homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat


#1 2012-11-01 15:27:19

mogu
New member
Inregistrat: 2010-04-11
Mesaje: 36

imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

buna ziua fetelor, sunt si eu o tanara aspiranta la statutul de mamica, am 27 de ani iar sotul meu 31 de ani.am luat anticonceptionale vreo 4 -5 ani dar cu pauze de cate 6 luni.am hotarat sa facem un copil si din luna martie le-am intrerupt,am decis  sa fac o pauza dupa ele ca asa am inteles ca e bine sa nu ramai insarcinata imediat dupa ele si din luna iunie ne-am apucat de proiect insa pana acum nu s-a produs minunea,am facut ecografie intravaginala si abdominala in luna iunie si medicul meu a zis ca e totul in regula si mi-a recomandat vitamina e, dar tot nu raman.sotul meu are o mica problema sau nu stiu daca o pot cataloga ca problema si mie frica ca nu vom putea avea copii din cauza asta.sotul meu ejaculeaza uneori mult prea repede, in sensul ca dupa preludiu in momentul in care ma penetreaza dupa 1 minut  sau 2 ejaculeaza.daca se intampla ca pozitia sexuala sa fie alta in sensul ca eu sa fiu cea care sta deasupra ejaculeaza mai greu.problema asta o are de cand ne-am cunoscut el fiind prima persoana cu care a intretinut relatii sexuale si pentru mine la fel.intrebarea mea este daca aceasta problema a lui care nu se intampla mai tot timpul in sensul ca ejaculeaza si dupa 3-4 minute fara a pune la socoteala preludiul , poate afecta fertilitatea lui si posibilitatea de a avea un copil?va multumesc frumos

Offline

 



#2 2012-11-01 16:04:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

buna. ejacularea precoce nu afecteaza fertilitatea. daca vreti, se pot face tot felul de investigatii. tu poti face monitorizare ecografica sa vezi daca ai ovulatie. sotul tau poate face o spermograma si spermocultura. daca acestea ies in regula, poti face histerosonografie, sa vezi daca trompele sunt permeabile. asta numai daca analizele de secretie ies curate. pentru toate investigatiile ar fi bine sa consultati un medic specializat in infertilitate, sa va ghideze el ce sa faceti, sa interpreteze rezultatele.
deocamdata au trecut doar 4 luni; cred ca ati mai putea incerca inca fara stresul analizelor. eventual sa cumperi teste de ovulatie sau sa-ti monitorizezi temperatura, secretia vaginala, pentru a te asigura ca nu ratezi ovulatia (in caz ca aveti contacte mai rar de o data la 2-3 zile). dar cel mai bine, iubiti-va fara griji! nu a trecut mult timp de incercari, nu sunt suficiente date sa va ganditi deocamdata la probleme de infertilitate. succes!

Offline

 

#3 2012-11-01 18:11:42

mogu
New member
Inregistrat: 2010-04-11
Mesaje: 36

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

iti multumesc frumos pentru raspuns.intradevar au trecut doar 5 luni dar imi doresc cu ardoare sa devin mamica si mica problema a sotului imi punea semne de intrebare.am facut teste de ovulatie si am ,,prestat,, in acele zile dar nu a fost sa fie.

Offline

 

#4 2013-05-06 17:45:54

Konemara
New member
Inregistrat: 2013-05-06
Mesaje: 12

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

buna ziua, am si eu o situatie de expus, daca se gaseste cineva sa-mi raspunda multumesc mult...
Am 41 de ani si n'am avut niciodata probleme de fertilitate, dimpotriva, prea prea... Am facut un copil la 20 de ani dupa care o dramada de avorturi pt ca steriletul se infecta iar anticonceptionalele imi dadeau efecte adverse violente.
Anul trecut in mai am facut ultimul avort, la Paris. Medicamentos... Nu mai facusem avort medicamentos si a fost oribil, nu recomand... preferabil cel clasic...
Din iulie am schimbat partenerul si, tot de atunci, incerc sa raman insarcinata... Si nimic. Urmez calendar etc si degeaba. am ciclu regulat la 26 de zile. Am facut ecografii si totul e in regula, colul e clean...
Intrebarile sunt...
1. se poate ca avortul medicamentos sa fi afectat capacitatea de a ramane gravida? adica sa se fi infundat ceva pe-acolo?
2. Am dureri mereu intre a 14 si a 18-a zi a ciclului ... am inteles ca acestea sunt inainte de ovulatie. atunci inseamna ca am asa tarziu ovulatia? adica dupa ziua a 18-a?
3. am avut contacte luna aceasta in fiecare zi intre a 9-a si a 14-a zi...dar din a 15-a zi au inceput dureri usoare ca la ciclu si ff mica sangerare care a trecut desi senzatiile de ciclu au ramas... Poate fi sangerare de fecundatie, de nidatie sau ceva?

multumesc

Offline

 

#5 2013-05-06 17:48:20

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

"preferabil cel clasic..." acklad dupa atatea avorturi,pe care le expui cu atata usurinta in a 2 a zi de Paste,tu mai vrei copil?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-05-06 17:55:20

Konemara
New member
Inregistrat: 2013-05-06
Mesaje: 12

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

n-am avut nici conditii, nici sotul meu nu isi dorea... imi pare rau dar nu vreau sa intru intr-o discutie despre avort BINE sau RAU, banuiesc ca sunt alte topice pt asta... Fiecare face cum il taie capul in functie de conditii...

