homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-55


#1027 2015-01-29 16:12:49

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Da, si eu daca am promis c-o duc undeva sau ii dau ceva ma tin de promisiune.
Eu am fost copilul care daca mama zicea ca POATE facem cutare lucru daca ne permite vremea, timpul etc., la 5 minute urla "Ai promiiiiiiis!"


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#1028 2015-01-30 10:29:45

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

deno, e dovedit ca metoda cu recompensa si pedeapsa e de domeniul trecutului, a generstiei parintilor nostri, mereu ocupati sa asigure hrana, mereu obositi, dorind sa obtina RAPID linistirea noastra, obedienta, calmul. cand nu se studiase suficient si nu se cunosteau implicatiile. e gresit sa procedam asa. le dam informatii gresite cum ca in viata totul se cumpara si ca TREBUIE sa faca ceva ca sa primeasca ceva in schimb. Il inveti sa astepte mereu ceva la schimb si sa nu ii mai faca placere sa faca anumite lucruri daca nu e motivat cu recompesne. 
Citeste"

http://www.totuldespremame.ro/copilul-t … recompense

kate, eu am pus mereu limite" de siguranta,".  nu ai voie in strada, nu ai voie la priza etc. dar intotdeauna cu explicatii ulterioare.  daaarrrr, exista si limitele astea de confort, dictate de fiecare familie in parte in fct de nevoile fiecaruia.
Daca sunt prea obosita sa ii zic povestea la 4 dim ii explic ca nu voi face asta, ca sunt obosita, dar pot sa o tin in brate pana adoarme. ii ofer si o alternativa care imi convine mie. negociem. fiecare spune ce are nevoie si ceilalti spun daca pot sa satisfaca acea nevoie sau incercam alte variante. totul e sa discutati mult.
asta e varsta la care apar cosmaruri, temeri, anxietati. incearca sa afli de ce se trezeste la ora aia si vezi ce o linisteste. Limitele sunt absolut necesare, fara limite e haos big_smile dar eu pot trece anumite limite de-ale mele daca nevoia copilului e mai presus. de ex. daca ii e teama si doar cu povestea de la 4 se linisteste, i-o spun, chit ca pic de somn. pt ca nu e ca si cum s-a trezi mereu asa, e vorba de o faza. ti-am zis ce as face. fiecare familie isi dicteaza limitele ei. as afla intai de ce face asa si apoi as vedea cum pot sa o scap de problema asta.

Ultima oara a fost editat de passenger (2015-01-30 10:30:08)

Offline

 

#1029 2015-01-30 11:13:08

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

fetelor... asta apropo de ce discutam... aseara a vrut sa se culce in pilea goala...am zis ok atat timp cat stai invelit... a stat ce a stat si pe la 5 s-a trezit si s-a dezvelit... ok, atunci te imbrac... de unde..dai urlete, tipete, tras de bluza si tot asa... cred ca ne-a auzit 2 strazi mai departe... l-am imbracat cu forta ca era si rece, cu el nu ma puteam intelege ...a atipit pe urma putin dar nu era ok .... ce e de facut in situatia asta? adica il fortez? il las asa? i-am explicat ca daca se imblonaveste iar trb sa facem aerosoli, siropuri si alte cele... nu a vrut si pace ...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1030 2015-01-30 11:22:02

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass, pai am scris ca i-am spus ca poate dormi langa mine (adica s-o tin in brate) sau intre mine si sot.
Cand viseaza urat de obicei ne spune ca a visat si ce a visat.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1031 2015-01-30 11:53:49

