homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-24


#438 2011-07-04 19:42:36

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

kata, normal ca asa e in ceea ce priveste educatia!
dar eu nu cred ca un copil care stie ca baiatul are puta si fetita pasarica, sau mai tarziu ce e cu sexul e un needucat.
angel, nuditatea e primul pas pe care il face copilul spre sexualitate. mie nu mi se pare ca gandim asa diferit lol acum, normal ca nu sunt reclame cu cupluri calare smile dar cu femei dezbracate au tot inceput sa apara. sa vedem unde om ajunge smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 



#439 2011-07-04 20:35:26

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

doamne fereste Poke , cine stie unde o ajunge cu mediatizarea asta

eu ziceam de nuditate , ca era scoasa din discutie, deja se vorbise , Anca intreba de cum ferim copii sa nu vada sex, viol sau alte chesti la o varsta frageta
insa tu ziceai de nuditate iar eu de sex , ne intelegeam ca, capra cu varza, de la foame poate mi se trage  chicot


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#440 2011-07-04 21:15:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pokemon a scris:

kata, normal ca asa e in ceea ce priveste educatia!
dar eu nu cred ca un copil care stie ca baiatul are puta si fetita pasarica, sau mai tarziu ce e cu sexul e un needucat.
angel, nuditatea e primul pas pe care il face copilul spre sexualitate. mie nu mi se pare ca gandim asa diferit lol acum, normal ca nu sunt reclame cu cupluri calare smile dar cu femei dezbracate au tot inceput sa apara. sa vedem unde om ajunge smile

si eu am vrut sa zic la fel big_smile
poke, io-s d acrd cu tine, si eu i-s explica la fel (acu m-am abtinut sa te intreb cat de largi ti-s limitele... adica ce te faci daca te intreaba ce-i ala 69 la 10 ani in loc de 15 lol ca io nush lol )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#441 2011-07-04 23:36:15

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

totusi sa speram ca nus e va ajunge pana acolo...incerci sa-i explici , pt el asa cum s*a mai spus pe aici, si eu la fel am citit : ii explici pt varsta respectiva dar nu super detaliat..

noi azi in parc: ne vedem cu o fetita si ne*-am si imprietenit : merge in toam
na la scoala, e destul de dezghetata, dar na mai are destule de invatat pt varsta ei (zic eu), prietena ei ceva mai mica..la un moment dat imi zice ca ana cand se va face mare va trebui sa se opereze cand va face un bebe( nu ma intrebati de unde i*a venit smile )..si cealalta ii spune:,, nu neaparat, bebe poate sa iasa prin fund sau prin pasarica, asa mi-a zis mie mama,, ...era super degajata si nu a insistat mai departe, asta mai mare destul de mirata a zis clar ca ea nu o sa faca asa ceva, pe ea o va taia pe burta si gata....

alta faza de acum 2 zile cu cea mare : mergeam impreuna cu bunicul ei spre casa si imi zice la un moment dat,, bunicul a facut operatie de prostata,, si tot ea,, stiii ce inseamna: adica e prost lol ,,...imi vine si acum sa rad in hohote, si bunicul a zis,, da, a scos prostia din mine,,...deci clar copilului trebuie sa-i explici tot caci asociaza cu tot felul de chestii


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#442 2011-07-04 23:41:58

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

adinagrig a scris:

totusi sa speram ca nus e va ajunge pana acolo...incerci sa-i explici , pt el asa cum s*a mai spus pe aici, si eu la fel am citit : ii explici pt varsta respectiva dar nu super detaliat..

noi azi in parc: ne vedem cu o fetita si ne*-am si imprietenit : merge in toam
na la scoala, e destul de dezghetata, dar na mai are destule de invatat pt varsta ei (zic eu), prietena ei ceva mai mica..la un moment dat imi zice ca ana cand se va face mare va trebui sa se opereze cand va face un bebe( nu ma intrebati de unde i*a venit smile )..si cealalta ii spune:,, nu neaparat, bebe poate sa iasa prin fund sau prin pasarica, asa mi-a zis mie mama,, ...era super degajata si nu a insistat mai departe, asta mai mare destul de mirata a zis clar ca ea nu o sa faca asa ceva, pe ea o va taia pe burta si gata....

alta faza de acum 2 zile cu cea mare : mergeam impreuna cu bunicul ei spre casa si imi zice la un moment dat,, bunicul a facut operatie de prostata,, si tot ea,, stiii ce inseamna: adica e prost lol ,,...imi vine si acum sa rad in hohote, si bunicul a zis,, da, a scos prostia din mine,,...deci clar copilului trebuie sa-i explici tot caci asociaza cu tot felul de chestii

rotfl2  bine macar ca a recunoscut  rotfl2

Offline

 

 Publicitate


loading...

