homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-4-39


#723 2013-03-27 16:22:53

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

Imi pare rau deno..eu am raspuns ce stiu eu despre regula celor 4zile la copiii alergici.ti-am zis asa direct tocmai pt ca te stiu o tipa ffff ok cu care poti vorbi si deloc sensibila.
Imi pare rau ca te-am suparat,incaodata...
Nu e cazul sa sari...


BUbu usturoiul ii place? Guacamole pe paine? Icre ? Pateu cum zice cmin. Si icrele le poti face in casa.cumperi din alea nefacute....

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2013-03-27 16:27:01)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 



#724 2013-03-27 18:06:30

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Diversificarea-4

hai ca m-am culcat si mi-am revenit tongue

nu e vorba numai de voi fetelor, e vorba ca asa m-am saturat sa aud la tot coltul numai de alaptare, diversificare nu stiu cum, de purtare, de ac, de mama masii, esti pusa la zid pt orice, sunt prea exagerate toate chestiile astea, dam intr-o extrema care nu e ok.
asta pe langa faptul ca de azinoapte hernia mea de disc ma innebuneste si am o durere inexplicabil de mare si ma face sa vreau sa bat pe multi lol

la care se adaoga faptul ca eu in 8 zile i-am dat lui yannick 4 chestii. mar, morcov, 3 biscuiti mici si ieri o lingurita de avocado.
nu mi se pare asa o tragedie, incat sa ma faceti sa ma simt o mama rea, ca nu am grija de yannick.

mno, da ai ca mi-a trecut tongue iarta-ma janis, da sa te pup puss

eu chiar va multumesc ca imi spuneti multe lucruri, fara voi eu poate n-as fi reusit sa alaptez si multe altele, iertare, va rog  kapitulation

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-03-27 18:08:52)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#725 2013-03-27 18:23:46

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Diversificarea-4

Deno puss

Bai am facut pateu . Nu va spun cum a iesit si ce batalie a fost pe el lol .

Da chiar, icrele de cand se pot da? Eu am cam evitat pana acum desi el ar fi vrut, pe motiv ca sunt crude, adica nepreparate termic.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#726 2013-03-27 18:49:02

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea-4

cmin cum ai facut? eu fac doar cu unt, sare, piper. bun dar parca lipseste ceva.

Ultima oara a fost editat de gargarita (2013-03-27 18:49:31)

Offline

 

#727 2013-03-27 18:55:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Diversificarea-4

hello  puss
garga, eu pun la fiert cu ficateii si o ceapa, niste buruieni (cimbru sau herbes de provence de obicei) si cand il pasez pun o lingurita de mustar si (optional) niste capere
eu zic ca mustarul e chestia care lipseste smile pui dupa gust, eu pun de dijon ca ala imi place, dar nu se simte iute
acum nu stiu daca se poate da si la copilasi, dar daca e unul cu o compozitie decenta nu vad de ce nu
sau il faceti pentru cei mici fara mustar si pentru voi cu

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-03-27 19:04:08)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#728 2013-03-27 18:55:48

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Diversificarea-4

si eu vreau reteta de pateu
eu i-am mai dat icre facute in casa, habar n-am de cand se pot da
ii plac


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#729 2013-03-27 19:05:23

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

Deno puss e bine ca nu mai esti sensibila lol
I-ai dat bine ce i-ai dat..nimic alergenic.eu as tine 7 zile pt alea mai..alergenice

Multumim heim puss
Nu stiu dana..dar poti incerca si maglavais de chia..de-i zice tot icre..o sa ziceti ca v-am innebunit lol dar sunt buuune smile


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#730 2013-03-27 19:16:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Diversificarea-4

da, corect Janis, sau varianta dulce de budinca cu chia sau altele de genul asta (mei, quinoa, hrisca), sau iaurt cu fructe adaugate in el...

o problema pe care o vad eu la icre e ca astea din comert sunt extraordinar de sarate, poate sa le pui la desarat inainte si intr-adevar, fiind crude, riscul de infestare cu paraziti e mult mai mare, ca ei se distrug prin prepararea termica a pestelui

Offline

 

#731 2013-03-27 19:24:06

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea-4

da, cu mustar trebuie sa fie delicios. am retinut si de ceapa, nu ma gandisem. heim:kiss:

Offline

 

#732 2013-03-27 19:30:03

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Diversificarea-4

Eu la pateu am facut asa:
Am fiert 3 ficatei in apa cu sare si separat am inabusit jumatate de ceapa. Apoi am benduit ficatetii si ceapa si ceva piper, busuioc si rozmarin ( asta mi-a cazut in mana). LE am pus si unt

Eu mustar nu as da la copil ca are diverse chestii in componenta. Pe unul chiar scria ca contine E nu stiu cat care da agitatie si tulburari de atentie

Ultima oara a fost editat de cmin (2013-03-28 11:22:22)


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#733 2013-03-27 19:30:13

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Diversificarea-4

janis am inteles. io ma gandeam ca zici intre toate sa tin 7 zile. saracu cum sa-i dau acelasi maglavais 7 zilesi 4 mi se pare mult, deja azi o facut fitze la mar.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#734 2013-03-27 19:36:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Diversificarea-4

cmin, pai de asta am zis de compozitie, eu nu iau decat mustar care are seminte de mustar, sare, otet (daca se poate si fara zahar), in orice caz fara E-uri, se gaseste mai greu e drept

bubu, daca-i place oul ii mai poti face frittata cu diverse legume prin ea, arata dragut si in felul asta mananca si legumele; ce mai fac eu pentru noi astia mari si am succes sunt creme de tot felul pentru tartinat (merg si simple sau cu betisoare de legume crude) : crema de branza cu somon, cu sfecla (iese roz big_smile), cu patrunjel si / sau avocado (verdeee), pasta de naut sau linte (in care tot asa poti pune verdeturi, ardei copt... orice practic)... sunt colorate si poate o atrag, eventual faci niste mini-lipii sau chestii gen pancakes pe care sa le asezi, faci un aranjament dragut in farfurie, gasesti tot soiul de idei pe net
mai vorbeam cu fetele, eu am fost un copil care nu manca nimic si pentru care se pregateau tot soiul de animalute, soldatei, masinute comestibile lol