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Cmin. Daca văd ca nu vrea atunci cand ii explic, si e necesar sa facă acel ceva, ?ncep cu joaca. Merge intotdeauna.
B cand era mic isi dădea jos căciula iarna. Mereu. Cum era ger si nu il puteam lăsa,  ii explicam ca be ?mbolnăvim dacă nu ținem căciuli.  Se uita la mine r?z?nd.  Atunci mi am dat seama ca nici eu n aveam căciulă si degeaba ii explicam eu ca trebuie. Apoi mi am pys gluga si am improvizat un joc cu cine sta cel mai mult cu caciula pe cap, c?știgă.  Apoi acasă am reluat jocul dar cu animale de pluș. Eu lw folosesc me re u pt punere in scenă,  e perfect asa.  Copilul ?nvață vizualuzand. Ii arătam un ursuleț care umbla dezbrăcat si răcește si pl?nge
Dar cand cel mare a avut perioada c?nd nu accepta mănuși,  l am lăsat fara si a ?ncercat sa facă om de zăpadă si a urlat juma de ora ca i au ?nghețat m?inile si il dor. Nu era pericol.  Nu racea fara mănuși deci l am lăsat sa vadă singur. Fără căciulă pe cel mic nu l am lăsat doar ca sa vadă singur ca e frig.  Ma adaptez la situație. 
Ai citit despre Playful Learning?  Eu asa ies din situații limită lol prin joc. Copiii așa ?nvață. 
Concret: inventezi un joculeț cu cine e dezbrăcat primește pupici mulți de tot! Il pupi 10 min si il dragalesti si apoi il imbraci tot in joacă.  Daca ai continuat cu nervi si el srrsat ca il obligi,  ai pierdut la fel de mult timp ca ?mbrăcatul in joacă.  Trebuie sa te ghidezi in fct de ce ii place copilului.  O sa iti dau linkuri acum

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1032 2015-01-30 12:04:05

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pass am incercat si cu vorba buna (chiar nu il oblig de obicei, incerc totul pana aici)  dar nu aveam cu cine ma intelege... o sa mai  incerc diseara cu povesti ca face figuri si seara. A stat 2 zile imbracat cu un dres cu dinozaur ca nu vroia sa se dezbrace.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1033 2015-01-30 12:14:23

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

uite asta e unul dintre site-urile mele favorite
aici sunt fff multe subiecte de interes comun" furia la copii, de ce lovesc copiii, sau de ce musca, cum putem pune limite bland, cum sa ii ajutam sa isi inteleaga emotiile si sa le stapaneasca, cum ii disciplinam fara pedepse sau recompense (mita)

http://www.ahaparenting.com/parenting-tools/discipline

Offline

 

#1034 2015-01-30 12:17:37

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

puss


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1035 2015-01-30 12:43:08

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ca sa fie mai cooperant e f important sa ti-l apropii, sa petreci mult timp cu el, sa il intelegi si cel mai important sa te joci ca si el. un copil care se simte iubit si in siguranta o sa coopereze cu voi. poate are ceva suparare mai veche, care iese la suprafata, incearca sa iti comunice ceva, vreo frustrare. eu am citit f mult ca sa il inteleg pe fiu-meu cel mare, si dupa ce am rezolvat eu cu el toate problemele pe care el le adunase, a devenit mult mai deschis cu mine.
Playful Parenting a lui Cohen, nu stiu daca ai citit-o.si  tot a lui - despre anxietatile copiilor, e f utila

uite despre frici, kate.
si toate videoclipurile otiliei mantelers, pe care eu o iubesc  hjarta 


Ultima oara a fost editat de passenger (2015-01-30 12:59:14)

Offline

 

#1036 2015-01-30 14:08:49

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Merci, Pass, o sa ma uit. puss


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1037 2015-01-30 16:08:18

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass, daca ai sti ce bine cunosc toate teoriile. Asta functioneaza la al meu. Dar nu discut aici ca e alta polemica pe care n-o vreau.
E n-am nimic impotriva daca pe viitor va face lucruri ca sa multumeasca pe cineva sau sa primeasca ceva, e treaba lui. Eu am fost crescuta in stilul asta si dimpotriva, fac lucrurile de pura placere si doar daca vreau, ca asa vreau eu, nu astept niciodata nimic si nici nu mi-e frica de consecinte.

