homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat-3


#39 2013-07-02 10:58:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

iulia, din pacate sentimentele astea le incearca orice femeie ce isi doreste sa devina mama si copilul ei se lasa asteptat, in timp ce femeile din jur fie au deja copii, fie sunt insarcinate. desi tu te invinovatesti pt aceste ganduri, ele sunt normale si nu stiu cum le-ai putea evita sau inaltura odata ce s-au instalat. poate sa discuti cu un psiholog, daca nu respingi ideea. eu cred ca ar fi un lucru bun; te-ar ajuta sa fii mai impacata cu situatia si sa ai mai multa incredere si rabdare. la tine s-a instalat cam devreme disperarea... sunt numai 4-5 luni de cand incerci, nu ar trebui sa te curpinda deznadejdea atat de devreme. imi dau seama ca varsta ta si femeile insarcinate din jur te fac sa nu mai ai rabdare, sa te intrebi oare cat mai ai de asteptat, insa nu e o cale buna. faptul ca te gandesti la astfel de lucruri, e el insusi o piedica in a ramane insarcinata. inconstient te stresezi si stresul inhiba buna functionare a organismului. asta ar trebui sa fie o motivatie buna pt a incerca sa te detasezi si sa lasi lucrurile sa se intample. crede-ma ca sunt mult mai multe sanse atunci cand uiti complet de ovulatie si calendar si te bucuri de viata, de sotul tau; va iubiti fara un plan prestabilit, ci atunci cand simtiti nevoia.

ati facut vreo investigatie pana acum, tu sau sotul?
mult succes, sa fie cu noroc luna aceasta!

Offline

 



#40 2013-07-02 11:29:05

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

multumesc anca, ajuta sa imi vad raspunsul scris de altcineva ... spun asta pentru ca acelasi raspuns imi dau si eu la framantari, doar ca uneori sunt depasita de situatie sad ceea ce nu mi se intampla prea des... sunt genul control-freak sad si atunci cand nu iese cum vreau eu, mama-mama...

luna asta nu m-am stresat ca in ultimele luni... am urmarit intr-adevar ovulatia, dar am privit problema cu mai mult calm... ba chiar l-am indrumat pe al meu (care inca nu imi este sot, anul viitor este in plan casatoria... de curand am primit inelul wink ) sa nu isi faca sperante prea mari ca nu se stie nici acum... doar ca vestea de la munca m-a luat cam pe nepregatite... ma cam vedeam eu urmatoarea pe lista...

pana acum nu am facut investigatii, m-am gandit ca dupa concediu, daca nu se intampla, o sa incep sa ma agit mai cu folos... in august avem o mica vacanta care dupa calcule nu prea se potriveste cu vreo perioada fertila, dar nu am sa las chestia asta sa controleze si perioada in care aleg sa imi fac concediul... asa ca sper ca relaxarea sa isi spuna cuvantul....

scuze ca sunt plangacioasa, dar uneori simt nevoia sa vorbesc despre ce mi se intampla, iar cei din jur nu cred ca m-ar intelege...


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#41 2013-07-02 11:59:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

iulia, e perfect in regula sa vorbesti despre framantarile astea, sa nu le tii in tine. mai ales cu persoane care trec sau au trecut prin aceleasi stari si astfel te inteleg.

din ce povestesti, esti intr-o perioada ft frumoasa a vietii tale. bucura-te de ea, e unica! abia ce te-ai logodit (felicitari, sa fie intr-un ceas bun!), urmeaza nunta cu toate pregatirile aferente. lasa-te prinsa de febra cautarilor (restaurant, fotograf, muzica, rochie de mireasa, invitatii, etc.), nu te mai gandi "oare cand vine bebe?" si ai sa vezi ca atunci vine, cand nici nu te astepti, cand nici nu mai stii in ce perioada esti si daca ai avut sau nu contacte cand "a trebuit".

e greu, dar incearca sa nu fii in competitie cu nimeni. bucura-te de vestile bune ale colegelor si si ele se vor bucura pt tine. si eu ma ofticam cand anunta vreuna mai tanara cu 4-5 ani ca o sa aiba bebe. 2 prietene mai mici ca varsta au ramas insarcinate cu un an inaintea mea si usor, din primele luni de incercari. si eu m-am gandit atunci ca era mai degraba randul meu, ca asteptam de ceva timp. dar nu e bine. energia asta negativa tot asupra noastra se revarsa. e mai bine sa incerci sa nu pui la suflet, sa crezi cu tarie ca va veni si randul tau. va veni ziua cand vei vrea sa se bucure si altii sincer pt tine, nu sa vezi fete acre si uracioase, care sa te faca sa te simti stinghera ori vinovata ca "i-ai luat locul" alteia. daca crezi cu putere in sansa ta, iti va fi mai usoara asteptarea si acceptarea unor vesti ca cea de astazi. kram

