homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-37


#685 2012-10-03 15:17:32

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

smile
Da te inteleg, al meu nu face asa decat destul de rar, cand se inroseste de nervi si ridica pumnii in sus  big_smile
Cumpara-i si tu la ochi, nu-i mai proba smile eu nu probez deloc hainele pe el ca nici nu ar sta.....ar lua-o la fuga si tb sa ma tin dupa el. Am patit-o la Kiabi mai de mult cand il loc sa ma uit si eu la haine sa aleg a trebuit sa-l alerg printre raioane.........si el se distra si radea de parca ma jucam de-a v-ati ascunselea.....
Asa ca fie le pun pe langa el asa rapid fie la ochi (nu e mereu cum mine) si le-am nimerit mai mereu.

Cand vine vb de alte chestii gen pericole, poate sa urle cat vrea, il las in pace daca protesteaza cand ii spun ca e pericol sa se loveasca, etc, apoi dicutam mai calm.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 



#686 2012-10-03 15:55:15

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

chiar asa, lucky de ce ii probez hainele? nici eu nu am rabdare sa probez prin magazine, d-apai copilul asa mic.

Offline

 

#687 2012-10-03 17:02:22

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

lucky777 a scris:

Mamici, ce ma fac eu cu una bucata pui foarte FOARTE incapatanat? sad E in perioada cu NU. Orice este NU. Si insista de ma trec toate naduselile si-mi vine sa ma sufoc si sa mor. big_smile
Daca ceva nu-i convine se pune pe un plans...si urla frate de nimic si nimeni nu-l poate distrage.

si eu si eu !!!  rotfl  rotfl  rotfl

buun. deci printesa mea a descoperit puterea lui nu. cateodata mai zice nu si di gresala, cand de fapt vrea sa zica da:))) si atunci se corecteaza : jei.. etc (vrei etc/ vreu, ea vrea .. intelegi voi )

si o tinem cu nu . nu vreau pe oala, nu vreau sa mananc, nu veau sa fac dus, nu vreau sa ma schimbi, nu vreau nu vreau,... nu vreau in leagan, nici pe jos, nici pe topogan.. nici nicaieri big_smile . enjoy .

si protesteaza zgomotos cand nu ii iese treaba .. dar nu urla ci bazaie asa fara lacrimi .. razgaici big_smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#688 2012-10-03 17:21:09

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Passuc, am probat pt ca erau niste blugi mai...trendy-flendy si erau si o caruta de bani. Asa ca trebuia sa ma asigur ca-i vin perfect inainte de a da banii pe ei, ochiometric. wink


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#689 2013-04-02 21:11:15

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Offline

 

 Publicitate


loading...

#690 2013-04-02 22:39:46

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Oare sunt parinti care refuza sa-si educe copilul? Eram in autobuz cand s-a urcat o doamna cu 2 fete de 4 si 6 ani cred si una din ele a inceput sa urle langa mine ca ea vrea sa stea la geam (eu stateam pe o bancheta la geam). De afurisita nu am vrut sa ma ridic de acolo desi inital am avut intentia de a le ceda locul. Am intrebat-o pe doamna de ce plange si mi-a reprosat ca acelea sunt locuri pt batrani si copii. Intr-un final s-a ridicat altcineva si si-a asezat odraslele pe bancheta iar pe cea mica a pus-o la geam ca sa aiba vedere panoramica asupra traseului si in plus mai comenta si pe acolo ca vezi doamne alea sunt locuri pt batrani si copii. Da, stiu ca sunt, dar gagica nici nu se urcase bine si a inceput sa urle ca nu sta la geam! Am vrut sa-i spun cucoanei dar mi-am dat seama ca nu am cu cine discuta din moment ce imediat cum a putut i-a satisfacut poftele. Ce m-a surprins este ca cea mare i-a spus celei mici "taci din gura ca ne faci de rusine" (in timp ce mama bufnea toata cu destinatia banchetelor) si se uita la mine intelegandu-ma parca si cu o fata de om pus intr-o situatie proasta.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#691 2013-04-03 21:46:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

melita, cati ani ai? big_smile ai copii? stiu ca-s fff rea acu, da' ai s-o intelegi la un mom dat in viata smile si ce ai facut tu... ce-a vrut sa fie? ca mie mi-a sunat numai a rautate gratuita. te-ai pus cu copilul de 4 ani? sad
mai trista mi se pare faza cu "ne faci de rusine"... de la un copil de 6 ani............


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#692 2013-04-04 11:27:44

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Sincer, nici eu nu m-as fi ridicat. De ce s-o fac? Pt ca se dadea rasfatata cu fundu' de pamant? Din partea mea n-avea decat. Intreb: nu cumva s-ar invata ca asa merge treaba? Casca gura (si nu ca sa roage) si oamenii stau drepti in fata ei?