Si in alta sfera... Chiar nimic nimic de pe vremea parintilor si bunicilor nostri nu mai e bun, e plin de șpe mii de studii care mai de care mai divine.. Mie sincer mi-e frica de generatia copiilor nostri, si mi se pare toate generatii normale inclusiv a mea. Dar generatiile actuale mi se par yikes yikes yikes yikes


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1038 2015-01-30 17:46:19

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Generația copiilor lăsați la tablete si tv uri ?ncă din scutece.  sad
Copii hiperkinetici de zici ca s atinși de adhd toti. Incapabili sa se concentreze,  sa fie răbdători și senini. Care din cauza succesiunii rapide de imagini generată de tv, sunt din ce in ce mai greu de mulțumit.  Ii văd și eu peste tot ?n jur  sad
părinții care aleg sa asculte sfaturile unor doctori in știința creierului copiilor nu e musai să fie din cei permisivi de care pomenești tu. E f ușor de trecut pragul.  Dar creșterea cu respect și empatie nu e totuna cu haosul așa cum cred unii.
La eu fără sa citesc am simțit ca nu e bine sa imi mituiesc băieții.  Se poate la fel de ușor fără metodele defecte care erau in voga "pe vremea noastră". Eu sunt total ?mpotriva disciplinei tradiționale,  comuniste,  desi eu nu am primit asta acasă.  Ai mei erau fara sa fi citit in vreo carte, părinții de care se vorbește in studiile despre attachment parenting. Mai țipau si ei la noi, ce e drept, dar eu știu ca se poate si fără si atunci la ce bun? La mine acasă e disciplină si organizare lol nu e "ca la nebuni" . De obicei haos, tantrumuri nesf?rșite si războaie sunt acolo unde nu reușesc sa isi ?nțeleagă copiii.
Disciplina tradițională e de mod dictator: io părintele fac ce am chef cu tine. Te pacalesc cu bomboane ca esti mi c si fraier, urlu la tine sa te sperii si iti dau si 2 la fund pt ca sunt mare si tu mic. E corect asa? Pe principiul subordonarii funcționează. 
Ori eu imi respect copiii. E ridicol sa urlu la ei. Sunt oameni si ne intelegem verbal. Ii respect ca pe egali si imi place sa cred ca suntem o echipă.  Eu nu sunt șeful lor. De asta zic ca e logic si firesc sa ?mbrățișam alte metode mai aerisite de disciplina dec?t asta comunistă care e dovedit ca are multe hibe.

Offline

 

#1039 2015-01-30 18:26:35

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sunt de acord cu tine, pass. Ma uit la nepotul meu de cativa ani, mereu cu tableta, mereu urla, nu vrea sa se joace cu jucarii clasice, nu vrea sa se uite pe carti...nimic nimic. alearga haotic si tipa.

apropo de empatie si libertate "limitata"..parintii mei s-au oripilat de libertatea data baiatului meu..mereu imi zic ca mi se urca in cap rotfl...si da, ei au fost cu ed clasica sad


2 ani +

Offline

 

