homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-143


#2699 2014-06-25 15:22:12

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mda, numai ca pana ma plimb eu dupa copii si dau telefoane, cel putin pt. luna asta cred nu rezolv nimic. Adica cel tarziu sambata ar trebui sa-l cumparam...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#2700 2014-06-25 15:40:17

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

mie personal mi se pare ok sa scoti copilul racit (usor) afara, dar sa ai bunul simt sa NU il duci printre alti copii
dar sa aiba varsat de vant si sa-l plimbi asa printre alti copii...


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#2701 2014-06-25 15:42:42

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

buna fetelor !

Doamne Katey cat  de prost e organizat sistemul sanitar ...bani, timp, nervi  ! credeam ca s-a mai indreptat  ...

Offline

 

#2702 2014-06-25 15:46:34

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Nu, Adri, e tot stramb.  rotfl2


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2703 2014-06-25 15:57:37

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

mai, si eu il scot pe al meu pe langa casa, in special in curte si pe trotuarul de langa. adica trebuie sa iasa la aer si el chiar daca e racit

Adri, esti mai bine ?

Ultima oara a fost editat de timean86 (2014-06-25 15:58:01)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2704 2014-06-25 16:35:06

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Katey sad

Dar de ce trebuie sa iasa la aer daca e racit? Intreb ptr ca eu de ex ma simt atata de rau cand sunt racita ca numai chef de plimbari n-am, asa ca nici pe S n-o scot daca e. O las sa-si revina, sa se odihneasca sau ne jucam in casa daca nu e apatica. Nu stiu, nu zic ca fac bine, dar mie chiar nu-mi vine s-o scot racita

Bine, pana la urma e ok cum faceti voi, ii scoateti dar nu unde sunt copii.

Offline

 

#2705 2014-06-25 16:41:37

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mamici wave

Am apucat sa citesc din urma...Cmin, NU esti egoista deloc. Ai nevoie de liniste, de un timp numai cu tine...urmeaza perioade si mai grele, sa stii. Daca crezi ca scapi cand mai creste copilul sa stii ca nu se intampla asa ceva. Este si mai multa solicitare. Ia-ti "liber" de la familie o zi, doua, sa iti revii si sa te reincarci cu energie.

Adina este ciudat rau cu Ana. Am avut si noi episoade din acestea cand Carol avea 7 luni, alaptam si eram in Romania - mancasem ceva de la o patiserie si cred ca era alterat, deci facuse o toxiinfectie alimentara (caci si eu m-am simtit rau).

Manu nu te descuraja cu cititul. La noi exact asa a debutat: eu citeam, ea facea orice altceva numai sa nu stea langa mine. Am avut luni de zile cand nu vroia, nu ma intreba de citit. Si eram suparata caci alti copii cu care eram in vacanta ma implorau sa le citesc. Acum este invers: nici nu se pune problema sa adoarma fara sa ii citim. Poate fi obosita peste limite si daca nu ii citim nu adoarme. Tu continua sa citesti caci desi nu iti da atentie expres sa stii ca este atent copilul. REtine tot!

Janis hjarta Ma bucur ca Rares este asa! Bravo lui si voua!

Garga la o salina te-ai gandit? Cea de la Targu-Ocna (jud. Bacau) este extraordinara dar nu stiu preturile de acolo. Au si piscina cu apa sarata, este un loc de vis.


Noi suntem ocupati tare..cu vara smile. am avut zile de nastere, am mers intr-un parc de distractii imens unde o gradina plina cu dinozauri creati in marime naturala a fost un vis. Si luni am fost cu Carol la o petrecere de sfarsit de an data de decana de la facultatea mea. Copilul meu a fost de vis, cuminte tare, s-a jucat, a vorbit cu toata lumea, m-a lasat sa ma desfasor fara probleme, sa vorbesc cu profesorii si colegii mei.

Acasa insa este de groaza: nu am voie sa o pup. Dupa discutii serioase a zis ca imi da "a specific area" pentru pupat: buricul rotfl. Imi spune ca are "enough of this family", ca sunt "mean", si --aici este foarte, foarte frustrant--ca de ce ii spun despre X sau Y ca doar nu sunt a teacher. Daca ii raspund ca sunt mami ei si ca sunt mai mare decat ea si stiu anumite lucruri caci am avut timp sa citesc despre ele etc etc imi raspunde ca si ea stie, asa, natural. Imi vine sa fug in lumea larga. Este stresant rau!
Nu ma itelegeti gresit: sunt neuna dupa ea dar are niste faze de ma epuizeaza. chestia asta cu "stiu, mami, don't be a teacher" este de-a dreptul groaznica, nu mai stiu cum sa fac fatza.

Si mai greu este ca dupa cititul de carti vrea o "poveste din Romania". CEva ce sa para real cumva. Aseara i-am zis de Sanziene. Am inventat o jumatate de ora si am crezut ca a adormit caci nu se miscase deloc. Cand sa plec de langa ea aud:"mami, dar vin si la noi Sanzienele? Imi pun ceva sub perna"? Asa ca la 11 noaptea sotzi umbla disperat pe la magazine sa ii luam niste ciocolatele sa i le punem sub perna. Dimineata mi-a spus: dar o carte nu mi-a adus? Noroc ca aveam carti noi in casa pe care nu le mai vazuse...

