homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-25


#457 2011-07-05 23:53:48

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

legat de joaca cu papusile , eu stiu ca m-am jucat mult si bine undeva aproape de clasa a 8-a....dar era asa frumos, eram vreo 3 fete pe strasa la mamaie, si mergeam la cate una cu paturica si cu papusile si el croiam haine, era superb, aveam avanajul ca mama unei dintre fete era croitoreasa si ne dadea resturi de materiale: cu orele statea, uitam de parinti, masa, casa,....stiu ca ieseam cu ele in parc, se murdaream , mergeam acasa si faceam tot ritualul: papa, spalat , culcat, spalat haine, era SUPERB, cand imi aduc aminte ma apuca nostalgia.....

iar papusi nu aveam din alea sofisticate, unele mici de cauciuc, ba imi aduc aminte ca la a mea i s-a spart capul, i s-a crapat si m-am jucat mult timp asa cu ea, de carucioru nu se punea problema , doar visam la asa ceva..Ana a mea are deja carucior primit in week-end in schimb nu avem nici o papusa de cauciuc, doar una de material care se agata la carucior....


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#458 2011-07-06 08:39:44

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Chiar asa cei care n-au alte camere la dispozitie se lasa de sportul asta? lol

Si eu am avut papusi dar ale mele au avut paduchi lol si in consecinta am avut papusi tunse lol mare mi-a fost dezamagirea cand am aflat ca nu le mai creste parul tongue .Si eu ma jucam de-a mama si le pedepseam dar habar n-am de unde pana unde ca eu nici batuta si nici prea pedepsita n-am fost  va poate am imprumutat de la  "mamele" cu care ma mai jucam  nustiu Era onoare mare cand eram in postul de mama lol


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#459 2011-07-06 08:46:53

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

neata ... smile

si eu am avut papusi, si ma jucam exact cum zice adina pe paturica, cu alte fetite .. era intr-adevar f frumos. si le puneam la tzatza sa le dam sa pape  rotfl ca asa vazusem la cateaua de la scara rotfl . bineanteles, in 5 minute "copilu" era hranit ....n'avea treaba, se culca rotfl2)  idea mea cu papusile care nasc era ca ... parca e bine sa lasi copilului loc de imaginatie despre cum vin copiii pe lume pana la o varsta la care cat de cat intelege ce ii zici . Pe de alta parte eu ii iau si alte jucarii nataliei (desi ea ma copiaza de acum : da cu biberonul / lingurita de mancare la jucarii, le face nani-nai .. etc din astea de ma lesina big_smile ), adica masinute, chestii de construit ... mai dezvoltam si alte abilitati la fetite (am zis ca nu cumpar fier de calcat/ aragaz ... big_smile da 'oi mai vedea ... )


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#460 2011-07-06 12:04:00

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

offtopic Ce faina e papusa care alapteaza/suge! hjarta


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#461 2011-07-06 12:32:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

miri, geo, m-am tavalit de ras rotfl rotfl2 miri, de pe atunci aveai imaginatie mai multa decat e nevoie rotfl (de bine e asta pt mine, da?)

geo, de acord oarecum la faza cu imaginatia... pb e ca la noi "imaginatia" asta= povesti mincinoase (berze) sau incomplete (tiaat pe burta - sincer, mie, ca fetita, cred ca mi s-ar fi parut destul de horror o astfel de perspectiva tongue). dar evident ca depinde si asta de la copil la copil

ce frumos ca natalia deja "hraneste" jucariile hjarta cris nu are nicio treaba cu ele, cad era mai mic "iubea" si pupa vreo 2 ursuleti de plus, acum doar pe... pisi rotfl (si da, pisi, saraca, suporta cu stoicism cea mai dragastoasa imparteala de mancare din partea lui cis, care ii pune in fata cate putin din tot ce i se da lui rotfl hjarta ne-ar tb o pisi mai omnivora, poaaate ar manca si cris, prin puterea exemplului lol ca a maifacut asa, cu matze vagaboande smile )

ah... si cris e INNEBUNIT dupa fierul de calcat... ata aala real, cat si unul de jucarie. deci geo... ne incuscrim? lol hai ca io-i iau baiatului fier de calcat rotfl2