#1040 2015-01-30 18:40:11

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

nu zice nimeni ca e bine sa fie liberi. din contra, copiii au nevoie de limite, altfel se simt pierduti in lumea lor pe care o exploreaza. au nevoie sa stie ca exista NU.
si sora mea gandeste asa, ca nu trebuie sa ii arat ei nu stiu ce studii si carti. ca ea isi creste copilul instinctiv, cu dragoste neconditionata, si cand e tantrrumist, si cand e dulce si bun  rotfl   da. ok. doar ca daca nu am citi si nu ne-am documenta, de multe ori, sa fim sincere, ne-ar veni sa le tragem o mama de bataie. nu? ca doar instinctul, sincer, ne mai spune si ca sunt enervanti, ca uite cum urla de azi dim de la 10 fara oprire desi i-am facut toate poftele. aici e proble,ma. ca nu ne documentam.  ea facea o prostie, acum nu stiu daca o mai face, cu time-out. il baga in camera si ea pleca in alta camera. i-am dat de citit si sper ca s-a lecuit. ca innstinctiv voia sa plece de langa el cand urla si epuiza alte metode.
eu gandesc asa: daca la dr ma duc ca sa ii tratez fizic, ca eu NU sunt doctor, nu stiu, nu ma pricep.. de ce m-aspricepe la psihanaliza? de ce cred eu ca stiu mai multe? nu. nu stiu, nu ma pricep, dar vreau sa invat in permanenta.
psihologia infantila e extrem de complexa. eu cu copiii mei nu imi permit sa dau rateuri pt ca "nu am stiut". nu. eu am la  indemana informatii actuale, studii ale nominalizatilor la Nobel, aia nu au scos aceste studii din burta. ador sa ii citesc si sa observ cata dreptate au.
plus , exemplul meu, toata lumea ma intreaba cum de reusesc sa am copii atat de "cuminti"
am citit inca de cand era cel mare bebelus si am gasit toate rationamentele astea absolut logice, m-am ghidat dupa ele. mi-am ascultat copiii si m-am pus mereu in papucii lor. ne0am considerat egali si ne-am respectat reciproc. pe cand al vecina-mii care primeste recompense si urlete, e din ce in ce mai manios, face din ce in ce mai multe nazbatii sad si ea nu intelege de ce nu merge intre ei. si extrem de multe exemple am. si de copii crescuti "trsaditional" si de copii ai caror parinti au citit cate ceva si incearca sa aplice. e diferenta imensa intre cele 2 categorii de copii.
cei de care zice deno sunt cei lasati in libertate totala. asta e la fel de nociv cu pedepsele verbale sau corporale. facem rau copiilor daca nu le stabilim limite. ei au nevoie si de multe ori ni le testeaza.


un articol despre batai, nu cred ca e cazul aici pe forum dar poate il aratati cuiva care are nevoie sa citeasca
despre bataie si metode traditionale


http://frivolitati.blogspot.ro/2014/09/ … ta-si.html

Ultima oara a fost editat de passenger (2015-01-30 18:47:03)

Offline

 

#1041 2015-01-30 21:54:04

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

cmin a scris:

pass am incercat si cu vorba buna (chiar nu il oblig de obicei, incerc totul pana aici)  dar nu aveam cu cine ma intelege... o sa mai  incerc diseara cu povesti ca face figuri si seara. A stat 2 zile imbracat cu un dres cu dinozaur ca nu vroia sa se dezbrace.

Nu am citit pana la sfarsit, acum o fac. Am trecut prin aceasta faza, Cmin si C. avea mai putin decat A, cred ca 2 ani si un pic. Atunci mi-am pierdut cumpatul si am zgaltit-o, ea si-a infipt dintii in piciorul meu si m-a muscat rau de tot. CA sa pot sa ii desclestez dintii i-am dat o palma peste fund. Intrase ca intr-un shoc, atat de tare strangea cu dintii, nu ma istia sa ii desclsteze. A fost crunt. Din acel moment am lasat-o asa cum a vrut ea. Trei luni de zile a purtat acelasi tricou zi si noapte. Il dadea jos numai cat il spalam si statea langa masini pana se usca. Apoi, i-a trecut.
Pe la 4 ani a inceput cu faze gen: eu ma imbrac cu asta, adica rochie de vara la minus 40 de grade. Atunci a scos-o sotul afara asa, cu rochia aceea si a lasat-o in fatza usii putin, usa deschisa. La fel procedez si astazi cand mai face mofturi. Nu vroia pantalonii de fas pe deaspura uniformei. Am luat-o numai in egari pana la autobuzul ce o duce la scoala; foarte calma i-am zis: ok, atunci mergi asa daca nu intelegi cat de frig este afara. S-a intamplat sa intarzie si 2 min bus-ul. Era vanta de frig si ma implora sa ii pun pantalonii. De atunci nu mai zice nimic...
Este frumos cum zice Pass si corect dar eu nu pot sa fiu asa. Eu-s mai drastica, nu am mereu putere sa ma joc si nici nu-s genul, dupa cum stiti.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1042 2015-01-31 00:34:23

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Ok. Copilul trebuie obligatoriu sa ia un medicament vital pentru el. Are 2 ani si oricat explic, oricat incerc in orice modalitate sa i-l dau, nu intelege ca fara sa il ia nu se poate. Am 3 variante: sa nu i-l dau deloc, sa i-l dau cu forta, sa ii promit o bomboana daca il ia.
Sa nu i-l dau e nociv pentru el, sa i-l dau cu forta il traumatizez, daca primeste o bomboana dupa medicament, il ia de buna voie  si nici nu plange, nici nu ramane fara tratament.
Zi pass, solutia.