Iar faza cu "ne faci de rusine" de la sora-sa clar o stie de la parinti. Deci cu atat mai mult ma fac ca ploua atunci cand un astfel de parinte sufla pe nas ca nu e situatia asa cum ar vrea.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#693 2013-04-04 14:30:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Eu m-as fi ridicat, fiindca si mie imi placea cand eram mica sa stau la geam si-mi place si acum, numai ca acum nu mai am scuze ca sa obtin locul ala lol nu inteleg ce vreti de la bietii copii, sa fie niste batranei in miniatura, sobri si intelepti si politicosi ? Or sa aiba tot timpul sa vada ca nu primesc ce vor mai incolo, oricum nu e gresit sa ceri, important e sa intelegi de ce nu poti primi intotdeauna ceea ce vrei.
Adica nu vad nimic exceptional in intamplarea asta, ma rog... acordati prea multa importanta unor fleacuri
Cum zice si katami, mai nefireasca e replica cu rusinea la varsta aia
Credeti ca voi o sa faceti niste copii gata dresati, care n-or sa ceara niciodata ceva pe care nu-l pot obtine imediat ? Nu, or sa invete pe parcurs, ei testeaza limitele cum e si normal si noi, ca parinti, vom fi pusi in situatia de multe ori penibila si dureroasa de a le explica faptul ca nu pot avea tot ce vor... si mi se pare normal sa primeze confortul emotional al copilului in fata impresiei pe care si-o fac despre mine niste straini
Da, probabil n-o sa-mi pice bine sa urle copilul si sa se tavaleasca pe jos in magazin (mai toti fac asta, macar de cateva ori), dar n-o sa-l bat acuma sau sa-i pun banda adeziva la gura ca sa nu ma "faca de rusine"...
Mai ales ca, daca nu ma insel, aveti tangente cu psihologia si stiti care sunt etapele dezvoltarii normale a unui copil, cu tot ce presupun ele

l.e. si ca sa inchei, pot sa va spun din experienta ca eu sunt copilul ala cu "rusinea" si am avut numai de suferit in viata mea de adult (si am de suferit in continuare) de pe urma faptului ca am fost un copil bine dresat, care nu a cerut niciodata nimic si nu a facut scandal in autobuz, ca "nu e frumos"  neutral

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-04-04 14:36:25)

Offline

 

#694 2013-04-04 14:56:52

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Heim  tummenupp

Si eu tot copilul cu rusinea am fost si am avut de suferit.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#695 2013-04-04 16:03:02

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

heim sunt total de scord cu tine
poate inainte nu intelegeam faze din astea...dar acum ce le mai inteleg,caci am un copil,care,daca nu-i dau ce vrea urla...si urla,si asta nu pt ca eu nu-l educ,dar e inca mic si nu intelege...asta e

si eu ma incadrez lA COPILUL CU RUSINEA


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#696 2013-04-04 18:45:15

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

heim, foarte bine spus  applause
si eu la fel cu rusinea ...

si acum o sa zic ceva celor 2 fete cu uram sa mi se zica mie
o sa vedeti cand o sa aveti copii smile


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#697 2013-04-04 19:02:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu voiam doar sa spun ca nu trebuie sa privim lucrurile asa superficial, mie la prima vedere imi suna a barfa: ia uite-o draga pe aia ce copii are, le trebuie o bataie buna sa nu mai planga in autobuz... asa, si ? zilnic vedem oameni needucati de toate varstele, cand or fi cu totii culmea bunului-simt si or ramane numai prescolarii needucati o sa stam bine
e putin gresit pusa problema, daca mama te-a dat pe tine la o parte sa stea copilul in mod nepoliticos poate e ea needucata, dar copilul ala de 3-4 ani nu are treaba cu conventiile sociale ale mersului cu mijloacele de transport si chiar daca i se explica e poate prea mic ca sa inteleaga
sunt sigura ca voi fi inteleasa gresit si deja regret ca m-am bagat, fiindca mie nu-mi plac conflictele... tocmai fiindca am fost atat de bine "educata"

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-04-04 19:12:28)

Offline

 

#698 2013-04-04 20:56:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu deja ma simt intepata de privirile celorlalti cand Stef se arunca pe jos, nu conteaza unde suntem (adica peste tot) pentru ca ceva (uneori nici nu stiu ce) nu se intampla cum isi doreste el. pana acum nu am auzit "needucat" dar "rasfatat"... ehee, am auzit de nenumarate ori si o sa aud tot mai des, pe masura ce o sa creasca si asteptarile fata de el vor fi mai mari.
imi aduc aminte ca si eu judecam aspru pe unii parinti inainte sa am copil... imi amintesc de 2 baieti care  au devastat pur si simplu show room ul in care lucram, au alergat niste multi km cred si eram indignata la culme ca ai lor parinti nu schiteaza nici un gest sa-i opreasca. privind in urma, am o maaare banuiala ca acei copii aveau ADHD dar atunci vedeam ( pe langa negru in fata ochilor lol ) doar niste copii prost crescuti si parinti dezinteresati.

