homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-29


#533 2011-12-14 15:17:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

weey, nu stricati topicul sad

io n-am prins ce a scris poke si a sters, dar personal nu mi s-a parut deplasat ca anca a dat acel citat FARA SURSA (nume), pana la urma, cum a zis si ea, critica ideea si nu persoana (noi cand comentam reactile vazute la alte mame in parc nu facem aceeasi chestie?)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#534 2011-12-14 19:25:24

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Schimbam oleaca discutia si va spun --cred ca aici se integreaza-- ca este ft important ce discutam in casa caci cei mici reactioneaza si te mai dau si de gol.
Nu-mi place o vecina. Este de treaba, este ok dar numai cand sta la ea acasa. Numai ca vine la mine. Sau venea pest emine des. A mai rarit vizitele caci a fost ocupata cu baiatul ei care a dat examen pt liceu. Ea are o fetita cu 6 luni mai mare decat Carol si asta era pretextul pt care venea la noi. Ce m-a deranjat aseara (caci a venit dar sotul a fost inspirat si a tinut-o pe hol si nici eu nu am "insistat" s aintre in casa): anul trecut ii aduce lui C o rochita. Stiam ca este de la fata ei care nu a mai apucat sa o poarte dar am fost sa o returnez (pot sa fac asta si d ela magazin primesc un bon cu suma corespunzatoare ca sa cumpar ce vreau eu in locul obiectului returnat chiar daca nu am bon pe acel obiect). De la magazin ni se spune ca rochita este din US si nu o pot schimba. Am pus-o la pastrare si o dau si eu la amarati. Cand ne-a dat cadoul era DEc 18- ni l-a dat in contul Craciunului. Noi ne-am dus la magazin si i-am luat si noi fetitei ei o rochita super frumoasa si o jucarie. Pe data de 24 dec l-a trimis pe baiatul ei cica sa ii aduca lui C o bentita cu niste reni. Dar stiam ca l-a trimis cu scopul: hai nu ne da si noua ceva? Si i-am dat si pt fetita si pt baiat.

Aseara a venit din nou. Cu un cadou...pt Craciun. Ea trebuie sa plece in tara ei natala. O intreb cand pleaca. Si zice ca peste 2 zile. Deci imi da cadoul mult mai devreme (sotul ei ramane acasa deci putea sa il dea el cand vine Craciunul). I-a dat niste stickers si noua un panetone  desi stie ca eu mereu fac prajituri dar nu conteaza. L-a dat mai devreme cu aceeasi intentie ca anul trecut: sa ma forteze sa iau si eu ceva. Numai ca eu eram pregatita cu cadou lol. Evident, unul de bun gust si nu "o atentie" ca sa fortez mana altuia.
Si acum: cand am auzit ca suna la usa (are un stil aparte de a suna si stiu ca este ea) am zis cuvantul acela rau cu f....k. L-am zis de multe ori. C era langa mine, Sotul ma intreaba ce am si eu ii zic ca vine vecina. Specific ca eu sunt o persoana destul de linistita si rar vorbesc mai urat si niciodata in ro. Si era vecina cu copii. Reactia lui C: oooooo, f---k, f---k, vetzina. Ea m-a imitat. Eu mai avem un pic si plangeam si am dat vina pe gradinita.

M-am intins dar mesajul era ca ceea ce spunem este receptionat de copii.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#535 2011-12-14 19:30:39

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Flow, am patit si noi asa, sotul meu imi povestea ceva si printre cuvinte a zis si "ce dracu" si Vlad imediat a bagat la cap si a inceput sa repete.
De atunci ne masuram cuvintele.

Offline

 

#536 2011-12-14 19:39:34

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Nu-mi vine sa cred, Rux, cum receptioneaza imediat ce spunem (si mai ales cuvintele acelea lol
Noi am mai observat ceva dar mai intai contextul smile: ne imbratisam (noi, parintii) si ne pupam (deci pupam) foarte des si cand sotul imi da o veste buna sau imi ia cate ceva eu sar in sus de bucurie si ii sar in brate...din astea. C se bucura si ea si vine si ea intre noi sa o luam in brate si sa ne pupa. Insa de cateva zile, de cand am decorat prin casa, ia niste mosi craciuni si niste oameni de zapada si ii pune sa se pupe  yikes , sa se imbratiseze. Nu stiu daca este de bine sau nu dar eu consider ca sunt "decenta" cu tati si ca nu-i mare bai daca vede ca ne iubim. Dar ce vede in jur se reflecta si in jocurile ei. Si am citit niste studii in care se spune ca cei mici imita numai pe cei in care au incredere.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#537 2011-12-14 19:48:07