Snt singura cu amandoi si trebuie neaparat sa merg cu pitica la urgente. Cel mare nu vrea sa isi lase jocul, cu toate explicatiile si bunavointa din lume. De venit nu reusesc cu nimic sa il conving, de lasat singur nu pot, de luat cu firta iar nu pot ca am una in brate deja si a-r lovi-o in incercarea de a ramane. Ii promit tobogan, si vine fericit.
Solutia?

Si exemplele continua. Nu las loc de negocieri cand e vorba de mancare de ex, daca vrea mananc, daca nu nu. Nu e nici pedepsit, nici recompensat. Dar in viata asta sunt urgente, si nu pot sta la cheremul unui copil de 2 ani.

In rest, are acces la tot ce vrea sufletelul lui. La tableta, la tv, la telefon. Culmea ca nu e interesat de nimic din toate astea, ar scrie non-stop, ar colora si desena, o sa ziceti ca va mint, dar am sa-l filmez.
Citeste cifrele 0,1,2,3 si literele A B C D E K. In seara asta ne-a citit singur de pe carte, si am inceput sa radem cu sotul ca l-am purtat pe la psihiatrii ca nu vorbeste lol

Are o indemanare ceva de speriat. Pune cate 4-5 masinute una peste alta si nu ii cad. Asta regulat. Dar a pus si 8 de diferite marimi una peste alta si ii stateau.
Desface orice surubel cu surubelnita, imi demonteaza casa efectiv.
Are 2 ani si 4 luni astazi si eu ma laudam ca citeam la 4 ani jumate. In ritmul asta pana la 4 ani jumate cred ca va si scrie. Culmea e ca nu m-am chinuit sa il invat nimic, nici nu stiu de unde stie sa citeasca cifrele.
Nu i-a spus nimeni niciodata ceva de genul, dar ieri, i-am pus paine langa mancare si el a luat painea si a pus-o deoparte si-a zis "ei ei, yannick yannick" rotfl2 s-a certat singur. Inventeaza o gramada, face joc si din parul meu impreuna cu degetele lui.

Totul cu limita, si gadgeturi si parenting..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1043 2015-01-31 02:06:32

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Deno hjarta Abia astept sa ne spui cand citeste; cred ca este una dintre satisfactiile cele mai mari sa ii vezi cum buchisesc singurei orice prind si cand o sa ii auzi citind cursiv este un miracol.

Eu nu-s un exemplu de urmat in privinta...coruperii SAU recompensarii. AM citit mereu despre asa ceva si sunt multe carti, studii etc care spun ca recompensa nu-i buna (mai ales cea materiala). Eu o practic si o fac constient, voluntar sau in situatii presante (gen cele mentionate de Deno). V-am spus ca nu-s exemplu bun dar asa simt eu si am avut si rezultate bune cu practica mea.

Nu am un copil care sa manance orice. Nu gusta nimic inafara celor 5 produse pe care le stie ea sigur. Ii promit recompensa materiala (iti dau un cub de ciocolata numai daca iei trei boabe de fasole). Rar de tot functioneaza. Nefiind interesata de mancare, nu ia recompensa, adica renunta la ea.

Stie ca are voie sa joace un video game cu tati timp de o ora daca lucreaza la un obiect (ex. engleza). A prins drag mare de scoala tocmai ca am "corput" si/sau recompensat. Acum o face free smile, free citeste, fara sa ii mai dau eu ceva.

Am ramas uimita cand unul dintre cei mai renumiti lingvisti din UK spunea: nu uitati sa recompensati copilul dupa orice efort (de invatare a sunetelor si literelor din engl).

