homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-34


#628 2012-04-29 17:43:55

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

adina lol

Offline

 



#629 2012-05-02 11:30:42

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flower, buna intrebare referitor la cum trebuie "prezentati" bunicii dezinteresati. m-am gandit putin la cum mi-as dori sa se fi intamplat si mi-am dat seama ca maica-mea putea foarte bine sa nu-mi spuna nimic pt ca eu nu intrebam de bunica-mea. desi vecinii mei, in proportie de 80%, erau bunici ce ieseau cu nepotii pe afara, nu am simtit vreo lipsa ca eu ii aveam doar pe parinti. si, daca cumva intrebam de bunica, as fi preferat un raspuns ceva de genul "bunica este ocupata pt ca lucreaza (adevarat) si dupa ce termina serviciul e foarte obosita + ca sta si departe de noi (iar adevarat), are o varsta si ii este greu sa mearga atat de mult pana aici". cred ca mi-ar fi fost mai bine sa aud varianta asta decat "a trecut bunica-ta prin fata blocului, o vecina i-a spus ca esti afara, te joci, iar ea a zis ca te-a vazut, dar nu vine la tine pt ca esti murdara".

legat de "parintii vor intr-un fel, bunicii in altul", chiar am citit ieri ca trebuie mare atentie la chestia asta. bunicii vor aproape mereu sa intervina si sa ii creasca pe copii altfel decat vor parintii acestora. ori sunt mult prea indulgenti si fac toate poftele nepotilor, ori sunt exagerat de grijulii si dau enspe mii de sfaturi pana simti ca o iei razna. si da, copilul este cel mai afectat. pt ca nu stie cum e bine, nu stie cine are dreptate. iar asta duce, de fiecare data, la subminarea autoritatii uneia dintre parti pt ca, pana la urma, copilul trebuie sa asculte de cineva, trebuie sa creada ori in parinti, ori in bunici. in situatia asta, confuzia, anxietatea copilului este normala.

daca imi permiti, katami, eu te-as sfatui sa nu incetezi sa-l duci pe cris la bunicii lui, chiar daca e vorba de o perioada scurta. cred ca ar fi si mai confuz daca, dintr-o data, nu ar mai vedea persoanele, locul in care a stat mult timp. si-ar da seama ca ceva s-a intamplat, dar nu ar sti ce. deci eu as continua sa-l duc la bunici, dar nu l-as lasa singur cu ei. sau as incerca sa am o discutie serioasa cu ei, sa le spun ca polemicile pe care le aveti afecteaza destul de mult baiatul - ceea ce este opusul a ceea ce vreti si tu si parintii tai.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#630 2012-05-02 14:40:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

camysh bang (io am o matusa in categoria asta)

april, ms puss nu am incetat, da' am luat-o usurel de tot cu vizitele... mai rarut, ca-i mai dragut. sau ii mai chem si pe ei in parc (ei locuiesc fix langa un parc unde mergem des), acolo cris oricum e ocupat sa alerge etc, iar ei nu pot face prea multa "ordine" tongue
discutii am tot incercat, degeaba. eu sunt mereu aia "imposibila" tongue

oricum, serios de nu se vad efectele statului mai mult pe afara, doar cu noi, fara ei. pe bune, s-a schimbat, ma inteleg mult mai bine cu el, e mai linistit, mai "matur" deodata..... si EU sunt mai "normala" cu el, maimutareala aia miorlaita care era mereu la ei ma facea sa reactionez subconstient in mod dur (adica maica-mea exagera -patologic de tare, serios - cu pupaturi, alintaturi si supra-potejat cand copilul NU avea nevoie, eu, cumva ca sa "compensez", deveneam brusc dura, the bad cop). pt noi e mai bine asa, clar. de rupt contactul oricum nu se pune pb, dar, treptat, o sa raresc puternic vizitele (deja am facut-o). Oricum trebuia sa fac si asta, cu bb mic nu as fi putut sa ma plimb prin tramvaie de 2 ori pe zi... si pt cris e mai bine ca schimbarile sa intervina treptat, acum, decat brusc, atunci.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#631 2012-05-02 15:07:24

