homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-33


#609 2012-04-25 10:08:32

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eeeeeeeeee......bunA intrebare emily, eu nu sunt contra pc;l dar am senazatia ca totusi unele chestii de la tv , chiar desene( neadecvate varstei ) afecteaza un pic comportamentul copilului.
Uite de ex Andu , se uita cu ta;su la niste desene cu roboti, ...ei bine copilul meu " este andei robotul mare", si da cu sabia ca robotul mare, mi-am racit gura cu al meu sot inutil ca NU e  bine sa uite copilul la roboti, pana ieri, cand , in joaca lor i....Andu a luat telefonul meu mobil si a aruncat cu el spre ta;su dar a nimerit tv'l , care spre marele ghinion a suferit o buba...adica mai nou avem tv;l bulit , adio plasma, adio tv, vedem intr-un colt negru,Normal ca al meu a avut prima tendinta, " andu m-am suprat, ai spart tv;l etc"....dar copilul a zis, "Andu robotul mare, papa tata, poc, poc"...e....NAti'o ..ca ti-a zis'o copilul, si al meu a tacut,
Pe seara dupa ce l-am culcat i-am zis punctul meu de vedere , "ANdu, e o fire colerica , si daca nu ii iese ceva arunca cu ele de toti peretii , nu situ cum sa il corectez
( seamana f bine cu tata meu )  , asa ca noi ar trebui sa alungam obstacolele din calea lui ( sotul de ex imi lasa telefonul la indemana lui CA sa imi demonstreze ca nu il pun bine, ete na , ca acum cautam tv )

Am un copil super bun, dar sad, uneori " violenta" asta a lui ma depaseste, nu stiu cum sa o gestionez sad, ii explic, si ii explic si el zice " da, da mama" dar nimic. sad
LA fel si cu copiii, se joaca frumos cu ei, pana i se pune piticul pe ceva ce nu ii place si dc nu esti pe faza il impinge sad...am vb cu el de n ori si eu si mama ..si " da, da" 2 zile, a 3a uita iar sad


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 



#610 2012-04-25 14:50:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ally, io zic ca nu-i motiv de ingrijorare, ei inca nu-si pot gestiona emotiile f bine, iar furia se manifesta asa. si cris tranteste (si io lol ). el doar lucruri, nu si persoane, insa... cu personale e mai inhibat

app de efectul tv, ieri m-am intalnit cu un tatic cu o fetita simpatica, ne-am mai jucat cu ea si anul trecut si am pastrat legatura cu mama ei. Si imi povestea ca fiica-sa a dezvoltat o... fobie de furnici. ei banuiesc ca dupa desenul animat cu tom si jerry, e un episod cu o armata de frunici care se catara pe un scaun (parca) de-l zguduie... eu am ramas masca ce putere de abstractizare are copilul ala, daca, intr-adevar, aia ar fi cauza


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#611 2012-04-25 15:23:45

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu cred ca aia e cauza , si andu are desene la care refuza sa se mai uite , nu ii place o fatza si gata , inchide tv'l

am povestit ca a dat cainelui sa manance litere ptr ca asa vazu'se la tv , la desene,

una peste alta si aceste desene trebuiesc selectate tongue

ma " bucur" ca nu e singur cu astfel de  iesiri smile


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#612 2012-04-25 19:13:29

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

calculatorul nu face chiar atat de mult rau, eu il las pe r. la calculator si oricand ar prefera sa iasa afara la joaca in loc sa stea cu ochii in jocuri ... si la fel si cu televizorul .
Si dupa parerea mea daca stii sa ii selectezi jocurile, programele tv nu ar trebui sa existe probleme cu comportamenutul neadecvat provocat de tv/pc

Offline

 

#613 2012-04-25 20:26:46

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Emilya a scris:

"Niciun copil nu se naste rau, obraznic, inadaptat, daca devine asa este vina celor din jur" big_smile

Voi ce parere aveti pe aceasta tema?

desi cineva a avut grija sa-mi taie urat de tot elanul, tot mai cred, bazandu-ma pe ce am citit pana acum, ca e mai important mediul in care cresti, felul in care se comporta parintii, decat bagajul genetic cu care vii tu pe lume. insa, oricat am vrea sa dam vina pe parinti pt ceea ce nu suntem, nu putem ignora importanta ultimului aspect mentionat. toti avem ceva cu care venim pe lume, trasaturi ce nu pot fi schimbate radical.

