homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-30


#552 2011-12-21 17:11:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu sunt pt personaje magice de orice fel, lumea copiilor ar fi f seaca fara ele smile

insa am ce am cu "barza"...c a dovada, de la noi va lipsi din decor rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#553 2011-12-21 17:41:08

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Ce-ai cu barza, katami? rotfl2


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#554 2011-12-21 18:35:05

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Un Mos real! Asta sa fie tot necazul adica sa fie dezamagita cand o sa afle adevarul lol. Pana si eu batrana rotfl2  mai cred in Mos Craciun (mai ales cand sper cu toata constiinta mea ca o sa imi aduca o tableta ireader, o masina de facut nuci-prajituri care numai in Europa se gaseste, niste bani (multi), scrisorele de iubire, vin, ciocolata, bomboane, haine...Doamne, cum sa nu crezi ca Mosul este real? rotfl2


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#555 2011-12-21 20:31:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

blueeyes a scris:

Ce-ai cu barza, katami? rotfl2

pai ca si la tine, nu tine deloc cont de calendar, mama ei rotfl2

mi se pare o minciuna tampita si de 2 bani, nu stiu... din categoria "esti prea mic sa-ti spun adevarul, asa ca imi bat joc de tine cu prostii". spre deosebire de mosi, zane etc, personaje care "condimenteaza" o realitate pe care poate unii dintre noi au uitat-o, dar copiii nu... respectiv dimensiunea mitologica a existentei smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#556 2011-12-22 12:12:02

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Daaaaaaa, abia astept sa ii povestesc de batranelul in rosu care aduce cadouri pe furis. Doamne ce emotii traiam, ce farmec avea noaptea aia si ce explozie de bucurie simteam cand ma uitam sub brad si gaseam jucarii, dulciuri lasate de Mosu hjarta
noua ne spuneau ca intra pe gaura cheii rotfl ce ma mai holbam in gaura sa inteleg.cum face el sa incapa acolo rotfl
Iar Mos Nicolae intra pe usa lasata deschisa de tata (mosu asta era mai civilizat lol ), care uneori cica se intalnea cu el, intamplator. Probabil se ducea noaptea la baie fix cand intra Mosu rotfl

Am fost dezamagita, dar nu am indraznit niciodata sa le reprosez ca m au mintit. Acum ma bucur mult ca au procedat asa.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2011-12-22 16:31:03

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

kata esti culmea cu barza ta lol

flow...bogatel mosul tau lol

eu nu am fost dezamagita cand am aflat ca m-au mintit, cu toate ca normal ca am aflat de la cei mai mari de la bl sad

am simtit o tristete crezand ca nu o sa mai primesc nimic ( materialista de mine ) ca am aflat ca nU exista lol si ma prefaceam  ca nu stiu nimic rotfl

tin minte povestea mamei cu sprirtul craciunului, cu mosul care este in fiecare parinte lol si nu m-am suparat pe ei

pe Mos Nicolae am incercat mereu sa il prind ( la mine venea la geam lol ) era zburator , dar nu reuseam
Daca Mos Craciun ( gerila ) era ceva palpabil, Mos Nicolae NU big_smile

Sa stiti ca eu si acum imi pun o dorinta in noaptea de Craiun si astpet sa se indeplinsesca lol

Ultima oara a fost editat de ally_na (2011-12-22 16:31:50)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#558 2011-12-22 18:29:53

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Allyna, imi place asta cu dorinta smile

Offline

 

#559 2011-12-22 21:03:33

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu chiar nu mai stiu cum am aflat ca nu exista mos craciun, dar am prins-o pe maica-mea cu minciuna diablo imi amintesc ca i-am zis "X a primit o pijama de mos craciun". replica maica-mii: "vaii, doar atat? la cati bani au parintii ei". eu: "ahaa, te prinsai ca nu exista mos craciun. pai daca exista, ce treaba au banii parintilor aici, aa?" lol imi pare rau ca nu mai tin minte ce a spus in incercarea de a se scoate din incurcatura lol


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#560 2011-12-22 21:34:52

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april lol

Offline

 

#561 2011-12-29 18:05:32

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

mamici (si nu numai) va prezint o situatie pe care eu una, ca viitor parinte, nu as sti cum sa o gestionez.

Stiti deja personajul, celebru verisor de 6 ani. Parintii se plang ca nu mananca, ca e slab (are 21 de kilograme) etc. L-au dus pe la doctori, l-au indopat cu siropuri (celebrul Peritol care cica da pofta de mancare) Eu am vaga impresie ca acest nemancat al lui se datoreaza dulciurilor (primite intre mese) dar e si ceva ceva la nivel psihologic. La masa ta-su (ala de l-as inchide in beci lol) sta langa el si numa il impunge" ia si mananca" "mananci toooooot din farfurie" sau chestii mai dure "uita-te la tine nu esti in stare sa mananci o bucata de carne" etc. Eu una am incercat sa ii spun ca nu e bine ce face la care replica lui "Pai nu vezi ca il bate vantul ca nu mananca?" In rest, copilul are energie, cam bolnavicios ce-i drept, una doua face rosu in gat de unde rezulta antibiotice, doctori si numeroase internari in spital.

