homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-31


#571 2012-01-26 18:59:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

fany a scris:

buna fetelor
as avea si eu nevoie de cateva sfaturi in urmatoarea problema :am o verisoara care ia murit sotul de curand si au impreuna o fetita de 3 anisori .verisoara mea nu a luat fetita la inmormantare sau la orice altfel de eveniment legat de moartea acestuia si problema acum vine ca ea nu stie si nici eu nu stiu ce sfaturi sa ii dau cum sa procedeze cu cea mica , ea nu este la o varsta la care sa priceapa evenimente de genu asta sau cel putin asa credem eu si mama ei,copila o intreaba de tati si de curand a inceput sa si planga sa vina tati .verisoara mea a incercat sa ii distraga atentia dar au inceput sa nu mai mearga astfel de trucuri (evenimentu sa intamplat inainte de craciun cu 2 sau 3 sap.),fetita devine din ce in ce mai iritata si nervoasa ,mamica a incercat sa ii faca cam toate dorintele dar ei ii e teama sa nu devina prea rasfatata dar eu iam spus ca la pierderea suferita are nevoie de cat mai mult rasfat cum zice ea ,voi ce parere aveti cum trebuie procedat ?

dar minciunile care nu se leaga si "dstrasul atentiei" le intelege mai bine? sad

parerea mea este ca mama ei a gresit puternic fata de copil inca de la inceput. nu AVEA DREPTUL sa ii ascund adevarul si sa decida sa nu o ia la inmormantarea tatalui ei. e foarte posibil ca fata sa ii reproseze asta o viata... si-i pe buna dreptate. ok, n-o lasi cu ochii-n groapa sau cand arunca pamant peste sicriu, da' cum sa n-o iei macar la biserica? sad

acu ii va fi mult mai greu sa-i spuna... dar, pana la urma, asta va tb sa faca, nu are incotro sad partea proasta e ca, mintind-o intr-o pb asa mare, probabil fata isi va pierde incredere in ea, ceea ce e cel mai prost lucru pt ea (copil), pt ca ea ar avea nevoie de un sprijin de incredere in mama, ceea ce nu este.

in legatura cu asa zisul "rasfat" cred ca am comentat de prea multe ori... rasfatati in sensul ala rau devind doar copiii tratati ca inferori, manipulati ei insisi si care invata, din asta, sa manipuleze pt a obtine ce-si doresc. Un copil tratat cu respect NU are cum sa devina "rasfatat", indiferent cat primeste, el va avea mereu masura bunului simt intiparita prin exemplu viu, natural. Deci mamica ar tb sa mute problema de pe "ce ii satisface" pe "cum o trateaza".

imi pare rau pt oierderea dn fam voastra, nu in ultimul rand kram


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#572 2012-01-26 19:33:55

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

offff acum cand citesc raspunsul tau mi se pare logic  dar si cand am v cu ea la tel . cand sa intamplat evenimentul si a luat hotararea sa nu ii spuna(pt faptu de a nu ramane copilu marcat pe vazandul acolo in cosciug si ne intelegand ce se intampla ,fetita a implinit 3 ani acum pe 21 ian. ,)mama a considerat ca e la o varsta cand nu pricepe prea mult si eu la randu meu am crezut la fel (adica nu am crezut ca un copil la varsta ei ar pricepe ce inseamna moartea )nu incerc sa stergem vina pe care o avem daca am gresit ne spundui dar incerc sa explic de ce am procedat asa
acum sa inteleg ca mama ar trebuii sa ii spuna adevaru


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#573 2012-01-26 21:21:54

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

copiii sunt capabili sa inteleaga foarte multe. sau, mai bine zis, sa simta. fetita a inceput sa simta durerea mamei, nelinistea provocata de faptul ca nu stie cum sa procedeze cu ea - sunt lucruri pe care copiii le decodifica, oricat am tinde noi sa credem ca nu este asa.

ce mi se pare important acum de precizat: verisoara ta sa nu se mai gandeasca la ce putea face, sa nu-si reproseze ca nu s-a gandit sa procedeze intr-un anume fel. mai mult chiar, as recomanda sincer sa-si ia un timp al ei pt doliu, in care sa-si revina dupa pierderea suferita. evident ca timpul nu trebuie pierdut in ceea ce o priveste pe cea mica, dar atata timp cat mama vrea sa jeleasca, dar nu o face, se cenzureaza, nu stiu in ce masura e capabila sa faca ceva concret pt fata.