Offline

 

#42 2013-07-02 14:18:55

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

multumesc. da! este intr-adevar o perioada frumoasa... suntem impreuna de 11 ani si locuim impreuna de vreo 5, deci nu e chiar valul, valurilor, iar logodna a fost mai mult o constientizare a faptului ca trebuie sa facem ceva si oficial... ma simt oricum precum o femeie maritata, doar fara acte... dar, da ... e ceva frumos ceea ce mi se intampla...

si ce spui tu este complet adevarat, tocmai teama ca simt acea amaraciune m-a facut sa ma vad intr-o lumina nu prea placuta... si de aceea, trebuie sa ma bucur pentru altii pentru ca nici mie nu mi-ar conveni o acritura pe langa mine in cazul in care s-ar intampla vreodata sa imi anunt sarcina...

gata, capul sus! pupici


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#43 2013-07-02 15:55:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

iulia, oricum e frumoasa perioada de dinainte de nunta, in care te pregatesti, iti alegi totul pe gustul tau. emotii vor fi pt evenimentul in sine, chiar daca voi va cunoasteti de mult. ai sa vezi, o sa fie frumos smile.
chiar asa, capul sus! si bafta, sa se intample cat mai curand! puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2013-07-02 16:05:28

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

sper sa ma conving si eu ca este ceva frumos la o nunta in ziua e azi sad... suna pesimist, dar tot mai mult nunta seamana cu o afacere... ba chiar am avut asa un gust amar dupa anuntarea logodnei... cei la care nu ma asteptam, in loc de felicitari m-au anuntat ca nu au bani anul asta... in fine... sper sa imi schimb parerea curand... altfel ne rezumam la o cununie la sfat si gata...

Doamne ajuta! poate unii ar judeca aspru faptul ca intai imi doresc un copil si apoi casatorie... dar au cam venit impreuna...


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#45 2013-07-02 16:29:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

nu mai sunt vremurile alea in care sa judeci asa. poate vreo mamaita la colt de strada sa vorbeasca, dar ce-ti pasa tie? forgetit
urat ce v-au spus cunostintele in loc de felicitari sad.

Offline

 

#46 2013-07-02 16:38:28

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

iuliabebe, Casa de Piatra si sa va dea Dumnezeu un copil cat mai repede!
Si noi avem o situatie asemanatoare, dar nu ne stim decat de 5 ani si de 4 locuim impreuna. Eu am nunta in august acum si din pacate nu prea am apucat sa ma bucur de emotiile pregatirilor ca s-au intamplat multe boli prin familie, dar acum e o perioada mai linistita si sa stii ca e chiar frumos sa te pregatesti, parca abia astept acum sa vina ziua aia desi nu mi-am imaginat nicioadata cum ar fi sau cum va fi sa fiu mireasa. N-am fost genul prea romantic smile
La bebe noi suntem doar in luna a doua de incercari, asa ca din punctul acesta de vedere eu nu am ce sa ma plang, nu vine asa repede la toata lumea si stiu atatia care incearca de ani de zile incat deocamdata iau totul asa cum vine, desi am fost f dezamagita luna trecuta cand mi-a venit si eram sigura ca luna asta nu o sa mai am aceleasi emotii si o sa fie totul mai natural, dar de unde, tot am emotii smile
Nu te judeca pentru ce simti, toate sentimentele sunt normale daca sunt ale tale si ele nu fac rau altora, orice sentimente ar fi, comunica-le cu cineva si intelege-te pe tine insati.

Pupici si nu te descuraja cu nunta, fa si religioasa, doar o data in viata poti fi mireasa, nu rata ocazia. Stiu cum e cu invitatii care se fofileaza, eu am nunta mica cu 60 de invitati tocmai pe principiul sa vina doar familia si apropiatii. Adevarat ca daca ai doar 60 de oameni sa nu te astepti sa iti scoti cheltuiala, noi vom fi probabil pe minus 20000  lei pe putin, dar asta e, nu vrem sa facem profit si nunta si daca tot ne permitem acum sa pierdem banii astia, atunci ii pierdem.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#47 2013-07-02 17:49:37

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

iuliabebe a scris:

Doamne ajuta! poate unii ar judeca aspru faptul ca intai imi doresc un copil si apoi casatorie... dar au cam venit impreuna...

