homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-5


#77 2008-01-12 15:09:19

zuzi
New member
Inregistrat: 2007-11-12
Mesaje: 14

Re: Inflamatiile vaginale

am fost anu trecut si mi-a zis k am chist si mi-a dat tratament.a spus k asta e cauza.si acuma de kteva saptamani am fost si mi-a dat anticonceptionale,numai sa vina ciclu k apoi incep sa iau si sper sa fie bine.

Offline

 



#78 2008-01-12 15:31:08

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Inflamatiile vaginale

pai ca sa vina tre sa mergi sa iti dea ceva sa iti vina.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#79 2008-01-18 18:51:39

bianka
New member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 26

Re: Inflamatiile vaginale

fetelelor poate stiti voi ce D-zeu am:
Am fost la medic pt ca nu mi-a venit la deloc dupa o folie de ac. Imi spune ca e ok se mai intimpla dar cica am candida - desi nu aveam nici mincarimi, nici scurgeri nici nimic (lama nu mi-a luat). Mi-a prescris Flucoric doza unica 150mg. Am luat ieri si azi zi mi-a aparut o scurgere alba brinzoasa dar nu vaginala - nu rideti de mine in zona clitorisului.... Ce sa fac? sa merg la alt medic? e reactie de la ce am luat - acest Flucoric? ca eu nu mai inteleg.
Merci mult,
B.

Offline

 

#80 2008-01-18 19:24:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

banuiesc ca macar un consult ti a facut pt acel diagnostic...sfatul meu e sa mergi sa faci o analiza de secretie si daca apare candida sa mergi sa ti dea un tratament mai eficient...doar cu antimicotic nu trece...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#81 2008-01-23 15:00:47

sailina
New member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 16

Re: Inflamatiile vaginale

ce medicamente sunt pentru candida?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2008-01-23 15:03:06

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

de obicei se da tratament de ovule+antimicotic+crema...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#83 2008-01-25 16:51:54

PN
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 589

Re: Inflamatiile vaginale

fetelor ce marca de iaurt natural e indicat? ..sper k aveti voie sa spuneti k nu e de reclama, e de nevoie.


bebe

Offline

 

#84 2008-01-25 17:12:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

cel mai ieftin, si fara fructe


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#85 2008-02-15 15:11:18

georgya
New member
Inregistrat: 2008-02-09
Mesaje: 8

Re: Inflamatiile vaginale

apropo de subiect de  mai sus:a te spala intra-vaginal sau nu.daca eu nu ma spal cel putin o data la o zi jumate in nauntru cu gel intim si apa calda pot sa stau toata ziua cu p...in apa ca tot senzatia de murdar si de discomfort am.la un moment dat chiar daca nu ai raceala sau altceva parca daca nu te speli si inauntru dai senzatia de nespalat mai ales cu parteneru cind ai un act sexual.mi sa intimplat de citeva ori sa nu mai apuc sa ma spal inainte sa o facem si secretia care a iesit a fost ceva neplacut chiar daca nu mirosea dar era densa si albiciosa.deci tre sa ma spal inauntru sau nu ca doctorita mia spus ca tre sa fac spalaturi inauntru mai ales ca miam inceput viata sexuala,altcineva zice ca nu tre sa ma spal si nu mai stiu ce sa cred  big_smile  ma lamuriti si pe mine.mentionez ca de spalat exterior cu gel intim o fac de cel putin o data pe zi......sorry daca stresez da chiar ma faut curioasa   tongue   big_smile   smile

Offline

 

#86 2008-02-15 15:14:43

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

nu e obligatoriu sa te speli si in interior...daca contactele au loc fara prezervati si cu ejaculare inauntru atunci e indicat sa te speli dupa fiecare contact...iar secretia aceea la inceputul contactului sexual e normala...si tine de lubrifierea naturala a vaginului...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#87 2008-02-27 11:36:32