in ceea ce o priveste pe cea mica, sfatul meu e ca verisoara ta sa o duca la mormantul tatalui atunci cand se va simti capabila sa explice ce s-a intamplat.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#574 2012-01-26 21:40:11

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

fany, ce trista situatie... asa, de tanar si cu copil asa mic sa moara.  supa  de ce a murit, daca poti sa imi raspunzi?  supa
si eu ma rog zilnic de al meu sot sa se lase de fumat, de cand am nascut cred ca m-am defectat si nu am putut sa depasesc trauma cu mama bolnava, sunt intr-o depresie post partum si acum si mereu traiesc cu teama ca e posibil sa murim si sa il lasam pe sebi singur pe lume. ....  sad  grater

Offline

 

#575 2012-01-26 22:39:20

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

doamne, fany, imi pare tare rau, cand aud sau vad din astea in care e implicat si un copil mi se face rau instant ( am patit-o si mai devreme cand ma uitam la tv si am vazut un copil de 3 ani cu taica-su ramasi inzapeziti)...

nu mai conteaza cat si cum a gresit ca nu a luat-o la inmormantare, faptul e deja consumat,....problema se pune cum sa-i zica :,,tati a trebuit sa se duca sus la Doamne-Doamne, care avea nevoie de el acolo sus, asa ca de acum incolo el ne va supraveghea de acolo de sus, se va uita la noi, si va fi fericit sa ne vada si pe noi fericite,,asta mi -a venit acum in minte, cu multa rabdare va intelege pe bune, si multa , multa afectiune....

sa ne tii la curent cum va reactiona fetita


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2012-01-26 23:33:14

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

fany trist sad

eu am avut un caz similiar,   o amica de mea ( dumnezeu sa o ierte). Au murit ambii parinti, copiii erau cam la fel 2-3 respectiv 4-5 ani .Nu i-au luat la inmormantare, ( bunicii si fratetele acesteia ) initial le-au spus ca sunt plecati si apoi ca a au avut un accident si au murit sad.Au auns si la psihologi cu ei.Acum sunt marisori si sunt ok ( crescuti de fratele si sotia acestuia ), dar un timp au fost niste copiii inchisi in ei si tristi .In fine povestea lor este cu atat mai groaznica cu cat tatal lor a omoratat'o pe mama lor ( prietena mea )  ( ei normal ca nu stiu asta, dar NU inteleg de ce parintii nu sunt ingropati in acelasi loc ).
Cred ca totusi e bine sa vorbesca cu cineva de specialitate sad
E normal sa intrebe de el, si andu care are 1 an si 11 luni, daca nu il vede pe ta'su ( cand a fost plecat o saptamana ) intreaba de el non stop.
Dumnezeu sa il ierte.

Ultima oara a fost editat de ally_na (2012-01-26 23:35:09)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#577 2012-01-27 00:00:47

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Mi s-a facut rau citind asta grater
biata femeie si copila...

Pass, tu lasa gandurile astea !!

Offline

 

#578 2012-01-27 01:17:49

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Fany imi pare tare rau de ce s-a intamplat.
Eu i-as zice copilului ce s-a intamplat dar intr-o forma mai...linistita, ceva de genul sugerat de Adinagrig. Tati este in cer si se uita mereu la noi si are grija de noi de acolo.

Cat despre rasfat...Doamne, suntem o specie de toti banii noi romanii (dar nu numai noi). Fazele astea cu rasfatul, cu datul la gradinita ca sa "invete sa socializeze si sa invete lucruri noi" sunt motivatii puerile ca sa ne salvam pe noi insine de "stat cu copilul". Ca si cum l-ai face sa bifezi o rubrica: facut copil, cumparat casa, sasit copil. Gata treaba noastra pe pamant. Fara sa ne mai complicam sa iubim acel copil asa cum trebuie iubit. Ce rasfat? Lasa-l sa se izeasca de mic de diverse ziduri ca sa se caleasca atunci cand creste.
Nu-i rasfat sa ii dai copiluli ce are nevoie. Cativa ani din viata noastra pt cei mici, pt satisfacerea nevoilor lor care sunt atat de mici nu-i tragedie. Eu i-as indeplini absolut toate dorintele si as tine-o numai in brate.
Imi pare tare rau de situatie grater(

Pass termina-te! Nu mai gandi asa...


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#579 2012-01-27 12:59:05

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Flower, cata dreptate ai!