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

intrebare/nedumerire/tema de reflectie, cum vreti sa-i spuneti smile: am citit ceva intr-o carte si total opusul in alta si-s confuza pana peste masura. e legat de homosexualitate. intr-o parte am citit ca, in timpul sarcinii, se intampla ceva, un exces parca de un anumit hormon si, din cauza asta, copilul se naste homosexual. in cealalta carte am citit fix opusul: copiii devin homosexuali din cauza educatiei gresite primite. si aici spunea ca nu e bine (iar opusul a ceea ce citisem in alta parte) sa lasi baiatul sa se joace cu papusi si fetele cu jucarii de baieti. ca, printre altele, asa isi dezvolta tendinta homosexuala. in cealalta carte citisem ca, tocmai, nu e bine sa il ingradesti pe copil. daca e baiat, dar vrea sa se joace cu papusa trebuie lasat.

eu pe cine sa cred? lol


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#632 2012-05-02 15:10:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

personal nu cred nici in faza cu hormonu', nici ca joaca baietilor cu papusile ar dezvolta asa ceva... e vb de pb psihologice, dar cu mult mai profunde decat joaca cu papusile!! (poi fra-meu, saracu, trebuia sa fie muma gay-ilor, ca io-l imbracam in fusta si-i dadea nume de fetita cand eram copchii lol din contra, e un mare macho printre tipe tongue)

LE: apropo, asta cu "sexul" jocurilor/jucariilor pe mine ma scoate rau din sarite. tin minte o faza dintr-un parc de joaca, o mama cu 2 copii, baiat si fata. baiatul grasut si neindemanatic, fata slabuta si FOARTE talentata la sport, se vedea pe ea. Fata nu avea stare deloc, se catara peste tot, la limita pericolului, dar avea o siguranta de invidiat. O alta (desteapta de) mama de fetita, cam de aceeasi varsta, se baga in vorba cu mama astora, si, din vorba in vorba, se ajunge la "vaaai, da' e fetitaaaaaa si o lasati sa se catere etc". Fiica-sa, si ea, de jos: "da-te jos, ca esti fetita... uite, eu sunt printesa si nu ma catar... maamiiii, iaaaar se catara D!!". Ma-sa, influentabila rau, incepe si ea: "D, lasa-l pe fra-tu, ca el e baiat, are voie sa se urce, tu esti fetita, nu! Tu joaca-te ca fetele!" (pe la faza asta in mine pocnea revolta, ca si io am fost o fetita f cataracioasa, de mica, empatizam 100% cu D.). No, am stat cat am avut de stat, iar pe final, cand sa plec (si in timp ce-l urcam pe cris in spate in wrap peste burti, asta ca sa fie impresia completa rotfl2 ), ma adresez mamei lui D. cu cel mai angelic zambet, ca si cum nici n-as fi auzit nik din discutia anterioara: "vaaai, doamna, feitta dvs. este un adevarat talent, de sala de catarat ati auzi? organizeaza cursuri pt copilasi peste 3 ani, eu am vazut multi si ea este UN TALENT, neaparat ar tb sa incercati" big_smile diablo (tipa mi-a multumit cam pierduta, asa, mi-a cerut detalii, dar se vedea de la o posta cat era ea de hotarata sa-si inscrie fata la catarat.... ba chiar a zis ca nu stie daca "are curajul", iar io, tot zambind duulce si "intelegator": "da,s tiu, nici mama mea nu a avut si de aia n-am facut eu performanta pe care mi-as fi dorit-o si de care as fi fost capabila"). stiuc a n-am rezlvat nik, da' asa mi-a placut rotfl

Ultima oara a fost editat de katami (2012-05-02 15:19:23)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#633 2012-05-02 15:12:38

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

rotfl2
uitasem: si de faza cu imbracatul baiatului in rochii zicea ca nu e bine lol