biencut
Membru
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

Buna ziua! Sunt noua pe forum. Imi pare bine ca vam descoperit si va doresc multa sanatate si sa ne intalnim aici doar pt lucruri placute! Cum sunt noua aici, daca am postat gresit, va rog sa ma scuzati. Problema cu care vin e veche si enervanta. Acum 2 ani am nascut. Pana la 1 an si o luna cat am alaptat n-am avut menstruatie. Pe la noua luni am inceput sa iau exluton si de-atunci au aparut problemele mele. Pana la 9 luni n-am avut contact sexual pt ca nu puteam. Ma durea extrem de tare si parca eram mai ceva ca o virgina caci nu se putea intra. Am fost la dr si mi-a zis ca sunt ok fizic (mi se facuse epiziotomie la nastere si ma gandeam ca poate din exces de zel sa fie sotul multumit m-a facut prea stramta) si ca problema e in capul meu din cauza nasterii dureroase pe care am avut-o. In fine pana la aceasta problema toata sarcina si pana atunci am fost perfect sanatoasa din toate punctele de vedere. Incet incet dupa 9 luni am inceput sa pot sa am viata sexuala numai ca odata cu ea am inceput sa am o scurgere alba branzoasa f abundenta si suparatoare. Am facut mai multe controale si n-a iesit nimic nici la papanicolau iar la secretie doar o inflamatie nespecifica. Mi s-a dat tratament cu flagel parca, apoi ma...(nu mai stiu cum se numeste), pt ca ma plangeam in continuare mi sa dat cannesten, etc. Aceaa secretie s-a redus aproape total dar inca ma mai supara. Cateodata este alb-branzoasa, cateodata alb-galbuie sau cateodata doar o gelatina vascoasa ca albusul de ou. Satula de atatea tratamente n-am mai facut nimic pana acum cateva saptamani. Deci a trecut 1 an si 3 luni aproximativ de la primele simptome.
Acum mi-am repetat papanicolau, ex de secretie si am facut si cultura din col unde mi s-a zis ca n-am nimic decat aceea infectie nespecifica. Mi s-a dat pana sa imi vina rezultatele gynofort crema (cu aplicator) sa urmez 4 zile.
Sunt disperata si ma deprima tare aceasta situatie, ca nu pot sa o scot la capat. Am fost iar la ginecolog si mi-a zis sa fac si o colposcopie si un tipaj viral HPU dar nimic de urmat cica nu e cazul (de fapt a vrut sa-mi dea flagel mie si sotului dar cand i-am zis ca am mai urmat odata amandoi a renuntat).
Ca sa nu mai lungesc vorba scriu aici rezultatele analizelor in speranta ca dn doctor sa ma ajute cu un sfat.

Ecamen citologic- frotiu cervico-vaginal:

- frotiu satisfacator pt evaluare
- celule superficiale frecvente
-celule intermediare frecvente
- altele: (aici nu prea inteleg ce scrie) flora lacieara?
- PNM ...(cred ca sclatiu...nu inteleg:() frecvente

concluzii: inflamatie nespecifica
recomandari: ex. bacteriologic si de urmarit ev citologic dupa vindecarea infectiei.

Examen secretie vaginala:
- epitelii frecvente
- leucocite relativ frecv
- hematii nu e incercuit nimic
- flora microbiana bogata
- trichomonas, garderella si levuri, micelii, absente
- tip cocibacili G- - frecv, G+ - rari.


Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col:
-cultura in conditii aerobe: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene in 48 de ore
- cultura fungi: negativ.