referitor la dat vina pe parinti, ca sa intelegeti ce vreau sa spun:
maica-mea a avut o relatia oribila cu soacra-sa. a luat pastile pt ca nu mai facea fata, o termina nervos bunica-mea. inca de cand eram mica a tinut sa-mi spuna ca bunica-mii nu-i pasa de mine. ca o chema sa stea cu mine si ea nu voia, "prefera sa iasa la plimbare decat sa stea cu singura ei nepoata". fara sa vrea, se razbuna pe bunica-mea intorcandu-ma impotriva ei (eu avand 6-7 ani cand a inceput sa-mi povesteasca lucrurile astea). dupa ce am citit ca fatul simte ce simte mama (daca ea nu il doreste, de ex, el simte asta), mi-am dat seama ca tot ce mi-a spus maica-mea nu a trecut fara sa lase niste urme. efectiv am crescut auzind (destul de des) ca nu sunt dorita, iubita de catre cel mai apropiat membru al familiei, dupa parinti (era si singura bunica pe care o aveam).

si, cu riscul de a-mi fi taiat din nou elanul, tot sustin ca micul copil intelege, simte tot ce ganditi, ce spuneti chiar daca are 1 luna in pantec sau 1 zi de cand s-a nascut. simte daca e dorit, iubit, acceptat s.a.m.d. daca toata sarcina va ganditi ce bine ar fi fost sa nu fi ramas gravida, sa nu va mire ca veti avea un copil retras, temator, neadaptat. daca tipati la el, il bateti, ii spuneti ca nu-i bun de nimic, din nou sa nu va mire daca va proceda la fel cu familia lui sau, dimpotriva, va fi un las, ce prefera sa ramana in umbra, nedorind niciodata sa ia initiativa.

ca sa termin, in acest moment, consider ca bagajul genetic are o importanta de 20%. daca voi gasi un contraargument solid, fiti sigure ca vi-l voi spune smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2012-04-26 08:01:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april, perfect de acord smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#615 2012-04-26 15:19:27

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

si eu sunt de acord cu tine smile


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#616 2012-04-26 20:34:24

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

April este frumos si adevarat ce spui, dar...cum ar trebui sa ii prezinti copilului niste bunici (ai lui, evident) care isi baga picioarele in "functia" de bunici? Sau care iti ac tie, mama nepotului lor, viata amara? Tu cum ai proveda in astfel de situatii? Ai fi preferat ca mama ta sa taca si sa nu spuna nimic negativ (si adearat cred) despre bunica ta? Si tu ce ai si "castigat"? O bunica dezinteresata si multa confuzie ca are un caracter mai altfel decat alti bunici?
Te intreb pt ca eu am aceasta dilema lol Caut raspuns.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#617 2012-04-26 20:42:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flow puss

si eu, de cand a venit vara, realizez cat am gresit ca l-am tot carat pe cris la ai mei si l-am facut sa se simta confortabil (doar) acolo neutral nu doar ca dintr-un copil ok (nu sociabil d-ala lipicios, dar care relationa normal cu copiii straini) am parte de un speriat de bombe anxios, ci e si dezorientat... eu zic una, ai mei alta, ne certam, copilu' pica la mijloc si nu stie pe cine sa creada.... abia acum, repwet, cand il vad fata de alti copii, imi dau seama ca l-au afectat chestiile astea despre care eu NU credeam ca il vor influenta, ma gandeam ca el isi vede de joaca si noi de polemici... da' uite ca n-a fost asa sad o sa-si revina, deja o face, dar clar vom lua o pauza de la mersul ala non stop la ai mei


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#618 2012-04-26 20:53:01

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata eu ad copii care se comporta ca si Cris (in aceasta faza) si acesti copii nu stau intre polemici ci la gradinita (10 ore pe zi). Deci nu-ti fa multe probleme. Prefer "anxietate" din cauza bunicilor vs parintilor decat de la gradinita. O sa iti dai seama mai incolo de ce spun asta si o sa vezi ca am dreptate.
Pana una alta ii astept pe ai mei si suntem tare nerabdatori cum vor decurge lucrurile. Stiu ca are nevoie si de "experienta" bunici (asta daca bunicii sunt dornici de nepoti,da?).
Nu-ti face griji cu Cris ca o sa ii treaca faza asta. Iti trimit un email mai incolo pt un pont smile


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#619 2012-04-26 20:59:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flow, ms mult!