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2011-07-06 15:25:45

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

. deci geo... ne incuscrim? lol hai ca io-i iau baiatului fier de calcat rotfl2

kata ... ma baag ! io nu calc decat fortata de imprejurari (cade muntele de rufe peste mine ) deci ... n-are cine sa fie exemplu pozitiv pentru natalina, mai bine sa stie baiatu' lol

miri, si eu am tuns papusile ... ca sa le coafez ! big_smile

apropo de ce mai faceam cand eram mici ( si la mine la bloc "mici" a insemnat ceva timp ... adica fetele mai mari erau deja cla 7, 8 ... cand au intrat la liceu s-a spart gasca sad am ramas singurica sad )

- ne jucam de -a ... filmul care rulase cu o seara inainte (dupa ce se termina, nu stiu daca cineva isi aminteste cum era pe vremea lu' ceasca , 2 ore program seara la tv, un film de  o ora jumate se transforma in serial de o luna )
- plecam toti in gasca (multi ... vreo 10-12) sa vedem un film la cinema ... stateam cu randu' la niste cozi infernale sa vedem "Piedone si extraterestrii" pentru a mia oara ..

din astea. am avut o copilarie frumoasa ...


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#463 2011-07-06 18:16:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

GeoGeo a scris:

katami a scris:

. deci geo... ne incuscrim? lol hai ca io-i iau baiatului fier de calcat rotfl2

kata ... ma baag ! io nu calc decat fortata de imprejurari (cade muntele de rufe peste mine ) deci ... n-are cine sa fie exemplu pozitiv pentru natalina, mai bine sa stie baiatu' lol

.

bree, era vorba sa stie DOAR cris... ca si io-s la fel cu calcatul big_smile calc doar ce pun pe noi in ziua aia... si vb ta, doar daca e neaparat necesar lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#464 2011-07-07 00:48:15

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Am citit si eu din urma, si vreau sa adaug ceva referitor la papusile acelea. Eu cand eram mica aveam o papusa adusa de rudele mele din afara, cred ca acum 10-11 ani. Si papusa aceea, era insarcinat, si daca ii apasai pe burta se deschidea si scoteai bebele. Pana sa imi explice mie mama, credeam ca asa se nasc toti copiii. Alta chestie, parerea mea e ca orice fetita e curioasa cum e sa ai un bebe, sa-l alaptezi, sa ii schimbi scutecul. Si de varste mici.Eu stau cu doua fetite, una de 3 si una de un 1, surori. Cea de 3 mereu intreaba daca papusa ei poate sa faca un bebe, si daca o sa-i creasca burta ca lui mami. Si ca tot mi-am adus aminte, in clasa I, aveam doua colege cu care nu ma intelegeam, dar intr-o zi mi-au atras atentia, isi punea carti pe sub camasa de la uniforma si ziceau ca au bebe si o sa nasca ora viitoare.
Pana si eu cand s-a nascut sora-mea [ aveam 4 ani] ma gandeam serios sa o alaptez cand plangea.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#465 2011-07-09 17:14:23

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

QueenOfRoses a scris:

Pana si eu cand s-a nascut sora-mea [ aveam 4 ani] ma gandeam serios sa o alaptez cand plangea.

cesafac oare cum ar trebui ca mama sa procedezi in cazul asta  cesafac  ?

Offline

 

#466 2011-07-09 17:31:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleeping_beauty a scris:

QueenOfRoses a scris:

Pana si eu cand s-a nascut sora-mea [ aveam 4 ani] ma gandeam serios sa o alaptez cand plangea.

cesafac oare cum ar trebui ca mama sa procedezi in cazul asta  cesafac  ?

sa alaptezi, evident, daca copilul vrea smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#467 2011-07-09 18:00:17

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

sleeping_beauty a scris:

QueenOfRoses a scris:

Pana si eu cand s-a nascut sora-mea [ aveam 4 ani] ma gandeam serios sa o alaptez cand plangea.