Cuvintele sunt super okay pana cand ti se intampla o situatie ca a mea de saptamana trecuta. Eu aranjam hainele spalate, ea facea puzzle, tati cauta ceva despre Oscar. Carol imi spune sa o intreb ceva de matematica; o intreb 2+7. Se uita la mine si imi spune:nu din astea, vreau ceva mai complez. Am zis sa sar la 2 digits (decimale??) si o intreb: 12+7. Raspunde 18. Noi doi am fost sicer pe spate; wow, cat de aproape de raspunsul corect, ai judecat bine etc. S-a ridicat in picioare si avea ochii in lacrimi si mi-a zis: nu-i drept ce faceti, ma mintiti ca stiu si eu nu am dat rasps. corect. Mami tu vorbesti cel mai mult.
Am ramas masca; atat de sincera am fost cu ea si nici nu m-am aberat sa fiu pe spate pentru nimic. Dar na...depinde de context.

Mai tin minte o faza care m-a rascolit. Un artist din Ro avea 2 baieti; amandoi studiau in Londra parca, unul muzica, celalalt parca teatru. Am vazut un interviu cu ei (pe computer) si artistul (FC) a spus ceva de genul: eu nu imi laud baietii, ii las pe altii sa ii laude. Unul dintre baietii lui a comis suicid. Nu stiu de ce m-a tulburat treaba asta. Dar m-a facut sa imi laud copilul. Nu tot timpul dar in marea majoritate a lui. Nu ii spun vai cat esti de frumoasa, dar ii spun ca apreciez cum are grija de parul, camera, cartile ei.
Si ii ofer si recompense materiale. Am folosit cuvantul coruptie smile dar corect ar fi negociere.

Si are si limite si restrictii. Incerc balanta dar nu-mi iese mereu. Atunci ma gandesc ce mi-ar placea mie. Si mie imi plac chestii materiale. Stiti cum m-am apucat sa invat pt examenul din feb-martie? Ca mi s-a promis un gift card consistent  rotfl2


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1044 2015-01-31 10:47:10

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pai stai putin, o lingurita de miere dupa un sirop amar am dat si eu. ca sa sterg gustul ala oribil. asta nu inseamna ca am recompensat si nici nu inseamna ca va mai cere sirop ca sa primeasca mierea.   mi-a cerut" te rog da-mi ceva dulce ca e oribil si imi vine sa vomit!, si am dat.  nu ca recompensa. si B a mai avut faze cand nu voia sa ia sirop, vai, stiu, m-am chinuit, aleluia dar a acceptat cand a vazut ca le dau animalelor de plus, apoi lui frate-su, nu voia sa deschida gura si fugeam cu lingurita prin casa dupa el. Am vorbit langa el ore intregi despre faptul ca trebuie sa il ia pt ca altfel tuseste si se simte rau. negociam ore intregi cand eu cand tatsu. de atunci le ia mereu fara nicio rugaminte. oricat de amare ar fi.
nu imi cere solutii universal valabile, ca nu le am. eu ma ghidez dupa ce citesc dar si dupa copil si situatie. si mereu a functionat. am avut muuulte situatii limita cu copiii si eu,  i-am crescut singura, sotul plecat si fara bunici sau rude, ca n-avem. ohoooo! plangeam de frustrare cu amandoi in brate si imi muscam buzele sa nu urlu cand, cum ai spus si tu, nu reuseam sa fac ceva ca cineva nu voia, si era imperios necesar sa facem in clipa aia ceva-ul ala. da, e f greu.
dar e bine daca nu uitam ce citim, daca ne informam mereu si incercam in cea mai mare parte a timpului sa fim asa cum trebuie pt ei si sa le dam lectiile valoroase in viata, inca de mici, acum.  adica sa stim cum trebuie sa procedam si sa tindem spre idealul ala. asta zic.