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Am patit si asta lol
De multe ori eu ii spun sotului ca-l iubesc sau el mie si intr-o zi, acum vreo 2 saptamani, Vlad ia in mana un iepuras mic pe care il iubeste el mult, il apropie de fata si ii spune "ubic" (asa spune el "te iubesc"). De atunci asa face zilnic cu acel iepuras.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#538 2011-12-14 20:54:18

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flower, nu trebuie sa-ti faci griji. e foarte benefic pt copil sa vada ca parintii lui se inteleg si se iubesc. si e absolut normal sa imite anumite gesturi, mai ales daca sunt lucruri pozitive. gandeste-te ca ar putea imita ce vede pe afara sau la tv si sa va treziti cu ea ca, in loc sa "puna" jucariile sa se imbratiseze, le "pune" sa se bata.

acum vorbesc mai mult din experienta decat din ce am invatat: nu stiu daca poate fi vorba de iubire in cazul alor mei. poate din partea lui taica-miu, dar din partea maica-mii e aproape clar ca nu. deci gesturile tandre dintre ei au lipsit cu desavarsire. nu i-am vazut imbratisandu-se (decat cand o mai tachina tati pe mami si se vedea clar ca ei nu ii place ca e luata in brate). si cred cu tarie ca din cauza lipsei de afectiune dintre ei, imi este si mie destul de greu sa-mi manifest sentimentele. cu al meu imi e usor (dar nici cu el nu sunt tot timpul asa cum as vrea sa fiu). insa, cu ai mei, oricat de mult tin la ei si oricat mi-as dori sa-i iau in brate, sa le zic ca ii iubesc, n-o pot face sad

pe scurt: dovezile de iubire dintre parinti nu au cum sa dauneze nici unui copil smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#539 2011-12-14 21:16:09

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

offtopic merci, k?reste smile
da, chiar imi place foarte mult tot ce studiez, tot ce tine de psihologie hjarta bine, nu chiar tot, statistica ma omoara lol
cer scuze pt off rodnar


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#540 2011-12-14 22:05:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april sunset a scris:

flower, nu trebuie sa-ti faci griji. e foarte benefic pt copil sa vada ca parintii lui se inteleg si se iubesc. si e absolut normal sa imite anumite gesturi, mai ales daca sunt lucruri pozitive. gandeste-te ca ar putea imita ce vede pe afara sau la tv si sa va treziti cu ea ca, in loc sa "puna" jucariile sa se imbratiseze, le "pune" sa se bata.

acum vorbesc mai mult din experienta decat din ce am invatat: nu stiu daca poate fi vorba de iubire in cazul alor mei. poate din partea lui taica-miu, dar din partea maica-mii e aproape clar ca nu. deci gesturile tandre dintre ei au lipsit cu desavarsire. nu i-am vazut imbratisandu-se (decat cand o mai tachina tati pe mami si se vedea clar ca ei nu ii place ca e luata in brate). si cred cu tarie ca din cauza lipsei de afectiune dintre ei, imi este si mie destul de greu sa-mi manifest sentimentele. cu al meu imi e usor (dar nici cu el nu sunt tot timpul asa cum as vrea sa fiu). insa, cu ai mei, oricat de mult tin la ei si oricat mi-as dori sa-i iau in brate, sa le zic ca ii iubesc, n-o pot face sad

pe scurt: dovezile de iubire dintre parinti nu au cum sa dauneze nici unui copil smile

subscriu in totalitate smile bv, flower smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#541 2011-12-14 23:06:27

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

offtopic

anca90 a scris:

angel, pt ca nu am vrut sa "infrunt mamica" (chiar daca tu nu crezi, din cauza mindset-ului ce ti l-ai format la alt topic), ci sa aduc un exemplu la discutia purtata cu ceva timp in urma la acest subiect. raspunsul lui almi, nu face decat sa confirme ca exista ft multe cazuri de parinti ce fac sex in aceeasi camera cu copilul. si mai trist e ca nu vedeti cat e de gresit si probabil veti face si voi la fel, cu nonsalanta si ascunzandu-va pe dupa scuza "copilul doarme" (asa credeti voi) sau "e mic, nu-si da seama".

