homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-54


#1008 2014-04-10 11:10:40

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pune-ne o poza link cu ei, eu una sincer nu am auzit...
e complicat cu vocabularul....


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#1009 2014-04-10 11:12:52

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

https://www.google.ro/search?q=gizeh+bi … B960%3B720


sunt ff faini , dar nu stiu cum sunt calitativ dar cred ca sunt f comozi


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1010 2014-04-10 15:11:19

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Fetelor poate va ajuta smile

Tot la Carol am auzit ieri. Ne zicea ca un coleg a zis X si Y cuvinte (urate) iar un altul a zis ca taie inima (cred ca este acea inima-simbol din religia catolica). Si Mrs. E -profa principala - a zis ca in momentul in care copii vorbesc asa de urat il ranesc pe Isus. Mie mi-a dat idee si am plusat cu Maica Domnului careia Carol ii zice Mother Marry.


Papucii sunt tare frumusei dar eu am vazut pe net niste modele frumoase rau de tot insa nu erau la magazinul de unde i-am luat. Arata pe cutie ca nu transpiri in ei. O sa vad la vara cum sunt dar trebuie sa ii iau si mamei mele ceva.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2014-04-10 17:55:33)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1011 2014-04-10 17:18:09

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

oo dragut Flower...suna bine cu il raneste pe Iisus

Rares a invatat Inger Ingerasul meu..dar nah e mic, nu pricepe multe, i-am zis ca ingerul i l-a dat Doamne Doamne sa-l pazeasca..si ca nu il vede dar el este langa el...si mereu cand spune stalcit rugaciunea asta zice si "nu vede Ingeul"
lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1012 2014-05-16 10:25:28

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Mamici poate ma luminati si pe mine cu o problema.
De vreo luna E se tranteste pe burta sau cu fundul de pamant din orice fleac. El este foarte docil si intelegator de fel dar are acum o perioada de imi vine sa fug in lume. De ex daca vrea ceva si nu inteleg ce sau este periculos hop si crizuta. Mai face si fara un motiv  aparent si da din maini parca vrea sa ne loveasca.
Acum nici nu stiu cum sa reactionez. Daca stau langael si ii explic ca sunt acolo si bla, bla face mai rau, daca stau langa el dar il ignor (adica astept sa se calmeze singur) ii trece mai repede.
Deci care ar fi solutia magica dar si motivul crizelor?

Acum de ex mi-a devastat sufrageria in 10 min cat a papat cel mic si daca vreau sa strang urla de zici ca il bat ... cred ca daca mai tine mult perioada asta ma dau vecinii la protectia coilului la cum urla uneori  yikes

Ultima oara a fost editat de deya (2014-05-16 10:38:22)


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1013 2014-05-17 07:31:29

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Deya .. enjoy  lol de terminat se termina unele si vin altele.. smile
Motivul este ca el desi ai crede ca intelege, de fapt creierasul lui e plin de frustrari..abia acum invata...i se dezvolta. Nu intelege sa aibe rabdare..sau de ce nu are voie ceva..si se descarca printr-o crizuta
Mai e si frustrarea ca nu il intelegi. Asta se rezolva curand, cand va vorbi mai bine
In teorie la aceste crize ..sau tantrums cum le zice mai pompos smile trebuie sa ii asiguri ca esti cu ei si ii intelegi...il iei in brate sau daca nu te lasa stai deoparte si il lasi sa se tavaleasca in voie. Daca e din cauza vreunui refuz de-al tau..ii spui ca il intelegi ca e nervos dar cutitul nu se poate..e periculos..ii repeti pana va intelege smile e greu, f greu, de acum incepe de fapt munca grea de a fi parinte..tb sa te stapanesti..poate nu neaparat poti mereu sa fi calma si sa explici...
Ii spui mereu : te iubesc, te inteleg dar nu se poate asta..vorbim cand te calmezi...