Fany, Alina... grater


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#580 2012-01-27 13:25:58

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flower, pentru gandire applause

passuc, pentru paranoia punish


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#581 2012-01-27 13:28:50

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Da, da Passuc. Aduna-te! puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#582 2012-01-27 14:37:33

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

fetele multumesc mult pt gandurile si sfaturile voastre

pass suferea de o boala de inima descoperita cu cati va ani in urma ,a urmat un tratament si un regim strict de viata la inceput si a renuntat pe parcus (era tanar si plin de viata si nu a vrut sa inteleaga ca orice efort pe care il face ii poate fi fatal )iubea fotbalu si a continuat sa joace si asta ia adus sfarsitul,a murit pe terenul de fotbal si multa lume il invinueste dar eu una cred ca putea sa stina simama regimului sa ia tot tratamentul din lume si sa stea numai in pat daca ii era scris sa moara tot se intampla ,cel mai bine e sa ne traim fiecare clipa cat mai bine alaturi de cei dragi si sa ne asiguram ca ei stiu cat ii pretuim mai mult nu putem face ,eu una traies cu frica de a nu i se intampla ceva lui cris dar de fiecare data imi alung aceste ganduri si incerc sa pretuies fiecare minut langa el


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#583 2012-01-27 17:56:25

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

supa Dumnezeule ce tragedie! supa


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#584 2012-01-27 22:44:44

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu lui r. cand a murit bunicul meu (strabunicul lui) de care era atasat foarte mult, i-am spus ca bunicul a trebuit sa plece la Domne-Domne si ca el acum e o steluta si poate sa mai vorbesca cu el , si acesta ii va raspunde in vis ... In schimb r. de cand i-am spus in fiecare seara isi saluta steluta , si cand ii se intampla un lucru bun, sau este suparat vorbeste cu steluta lui .

Offline

 

#585 2012-01-27 22:51:53

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

foarte frumos, cornflower hjarta


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#586 2012-01-27 22:56:46

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flow mi-ai citit gandurile dar eu nu stiu sa scriu asa furmos ca si tine , mare dreptate ai puss

pass ,,,,mananci bataie rau tu sad

offfffff cata durere sad


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#587 2012-02-23 22:28:56

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Cum sa procedez? Ce sa ii spun copilului? Ce "lipseste" din scena asta?
La gradinita, prietena ei cea mai buna ii arunca un pahar cu apa in fatza. Nu stiu daca intentionat sau nu. Se jucau la bazinul cu apa. Copilul meu incepe sa planga si sa strige celeilalte de toate: stop, de ce arunci cu apa in mine etc. Eram si noi parintii (si ai lui Carol si ai Fionei acolo)si am vazut faza. Fetita cealalta a venit si a spus ca-i pare  rau (evident a fost indrumata de parintii ei). SI parintii s=au scuzat la Carol. Insa Carol, desi a mai vb cu Fiona dupa incident, a continuat si continua sa imi povesteasca faza si sa fie suparata.
I-am explicat ca a fost la greseala, ca si eu o mai lovesc/ud din greseala si ca Fiona si-a cerut scuze si ca trebuie sa intelegem ca unii mai gresesc dar este bine sa fim mai flexibili, sa iertam si sa ne jucam cu ei daca ne place de ei.

Ce ma pune in dilema? De ce imi si ne repeta povestea asta de zeci de ori? De ce este atat de afectata cand cineva (Fiona X sau Y) ii face ceva? Unde gresesc eu/noi? Ce ii lipseste lui Carol caci eu simt o fisura undeva si nu ma pot dumiri unde. Un fel de nesiguranta...desi ea a "parat"repede si bine dar a si plans. Daca nu eram acolo noi, parintii, cum ar fi afectat-o? Pare ciudat ce intreb dar poate aveti idei, poate ati mai citit.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#588 2012-02-24 09:25:38

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flow, eu cred ca te stresezi degeaba puss ea TINE MINTE, asa fac toti, au micile lor "obsesii", care-s normale... asta nu inseamna ca respectivul eveniment a "marcat-o" intr-un mod negativ. eu cred ca e perfect ok si normal tot ce ai pov smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#589 2012-02-24 09:32:18

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

poate s-a simtit umilita si atinsa in orgoliu, chiar daca fetita respectiva si-a cerut scuze ulterior. Sau poate Carol a simtit in acel moment ca nu a fost o greseala, de unde si replica "de ce dai cu apa in mine?"


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.