homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-32


#590 2012-02-24 14:02:12

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Umilinta si orgoliu la varsta lor?! Ma indoiesc. smile
Carol e un copil destept si nu uita atat de usor ce i s-a intamplat. Cred ca a surprins-o si pe ea gestul Fionei. Nu e simplu sa primesti un pahar cu apa in plina figura, nu? smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 



#591 2012-02-24 14:34:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

lucky777 a scris:

Umilinta si orgoliu la varsta lor?! Ma indoiesc. smile
Carol e un copil destept si nu uita atat de usor ce i s-a intamplat. Cred ca a surprins-o si pe ea gestul Fionei. Nu e simplu sa primesti un pahar cu apa in plina figura, nu? smile

tummenupp hjarta


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#592 2012-02-24 15:01:11

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Multumesc pentru pareri. Chiar acum, de dimineata, am pomenit numele de Fiona si Carol imediat a reactionat (stop Fiona, no water). Acum i-o prezint pe F. intr-o lumina buna.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#593 2012-03-01 09:29:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

http://speranta.farca.ro/dresajul-si-ag … -copiilor/


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#594 2012-03-01 14:45:47

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

super, Kata puss multumesc!


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#595 2012-03-01 14:54:39

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata tummenupp imi aduc aminte si acum de sentimentul de frustrare pe care il aveam cand la intrebarea "De ce?" mama imi raspundea "Pentru ca asa zic eu" bang


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#596 2012-03-01 15:19:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Emilya a scris:

Kata tummenupp imi aduc aminte si acum de sentimentul de frustrare pe care il aveam cand la intrebarea "De ce?" mama imi raspundea "Pentru ca asa zic eu" bang

cunosc  storstark


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#597 2012-03-01 17:10:04

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

Emilya a scris:

Kata tummenupp imi aduc aminte si acum de sentimentul de frustrare pe care il aveam cand la intrebarea "De ce?" mama imi raspundea "Pentru ca asa zic eu" bang

cunosc  storstark

si eu sad


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#598 2012-03-14 18:37:26

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Big problem!Pls help!  disperat

Copilul meu nu interactioneaza mai deloc cu copiii  cesafac .Se uita la ei cum se joaca dar nu se prea baga in joaca lor si daca vreun copil devine mai insistent se refugiaza la mine in brate sad si eventual daca este si obosit lesina de plans sad . Ce se intampla?Ce sa fac?
In schimb cu adultii este foarte sociabil  nustiu merge la oricine nustiu  .
A inceput si maraiala pentru jucariile altora  alcool si cum sa-i explic eu ca nu este a lui? grater Si plange grater si apoi plange si celalalt copil ca mama sare sa-i dea jucaria lui Sasha  disperat si ce-i mai grav ca nu uita prea usor grater si nici nu accepta altceva la schimb  alcool


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#599 2012-03-14 18:55:48

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Referitor la problema care-o spunea Fany, eu am o verisoara care-a murit acum un an jumate si-a lasat in urma un sot si 2 baietei de 3 si 6 ani. ea a fost bolnava de cancer aproape un an iar copii au asistat aproape la toata perioada de boala mai putin in ultimele 2 saptamani care au fost greu de suportat pentru adulti, dar pentru ei. la fel nu i-au luat la inmormantare, si i-au dat in casa unor prieteni de familie care au si ei un copil de seama lor. dupa ce-a trecut tot, la cateva zile i-au luat acasa si le-au explicat ca mami este acum un inger si a plecat in cer ca sa aiba grija de ei.

raspunsul copilului care nici in ziua de azi nu-si iarta tatal a fost : de ce nu m-ai lasat s-o pup pe mami inainte sa plece la ingerasi?

si de-atunci se cearta cu tatal lor in fiecare zi sa le aduca alta mamica!

inca un exemplu de "nu mintiti copiii" mai ales in lucrurile grave sad


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#600 2012-03-14 19:16:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

miri rotfl2 e absolut NORMAL smile pana la 3 ani, nu tre sa ne asteptam la vreo dorinta de socializare, si cu atat mai mult la vreun soi de empatie (aceda altuia). ca se mai intampla, bv lor (cris, de ex, cedeaza jucarii usor... dar, la fel, nu are treaba cu copiii, prefera oricand un adult cu chef de harjoana)

deno grater


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#601 2012-03-14 20:12:02

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

si al meu face la fel..sotul meu e ingrijorat chiar ca e antisocial


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#602 2012-03-14 20:29:27

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata si al meu isi da jucariile, nu asta am vrut sa zic. Nu accepta alta jucarie in afara de cea pe care a pus ochii dar pe ale lui le da fara stres lol . Azi de exemplu o tanti avea mac-mac la rucsac (o ratusca) si a plans dupa mac mac desi i-am dat masinuta,minge,broscuta....degeaba mac mac alcool . In schimb este fan animale lol am alergat azi niste caini si niste pisici de am facut basici la talpi lol sa nu mai vorbesc de porumbeii care se refugiaza pe primarie si al meu copil vrea sa-l urc eu pe acoperis la ei lol el ma crede un soi de super-erou lol . Glumeam azi cu tati ca este taman bun de supravietuit in jungla rotfl