Offline

 

#7 2013-05-07 00:30:26

iulya333
Full member
Inregistrat: 2012-08-16
Mesaje: 793

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

Konemara... ai ramas gravida de atatea ori dar cu alt barbat, si nu cred ca acele medicamente ar fi putut afecta capacitatea ta reproductiva, nu are cum. Poate actualul partener are o problema de fertilitate...eu zic sa faceti spermograma partenerului, de fapt asta e si prima analiza care se face atunci cand se incearca a concepe un copil si nu se reuseste. Ca o statistica, se spune ca 40% din cazurile de infertiliate sunt de cauza masculina.
Si sa mai adaug, daca va hotarati sa faceti spermograma faceti-o la o clinica de infertilitate, nu la un laborator obisnuit caci aceastea din urma nu le lucreaza foarte corect ci cu mari erori. Iti spun din proprie experienta.
Sangerarea pe care o ai in ziua 15 poate fi de la ovulatie, se poate intampla asa.

Ultima oara a fost editat de iulya333 (2013-05-07 00:37:32)


Te rog Doamne, binecuvinteaza-ne si pe noi cu un copilas...

Offline

 

#8 2013-05-10 10:10:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

konemara:
1. n-avea ce sa se "infunde". nici nu avea cum sa impiedice alta sarcina, daca au trecut 6 luni de la tratament (inteleg ca da)
2. inseamna ca atunci cand ai acele dureri, atunci e ft probabil sa se produca ovulatia
3. aia e posibil sa fi fost ovulatia si s-o fi ratat. fa o monitorizare ecografica in preajma zilei 14, ca sa vezi cand se sparg foliculii. daca ovulezi tarziu si ai ciclu de 26 zile, e ft probabil ca faza luteala mult prea scurta sa fie cauza infertilitatii tale secundare.
4. nu ma pot abtine sa iti spun ca... poate a venit timpul sa te caiesti/sa platesti pt pacatele tale. cu prea mare usurinta spui ca "fiecare face cum il taie capul" (mai ales la varsta ta), cand e vorba de vieti curmate. avortul nu e metoda contraceptiva. e dureros sa vii cu asemenea scheme pe un topic intitulat "imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat".

Offline

 

#9 2013-05-15 05:11:47

Konemara
New member
Inregistrat: 2013-05-06
Mesaje: 12

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

Multumesc mult pentru raspunsuri... Imi pare rau si mie dar am avut o educatie mai de la tara in privinta asta si apoi... M'am infectat rau de la sterilet, m'a durut ingrozitor bratul stang de la contraceptive, am problema de coagulare etc.., in fine, faptul e consum?t.
Acum insa am ramas... Test pozitiv azi. Stiti cumva ce teste trebuie sa fac la varsta mea? La r?f?r la c?le speciale , triplu test etc caci cele uzuale le'am facut..
Ma aflu la Paris si nu sunt luata in evidenta inca. O sa iau acid folic cum am inteles a trebuie... Apoi o sa merg la un control

Offline

 

#10 2013-05-15 14:50:27

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

Dublu test si triplu test nu sunt analize speciale, ci analize uzuale,care  se fac indiferent de varsta. La varsta ta insa ca analiza speciala trebuie facuta amniocenteza, deoarece riscul de diverse boli/malformatii este mult mai mare.

Poate dupa ce faci acest copil ai totusi grija si te si protejezi...nu pot sa cred ca nu foloseai nicio metoda de contraceptie stiind ca ramai gravida usor...stii ca la 6 saptamani de sarcina in pantecul tau copilului ii batea deja inimioara? Ai idee ce binecuvantare e sa poti avea copii? Nu vreau sa dau lectii de morala dar mi se pare strigator la cer sa omori cu buna stiinta, pe banda rulanta, acele inimioare care nu au ales ele sa bata...si nu ma pot abtine sa nu ma intreb cum poti dormi noaptea si cum de Dumnezeu a ales sa iti mai daruiasca un copil...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#11 2013-05-15 16:24:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

cris, mie o doctorita mi-a spus ca dublul si triplul test se recomanda in special dupa o anumita varsta (35 zicea ea). nu le-as incadra la "analize uzuale", chiar daca la noi se fac din oficiu, inclusiv cand mama e tanara. in afara, testele astea nu se fac implicit, ci numai in anumite cazuri.
cum konemara are o varsta inaintata, ar trebui sa le faca. daca dublul test iese bine, mai e nevoie de amniocenteza?