#443 2011-07-04 23:42:50

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

adinagrig a scris:

totusi sa speram ca nus e va ajunge pana acolo...incerci sa-i explici , pt el asa cum s*a mai spus pe aici, si eu la fel am citit : ii explici pt varsta respectiva dar nu super detaliat..

noi azi in parc: ne vedem cu o fetita si ne*-am si imprietenit : merge in toam
na la scoala, e destul de dezghetata, dar na mai are destule de invatat pt varsta ei (zic eu), prietena ei ceva mai mica..la un moment dat imi zice ca ana cand se va face mare va trebui sa se opereze cand va face un bebe( nu ma intrebati de unde i*a venit smile )..si cealalta ii spune:,, nu neaparat, bebe poate sa iasa prin fund sau prin pasarica, asa mi-a zis mie mama,, ...era super degajata si nu a insistat mai departe, asta mai mare destul de mirata a zis clar ca ea nu o sa faca asa ceva, pe ea o va taia pe burta si gata....

alta faza de acum 2 zile cu cea mare : mergeam impreuna cu bunicul ei spre casa si imi zice la un moment dat,, bunicul a facut operatie de prostata,, si tot ea,, stiii ce inseamna: adica e prost lol ,,...imi vine si acum sa rad in hohote, si bunicul a zis,, da, a scos prostia din mine,,...deci clar copilului trebuie sa-i explici tot caci asociaza cu tot felul de chestii

rotfl2  rotfl2  rotfl2

Offline

 

#444 2011-07-05 08:27:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

adina rotfl2

asta cu taiatul burtii mi se pare... trista sad adia nah, e ok s-i spui unui copil nascut prin ceza ca asa s-a nascut, evident... dar parca sa asocieze deja nasterea cu ceza, de la varste asa mici supa in vst sunt papusi care nasc si alapteaza, pt fetite smile mi se par o idee buna


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#445 2011-07-05 12:57:18

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

in vest sunt multe, pe care noi nu le avem, asta e, oricum super ideea cu papusi...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#446 2011-07-05 16:23:11

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

adina ... precoce rau ... asa sunt fetele big_smile
kata ... nu face ea acum nu stiu ce asocieri .... asa i s-a zis ca a venit ea pe lume ... na ! ce nevoie avea maica-sa sa detalieze .. ? big_smile o fi rasuflat usurata rotfl
si eu am venit la fel si tot am asteptat 42 de saptamani si am urcat toate treptele din tineretului ca s-o scot pe pitica pe unde trebe .... deci nu-i bai, parerea mea ! ca oricum face ea propriile alegeri mai tarziu smile
mie sincer nu prea mi se pare ok ideea cu papusile .. instinctul matern exista oricum, ce rost are sa fortezi ?


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#447 2011-07-05 16:39:02

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

geo, eu chiar ced ca exista asocieri de genul asta.
ref la papusi, nu mi se pare deoc fortat. pana la urma, e plin de papusi pe care le hransc fetitele cu biberonul big_smile (dar hai sa nu continuam, imi pare au ca am deschis subiectul, ca presimt iar o polemica sad )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#448 2011-07-05 16:42:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

GeoGeo a scris:

mie sincer nu prea mi se pare ok ideea cu papusile .. instinctul matern exista oricum, ce rost are sa fortezi ?

si eu sunt de aceeasi parere. la varsta aceea ar trebui sa aibe alte preocupari decat nasterea si alaptarea. la fel mi se pare deplasat cand vad fetite mici, impingand un carucior in care au pus o papusa-bebelus. nu mi se pare ok sa dezvolti intinctul matern de la o varsta atat de cruda, la care bucuriile copilariei ar trebui sa primeze, nu responsabilitatile cresterii unui copil.

katami, doar discutam, dezbatem problema, nu-i nicio polemica. par

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-07-05 16:43:01)

Offline

 

#449 2011-07-05 16:48:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

io cred ca vezi lucrurile prea negre, anca. adica:
1. pana l urma, functiile jocului tin (pe langa functia ludica in sine, a bucuriei jocului, care,e vident, EXISTA la fetitelel cu carutul) de integrarea in viata reala. de unde jocul "de-a mama", "de-a doctorul" "de-a politistii" etc. mie mi se pare nu doar normal, ci DE DORIT, semn de evolutie psihica normala.
2. jocul lor ramane, totusi, in limitele jocuui... adica faptul ca o fetitas impinge la un carut cu o papusa e ceva dulce si frumos, dar e DEPARTEEEE dee responsabilitatile cresterii unui copil smile nici macar de simulari nu se apropie smile la fel cum si papusile alea nu urla de durere si nu-s pline de sange smile doar insufla O IDEE smile

ma duc sa-mi vad de bebeloi, sper ca am fo coerenta si s-a inteles ce am vrut sa zic

anca, ma ref la viitoare polemici, nu la ce am scris noi (tu, geo, eu) kram

Ultima oara a fost editat de katami (2011-07-05 16:49:27)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#450 2011-07-05 16:52:52

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca90 a scris:

GeoGeo a scris:

mie sincer nu prea mi se pare ok ideea cu papusile .. instinctul matern exista oricum, ce rost are sa fortezi ?