Deno grater

Ultima oara a fost editat de mirik (2012-03-14 20:30:06)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#603 2012-03-14 20:47:14

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Si eu vreau sa intreb de David - el cand cere o jucarie de la bebe strain, si nu i se da, impinge bebelusul sau a vrut chiar si sa-i arda una disperat Nu accepta nimic in schimb, cand il iau in brate si-i explic ca pe bebe il doare, se supara si fie vrea sa dea si in mine, fie plange de suparare. Ce pot sa fac? nustiu


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#604 2012-03-14 20:58:08

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

deno  grater  grater ....

Offline

 

#605 2012-03-15 07:04:03

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Blue eu sunt asa familiara cu reactia de care vorbesti tu incat cred ca ma ingrijora mai putin lol . Al meu in schimb nu-l vad atacand vreun copil, el plangeeeeee  disperat dar asa de rau plange de sar toate mamicile sa ii dea ce vrea....nu plange de rasfat, el chiar sufera grater .


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#606 2012-04-25 09:22:44

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

am avut ieri o discutie aprinsa cu ai mei pe tema "copiii si calculatorul". Punctul lor de vedere e acela ca pc-ul e cel mai malefic lucru de pe lumea asta si ca trebuie atent controlat de parinti accesul copilului, pe cand eu cu al meu credem ca niciun copil nu o sa refuze contactul uman (joaca impreuna cu parintii, cu prietenii) in favoarea unei masinarii. DAR daca el o sa isi doreasca sa se joace pe calculator nu o sa ii refuz asta, pentru ca daca societatea o sa evolueze in aceasta directie, interzicandu-i nu voi obtine decat un copil inadaptat si care se va simti inferior celorlalti intotdeauna, exact cum m-am simtit eu toata viata pentru ca am fost cu un pas in urma mereu.
Mie imi este si acum rusine sa vb in public, sa vb cu cineva strain, sa am palpitatii cand trebuie sa vb la telefon cu o persoana straina etc etc etc.
A, si am fost asa de mandra de al meu ca parca vorbea din cartile de ap cum ca "Niciun copil nu se naste rau, obraznic, inadaptat, daca devine asa este vina celor din jur" big_smile

Voi ce parere aveti pe aceasta tema?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#607 2012-04-25 09:44:24

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

De vreo cateva zile au inceput si la noi, crizutele de nervi cand vrea ceva gen aparat foto si nu primeste, ieri a vrut un ursulet de la o fetita, a plans dupa el, l-a primit pana la urma, fetita a inceput si ea sa planga ca il vroia inapoi, a trebuit sa il dam inapoi, i-a dat drumul dar tot a plans dupa el desi i-am dat o masinuta si un ratzoi pe care il aveam la noi... Am luat-o pe sus si am plecat, s-a linistit apoi...
Exact ca si Miri, eu cred ca ea chiar sufera cand nu primeste acel ceva de la alt copil... cand l-a primit l-a strans tare in brate si l-a pupat...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2012-04-25 09:47:23)

Offline

 

#608 2012-04-25 09:52:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

em, e un subiect sensibil. pe de o parte, e REAL ca tv si comp provoaca dependenta (si se poate ajunge ca o pers - nu neaparat copil - sa aiba dificultati de exprimare si socializare etc de la exces de comp/tv).
pe de alta parte, si ce zici tu e f real. interzicandu-i nu obtii nimic (decat ce zici)
io cred ca esential e, la fel ca in cazul mancarii, obsnuinta din primii ani de viata. daca le oferim un start sanatos, cu stat afara, joaca in aer liber si jucarii simple care dezvolta creativitatea si atitudiea activa (spre deosebire de tv si comp, care dezvolta pasivitatea si proiecteaza energeticul omului in fata, descentrandu-l)... are mai multe sanse sa nu devina dependent de o masinarie, cum zici. La fel cum eu cred cu toata taria ca o alimentatie sanatoasa in primii ani e premisa de a refuza singur, mai tarziu, junkariile (CHIAR cu o faza in care e atras de ele). La fel si cu tv/comp

Acu asta e teoria, ne mai auzim lol

Apropo de ce zicea miri mai sus, cris, dupa iarna sau dupa crize, nu stiu... a devenit f "antisocial" cu copiii. Cu adultii straini niciodata nu a fost prea lipicios si il inteleg lol Dar cu copiii era ok. Nu era genul care asa sasra d bucurie ca vedea alt opil, dar relationa normal. Acum... daca pe un ansamblu de ala de 3 tobogane, cum sunt in parcuri, mai urca un copil... cris coboara sad stiu ca e doar o faza si ca va trece, dar habar n-am ce i-a generat frica asta de copii sad ca io nu-mi amintesc vreun episod neplacut anume...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.