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#634 2012-05-02 15:22:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

adevaru e ca la asta le dau dreptate, nici mie nu mi se pare ok asta cu imbracatul in rochii. dar cu papusi sau alte jucarii "de fete" spranceana uite asa ajung tatii sa fie indiferenti/neimplicati in viata copilului/de familie.... ca li se baga in cap, de mici, ca astea-s "muierisme"

am editat si mai sus


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#635 2012-05-02 18:08:41

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

E un subiect delicat asta cu homosexualitatea. Nu cred ca are nimeni un raspuns clar de ce unii sunt asa si unii nu, dar parerea mea e ca trebuie sa fie tare frustrant sa nu te poti exprima liber in felul tau si ca multi si-au distrus vietile din cauza asta. Nu pot spune nimic despre joaca baietilor cu papusi, dar eu va asigur ca pana prin cls a 4-a cand am devenit foarte influentata de colegele de scoala, eu nu ma jucam cu papusi. Cu masinute, pistoale, orice facea zgomot sau ceva. Papusile alea nu faceau nimic ( cel mult dadeau ochii peste cap ) ...si uite ca nu am avut ganduri gay niciodata. Baietoasa da, dar altfel nu lol

Ce vroiam eu sa scriu cand am citit cele de mai sus, are oarecum legatura cu ce a povestit Kata.

Ieri am iesit cu Ili in parculetul din fata blocului. Am dat-o jos din wt, a cercetat ea tot parcul si apoi s-a urcat pe o platforma cu tobogan si alte jucarii. Eu am stat in spatele ei. Cand a ajuns sus, s-a dus direct la tobogan, am ajutat-o sa se aseze, am coborat si am prins-o cand s-a dat. Nu am grabit-o, am lasat-o sa-si dea drumul cand s-a simtit prgatita. Azi dimineata ii povesteam mamei la telefon, mandra de fata mea, ea ii spune si lu' tata si-l aud cum comenta ca e vina mea ca o las, ca asa capata incredere in ea si se mai suie si mai face si daca scapa de sub supravegherea mea si se urca iar si cade si ....etc.
Mi-a picat extrem de prost toata faza. In primul rand ca a zis ca o sa capete incredere in ea si va face din nou si in al doilea rand ca a comentat de parentingul meu.

Am mai stat sa ma calmez inainte sa scriu si va intreb. Am exagerat ca am lasat-o, ba chiar incurajat-o sa se urce? Mai mult decat atat am fost mandra si sunt si in continuare mandra de ea cand exploreaza ceva, cand descopera. cand se chinuie sa faca singura si nu cere ajutor. Sunt deplasata sau nu? Voi ce ziceti?


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#636 2012-05-02 18:32:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

banuiesc ca tu nu chiar crezi ca ai facut rau, nu? big_smile relax big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#637 2012-05-02 18:56:40

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Nu, eu sunt convinsa ca fac bine. dar o urma de indoiala tot a aparut.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#638 2012-05-02 21:45:09

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

lallica, daca tu simti ca ai procedat bine, continua tot asa. nimeni altcineva nu are cum sa stie ce e mai bine pt copil decat mama acestuia, parerea mea. evident, vorbesc de mame normale, care nu-si iau copilul la bataie pt ca si-a rupt pantalonii.

si eu am fost adepta cataratutului. pe garduri, pomi, bara de batut covoare, tot ce se putea. nu era zi sa nu fac o noua vanataie sau o noua julitura si muream de dragul lor. vecinii mei din "copil rau" nu ma scoteau si asta pt ca maica-mea a fost un ingeras. dupa 5 minute si alea fortat de stat afara intra in casa lol

am amintiri foarte frumoase de pe vremea aceea. noroc ca aveam parul lung, ca altfel chiar ziceai ca-s baiat. evident ca am avut parte si de lovituri mai serioase. am semn pe genunchi de cand am cazut intr-un ditai ciobu. mi s-a taiat respiratia cateva secunde bune dupa ce, alergand ca dementa, m-am impiedicat de niste fire si am cazut. dar uite ca n-am murit, am stiut instinctiv (la fel ca oricine, pt ca asta ne e natura) ca trebuie sa stau linistita si am sa-mi revin.

