homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-142


#2680 2014-06-25 10:47:01

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Multumesc mult Garga, Cmin kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#2681 2014-06-25 12:19:01

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

neatza fetelor

smart multumesc, am fost si la medic aseara cu ele, a zis ca sunt ok, am intrebat de depasirile alea si ca nu sunt de bagat in seama, in fine, singura chestie e la Aslo ala de la betahemolitic, ca cica ar fi trebuit sa fie mai mic, chiar daca val mare arata ca corpul secreta anticorpi specifici, insa tot i s-a parut cam mare avand in vedere cat a trecut de cand am luat antibioticul, prin urmare mi-a trantit inca o seria de 10 zile de ospen de data asta , apoi dupa 3 sapt sa refacem iar analiza, ca nu e cazul de moldamim (deja mi s-a zbarlit pielea pe mine cand am auzit,caci stiu ce dureros e)...o sa vad, daca il dau sau nu, inclin spre nu, mai bag o cura de 10 zile de ulei de cimbru(catalogat ca antibiotic natural), si astept dupa sa vedem cum iesim.

in alta ordine de idei, am tras o sperietura azi noapte, a avomat A de 3 ori, in decurs de vreo 2h, prima data destul de mult, a ajuns la salteluta ei , schimbat asternut, pe ea, apoi la 5 min vomat iara, mai putin e adevarat, iar schimbat si a treia oara dupa vreo 20 min cand credeam ca s-a linisiti, mai mult apa pe care o bause inainte, chiar la un moment dat s-a inecat cu voma,adica i-a venit sa vomite, nu a apucat, si a venit urmat tura de voma peste prima,(ceva de genul poate ati experimentat si voi, eu am trecut odata prin asta si e nasol, tinde sa-ti vina pe nas)...dupa a ttreia tura cand deja nu mai stiam ce asternuturi sa pun, s-a linisitit si a dormit pana dimineata, cand am hotarat sa nu o trezesc cand trebuia, ci am intarzaiat eu la serv (am ajuns la 10 in loc de 8), ci sa o las sa se trezeasca ea cand vrea, ...la trezire era ok, pe drum a mancat un covrig, stare buna, sper sa fi fost doar o indigestie ...voma era mancarea de seara sa zic asa, digerata toata mai putin niste cirese pe care le mancase in masina si care multe erau pe 1/2...m-as mira sa fie de la alea, am mancat tot biroul (ne-a dus sefa o lada) si noi adultii nu am avut nimic (la mine un pic cam laxative cei drept ).

offf, sper sa fie doar asta, la gradi sapt trecuta au mai fost cateva cazuri la fel cu vomitat, dna educatoare cand i-am zis dimineata a zis ca tinde sa creada ca e ceva viral mai degraba decat din mancare, ca i-a luat asa pe rand.
3 zile mai avem pana la vacanta, 3 zile, sper sa fie ok.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2682 2014-06-25 12:27:37

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata

Cmin si eu cred ca nu esti deloc egoista!

Time puss sa se faca bine!

Eu sunt cu morcovul undeva...aseara ne intorceam de la plimbare a venit o fetita la Sara si i-am zis sa nu puna mana pe fata ei ( asa ma dispera toti copiii care vor s-o atinga pe fata, ea avand acum si o eruptie bang )..ei, in doi timpi fix asta a facut, i-am zis sa nu mai faca asta ptr ca are bubite... si am luat-o. Iar bunicul ei a inceput sa rada si zice ca nu-i nimic, si nepoata lui are bubite, are varsat de vant!!!! Am crezut c-o iau razna pe loc, imi venea sa-l plesnesc. Acu astept sa treaca perioada de incubatie sa vad daca face si ea...ma ingrozeste ideea, mai ales ca nu intelege sa nu se scarpine bang si cred ca am prinde si singura perioada de concediu a sotului sad

Vroiam sa va intreb daca voi ati respectat ideea aceea ca dupa vaccin sa nu fie intepat copilul o luna

Offline

 

#2683 2014-06-25 12:38:49

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Be kram multumesc. sper sa nu ia fetita ta. Doamen ce imbecil de om sad

Adina, exact asa am patit si noi, doar ca A a avut si diaree. si el mancase cirese in seara aia....