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2014-05-17 07:36:05)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1014 2014-05-18 21:43:32

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Janis, in teorie este ok ce spui tu dar cand se pune pe urlat nu isi mai aude nici gandurile daramite ce ii spun eu. Eu tot timpul ii spun ca discutam cand se calmeaza, ca nici eu nu urlu la el si il iubesc dar uneori numai daca deschid gura se crizeaza mai tare. Din ce am observat cel mai repede se calmeaza daca il ignor dar sa fiu acolo langa el.
Ma gandesc ca si din cauza celui mic rabufneste asa dar nu pare gelos. Chiar dimpotriva, daca plange A vine sa ma anunte daca nu sunt langa el sau ma impinge sa il iau in brate smile Daca am ceva in mana si nu pot in secunda aia ii da el jucariile lui numai sa taca, deci nu il vad gelos.


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#1015 2014-05-19 09:34:41

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

deya, daca se calmeaza mai repede lasandu-l in pace, eu zic ca e ok sa procedezi asa. oricum stai langa el, deci vede ca ii esti alaturi.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1016 2014-05-19 22:40:53

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Deya poate fi gelos dar se manifesta fata de tine nu fata de cel mic smile sau poate fi pur si simplu tantrum..ca si al meu face si nu are frate lol
Fa cum merge mai bine...oricum esti langa el, da..


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1017 2014-05-19 23:10:17

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

lol Janis eu macar am pe ce sa dau vina

O sa il las sa se manifeste in treaba lui si sper sa ii treaca curand


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#1018 2014-05-19 23:30:42

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Deya, fix fiz fix asa face si al meu. Uneori merge daca ii spun ferm sa inceteze, se linisteste ca un mielusel, de ma face sa regret ca i-am zis, ca asa sta apoi de parca e copilul nimanui.
Dar de f multe ori nu merge cu nimic, decat sa ii fac voia. Nici cu ignore, nici luat in brate, nici dragalit, nici distras atentia, nici explicatii, nici lasat in pace, urla pur si simplu cred ca si cu orele daca l-as lasa. Si nu doar urla ci mai si loveste. Pe noi sau chiar pe el insusi.
Cu siguranta este o etapa. Eu n-am gasit solutia... Si cea care am zis ca il calmeaza uneori nu ma multumeste, e prea cuminte apoi, nu-mi place lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1019 2014-05-20 08:04:51

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Deno, se mai linisteste si al meu daca ii spun ferm sau daca vede ca ma upar dar nu mereu.
Si E are tendinta de a da din  maini dar tot timpul ii tin mainile cand face asa si s-a potolit. Este unul din putinele lucruri pe care nu sunt dispusa sa le tolerez.


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#1020 2015-01-29 09:34:59

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

hjarta  un articol detaliat despre cum sa ajutam copiii sa isi exprime emotiile. mi se pare excelent!  hjarta

http://www.ahaparenting.com/ask-the-doc … anage-them


si aici, fff multe subiecte interesante

http://www.handinhandparenting.org/

Ultima oara a fost editat de passenger (2015-01-29 09:38:24)

Offline

 

#1021 2015-01-29 11:15:01

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Mamici, voi cum ati fi procedat in urmatoarea situatie?

M-a trezit N azi-noapte la 4 ca vrea sa-si spun Capra cu trei iezi. I-am spus ca e noapte si trebuie sa dormin, povesti spunem doar seara, la culcare. A zis ca se culca dar s-o culc pe perna mare, adica s-o legan pe picioare. Ea nu adoarme leganata dar cateodata seara cand vrea sa traga de timp sa nu doarma imi mai cere si asta. O legan dar nu adoarme asa, se mai foieste de nspe ori, ba in pat, ba in patut etc. In fine, azi-noapte i-am zis la fel, ca e noapte si trebuie sa doarma si o s-o legan seara daca vrea.
A urlat cam 5-6 minute (m-am uitat la ceas), dupa care a zis ca vrea sa doarma langa mine, sa-i fac loc. Si a adormit la comanda. Eu i-am propus de la inceput sa doarma langa mine sau intre mine si sot in ideea ce poate a visat urat sau ceva (mai doarme asa si nu am o problema cu asta), dar nu a vrut, insista cu leganatul.