In conditiile in care sunteti impreuna de atatia ani, chiar nu vad de ce sa te judece cineva pt asta...ca sa nu mai zic ca in primul rand nimeni pe lumea asta nu are dreptul sa judece pe nimeni. Cel mai usor lucru e sa il judeci pe altul si romanii mai ales se pricep de minune la asta...dar nu trebuie sa conteze.
Eu iti doresc din toata inima sa vina bebe cat mai curand, inainte de nunta smile iar in privinta sentimentelor ce te cuprind cand vezi alte gravidute...e normal sa stii, dar de obicei se intampla dupa o perioada mai lunga de incercari... smile Eu am invatat insa in timp sa nu mai invidiez pe nimeni, nu se stie cat timp a incercat si fata respectiva sa ramana insarcinata...la serviciu si pe mine ma invidiau cateva persoane - era simplu sa citesc in privirea lor asta - dar ceea ce nu stiau ele e ca eu am ramas insarcinata dupa 6 ani, prin fertilizare in vitro, deci nu eram nicidecum de invidiat.. smile
Stiind insa prea bine ce e in sufletul lor, nu ma suparam, ci incercam subtil sa le dau cat mai multe informatii care sa le ajute sa ramana insarcinate.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#48 2013-07-03 15:52:32

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

fetelor, cata dreptate aveti! nici nu stiti ce bine mi-au facut mesajele voastre smile

anorien, sa ai o nunta minunata care sa compenseze pentru necazurile care au diminuat emotiile pregatirilor!! si bebe al vostru sa vina curand! nici eu nu sunt genul romantic si niciodata nu m-am imginat mireasa, nu visez la asta, nu ma inghesui la prinsul buchetului, desi la ultima nunta la care am fost era ca si al meu wink, dar o tipa mai voluptoasa era sa ma killareasca rotfl asa ca i l-am cedat ... urasc momentul asta al nuntilor si sincer, abia astept sa scap de astfel de situatii...
cat despre nuntasii nuntii mele big_smile... ce sa zic, nu vreau nunta mare, tot asa, cativa colegi, cativa prieteni si familiile... inca oscilez intre cununie la sfat si nunta.... parca tot o cheltuiala as face si cu una si cu cealalta si nici prin gand nu-mi trece sa ma bazez pe vreun profit... dar mi-ar placea sa stiu ca cei prezenti sunt acolo de placere, nu din obligatie... visez si eu frumos, ce sa fac?

cris, ai mare dreptate, m-am grabit sa ma amarasc singura in ceea ce o priveste pe colega mea si nu m-am gandit ca poate si fata asta a incercat multa vreme si acum a fost sa fie... nu a fost rautate in gandurile mele, doar putina frustrare, sa zic asa... dar cand citesc incercarile prin care au trecut multe mamici/viitoare mamici ca si tine, imi dau seama ca sunt un copil rasfatat

despre bebele meu... stiu ca o sa vina, sunt tot mai optimista si chiar daca nu luna asta, stiu ca va veni... luna asta nu mai stau cu sufletul la gura, dar cum spunea si anorien, am emotii... maine ar trebui sa imi vina... acum sa vedem..

va pup


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#49 2013-07-03 16:18:12

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

Iulia si Anorien, Casa de piatra si sa nu aveti de asteptat mult bebicii goodluck


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#50 2013-07-03 16:52:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

bafta, iulia! sa nu mai vina nimic maine si inca 9 luni de acum incolo! goodluck
nu trebuie sa te invinovatesti pt frustrarea ce ai simtit-o. e naturala, vine de la sine. tu trebuie doar sa nu te lasi ancorata in ea, ci sa-ti incarci sufletul cu ganduri frumoase, pozitive.
daca faci o nunta restransa, numai cu cei apropiati, cu siguranta vor veni toti de placere, nu din obligatie. kram

Offline

 

#51 2013-07-03 17:27:03

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

sa fie! dar daca nu e, tot inainte... vine concediul si sa vezi atunci chef de facut bebei wink
multumesc fetele! sper sa va dau vesti bune... iar despre nunta o sa incep sa imi fac o lista sa vad asa orientativ pe cati ma pot baza
va pup!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#52 2013-07-05 16:12:30

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

stiu ca o sa imi spuneti sa am rabdare, sa nu ma stresez, sa incerc un test dupa 7 zile sau mai stiu eu cand... si mai stiu ca m-am tot dat "cocos" ca luna asta nu ma agit... dar nu pot sa va spun de cate ori verific.. am facut carare catre toaleta .... si simt ca vine, simt ... sunt balonata, e ceva activitate pe jos, ma dor sanii, e umezeala... ieri ar fi trebuit sa vina dupa 26 zile care este media... pana acum nimic... desi luna trecuta a intarziat vreo 4 zile.... acum iar o iau razna.... si tot caut sa asociez simptomele cu altceva, dar sigur vine sad ma omoara zilele astea inainte de data
sa nu ma stresez? cum? culmea ca citesc ce am postat zilele trecute... si nu sunt eu sad


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#53 2013-07-05 16:30:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

iulia kram fa un test, daca te ajuta sa te linistesti.