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#2684 2014-06-25 12:59:24

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mamici  puss , sanatate puilor.

Happy, eu am respectat, dar am aflat de regula asta doar dupa cel de 4 luni cand mi-a spus asistenta care trebuia sa-i faca gauri pt cercei ca nu e bine sa ii facem rani si sa am grija si cand ii tai unghile.  nustiu . Nu stiu daca era valabil doar pt acel vaccin sau si pentru altele.


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2685 2014-06-25 13:00:11

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

adina poate nu a digerat ciresele

happy dar tu ai avut varsat? ca e ff periculos in sarcina


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2686 2014-06-25 13:02:08

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mersi, Manu, am citit ca ar fi vorba doar de vaccinul antipoliomelita oral. DAr parca mi-e teama, o sa astept sa treaca 4 sapt.

Janis, tu ce panel de alergeni i-ai facut lui R?

Cmin, da, am avut la 6 ani, doamne fereste, sper sa nu se poata face de doua ori

Ultima oara a fost editat de be_happy (2014-06-25 13:03:28)

Offline

 

#2687 2014-06-25 13:13:10

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

time, si a mai vomitat dupa?deocamdata nici un semn de la gradi ca ar mai fi vomitat, sper sa fie asa .

happy, nici eu nu am stiut de regula asta, la noi ba mai mult la 1 an i-a facut cele 2 vaccinuri deodata, ulterior m-am desteptat si eu si am aflat ca trebuia minim 1 luna pauza intre ele, offf...iar cu bunicul sincer sunt oamneii dusi cu capul pe bune, cum naiba copilul tau are o boala transmisibila si tu il lasi asa in voie, cum si in parc ii auzi,, aaa, mi-a facut febra, i-am dat panadol sa-i scada si am iesit cu el afara,, ....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2688 2014-06-25 13:14:55

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Da, da exact Adina. Zilnic ma intreb ce cauta copiii bolnavi afara? Ptr ei in primul rand, apoi ca transmit boala. Lume nebuna, zau!

Offline

 

#2689 2014-06-25 13:33:06

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Adina a varsat, dar numai noaptea.

Apropo pe langa suferinta lui cu stomacelul, am vazut ieri ca i-a mai spart o masea. Mai are una si gata...am scapat.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#2690 2014-06-25 13:47:46

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

am inteles time, sper ca si la noi sa fi fost doar episodul de aseara.

happy, da asa e, in primul rand nu gandesc, ca , copilul fiind bolnav are o imunitate scazuta si poate acapara cu usurinta orice altceva care ii poate provoca complicatii, ...dar nu avem ce face, eu pe ana o instruiesc acum ,, cand vezi un copil care tuseste pleci imediat, un copil cu muci la fel,, eu daca ii vad, o iau frumusel de mana ii explic si plecam, mai mult de atat chiar nu am ce face, decat sa ma rog sa nu ia.

aseara ma uitam la ,, private practice,, (janis, daca s-a terminat grey, si care mai sunteti cu grey, m-am bagat la asta si m-a prins tare, stii e cu addison la clinica aia privata din L.A, un timp era si pe euforia parca) si la un moment dat unul din personaje incepe si vomita, vomita peste tot, de am crezut in prima faza ca e insarcinata, in final si-a facut test si nu era, cica doar o indigestie de la un homar, si apoi m-am confruntat direct cu ea, scuzati care sunteti mai siloase, dar azi noapte am trantat toate asternuturile in cada,iar dimineata m-am apucat sa le curat cu dusul, pt a nu se usca, si totodata a scapa de mancarea aia, daca le bagam direct in masina, nu se ducea mancarea aia de nici o culaore, asa le-am curatat si le-am lasat in cada cu apa si detergent, diseara, le scot , storc si le bag in masina la spalat.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2691 2014-06-25 13:51:58