DA, evident ca e mai bine asa, da' daca se poate sa nu fie deloc... e si mai bine, nu? si la mine se poate, era doar chestie de comoditate...

astept mailul (il vad maine)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#620 2012-04-27 00:08:16

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

aoleo, flower ma sperii ci gradinita, se apropie si la noi momenmtul asta si tare imi e frica de ce va urma....
noi ne uitam la pc la desene, dar nu la tot, are cateva si alea nu tot timpul, in rest cand ii pun ceva nou de care ea nu are chef imi zice,, atu,, si uite asa barbatu-miu nu are rabdare sa stea cu ea la pc ca ea mereu zice ,, atu, atu, atu,,
noi cu copii socializam bine, zic eu, mai are si momente cand e si ea contra, da na asta e, de fapt cam asa s-au derulat lucrurile: pana acum 2-3 luni nu era nici o problema daca un copil ii lua jucaria , le dadea fara nici o problema, acum nu mai e asa, e mai apriga cu jucariile ei, nu le mai da asa usor, eventual sa primeasca ceva la schimb, dar o linistesc, la fel patim de cateva zile cu ,, bica,, ( tricicleta aia de impins) in care se urca toti copii ca e colorata ( prea colorata pt mine, dar asta e , e cadou) , are muzica si cate un bebe la bord de fiecare data...in prima zi cand s-a urcat un copil in ea a inceput sa planga , am linistit-o spunandu-i ca e bica ei , copilul sta putin si apoi pleaca, iar bica ramane tot a ei...acum incepe sa fie ceva mai relaxata cand se urca alt copil in bica ei.....
eu una pot sa spun ca e greu sa lucrezi cu ei la varsta asta, noi suntem cu NU si uneori nu stiu ce sa -i mai zic , ce sa- mai fac, ca sa n mai fie asa ,, negativista,,....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#621 2012-04-27 06:44:32

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Adina nu te nelinisti caci sunt si cazuri fericite la gradi (Tudor, baietelul lui Camy).
Si nu te stresa cu NU-ul Anei. Bucura-te ca este asa, bucura-te ca incepe sa isi manifeste personalitatea. O sa ii treaca faza in curand si vine cu altceva...stai linistita ca nu scapa nimeni de astea.
Du-te la Discutii si vezi in ce stadiu suntem noi lol


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#622 2012-04-29 00:12:08

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu cred ca nu trebuie ascuns faptul ca bunicii sunt cum sunt, si nici relatia mama-bunica (soacra). nu ca ar trebui spus/aratat tot (copilul nici nu ar intelege decat probabil in termeni de x e bun, y e rau). eu una nu voi mima ca o iubesc pe soacra-mea. nu ii vorbesc niciodata anei despre ea, pt ca m-as preface si la ce bun ? cand va fi destul de mare sa pot discuta cu ea astfel de chestiuni, ii voi spune cum au stat lucrurile.

Offline

 

#623 2012-04-29 12:16:43

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

dar de o bunica "foarte binevoitoare" care ii spune copilului de 13-14 ani ca parintii nu l-au dorit initial, ca mama a vrut sa faca avort dar era ilegal pe vremea cealalta ce ziceti?
si ca tatal nici n-a vrut sa o vada cand a auzit ca e tot fetita?
avand in vedere, totusi, ca 13-14 ani e o varsta foarte dificila pt un copil

iar astea au fost spuse asa, ca sa vad eu ce bunica buna e ea, ca a incurajat-o pe mama sa ma pastreze...

in timp ce parintii mei, desi am venit nedorita, ma iubesc, atat pe mine cat si pe sora mea, ca pe ochii din cap

Offline

 

#624 2012-04-29 16:05:19

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

camysh, foarte urat. sad cred ca de la o varsta unii.. mai greu cu judecata.

si eu am fost un "accident" si mi-a spus asta chiar mama, dar mult mai tarziu. insa m-am simtit mereu un copil iubit, si asa am si fost.

camysh, bunica din partea mamei sau a tatalui ?

Ultima oara a fost editat de adina84 (2012-04-29 16:27:19)

Offline

 

#625 2012-04-29 16:22:20

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

vai camy neutral

Offline

 

#626 2012-04-29 17:28:56

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

adina, bunica din partea tatalui
nici eu nu am simtit niciodata ca nu as fi iubita de catre ai mei
dar na, varsta aceea e una foarte sensibila si mi-am pus multe semne de intrebare atunci.. i-am povestit mamei ce mi-a zis bunica si a ramas cu gura cascata...

Offline

 

#627 2012-04-29 17:34:59

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

normal, soacra, cine putea sa faca asta ?  diablo  box

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.