Offline

 

#12 2013-05-15 22:38:03

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

Anca daca dublu test iese bine nu mai e nevoie de triplu test, insa amniocenteza ramane obligatorie la varsta asta, dublu test e chiar nimic pe langa amniocenteza...la amnio stiu ca se detecteaza mult mai multe si mai ales cu mai multa precizie.

Eu as pune totusi dublu test obligatoriu la orice varsta, in primul rand pt ca detecteaza riscul de sindrom down, care e tot mai frecvent si la varsta sub 35 de ani. Am zis mereu ca nu as face avort toata viata mea, dar sincer nu as putea alege sa aduc pe lume un copil condamnat din start la o viata chinuita...acum na, e alegerea fiecareia, nici la amniocenteza nu te poate obliga nimeni, indiferent de varsta, decat poate constiinta.. smile

Dar uite ca acum imi pun alta intrebare: sa mai faca dublu test daca tot trebuie sa faca amniocenteza, care ofera informatii mult mai sigure? eu as zice ca nu...cred ca e suficienta amniocenteza si atat.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-05-15 22:41:00)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#13 2013-05-16 00:30:53

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

Parerea mea este ca dublu test este f important, chiar analiza uzuala, pe langa altele.
Daca tot vrei amniocenteza , nu cred ca mai e nev de  dublu/triplu  test.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#14 2013-05-16 11:11:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

am inteles, cris. cred ca dublul test se poate face mai curand decat amniocenteza, deci utilitatea lui ar fi ca afli mai curand de probleme, in caz ca sunt. daca iei decizia sa intrerupi sarcina, e bine sa o faci cat mai devreme.

Offline

 

#15 2013-05-16 14:36:21

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

Numai ca la dublu test iti arata riscul de a prezenta copilul malformatii.Atunci cd e risc crescut iti recomanda dr si amniocenteza. Dupa amniocenteza (dupa sapt 16sarcina) ai un raspuns sigur.
Doar nu iei o decizie sa renunti la sarcina dupa un rezultat la dublu test..


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#16 2013-05-16 14:50:37

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

Clar o decizie de intrerupere nu se ia doar dupa dublu test...trebuie sa fie un rezultat sigur, si in plus eu personal as lua o astfel de decizie numai in cazul unor boli/malformatii extrem de grave. Oricum Doamne fereste de asa ceva, mi se zbarleste parul pe mine numai cand ma gandesc...
Eu stiu insa ca dupa varsta de 35 de ani amniocenteza e recomandata oricum, indiferent de rezultatul la dublu test.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#17 2013-05-30 17:38:24

Konemara
New member
Inregistrat: 2013-05-06
Mesaje: 12

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

Multumesc mult pt raspunsuri... M'ati certat si am inteles perfect problematica avortului... Iata ca si acum ma lovesc de o problema care ma omoara... Deci tatal cum ar veni, nici nu concepe asa ceva, ca'i prea tarziu, ca nu vrea nici sa auda...
Sunt total deznadajduita, in plus, hormonii astia imi dau o depresie de plang nonstop... Apoi ma aflu in Franta... as putea sa'l parasesc p?asta si sa aleg sa revin in tara sa'mi tin copilul... In tara nu mai am job de mult timp deci ajutor ioc... Am prieteni, ok care's sigura ca ma vor ajuta... DAR pana una alta sunt varza, mi'e si rau...

Offline

 

#18 2013-05-30 18:21:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

sper ca esti troll si vrei sa atati spirite... ar fi mai acceptabil decat o femeie de 41 de ani care se culca neprotejat cu cine apuca (fiind constienta ca ramane gravida de fiecare data) si apoi se intreaba ce face cu copilul... asta dupa ce a avortat cateva zeci. n-ai invatat nimic din "problematica avortului", asta daca esti ce pretinzi ca esti. mi-e imposibil sa cred ca o femeie trecuta de 40 ani tine mortis sa-i faca un copil unui oarecare "asta", fara sa-l intrebe "ba, asta, tu vrei?". sau ca ramane gravida pe ascuns, fara voia lui, sperand ca ii va face cine stie ce surpriza placuta - de parca un suflet de copil e totuna cu un lucru pe care respectivul il poate raunca daca nu-i trebuie. sau ca spera ca un copil o va lega de respectivul... la 40 ani nu ai cum sa (mai) gandesti astfel. si e absurd sa te astepti sa fii compatimita cand povestesti asa ceva. deci esti troll, ca tot s-au inmultit ca papadiile pe aici in ultima vreme acklad.

Offline

 

#19 2013-05-30 20:34:46

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: imi doresc un copil foarte mult dar se lasa asteptat

eu nu cred ca asta stie ce e aia troll....nici nu stie ce e aia copil,suflet de copil,etc.unii oameni chiar sunt de cacat.si atat.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.