4,6 ani este o varsta minunata dar foarte grea. Mi-e dor de cand era mica, de cand ne lasa sa o pupam, sa o luam in brate, de cand venea spre noi si plangea sincer si nu pentru manipulare cum face acum. Offff


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2706 2014-06-25 16:44:10

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

happy o raceala dureaza mai bine de o saptamana ... te orientezi dupa cheful lui daca are sau nu chef de iesit .. ca daca are catica muci normal ca il scoti in curte, pe langa bloc... eu l-am scos su cu herpangina, in curte de s-a dat asa incet cu bicicleta.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2707 2014-06-25 16:51:55

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

time ,vad mai roz azi smile  ,  tu ???

cmin te-ai odihnit mai bine ? hai ca vine we imediat ....

Offline

 

#2708 2014-06-25 16:55:50

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

adri mi-am mai revenit putin . Am terminat si urgenta la job .... sa vedem ..

flow  puss

acum plec ca vreau sa il vada mf pe alex ca vrem sa mergem in parc si sa stiu daca se poate da cu bicileta .. i-am luat bici cu 2 roti, din aia fara pedale .. e fascinat


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2709 2014-06-25 16:56:46

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Flow, legat de "o poveste din Romania", imi amintesc ca citeam cand eram mica tot felul de legende si povestioare romanesti, despre cum a aparut cutare floare / planta, din astea. Poate sa cauti niste carticele de genul?
Incerc acum sa imi amintesc exact titluri dar nu imi vine nimic in minte. O mai intreb pe mama si iti spun. Poate i-ar placea lui Carol.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2710 2014-06-25 17:29:51

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Katey nu am de unde sa fac rost de carti aici dar daca ai titluri scre-le, te rog frumos, ca venim la anul (sper) si sunt atatea fete care s-ar insipra.

M-am plans cam mult despre Carol dar ea este minunata. Mie mi-e greu sa fac fatza. Numai stiu daca va amintiti ca atunci cand copii vostri, mult mai mici decat C, desenau, Carol nici nu tinea o culare in mana si refuza vehement "arta". In urmatoarele zile o sa participe la un concurs de...desen. O sa incerc sa va pun o poza cu o lucrare de-ale ei. Este facuta la scoala de desen, de ea insasi dar indrumata de catre profesoara ei.
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/20616_017.jpg


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2711 2014-06-25 17:49:39

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

flow, sa inteleg ca si Dami va deveni un Picasso
acum nici nu vrea sa tina creionul cum trebuie si respectarea liniilor este o adevarata provocare


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#2712 2014-06-25 18:24:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

foarte frumos, Flow, cred ca a avut nevoie si de multa rabdare, printre altele. succes la concurs!

Happy, sper sa nu i-a fata. poate trecuse perioada in care era contagioasa si mai avea doar bube in curs de vindecare. sper sa nu fi fost asa inconstienti sad

Offline

 

#2713 2014-06-25 18:25:07

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Ginuta la ce profesori exceptionali sunt in Romania, Dami poate deveni nu numai Picasso. Carol a lucrat la desenul de mai sus cam 2 saptamani, in total 4 ore. Conturul pestelui a fost cel mai greu de facut dar a fost "corectat" de profesoara ei (o rusoaica). In rest, a lucrat impreuna cu profesoara care i-a spus ce sa faca dar culorile, modul in care le-a dispus, lipiciul, totul a facost facut de Carol. Acasa coloreaza tot ce prinde iar oamenii ei seamana cu ai lui...Picasso. Pun poze mai tarziu cu ei. Insa ei ii place cel mai mult sa inventeze povesti. Am observat treaba asta si i-am cumparat cateva joculete care o ajuta sa exerseze. Din cauza acestor joculete a inceput sa creeze povesti cu tot ce vede. Aseara, de ex, ii citeam o carte despre melci. Avea in mana un baietel cu o minge (din carton) si l-a introdus in poveste. A durat cam o ora toata lectura si povestea inventata. Eu citeam textul cartii: melcii stau ascunsi sub pietre. Si ea venea cu baietelul ei si spunea: si un baietel care avea o minge incerca sa ii ocoleasca si sa ii protejeze etc etc. Acum este activitatea preferata pentru ca lavorbit nu o intrece nimeni smile


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2714 2014-06-25 18:34:37

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Buna seara!

Flower, a facut o lucrare foarte frumoasa fetita ta smile

Happy, poate nu a luat totusi varsatul de vant ..     SI la Iustin a venit un copil si incepuse sa il bata usor cu degetul peste frunte.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#2715 2014-06-25 19:44:53

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mamici puss

Sanatate la bolnaviori!

Varicela se poate transmite si la un adult care a facut boala dar sa fie purtator ai sa il dea mai departe? Colegul de serviciu al sotului a facut varicela. E posibil sa aduca virusul acasa?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2716 2014-06-25 20:27:28

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno, nu poţi lua varicela dec?t de la cineva care are virusul activ adică varicela sau zona zoster. Eu aşa ştiu.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2717 2014-06-25 20:40:31

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Ms kate. Inseamna ca nu e pericol pentru Y. Oricum nu m-ar deranja sa o faca, dar mi-e frica de scarpinat. El se scarpina f mult, din cauza dermatitei, si doar in zona capului/fetei. N-as avea cum sa il opresc sad si eu am facut-o la varsta lui si am semne pe fata.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.