Offline

 

#699 2013-04-04 21:28:21

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Off...tot ce pot spune e, lasati copiii sa fie copii.
au tot timpul din lume sa simta pe pielea lor cat este lumea de rea, macar acum cand putem sa facem fericita o fiinta mica s-o facem ca ei cer asa putin...un loc la geam sad


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#700 2013-04-04 23:09:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

generatia noastra a fost crescuta in spiritul "e rusine sa faci fitze in public", pe cand cea actuala beneficiaza de o oarecare doza de rasfat comparativ cu felul in care am fost noi educati. in zilele noastre, este incurajata satisfacerea pe deplin a dorintelor copilului, cenzura fiind privita ca pe ceva negativ, ce priveaza copilul de... "fericire". bun, daca alegem sa-l crestem in puf, sa-i indeplinim orice dorinta, pana cand continuam teatrul asta cum ca lumea ar fi toata roz? cand trezim copilul la realitate? cand si cum ii oferim educatie, il adaptam la societate si regulile ei? nu va fi cam brusca trecerea daca nu il invatam de mic ca unele dorinte nu se pot realiza?
eu una nu ma simt traumatizata de faptul ca parintii mi-au spus ca nu e frumos sa fac cutare lucruri in public.

in exemplul dat de melita, ce s-ar fi intamplat daca mama i-ar fi explicat frumos copilei ca nu se poate sa stea la geam, pentru ca locul acela este deja ocupat? cand se va elibera un loc la geam, se vor aseza acolo.
eu inteleg si dorinta mamelor de a satisface poftele copiilor, de a-i vedea radiind de bucurie pt ca au obtinut cutare lucru, insa in public nu te poti comporta ca acasa (ma refer la mama acum). nu e firesc sa te astepti ca ceilalti sa le faca favoruri sau mici bucurii copiilor tai; daca tie iti sunt dragi, altora le-ar putea parea razgaiati.

pe mine ma enerveaza cand oamenii isi asuma singuri niste drepturi nescrise, ce cred ei ca li se cuvin. de exemplu pensionarii, tot in autobuz. cand vad cate unul comentand ca nu sunt locuri libere si tinerii ocupa toate scaunele, numai de-a naibii nu ma ridic. sau cand ii vad ca se posteaza in dreptul meu cu o privire insistenta si pliiina de subinteles. mai ales daca se vede pe ei ca sunt in putere. daca vad un batran neajutorat, umil, care isi vede de treaba lui tinandu-se de bara, atunci da, pe acela il invit sa-mi ia locul. dar nu pe cei ce isi revendica singuri "drepturile". eu am ceva cu tupeistii la modul general, poate de acolo mi se trage. dar am deviat de la subiect smile.

Offline

 

#701 2013-04-04 23:19:11

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

din punctul meu de vedere, avem tendinta sa judecam (chiar si noi, cele care suntem deja mame) alte mamici pe care le vedem in situatii singulare
ia uite la copilul ala, n-a fost educat de parinti, ia uite la aia, nu i-a explicat mama-sa ca nu are cum sa stea jos la geam
niciuna dintre noi nu stie prin cate a mai trecut mama sau copilul in ziua respectiva
ma dau pe mine exemplu
dupa o zi istovitoare in care fetita mea nu m-a iertat niciun minut am iesit cu ea seara la plimbare cu caruciorul ei de jucarie
nu mai stiu exact ce facuse, eram deja de vreo ora si jumatate afara, nu vroia nicium sa intram in casa, mi-am sarit din pepeni si am tras un picior caruciorului ei ca sa nu fac alta traznaie
cine m-a vazut in situatia respectiva si nu ma cunoaste, a zis sigur ca sunt nebuna si nu stiu sa-mi cresc copilul
insa asta a fost doar un caz izolat


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#702 2013-04-04 23:37:24

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, stai sa nasti smile
yannick inca nu e la varsta traznailor si tantrumurilor, dar simt de pe-acum ca n-o sa-i pot refuza nimic big_smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#703 2013-04-04 23:52:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

deno, eu am zis ca inteleg mamicile (desi ale noastre cum au putut sa-si calce pe inima si sa ne mai opreasca de la unele nazbatii?). ma intrebam insa cum e mai bine pt copil? sa creasca pana la o varsta intr-un balon care la un moment dat se va sparge si copilul va da cu fundul de pamant, sau de mic sa inteleaga ca unele lucruri avem voie sa le facem, altele nu (valabil si pt adulti). mie mi se pare mai ok sa faca de mic diferenta intre acasa si in public. nu zice nimeni sa nu-i faci toate poftele acasa. daca el vrea sa puna acuarele pe perdele si pereti si pe tine nu te deranjeaza, lasa-l sa puna! dar daca in autobuz vrea sa picteze scaunele sau jacheta domnului ce s-a asezat langa el, mi se pare firesc sa-i explici ca alea nu pot fi pictate.

as fi curioasa sa imi raspunda cineva la intrebarile din primul mesaj, ca replici de genul "lasa ca ai sa vezi tu!" au fost destule smile.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.