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Adina m-am exprimat prost a varsat 2 nopti consecutiv, numai noaptea.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#2692 2014-06-25 14:37:04

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Panel 4 pediatric


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2693 2014-06-25 14:44:50

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Adina, poate a mancat cu pofta... Noi asa am patit saptamana trecuta.
Eu am vazut Private Practice tot. smile Tu inseamna ca esti pe la inceput din ce povestesti. smile


Time, imi pare rau de A. sad


Mamici, stiti ca N ia Singulair iar ca sa il primim compensat circuitul e asa: doc de familie da trimitere la pediatru, pediatru da scrisoare medicala pt. doc de familie, doc de familie elibereaza reteta compensata.
Ieri am luat trimiteri si doc de familie zice ca sa-i spun pediatrei sa dea scrisoare medicala de tip nou ca altfel nu poate da compensat. Ma duc la pediatra care zice ca lor nu le-a dat policlinica scrisori de tip nou (e vorba de policlinica de stat (care tine de Spitalul Judetean) si ca au primit instructiuni ca vechile formulare sunt valabile pana la 31 august.
Daca doc de familie nu vrea azi sa-mi dea reteta compensata, eu cu cine ma cert? Cu Casa de Asigurari? Aveti idee?
Medicamentul necompensat e in jur de 170 lei / luna. Va dati seama ca daca nu se poate si nu se poate va trebui sa il luam asa, dar ca idee, eu cu cine ma cert?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2694 2014-06-25 14:52:48

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

KAte kram mersi.

Eu cu cine ma cert lol stiu ca nu-i de ras, e rasu-plansu... sa-ti dea o copie dupa informarea primita sa i-o duci medicului de familie.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#2695 2014-06-25 15:02:17

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

katey, poti da un telefon la Casa de Asigurari si te duci la doc te fam. si ii spui ce ti-a zis aia  si sa iti dea ca nu este vina ta ca ei sunt atat de dezorganizati, ii bagi si tu din alea ca moare omu daca sta dupa formularele lor


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#2696 2014-06-25 15:09:34

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Kate .. madicul de familie mi-a dat trimitere, m-am dus la laborator -fac analize, primesc rezultate- ma suna de la policlinica ca nu e bun biletul, ca s-au modificat nush ce coduri.. ma duc la laborator, iau biletul il duc la mf il las acolo. peste cateva zile ma duc la mf (aveam nevoie oricum) iau biletul care si acum asteapta sa il duc la laborator .. mi-am amintit acum si le-am trimis scanat ... deci...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2697 2014-06-25 15:17:07

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

wave
Adina, si eu ma gandesc ca poate a mancat ceva cu pofta. Am scris eu, nepotica mea a vomitat de la kefir.

Doamne, Be, eu imi fac nervi numai citindu.te dar tu?! Iti doresc sa nu luati niciuna varsat de vant.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#2698 2014-06-25 15:21:58

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Buna

Cmin multumesc frumos pentru raspuns. I am,scos laptele de care a zile  , II dau din ala fara lactoza de la topfer. Nu Mai mirosea a amoniac azi cand a facut. Mananca in schimb numai fructe Visine,nectarine,banane CE regim Sa I tin..si I am dat SI orez SI mucilagiu de orez ,nu prea vrea nici lapte.

Eu pun PE seams maselelor SI a racelii.i am dat Panadol de,dim. Nu are febra. Trebuie Sa ascund de ea fructele SI carnea cand vede plange urla pans vede ca I dau. Legume nici Sa nu le vada.

n a Mai facut,moale , ciudat..eu tin Monte de la ei ca tot ASA faceau cand le dadea vreun dintisor. Azi a man at o,banana,2 nectarine SI o mana de Visine. SI ieri la fel.in afara de carnita de pui. ASA simpla la cuptor.

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2014-06-25 15:24:36)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.