Offline

 

#54 2013-07-05 16:35:26

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

mai astept putin, anca... parca m-as demoraliza de tot daca as vedea si un test negativ... ce mi-as dori ca toate simptomele astea sa fie de fapt de la o posibila sarcina smile am tot citit si uneori se condunda PMS cu sarcina... mai nou am si crampe de la balonare... nu mai stiu ce sa inteleg... m-am si enervat putin pe la birou... poate e si asta...

sunt paranoia... clar... sper sa vin cu vesti bune
pupici


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#55 2013-07-05 16:54:51

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

iulia, incearca sa te linistesti. Da, uneori simptomele sunt similare, ceva legat de implantarea ovului in uter care da simptome ca la PMS. Dar trebuie sa te linistesti, stiu ca e greu si eu fac la fel, pre ovulatie sunt numa miere si rabdare, post ovulatie o iau razna. Eu sunt in DPO 3 si am avut o durere puternica de cap toata ziua si deja cautam pe FF charturi care au avut pregnancy si headache in ziua 3 DPO. O tampenie sa caut doar asta, mai ales ca headache poate fi din atatea motive, dar macar m-a mai linistit de moment. Apoi un coleg m-a intrebat daca am dormit cu usile deschise si da, aseara, am dormit si cu balcon si cu usa deschisa si a fost curent si eu am probleme cu sinusurile si instant mi-am dat seama ca astea sunt durerile mele uzuale de sinusuri, dar na...daca eu cautam sa ma identific cu simptome de sarcina smile
Si in definitiv daca acolo e un bb mic nu ii face bine nelinistea asta a ta, ocupa=ti mintea cu altceva, vezi un film, iesi afara, asculta muzica, apuca-te de gatit.
Iar de o fi cu urati...lasa-ti timp o zi, doua sa iti revii psihic, apoi priveste-o ca pe o noua sansa la a incerca sa aveti copii. Altii nu au nici macar o sansa sad

Hai cu rabdare, ca trebuie pana la urma sa primim si noi toate cate o barza, nu se poate, vine ea cumva pana la urma big_smile

Pupici si iti tinem pumnii cu vestile bune.

PS: nu recomand testare devreme, daca e negativ si esti nelinistita nu numai ca vei fi dezamagita, dar daca e prea devreme vei avea tendinta sa cauti scuze de genul e prea devreme si sa speri sa se pozitiveze mai tarziu si deci nu afli si nu rezolvi nimic cu testul devreme, doar daca iese pozitiv, bine-nteles smile


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#56 2013-07-05 17:14:06

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

trebuie, trebuie! smile si mai trebuie sa ma obisnuiesc cu trairile astea dinainte de cm... pana acum eram pe dos, stateam stresata ca poate e o sarcina nedorita... cum sa fie o sarcina nedorita? sad ma descurcam si cu o sarcina nedorita la un anumit moment... cat m-am inselat.. citeam pe undeva pe forum despre dorinta noastra de a avea un rost inainte de a avea un bebe... ce desarte sunt toate fara un bebe sad

Doamne ajuta, anorien!! numai cu vesti bune sa venim


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#57 2013-07-05 17:25:02

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

asa e, iulia. Si eu tot asa am sta tu cu frica de acel mai putin de 1 % sanse sa raman gravida cand mi s-a rupt prezervativul in Z27 (deci cu o zi inainte de CM) astfel incat m-am dus si am luat pastila de a doua zi neutral Ce prostie, pe atunci 1% mi se parea risc f mare, acum 30% sanse lunar la o femeie sanatoasa si fara mutatii mi se pare prea putin. Darmite daca cine stie ce mutatii oi mai avea cesafac
Dar na, pe atunci ma speria ca nu era momentul potrivit si eu niciodata nu as putea face avort, de-asta m-am ferit complet pana am stiut ca pot pastra copilul si ca si el si-l doreste.

Insa hai sa nu ne gandim la ce a fost, nu te invinovati, toate la timpul lor. kram


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.