cesafac oare cum ar trebui ca mama sa procedezi in cazul asta  cesafac  ?

sa alaptezi, evident, daca copilul vrea smile

eu ma refeream la perspectiva in care fata mea de 4 ani se gandeste sa isi alapteze fratele/sora pt ca asa a vazut ea la mama ei ca se linisteste copilul...sincer mi s-a cam zburlit pielea pe mine la gandul asta...cum fac sa previn sa ii treaca copilului prin cap o astfel de idee sau daca ii trece cum ii explic ca nu are voie....  cesafac



le: sau daca si mai grav imi surprind copilul incercand sa isi alapteze fratele/sora.... mi se pare o situatie ...in  care nu as vrea sa ma regasesc vreodata...mi-e frica de reactia mea

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2011-07-09 18:01:43)

Offline

 

#468 2011-07-10 01:30:53

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Tin minte ca atunci m-am dus la mama si i-am zis ca "bebe plange, si vreau sa-i dau laptic" si mama mi-a ca eu sunt mica si nu pot sa dau "laptic la bebe" si ca atunci cand o sa fiu mare o sa am si eu un copil.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#469 2011-07-10 01:42:17

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Nu prea scriu eu la aceasta sectiune de forum pentru ca nu sunt mamica dar am citit o chestie care mi-a amintit de o copila de la mine din bloc..

angel_sweety a scris:

ma voi realizati ce ziceti , pai imi spuneti mie ca pui un copil de 3 ani in fata televizorului? in loc sa il inconjurati de jucarii?

ei bine, fetita de care zic eu are 1 anisor si asta-iarna cand mamica si taticu erau la munca ea ramanea cu buni si dansa uitandu-se la UTV pe melodia Lady Gaga - Alejandro.. despre asta ce mai spuneti? ok.. i-o fi placut melodia si ii placea sa danseze cand o auzea la tel mobil..dar acel videoclip numai lipsit de nuditate nu este..


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#470 2011-07-10 09:55:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleeping_beauty a scris:

katami a scris:

sleeping_beauty a scris:

cesafac oare cum ar trebui ca mama sa procedezi in cazul asta  cesafac  ?

sa alaptezi, evident, daca copilul vrea smile

eu ma refeream la perspectiva in care fata mea de 4 ani se gandeste sa isi alapteze fratele/sora pt ca asa a vazut ea la mama ei ca se linisteste copilul...sincer mi s-a cam zburlit pielea pe mine la gandul asta...cum fac sa previn sa ii treaca copilului prin cap o astfel de idee sau daca ii trece cum ii explic ca nu are voie....  cesafac

le: sau daca si mai grav imi surprind copilul incercand sa isi alapteze fratele/sora.... mi se pare o situatie ...in  care nu as vrea sa ma regasesc vreodata...mi-e frica de reactia mea

aaa dumbom

oricum, ce-i "Grav" in asta? smile e o joaca. oricum nu stie sa alapteze, oricum NU ARE CU CE lol... asa ca ramane la stadiul de joaca. io i-as zice, pur si simplu, ca va alapta cand va fi mare si va avea proprii copii. dar nu mi se pare nicio tragedie, ca joc  nustiu adica io la 5 ani ii indesam lu fra-meu cate jum de caisa intreaga in gura (el avea cateva luni), ca sa-l hranesc pe bebe... asta mi se pare mai grav rotfl

Ultima oara a fost editat de katami (2011-07-10 09:56:01)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#471 2011-07-10 22:56:38

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

sleeping_beauty a scris:

katami a scris:


sa alaptezi, evident, daca copilul vrea smile

eu ma refeream la perspectiva in care fata mea de 4 ani se gandeste sa isi alapteze fratele/sora pt ca asa a vazut ea la mama ei ca se linisteste copilul...sincer mi s-a cam zburlit pielea pe mine la gandul asta...cum fac sa previn sa ii treaca copilului prin cap o astfel de idee sau daca ii trece cum ii explic ca nu are voie....  cesafac

le: sau daca si mai grav imi surprind copilul incercand sa isi alapteze fratele/sora.... mi se pare o situatie ...in  care nu as vrea sa ma regasesc vreodata...mi-e frica de reactia mea