Astept pareri referitor la situatia descrisa si cum ati reactiona voi


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#562 2011-12-29 22:00:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu zic doar ca ai dreptate, dar nu prea cred ca ai ce face... sa-i iei cu bisnisorul si de foaaarte departe, sa nu se simta "atinsi", ca, daca simt asta, mai tare se vor indarji s-o tina pe a lor supa


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#563 2011-12-30 09:26:11

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

stii de ce zic ca e pe plan psihologic totul? Au venit la masa la noi de Craciun si ca sa evit sa stea ta-su cu gura pe el ca nu mananca i-am facut o pizza de casa . A mancat o felie (1/8) si atat neutral


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#564 2011-12-30 10:43:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

io-ti dau dreptte, asa erau si ai mei si eu am cam refuzat sa mananc tot gimnaziul si vrero jum de liceu lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#565 2011-12-30 12:25:11

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

fortandu-l nu vor face decat sa inrautateasca situatia...pacat ca doar noi ne dam seama de asta, nu si parintii respectivului copil.

taica-miu a mancat mai mult bataie la masa decat mancare. nu putea sa manance mult. a fost desteapta de ma-sa cu el pe la doctori, l-a tarat prin spitale si bineinteles ca n-a rezolvat nimic. ba mai mult, doctorii i-au spus sa lase copilu' in pace, ca asa e felul lui. mai ales ca e sanatos, energic. ea nimic. are o obsesie: toata lumea sa bage ca spartii forgetit

si pe mine ma bate la cap cand mai merg la ea: "mananca, mama", "cum nu mai poti? dar nu mancasi nimic", "mai, mama (ii zicea maica-mii), dar nu faceti si voi nimic? nu vedeti ca nu mananca?". ei, in momentele alea, cand incepe cu reprosurile, si moarta de foame sa fiu si nu mai mananc. da, stiu, comportament imatur/de copil rasfatat si cum mai vreti voi, dar pur si simplu urasc sa-i fac pe plac din punctul asta de vedere. ma streseaza si cand se uita la mine, fara sa spuna ceva. urasc cu adevarat sa iau masa cu ea.

maica-mea niciodata nu insista. dar cand mai incearca si ea, cu vorba buna, desigur, si plina pana la refuz sa fiu si tot mai iau o bucata.

deci il inteleg perfect pe verisorul tau. daca ai lui nu pricep (si cred, din pacate, ca nu o vor face), vor avea un copil care va manca in continuare foarte putin si, probabil, cu scarba. pt ca, inevitabil, ajunge sa asocieze actiunea de a manca cu reprosurile parintilor.

ca sa se echilibreze cat de cat situatia, trebuie ca atunci cand merge undeva unde sunt mai multi oameni, sa fie pus la masa cat mai departe de ai lui. felurile de mancare trebuie doar prezentate, ceva de genul "acolo e cutare, aici e nu stiu ce, mananci numai ce iti place/ce ai pofta, iar daca vrei altceva, spui fara rusine si-ti aduc". eu, cel putin, m-as simti usurata oarecum pt ca nu insista nimeni cu nimic, sunt lasata in pace sa mananc (sau nu) ce vreau.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#566 2011-12-30 12:53:00

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu am incercat sa vb cu taica-su da parca ai vb la un perete ,e prea limitat ca sa inteleaga ca un copil cpe langa "mancare si un acoperis deasupra capului" mai are nevoie si de altceva. El considera ca atata timp cat il creste are dreptul sa se poarte cum vrea cu el neutral Clasica gandire de "eu te-am facut eu te omor". Am incercat sa ii spun ca poate acum e mic si nu poate riposta dar frustrarile astea pe care le acumuleaza vor iesi la suprafata cand ii va fi lumea mai draga si cand va avea ocazia va fugi cat mai departe va putea de el.
N-am cum sa il fac sa inteleaga, atata stiu ca pe viitorul meu copil il va vedea doar in poze box


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#567 2011-12-30 12:57:53

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

de cele mai multe ori, astfel de oameni nu vor sa inteleaga ca gresesc. e pacat pt ca cei care sufera sunt copiii


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#568 2011-12-30 14:44:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april sunset a scris:

si pe mine ma bate la cap cand mai merg la ea: "mananca, mama", "cum nu mai poti? dar nu mancasi nimic", "mai, mama (ii zicea maica-mii), dar nu faceti si voi nimic? nu vedeti ca nu mananca?". ei, in momentele alea, cand incepe cu reprosurile, si moarta de foame sa fiu si nu mai mananc. da, stiu, comportament imatur/de copil rasfatat si cum mai vreti voi, dar pur si simplu urasc sa-i fac pe plac din punctul asta de vedere. ma streseaza si cand se uita la mine, fara sa spuna ceva. urasc cu adevarat sa iau masa cu ea.

asa fac si eu cu mama si cu o matusa lol inclusiv acum, dupa ani buni smile

de acord si cu ce-ai scris in rest


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#569 2012-01-04 21:51:44

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Offline

 

#570 2012-01-26 18:27:51

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

buna fetelor
as avea si eu nevoie de cateva sfaturi in urmatoarea problema :am o verisoara care ia murit sotul de curand si au impreuna o fetita de 3 anisori .verisoara mea nu a luat fetita la inmormantare sau la orice altfel de eveniment legat de moartea acestuia si problema acum vine ca ea nu stie si nici eu nu stiu ce sfaturi sa ii dau cum sa procedeze cu cea mica ,ea nu este la o varsta la care sa priceapa evenimente de genu asta sau cel putin asa credem eu si mama ei,copila o intreaba de tati si de curand a inceput sa si planga sa vina tati .verisoara mea a incercat sa ii distraga atentia dar au inceput sa nu mai mearga astfel de trucuri (evenimentu sa intamplat inainte de craciun cu 2 sau 3 sap.),fetita devine din ce in ce mai iritata si nervoasa ,mamica a incercat sa ii faca cam toate dorintele dar ei ii e teama sa nu devina prea rasfatata dar eu iam spus ca la pierderea suferita are nevoie de cat mai mult rasfat cum zice ea ,voi ce parere aveti cum trebuie procedat ?


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.