copiii trebuie lasati sa exploreze. cea mai mai greseala e sa ii atentionezi mereu sau sa nu ii lasi sa faca ceva doar pt ca ti-e teama ca s-ar putea lovi. da, se vor lovi si ii va durea, vor plange, dar sunt isteti. invata din asta. stiu ca data viitoare trebuie sa fie mai atenti. am ajuns sa nu avem deloc incredere in instinctul copilului. nu e portelan sa se sparga la prima adiere de vant. facand mereu lucrurile in locul lor le spuneti indirect ca ei nu sunt in stare sa o faca. am vazut acum cateva zile pe una care nu-si lasa copilul de vreo 2 ani nici sa rupa o floare. facea tot in locul lui. cum intindea saracu' putin mana spre ceva, sarea ea repde sa ii dea. si peste cativa ani o vom auzi ca se plange ca baiatul ei e prea legat de ea si nu face nimic de unul singur, vrea mereu ajutor din partea altora s.a.m.d.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#639 2012-05-02 22:16:34

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Tata mereu a fost cu grija sa nu se intample ceva. Si daca atunci cand am crescut eu, mama era cea panicoasa, acum vad ca e randul lui tata. Am avut mai multe discutii cu el ca nu era de acord ca eu o las pe Ili sa face ce vrea si sa mearga pe unde vrea. Daca era dupa el o tineam doar in tarc si nu o lasam pe covor, nu o lasam sa mearga de-a busilea, n-o lasam sa mearga asa de mica in picioare, si multe alte chestii. De parca o puteam opri eu sa mearga. AI mei m-au tinut pe mine in tarc pana nu mai aveam loc in el. El ma sfatuia s-o tin pe fata acolo ca e cel mai bine protejata, s-o invat sa se joace singura si s-o las acolo. Chestii cu care eu nu sunt de acord.

Ca sa nu mai spun ca toata viata, cand am vrut sa fac ceva, mi-au taiat mereu aripile spunandu-mi ca nu sunt in stare si ca decat sa am o nereusita mai bine nu incerc. Repet, eu nu vreau sa procedez asa cu copilul meu. Vreau sa-i dau incredere in sine si s-o sustin in ceea ce vrea sa faca, indiferent daca eu cred ca e ok sau nu ( ma rog, in limite rezonabile )


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#640 2012-05-03 00:14:42

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

in legatura cu lasatul copilului sa faca ce vrea el , eu pe r al meu l-am lasat sa faca cam ce vrea el in parc (urmarindu-l cumva din umbra) in schimb fina mea a invatat-o sa stea numai in spatele ei non stop ... si ce sa vezi al meu pititc deosebeste pericolul (ca de exemplu pericolul produs de un legan, bicicleta, catarat pe diverse) iar fina nu prea (parca se duce in toate cele, sa le ia din plin)      si in plus daca nu sunt lasati acum sa descopere si sa constientizeze pericolul unei situatii atunci cand vor face acest lucru ... cand vor scapa din trac ?

Offline

 

#641 2012-05-25 15:22:33

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

2 conceptii diferite: cand copilul plange, trebuie mers la el, verificat sa fie in regula (sa nu-i fie foame, sete, frig, cald, sa fie curat) si, in niciun caz, nu trebuie lasat singur pana nu se linisteste sau, mai rau, sa-l lasi sa planga fara sa mergi la el - prima opinie.

a doua: daca de fiecare data stam cu copilul pana se opreste din plans sau il luam in brate pt a-l calma, el nu va invata niciodata sa-si poarte singur de grija. va sti ca e mereu cineva care sa vina atunci cand are nevoie.