si eu sunt de aceeasi parere. la varsta aceea ar trebui sa aibe alte preocupari decat nasterea si alaptarea. la fel mi se pare deplasat cand vad fetite mici, impingand un carucior in care au pus o papusa-bebelus. nu mi se pare ok sa dezvolti intinctul matern de la o varsta atat de cruda, la care bucuriile copilariei ar trebui sa primeze, nu responsabilitatile cresterii unui copil.

katami, doar discutam, dezbatem problema, nu-i nicio polemica. par

ce ma mai duceam prin parc cu o vecina din bloc si ne dadeam papusile in leagane, ii crosetasem si ei o caciula pt papusa, la a mea ii faceam mai multe, nu mai stiu ce varste aveam dar era minunat hjarta , as vrea ca fetita mea sa se joace si ea frumos smile

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2011-07-05 16:53:30)

Offline

 

#451 2011-07-05 17:00:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu imi aduc aminte ca aveam papusi gen domnisoare si imi placea sa le prind parul, sa le imbrac... o vecina avea o papusa din asta bebelus si toata ziua era numai cu ea. stiu ca mi se parea ciudata si absurda cand ii dadea de mancare si apa lol si nu-mi placea deloc bebelusul ei lol
cred ca fiecare copil are inclinatiile lui.

Offline

 

#452 2011-07-05 18:08:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca90 a scris:

cred ca fiecare copil are inclinatiile lui.

corect smile
eu m-am jucat relativ putin cu papusile, fata de alte fetite. era cva ce necesita prea multa rabdare pt mine lol dar cand o faceam, imi placea sa le "mamesc". tin minte ca am avut un bebe si l-am uitat in parc (asta apropo de "responsabilizarea" fetitelor dumbom lol )... Doamne, cat am plans dupa el, mai ca-mi vine si-acu sa plang numa cand imi amintesc supa

Ultima oara a fost editat de katami (2011-07-05 18:08:53)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#453 2011-07-05 18:14:16

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu si in ziua de azi imi doresc o papusa-bebelus...mi-am dorit enorm cand eram mica dar era tare scumpa si nu am primit sad , am zis ca o sa imi iau una cand voi avea bebe chit ca o sa fie de decor alaturi de restul maimutoaielor care nu imi ocupa decat jumate de pat lol ...mi-as lua acuma insa mi-e ca imi fac rau ca si asa sunt frustrata ca tre` sa astept pana ma pun pe facut bebe

Offline

 

#454 2011-07-05 18:30:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

apropo de ppusi si psihologia copilului, o alta chestie pe care am remarcat-o - cu tritete - la fetitele pe care le vad zilnic la locul de joaca (alte fetite, nu mereu aceleasi): mai toate, cand se joaca "de-a mama", intra intr-un rol extrem de agresiv si tiranic sad nu stiu daca asa era si "pe vremea noastra", nu-mi amintesc. dar ma uit la copilele astea, aia care e "mama" le cearta si le pune la punct si le pedespeste pe toate, daca e mama de papusa o bate/cearta/pedepseste... mi se pare ingrozitor de trist supa ca mama.....

nu stiu daca asa sunt mamele lor sau doar exagereaza...d ar daca exagereaza... unde au vazut?

Ultima oara a fost editat de katami (2011-07-05 18:32:59)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#455 2011-07-05 18:40:53

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata, chiar asa e...trist
Si apropos de asta, mai de mult v-am povestit cred ca tot aici de baietelul cel neastamparat care batea copii mai mici su care a venit si-a pus capul pe mine sa-l magai...saptamana trecuta l-am vazut iar la medicul de familie...30 de secunde iesind din cabinet. Cum a iesit pe usa, s-a dus glont la un copil si a inceput sa dea cu piciorul in jucaria lui, iar maica-sa (ca asa l-am recunoscut) hop dupa el cu amenintarile.

Si inca o faza auzita pe strada. O mamica vorbea la tel cu bunicul copilului, care , din cate am inteles nu a vrut sa se spele pe dinti. Replica mamei " dar bunicule nu stii ca exista si bataie ?! "

Referitor la discutiile de ieri cu sexul ( ca nu pot sa nu zic nimic )....sincer mie mi se par inutile. Nu cred ca sunt parinti carora le arde de friko-friki cand e copilul treaz. Cand ? Cand il doare ceva, si plange de foame, sete somn, burtica, oboseala, dintisori, etc sau cand e bine dispus si pus pe joaca si vorbit sau gangurit. Sincer nu cred ca in timpul cand e treaz ai timp sau te poti gandi la asta. Ca sa nu mai vb de cine ar putea sa presteze cu copilul in aceeasi camera ...ma scuzati dar pt oameni d'astia exista alt nume nu parinti


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#456 2011-07-05 18:50:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Lallica a scris:

Ca sa nu mai vb de cine ar putea sa presteze cu copilul in aceeasi camera ...ma scuzati dar pt oameni d'astia exista alt nume nu parinti

de acord, cu singura mentiune ca sunt familii sarace care n-au de ales (stau in garsoniere/camere de camin).
dar daca ai 2 cam, perfet de acord cu tine


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.