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-03-27 20:12:39)

Offline

 

#735 2013-03-27 19:47:13

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea-4

cmin, am inteles. multumesc puss

Offline

 

#736 2013-03-27 20:29:28

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Diversificarea-4

heim, multumesc pt idei
eu nu sunt o bucatareasa ... buna, nu ma pricep si nici nu cred ca-mi ies foarte multe
insa nici cu Anastasia nu este deloc usor
nush daca am zis, ea nu mananca branza
nu o atrage o mancare pt ca arata bine, desi se uita inainte in farfurie, banuiesc ca sa vada daca-i face cu ochiul
sunt multe mancaruri pe care nici macar nu le gusta, oricat de bine i le-as prezenta eu
la ea (car)nitza are succes insa nici asta intotdeauna
este mai rau decat am fost eu si asta probabil ca are mai multe variante decat am avut eu


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#737 2013-03-27 20:35:17

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Diversificarea-4

Mamaaa, ce pofta mi-ati facut de pateu de casa!  drool
Sunt de acord cu faza cu schema aia "perfecta", e doar o interpretare personala a unei mamici, sunt si niste chestii acolo introduse prea devreme zic eu (rosia, telina, brocoli, conopida..), dar mi se pare ok modul in care e formulata, m-am inspirat si eu sa-mi fac o lista asemanatoare, un fel de lista deschisa, in care adaug ce urmeaza si modific pe parcurs. Eu ma mai uit pe diversificare.ro si pe clubulbebelusilor.ro.
Deno, eu dupa morcov, pastranac, (mar   tongue - eu intrerupsesem diversificarea complet din cauza unor pete si i-am dat doar mar copt/fiert multe zile, apoi am reluat iar morcov, pastranac), apoi i-am dat dovlecel, dovleac, cartof dulce, patrunjel frunze. Ardei nu i-am dat nici acum, asta din piata de import nu ma incanta. Dupa o luna i-am bagat carnita de pui si a doua masa, de fructe. Avocado nu vad nimic rau ca i-ai bagat  nustiu , e ca un unt vegetal, se poate baga de la inceputul diversificarii si se poate combina si cu multe chestii.
Katey, brocoli si conopida stiu ca sunt ok dupa 8 luni, dar fierte separat si aruncata apa ca baloneaza (eu nu i-am dat inca nici una din astea, urmeaza pe "lista" in luna aprilie  big_smile  Sunt curioasa daca o sa -i placa. Rosie am citit ca dupa 1 an, la alergici dupa 18 luni.

Noi azi am introdus gutuia (in compot fara zahar, impreuna cu mar).

Ultima oara a fost editat de honney_bunny (2013-03-27 23:33:30)


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#738 2013-03-27 20:37:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Diversificarea-4

pai asta era ideea, sa nu se vada ca e vorba despre branza acolo, de exemplu, poate gusta si-i place in combinatia respectiva
in rest cred ca e foarte greu, nici eu nu stiu ce as face... subterfugii gen tu mananci din chestia respectiva cu pofta si ei nu-i dai, apoi o lasi ca din intamplare la indemana... ai incercat ?
si eu zic ca nu as face cu copilul meu cum au facut ai mei cu mine (sa ma fugareasca cu mancarea zi-lumina) si l-as lasa sa i se faca foame, dar in realitate cine stie cum as reactiona

Offline

 

#739 2013-03-27 20:44:28

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Diversificarea-4

o sa incerc sa fac ceva creme, poate poate
si eu ziceam ca o las sa i se faca foame
si i se fac si cere mancare insa refuza f multe
si sunt zile cand nici macar nu cere, nu-i trebuie pur si simplu
m-am relaxat cu asta insa nu pot sa nu ma gandesc ca poate daca as fi mai gospodina, ar manca si ea
pt ca daca merge la soacra-mea, de exemplu, mananca
dar asta se intampla rar oricum


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#740 2013-03-27 20:48:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Diversificarea-4

nu cred ca mananca fiindca e soacra mai gospodina, stai linistita  puss ... mananca fiindca e "altceva", alt loc, e ceva nou, tu probabil esti putin stresata ca nu mananca si simte asta

Offline

 

#741 2013-03-27 21:19:42

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Diversificarea-4

Bubu, nici copilul meu nu prea face mofturi sau figuri la mancare la maica-mea. Habar n-am de ce... nustiu . Cu micul dejun si eu sunt mereu in pana: o zi ou fiert, o zi paine cu unt si miere pe care uneori n-o mananca, o zi fructe cu branza, pe care, la fel, uneori nu le vrea. Branza nu mai vrea dimi, asa ca nu prea mai stiu.

Cmin incerc si eu pateul asta sa vad ce iese. Dar cu ce ficati ai facut? ( lol ce ciudat suna intrebarea ) . Eu am cautat aseara sa cumpar, caci nu mai am de la pasarile ce le cumpar pt el si n-am gasit nimic sa-mi sara in ochi (in real) ca ar fi fara hormoni. de fapt, eu una nu prea-i cred cand spun ca nu baga, dar macar sa vada ochiu' ca scrie

Asta seara a plans si copilul meu... de foame wow . M-a socat...


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.