ce parere aveti? eu sincer cam oscilez. 80% sunt de acord cu prima. adica nu stiu cum as putea sa las copilu' sa planga si eu sa stau linistita la tv gandindu-ma ca-l invat sa fie dependent daca merg la el de fiecare data. da' parca nici a doua nu spune prostii...

mi-a povestit maica-mea ca s-a intamplat o data sa fiu la mine in patut si sa incep sa plang. ea avea treaba si nu a venit deloc la mine. cand a facut-o a vazut ca nu mai eram in aceeasi pozitie in care ma lasase. de la atata plans ma rasucisem in patut. nu mi se pare tocmai in regula lol

si inca ceva: am aflat de curand de la un workshop la care am participat: daca nu ti se raspunde nevoilor de atentie, afectiune cand esti mic dezvolti "rana de abandon" care, la maturitate, se traduce prin "om depedent de cei din jur" - deci exact opusul a ceea ce doresti sa realizezi daca urmezi a doua conceptie...

Ultima oara a fost editat de april sunset (2012-05-25 15:25:27)


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#642 2012-05-25 15:59:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

mai e si a treia, april: sa nu se ajunga la plans, care e, deja, manifestarea extrema a "disperarii" copilului (care NU are decat notiunea de prezent, nu de trecut, nu de viitor... deci faptul ca tu ACUM nu esti cu el, egal cu e parasit pe vecie. Daca tu ACUM vii si-l linistesti, e fericit pe vecie. Notiunile de asteptare/speranta se creeaza in timp, pe baza EXPERIENTELOR REPETATE (copilul intelege ca mama VA VENI de fiecare data, pt ca a avut n experiente in care ea a venit). Dar pana acolo... e vidul abandonului). Revenind: mai e si varianta 3: tii copilul suficient de aproape incat sa SESIZEZI DIN TIMP eventualul disconfort si sa-l rezolvi inainte sa se ajunga efectiv la plans. Eu as zice ca un bebe mic tre tinut in brate CONTINUU (da, astept rosiile smile dar io una abia astept sa fac asta cu al doilea, am facut-o si la cris, dar atunci faceam alte prostii). Il tii si-ti vezi de treaba si de viata smile Iar el va creste securizat de prezenta ta, va deveni interesat de activitatile tale, va dezvolta interesul spre lume TREPTAT, pe masura chefului prorpiu, si NU FORTAT (il pun in leagan si-i fac program de carusel jum de ora) .... cand e satul de lume.... pac o tzatza s-un somnic cu boticul ascuns in mama wink Aaaah, si se desprind big_smile Singuri... si foaaarte siguri. Si foarte definitiv. Fix cum ziceai in ultimul paragraf... exact invers fata de cei FORTATI sa se desprinda in mod nenatural wink (in leg cu asta, vezi si notiunile de codependenta, teoria atasamentului, conceptul continuu)

Ba da, a doua spune mari prostii smile Din nou, cum tu personal a scris in ultimul paragraf smile E o iluzie ca un copil lasat sa urle singur (cry it out/ferberization) se va "educa" sa fie "cuminte". Aiurea. Daa, va tacea la un moment dat, pt ca tot ce va pricepe va fi ca NU MERITA SA ISI IROSEASCA ENERGIA, SI ASA NIMENI NU-L VA BAGA IN SEAMA. No, gandeste-te si tu cam ce stima/incredere in sine are un omulet crescut de mic in ideea asta.....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#643 2012-05-25 20:25:07

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

stiu ce incredere are pt ca eu sunt "omuletu'" ala chicot in urma participarii la training mi-am dat seama de asta. am rana de abandon provocata de ambii parinti si, da, sunt dependenta de cei din jur, n-am incredere in fortele proprii, am nevoie de confirmarea celorlalti. ma mentin la suprafata si fara ea, dar cand o primesc creste fantastic increderea in mine. deci asta e: increderea in fortele proprii depinde de ce spun cei din jur. nu-mi place situatia, dar nu prea vad cum pot vindeca "rana" asta inradacinata din copilarie.

