine. ..Mi-e foarte frica..

Offline

 

#14 2009-02-11 23:41:17

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

Spune-ti-mi .. este buna decizia mea?

Offline

 

#15 2009-02-11 23:47:56

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: am o mare mare problema

greu de zis daca e bine sau nu. Pe de-o parte de vorba de o viata, de fasolica ce traieste deja in tine, pe de alta parte faptul ca nu prea ai ce sa-i oferi nu e de ignorat. Daca macar te-ar sprijini parintii tai ar fi altceva, tot ai mai vedea cumva o portita de scapare. Iubitul tau nu doreste sa se mai gandeasca? Poate gasiti totusi o cale de mijloc si va veti descurca cumva. Doar a fost si el prezent la conceperea acestui copil. Te cred ca iti este extrem de greu si ca nu sti ce hoatare ai putea lua pentru a-i impaca pe toti.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#16 2009-02-11 23:54:08

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: am o mare mare problema

nu inteleg.. daca il sustine material pe copilul din prima casatorie .. de ce nu l-ar  sustine si pe acesta?
partea proasta este ca este posibil ca si a 2-a sarcina sa fie toxica si cum am trecut si eu printr-o sarcina toxica .. trebuie sa te pregatesti sufleteste.
Spune-i ca ti-l doresti mult si incearca sa vorbesti deschis cu el.

Offline

 

#17 2009-02-12 00:04:25

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

Am vorbit..acum pare hotarat, zice ca nu este momentul si nici nu vrea sa auda..nu stiu daca se va razgandii daca eu as pleca cu copilul,si nici nu-mi fac mari sperante. Dar spuneti-mi , crede-ti ca ne-ar fii bine,numai noi? eu oricum as lupta pentru binele lui si sunt sigura ca si ai mei ar face sacrificii. O sa compenseze faptul ca am facut alegerea corect ( cred si sper eu) realitatii unei mame singure?

Offline

 

#18 2009-02-12 00:06:27

ralu2323
New member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 19

Re: am o mare mare problema

Multumesc mult de raspunsuri..ma ajuta enorm.

Offline

 

#19 2009-02-12 00:23:52

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: am o mare mare problema

nu stiu ce sa ti zic . daca faci copilul si nu te descurci financiar il poti da in judecata pe tata ptr pensie alimentara.
dar poate o sa si schimbe parerea cand sarcina va fi mai mare+nu trebuie neaparat sa va casatoriti...
daca crezi ca parintii te vor sustine, vorbeste mai intai cu ei si daca te sustin incearca sa l pastrezi. si cu un barbat alaturi tot ai nevoie de mama ta sa ti fie alaturi,cel putin eu asa cred uitandu ma si la cumnata mea care si ea are acum un copil de 11 luni si care are nevoie de cineva care sa o ajute.
mai nasol e daca tu nu ai lucrat.nu stiu daca statul iti va oferi ceva... nu stiu cum e cu chestia asta si atunci ar putea tatal sa ia concediu de paternitate si sa primeasca banii aia ptr copil,dar ptr asta trebuie sa ti fie alaturi...
mai vorbeste cu el ... mai dai si putin timp sa se acomodeze cu ideea.
sa stii totusi ca viata de mama singura e foarte grea.

Ultima oara a fost editat de darkmelania (2009-02-12 00:25:23)


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.