Nu am vrut sa-i spun povestea sau s-o legan pt. ca e clar ca ea in jurul orei respective se trezeste si apoi readoarme si nu as vrea sa facem un obicei din "activitatile" astea. nustiu

Deci, voi ce ati fi facut?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1022 2015-01-29 11:21:33

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Identic ca tine procedez si eu.
Nu ma abat deloc de la ritual pentru ca tine minte ca a primit o data si apoi plansul e mai grav si mai lung ca stie ca daca plange va obtine.
Din pacate yannick nu se opreste nici dupa 40 min pe ceas, si nu doar plange ca incepe sa se zvarcoleasca in pat si sa se incoarde urland de parca e posedat. Ma sperie cand face asa, dar ii propun orice alta alternativa decat cere el. Adica leganat in picioare sau desene, tot asa in toiul noptii. Si nu adoarme nici la una nici la alta ca am incercat.
5-6 min e lux, eu zic ca e normal, are o perioada. Daca te tii bine de reguli, va inceta curand.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1023 2015-01-29 11:28:00

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Aseara a adormit-o G, lucru care se intampla foarte rar, probabil ca are si asta legatura cu criza asta. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1024 2015-01-29 11:29:59

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katey la fel as fi procedat...
aseara a luat un tub de frisca (alta poveste  roll ) si tot manca din el.... i-am spus de cateva ori sa il lase si nu  vrut..apoi i l-am luat si i-am spus ca nu mai poate manca, ca o sa il doara burtica etc... daca vrea poate manca un iaurt cu biscuiti.. si i-am dat iaurtul... s-a suparat si a aruncat cu iaurtul pe jos ... I am explicat ca nu este ok ce a facut si sa merga sa ridice iartul (nu stiu daca aici am procedat ok) ..am insistat sa il ia de pe jos si sa il puna pe masa... s-a dus si l-a luat si mi-a cerut apoi sa manance... Am observat ca bazaie putin de intimidare dar poi renunta daca nu e ceva de isi doreste fff mult.  Totusi au nevoie de reguli.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1025 2015-01-29 11:35:08

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Cmin, si eu ii cer (si insist) sa ridice ce arunca pe jos gen sticla cu pai, cescuta etc. Tot de nervi le arunca si ii cer sa le puna pe masa, ii explic de ce, iar daca le pune ii spun "Multumesc!".


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1026 2015-01-29 12:01:45

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Cand arunca ceva pe jos, el niciodata nu arunca de nervi, ci de distractie. Le arunca si rade. Eu niciodata nu insist mai mult de 2 ori consecutiv sa ridice. Daca nu ridica imediat, il mai las putin si ii zic iar cu amendamentul ca daca nu ridica ce a aruncat singur, nu mai primeste cutare, nu mai mergem, nu mai facem, etc. In 90% din cazuri ridica.
Sotul are prostul obicei de a-i spune "yannick te rog sa ridici bluza. Ai auzit yannick? Ridica bluza. Yanniiiiiiick ridica bluza. Te rog sa ridici bluza" pai pe mine ma dor urechile de cat insista, e enervant. Si nu ridica niciodata la insistentele lui.

La fel face cu orice, si il joaca pe degete, sta sa se roage de un lucru cate o  ora. Eu sunt extrem de ferma si cu atitudine in cereri/raspunsuri. La mine nu e nu, si da e da, daca i-am promis o bomboana i-o dau si daca se darama casa. Sotul mereu il prosteste. Ii promite si apoi nu-i mai da, si-i distrage atentia. Si evident copilul nu mai crede niciodata ce spune tati. In schimb cu mine e alta poveste, stie ca daca am zis un lucru asa ramane.

Inca lucrez la atitudinea sotului, ca e mai benefic pentru copil. Cu mine, orice suparare chiar daca incepe, tine putin, ca nu las loc de conpromisuri. Cu sotul atata o lungeste pana evident isi pierde rabdarea si incepe sa tipe la el.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2015-01-29 12:03:15)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.