am avut o perioada in care i-am invinovatit pe ai mei pt asta, dar acum stiu ca, evident, nu au facut-o pentru a-mi provoca rau, ci pt ca, la randul lor, au propriile lor rani. m-au crescut in functie de felul in care s-au dezvoltat ei, dezvoltare ce a tinut, in primul rand, de modul in care au fost crescuti. efectiv e un cerc vicios, daca ii pot spune asa. daca nu te interesezi, nu studiezi nu ai cum sa-ti dai seama ca gresesti. si tu crezi ca esti un parinte bun (mi-au spus-o pana la epuizare) cand de fapt comiti niste greseli enorme.

daca in primul an consideram ca cine vrea sa fie parinte ar trebui sa citeasca niste carti de psihologie a copilului, acum zic ca n-ai voie, nu iti poti permite sa fii parinte fara sa ai minimum de cunostinte despre ce presupune o educatie sanatoasa a celui mic!


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#644 2012-08-09 15:47:05

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

fetelor.am nevoie de sfaturi de la voi cele cu copii mai mari: A plange foarte rau cand plecam si eu si sotul undeva si ramane cu bunica sau bunicii dupa caz si ma gandesc cu groaza sa nu ramana cu ceva traume din cauza asta,poate suna aiurea desi in mintea mea stiu ca va uita peste timp..el se linisteste in 10-15 min si uita de noi,raspunde la joaca cu persoana care-l ingrijeste,mananca cu ea..acum ce vreau eu sa stiu: cum sa ma comport la plecare cu el,ce sa-i spun...de pregatit nu pot pt ca e mic inca..dar ce sa-i zic..cum sa plec,de obicei ma ascund cand dispar dar simt ca nu e ok si in 1 sep ma intorc la job


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#645 2012-08-09 18:50:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

poate suna aiurea si ce zic eu... dar e musai sa plecati? amandoi deodata? daca da, atunci... NU e prea mic pt explicatii!! nici nou nascutii nu-s smile vorbit si iar vorbit, NU plecat pe ascuns, plecat si asigurat copilul ca totul va fi bine, ca veniti... totul DIN TIMP. plecat azi 20 min (sa vada RAPID ca va tineti promisiunea si va intoarceti), maine 30, poimaine 1 h etc, pe masura e el accepta, isi va dezvolta si comportamentul de asteptare (va avea nspe experiente in care voi ii promiteti si va si intoarceti, de unde va face conexiunea ca DE FIECARE DATA cand ii promiteti, va veti intoarce. dar asta ia timp).

plecatul pe furis e cel mai rau lucru pe care il poti face, el mereu va trai cu frica de a nu "disparea" tu, de a "nu face el ceva gresit ca tu sa dispari" etc.

si mai conteaza si calitatea relatiei cu bunicii... daca il lasi cu ei, parte din atasamentul fata de voi trebuie transferat (bland, in timp, cu rabdare din partea tuturor) asupra lor....

pe cris cam pe la aceeasi varsta am inceput sa-l lasam cu bunicii (bine, cu orele, nu zilele)... si a mers totul lin, dar exact cum iti spun. Nu a plans niciodata dupa mine... ba din contra, il luam greu inapoi lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#646 2012-08-09 20:33:45

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

kata are perfecta dreptate, trebuie luat totul treptat si vorbit cu el, conteaza f mult sa te ti de reperul pe care il dai ca intorecere, eu am intarziat o data ( am zis ma intorc cand te scoli si el s-a trezit dar eu nu am ajuns si s-a suprat f rau pe mine sad , chiar mi-a zis )

la noi cand plec eu e mai greut , mai ales daca stau cu el o perioada acasa cand plec prima data e deranjat, trimite pe altii in locul meu , SAu daca nu ma gaseste cand se scoala sad iar se supara...dar , in rest, e ok, si acepta ca plec de acasa.La noi mama vine acasa, si e in mediul lui...

si da , calitatea relatiei conteaza enorm de mult smile


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.