aaa dumbom

oricum, ce-i "Grav" in asta? smile e o joaca. oricum nu stie sa alapteze, oricum NU ARE CU CE lol... asa ca ramane la stadiul de joaca. io i-as zice, pur si simplu, ca va alapta cand va fi mare si va avea proprii copii. dar nu mi se pare nicio tragedie, ca joc  nustiu adica io la 5 ani ii indesam lu fra-meu cate jum de caisa intreaga in gura (el avea cateva luni), ca sa-l hranesc pe bebe... asta mi se pare mai grav rotfl

rotfl  rotfl2  rotfl

Offline

 

#472 2011-07-11 13:59:28

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

mihaela2289 a scris:

Nu prea scriu eu la aceasta sectiune de forum pentru ca nu sunt mamica dar am citit o chestie care mi-a amintit de o copila de la mine din bloc..

angel_sweety a scris:

ma voi realizati ce ziceti , pai imi spuneti mie ca pui un copil de 3 ani in fata televizorului? in loc sa il inconjurati de jucarii?

ei bine, fetita de care zic eu are 1 anisor si asta-iarna cand mamica si taticu erau la munca ea ramanea cu buni si dansa uitandu-se la UTV pe melodia Lady Gaga - Alejandro.. despre asta ce mai spuneti? ok.. i-o fi placut melodia si ii placea sa danseze cand o auzea la tel mobil..dar acel videoclip numai lipsit de nuditate nu este..

e trist, dar ce sa faci , daca alte conditi sa creasca copilul nu aveaa si era neevoiti sa il lase cu bunica , totusi cred ca o lectie de morala bunici nu i-ar strica

apropo de nuditate, ati vazut vreodata cate mesaje ascunse sunt in anumite desene animate? pe mine chestia asta m-a ingrozit


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#473 2011-07-11 14:13:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

apropo de nuditate, ati vazut vreodata cate mesaje ascunse sunt in anumite desene animate? pe mine chestia asta m-a ingrozit

eu inca nu-s lamurita daca dauneaza sau nu la varste mici, cand copilul NU ARE REPREZENTAREA mentala a nuditatii, sexlui etc, incat creierul lui sa decodeze mesajele alea subliminale (mereu am in cap imaginea aia - nu stiud aca o stiti - cu 2 adulti care fac sex, pe care toti copiii, cand sunt intrebati ce vad in imagine, zic ca vad o vaza - creierul lor decodeaza altfel dect al adultului, conform cu experientele si reprezentarile pe care le are formate).
ori daca un copil nu stie nici macar sa citeasca, oare il afecteaza ca din norisorii de la lion kig se formeaza cuvantul "sex"?
eu nu stiu ce sa zic....

ref la nuditate explicita, eu stiu un caz de fetita pe la 3 ani, care nu dansa decat dezbracata, "ca asa a vazut la tv ca se face" sad

Ultima oara a fost editat de katami (2011-07-11 14:14:44)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#474 2011-07-11 14:18:47

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata aia cu nori si cuvantul sex si mie mi se pare asa aberant, insa am vazut altele mai urate, cum arata clar ca i se scoala la baietei si tot felul de chesti , nu stiu cat la suta constientizeaza un copil, dar pe mine personal ca adult sincer m-a ingrozit , nu desenul in sine cat mentalitatea celor care au facut desenul animat , ce minte bolnava au avut

cat despre fetita aia  supa


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#475 2011-07-11 14:25:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

stai ca io am impresia ca nu vorbim despre aceeasic hestie. eu ma refer la mesaje subliminale (NU explicite, ascunse in desen, pe care se zice ca mintea umana le decodeaza in subconstient). google "disney subliminal messages" si dau exemple garla

ce zici tu, daca e EXPLICIT, e daunator la orice vrsta, fara dubii

LE: si n-am zis ca e aberanta nici asta cu subliminalelel, am zis ca nu stiu ce sa cred...  nustiu

Ultima oara a fost editat de katami (2011-07-11 14:26:52)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.