?n primul r?nd asta-i b?rfă pe față..
?n al doilea r?nd nu știu de ce te macină pe tine (?n special) at?t de tare ce voi face eu pe viitor, dacă voi face sau nu sex ?n aceeași cameră cu copilul meu sau dacă-l voi ?nchide-n baie lăs?ndu-l să pl?ngă pentru că am și eu nevoile mele de om normal pe care cu siguranță le va avea și el c?nd va fi ?n situația mea.. ești sigură că voi face sex cu nonșalanță ?n fața copilului meu? măi fată nu mai face speculații pe c?rca mea, ai măcar un pic de bun simț și abține-te..

anca90 a scris:

Almi, cum ai dedus tu ca nu stiu eu "ce-i aia copil"? imi cunosti experientele de viata?

din păcate minți prea mult și nu știu ce experiență de viață expusă de tine pe forumul ăsta să cred că e adevărată și care nu..

anca90 a scris:

tu stii "ce-i aia copil"? ca si tu ti-ai "dat cu părerea".

DA wink

anca90 a scris:

angel_sweety a scris:

nu le-am trimis eu aici sa faca polemici

a, nu tu? spranceana
in fine. eu am spus ce am avut de spus la subiect.

ai impresia că trebuie să-mi zică angel ce trebuie să citesc și să fac ce dictează angel sau mai știu eu cine? spranceana și dacă ar fi fost așa și aș fi venit aici doar pentru că ea a găsit mesajul tău plin de ??nțelepciune?, nu văd unde-i problema.. poate nu am destul timp (cum ai tu) să stau să citesc fiecare topic ?n parte ?n mod constant și pe această cale ?i mulțumesc lui angel că ne-a făcut cunoscut mesajul tău smile


ontopic: pup toate mămicile de aici ?n frunte cu katami puss puss puss

kata, legat de ce ai spus pe pagina anterioară cu mămicile, cum că (virgulă) critici ideea nu persoana, se putea face altfel, asta a fost așa, o mică sc?nteie să aprindă flacăra și la alt topic forgetit

Ultima oara a fost editat de Almi Ingerash (2011-12-14 23:12:42)


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#542 2011-12-14 23:24:26

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Ruxx  hjarta  hjarta Astept si eu cu nerabdare sa spuna te iubesc sau, macar, I love you lol. Noi mereu ii spunem ca o iubim dar ea nu raspunde inapoi smile.
In schimb afiseaza o latura foarte umana (ca sa ma exprim mai altfel): mereu spune sorry la obiectele pe care le scapa din mana si le asigura ca este ok lol. Si aseara ii spunea unui Mos Craciun soli Santa. It's okay Santa. Asa ii zic eu cand se loveste ea.

April si Kata
  puss Pe meleagurile astea copii la 17-18 ani se muta cu chirie de la parinti (nu toti, dar majoritatea). Vreau sa stie ca noi suntem alaturi de ea, ca isi gaseste mereu linistea la noi. Poate nu pot sa ii ofer multe lucruri materiale dar macar sa ii dau un sentiment ca poate sa ne sune l aorice ora si sa ne spuna despre ea, ca-i este bine sau rau, ca vrea sa vina acasa la noi. Sa nu stea cu stes ca nu are pe nimeni langa ea. Si ca noi doi suntem bine si nu ne certam ci ne iubim si discutam orice problema impreuna. Daca vede la noi lucruri bune poate o sa o ajute in viitor.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#543 2011-12-14 23:37:57

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flowerpot a scris:

Daca vede la noi lucruri bune poate o sa o ajute in viitor.

nu "poate". nu exista acest cuvant aici. nu "poate" o va ajuta in viitor. cu siguranta, 100%, garantat, indubitabil lol o va ajuta in viitor. e atat de important sa stii ca ai sprijinul si dragostea parintilor.

am avut azi grija de 5 copii ale caror mame sunt abuzate de sotii lor. ti se rupe sufletul cand realizezi ca au niste minusuri tocmai din acest motiv: ca au un tata care nu merita sa i se spuna asa sad


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#544 2011-12-15 09:32:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flowerpot a scris:

Ruxx  hjarta  hjarta Astept si eu cu nerabdare sa spuna te iubesc sau, macar, I love you lol. Noi mereu ii spunem ca o iubim dar ea nu raspunde inapoi smile.
In schimb afiseaza o latura foarte umana (ca sa ma exprim mai altfel): mereu spune sorry la obiectele pe care le scapa din mana si le asigura ca este ok lol. Si aseara ii spunea unui Mos Craciun soli Santa. It's okay Santa. Asa ii zic eu cand se loveste ea.