flow, eu o iubesc pe Carol  hjarta  e isteata foc!!
stiu ca e solutia cea mai rapida e asta cu recompensa. rezolva rapid. e usor sa facem asa.
iar de pedepse, nu i-am pedepsit niciodata. bine, nu stiu la ce fel de pedepse sa ma gandesc. gen cele inchis in camera singur, exclus! bataie exclus.  dar chiar si cand au facut o mare tampenie, nu am spus ca nu ii mai duc in parc sau altceva, nu, am continuat programul normal din zi, pt ca am citit undeva ca pana in nu mai stiu ce varsta copiii nu sunt constienti de consecinte, nu le realizeaza. scria in articol ca cei care sunt recompensati si pedepsiti,  in celem mai multe cazuri in continuare fac aceleasi tampenii. de ce le fac, daca constientizarea consecintelor functioneaza?

Offline

 

#1045 2015-01-31 15:57:39

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

N-am citit tot nici eu. Dar eu ma intreb doar, Pass, cand ai timp sa citesti atatea? Ptr ca vreau si eu sa citesc dar mai mult de cate un articol ici-colo, sau pasaje, nu am cand. Nu apuc, efectiv.
As fi vrut sa fi citit in timpul sarcinii cu Sara dar atunci nu stiam mare branza despre ce inseamna sa ai un copil

Eu chiar imi pierd rabdarea cu ea in ultima perioada, ma port aiurea, ridic tonul, ii spun ca sunt suparata etc etc lucruri despre care stiu ca nu-s ok. Dar nu-i fac fata, zau, stiu unde sunt problemele ei, frustrarile ei, dar nu pot sa le corectez.
Da, merge cu joc cum spui tu, dar cand bebe de 2 luni urla pe pat imbracata ptr iesit din casa, iar ea isi da caciula jos de 15 ori, sau nu sta sa-i dau papucii si fuge prin toata casa, zau daca imi vine sa o iau prin joc. SI la naiba, a mers cu ridicat tonul si tot fac asta.
La fel, ii explic si iar explic ca nu lovim ( a inceput de ceva timp s-o loveasca pe A, dar trece brusc de la manifestarea iubirii fata de ea la lovit). Degeaba. Iar ea nu e lovita de nimeni. De regula nu apuca s-o loveasca dar cand reuseste vad flacari, ptr ca e mica si ii da peste burta sau cap. Imi vine s-o lovesc si eu, desi stiu ca ar fi cea mai proasta reactie, cel mai tampit exemplu pt ea. nu am lovit-o niciodata nici eu, nici sotul, nu stiu de unde pornirea asta. Nu lovim locurile de care se loveste ea, nu lovim jucariile, ba singurul ei contact cu notiunea de a "lovi" pe cineva e legat de Amalia. Nu se uita la desene sa aiba de unde copia comportamentul..

Si e un cerc vicios...ea e frustrata de limite/geloasa pe A/eu ma enervez, ridic tonul, ea aduna si mai multe frustrari, devine si mai nervoasa, etc.

Aaa, la noi o problema e tipatul. Nu am reusit niciodata sa o fac sa inceteze si tine de luni bune, de mai bine de 1 an. Din orice tipa, in secunda in care nu poate incheiua un fermoar, tipa de se inroseste. sau daca cere ceva si nu inteleg ce pe loc, la fel. la orice ora, cu o intensitate insemnata. i-am explicat s aceara ajutorul, o ajut de fiecare data chiar daca-s prostii. ba o las pe A sa planga cate putin ca sa-o satisfac un moft ( sa-i inchei hainuta unei papusi, de ex) si degeaba.

Kate, la noi S s-a trezit mult timp sa ne jucam noaptea. Si eu dadeam curs, ma jucam cu ce vroia ea. numai sa nu planga. EI, la un mom dat n-am mai putut si in fiecare noapte ii tot spuneam ca e noapte, nu ne jucam cu X lucru, ziua ne jucam, noaptea facem nani. Coincidenta sau nu, dupa ceva nopti nu s-a mai trezit, nu mai cere sa ne jucam. Dar abia-s vreo 2 saptamani, inca mi-e teama sa ma gandesc ca am convins-o ca noaptea e ptr somn.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.