April si Kata
  puss Pe meleagurile astea copii la 17-18 ani se muta cu chirie de la parinti (nu toti, dar majoritatea). Vreau sa stie ca noi suntem alaturi de ea, ca isi gaseste mereu linistea la noi. Poate nu pot sa ii ofer multe lucruri materiale dar macar sa ii dau un sentiment ca poate sa ne sune l aorice ora si sa ne spuna despre ea, ca-i este bine sau rau, ca vrea sa vina acasa la noi. Sa nu stea cu stes ca nu are pe nimeni langa ea. Si ca noi doi suntem bine si nu ne certam ci ne iubim si discutam orice problema impreuna. Daca vede la noi lucruri bune poate o sa o ajute in viitor.

hjarta hjarta


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#545 2011-12-15 11:39:01

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Almi daca nu inchei discutia vei primi warn, Considera asta un avertisment verbal, la urmatoarea abatere trec la sanctiuni
E valabil si pentru celalalte persoane care intra aici sa comenteze replicile cuiva, daca nu aveti nimic de spus pe subiect va rog sa va abtineti sau vor exista consecinte


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#546 2011-12-19 18:53:54

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

dragele mele mamici (dar nu numai), am o rugaminte maaare la voi rodnar
maine, impreuna cu alte colege, voi avea grija de vreo 15 copii cu varste incepand de la 4 ani pana la 11. sarcina mea pana maine e sa gasesc niste activitati pe care sa le aibe copiii de facut, diverse jocuri. ma puteti ajuta cu niste idei? pana acum, avem materiale pt a colora, face diverse obiecte din hartie/carton. insa, vom sta vreo 3 ore, deci e clar ca nu putem sa le dam doar sa coloreze ca se vor plictisi la un moment dat.
idei? big_smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#547 2011-12-20 11:19:48

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

April, cred ca e cam tarziu, dar scriu ce idei am acum: cititi le povesti, sau cereti le celor mari sa citeasca pt cei mici.
Incercati joculete antrenante (si ma gandesc acum la unul care funcyiona bune la clasa 1, doar ca noi il jucam in engleza si un pic altfel.. Le propui sa se gandeasca la lucruri din natura care au o anume culoare si cel care rasp primul corect primeste mingiuta fermecata (eu ii pacaleam cu o minge cu spiderman - erau innebuniti dupa ea lol ) si acela o da la urmatorul care rasp corect si tot asa. Numai ca nu merge la astia mari tongue
Cei mari pot face altele...rebusuri, puzzle uri...habar nu am...

Offline

 

#548 2011-12-21 10:09:01

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

merci, Adina smile
nu-i tarziu, nu se stie niciodata cand voi mai avea eu sau altii nevoie de astfel de idei.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#549 2011-12-21 13:10:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pt ca tot suntem in apropierea craciunului, propun un nou subiect de discutie: cum este mai bine sa le vorbesti copiiilor despre mos craciun? ca despre un personaj de poveste, sau ca despre un mos real, care chiar le pune cadourile sub brad? eu tin minte ca am fost tare dezamagita cand am aflat adevarul (eram prin clasa I), simteam ca nu mai pot avea incredere in parintii mei pt ca m-au mintit smile. cu timpul, mi-a trecut, desigur, dar pe moment nu mi-a picat bine.
oare e mai bine sa i se spuna copilului de la bun inceput ca de craciun si mos nicolae, oamenii primesc si fac cadouri pt ca asa e frumos si asa e traditia, scutindu-l astfel de mini-trauma prin care ar trece cand ar afla ca mosul in care a crezut atat de tare nu exista? sau e mai bine pt el sa coreleze craciunul cu o sarbatoare magica, in care un mos ca din poveste aduce cadouri tuturor copiiilor cuminti?
prima varianta este poate prea serioasa pt un copil; a doua este mult mai frumoasa, dar se sfarseste urat hmm.
voi ce credeti si cum veti proceda?

Offline

 

#550 2011-12-21 13:59:49

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Eu prefer a doua varianta. Cu totii am crezut in Mos si a fost minunat.

Offline

 

#551 2011-12-21 15:07:45

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Si eu am crezut in ambii Mosi, nu am fost deloc suparata cand am aflat ca nu exista, mi-a placut sa stiu ca ai mei fugeau noapte din pat ca eu si sora mea sa ne bucuram de surpriza. hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.