Inainte de aceste analize am facut si la urina unde mi-a iesit aparent (dupa spusele medicului de fam, nu era sigura si mi-a zis sa fac si urocultura si sa vad ce zice intai si ginecologul) o infectie urinara. Aveam parca un numar mare de leucocite...nu mai stiu exact rezultatul analizei la urina si nici nu o mai am.
Concluzia...toate astea pot sa se traga totusi de la o infectie urinara? De ce totusi persist cu o secretie? E adevarat ca nu in continuu dar zilnic de 1-2-5 ori pe zi. Am observat ca in mod sigur se intampla cand ies din casa si e frig afara sau stau jos si blugii apasa in zna genitala dar se intampla totusi si in casa. Zilele astea secretia a fost pana acum 2 zile alb-galbuie cu miros urat in cantitate mica dar deranjanta iar acum de 2 zile imi vine deodata mult ca albusul de ou. Ceva de genul efectiv curge din mine. Am avut chiar si cicluri asa gelatinoase (total anormale caci n-am avut in viata mea asa ceva dar e adevarat ca in ultima vreme s-au normalizat - nu mai sunt gelatinoase).
Tipajul e obligatoriu de facut (adevarul e ca m-a darmat cand am aflat cat costa) sau in functie de ce iese la colposcopie?
Pot avea rana pe col si de-acolo secretia asta continua?
Ieri chiar am avut si dureri mari la contactul sexual. Simteam ca o sa explodez daca nu se opreste si era un contact sexual normal dar in general nu suport o anume pozitie care e mai profunda (chiar daca una normala). Ieri totusi am simtit durerea mai mare si nu doar in pozitia aceea (de obicei n-aveam probleme decat in acea pozitie).
Toate astea simt ca se leaga: secretia suparatoare, durerea intr-o anumita pozitie...nevoia de a merge al aWc pt a ma simti complet libera cand stiu ca voi avea contact sexual...
Ce analize sa mai fac, ce sa mai fac sa scap de aceea secretie pacatoasa care la analize n-a iesit a fi candida caci la infectii e bifat decat cocobacili. Ce dumnezeule mai sunt si aia?

Imi cer scuze ca am scris asa mult dar nu de mult v-am descoperit si problema asta ma termina rau si ma face si irascibila mereu si fara chef...

Offline

 

#88 2008-02-27 11:46:36

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Inflamatiile vaginale

sa inteleg ca n iei anticonceptionale?secretia aia gelatinoasa ma duce cu gandul la ovulatie.iar simptomele tale ma fac sa ma gandesc la candida si garderella mai ales ca zici de un miros urat ciudat e ca la analiza nu a iesit nimi..... de obicei imflamatia nespecifica inseamna garderella.nu ai facut colposcopia deja?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#89 2008-02-27 12:11:08

biencut
Membru
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

Mai candida nu mi-a iesit niciodata si acum 2 sapt facusem si gynofort. Lenjeria o spal la 95 de grade, folosesc doar bumbac si nici n-am avut contact sexual de ceva vreme pana ieri tot din cauza aproblemelor (sa vedem odata si odata ce e). Colposcopia inca nu am (n-am cu cine lasa copilul nici macar 5 min) facut dar ma programez azi de urgenta.
Din ce am citit si eu m-am gandit ca chestia aia gelatinoasa indica ca sunt la ovulatie dar eu n-am avut in viata mea asa ceva oricat de slab. Sa imi fi schimbat sarcina organismul in felul asta?
Anticonceptionale am tot luat 2-3-4 luni apoi pauza (pt ca uit frecvent cate 1-2pastile pe luna). Acum fac iar pauza caci luna trecuta am uitat 4 pastile si apoi am uitat total sa mai incep sa iau alta folie. Ca atare vreau sa-mi pun sterilet dupa ce imi rezolv problemele medicale caci sunt prea uituca. Pastilele care le luam sunt aceleasi de dinainte sa raman insarcinata si cu care ma impacasem f f bine chiar daca sunt niste ieftinaturi: triregol.
Aaa inca ceva pe analize nu e bifat  gardnerella ci doar cocbacilii. Deci nimic: candida , chlamydia, nimic decat cocobacili.

Ultima oara a fost editat de biencut (2008-02-27 16:45:35)

Offline

 

#90 2008-02-27 14:15:07

mayaki
New member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2007-11-13
Mesaje: 78

Re: Inflamatiile vaginale

buna ziua ! revin si eu cu intrebari ,dar un pic diferite de cele de pana acum smile sincer ,nu stiu ce sa fac ,ca sunt satula sa fiu femeie si sa am tot timpul probleme grater trebuie sa incep prin a spune ca in urma cu vreo 8 luni am facut niste analize la ginecolog ,in urma carora mi-a iesit ca am o infectie vaginala . am urmat un tratament de vreo 10 zile pt ea si mi-a trecut ,adica nu mai am secretie uarat mirositoare ,nimic .am avut o mica rana pe uter ,am urmat un tratament cu ovule(cervugid) si eram f bine ,nu se vindecase complet ,dar nu mai avea mult . trb sa merg la control acum 2 luni ,dar nu am putut ajunge ...sper sa ajung luna viitoare ,ca deja e prea mult ...si ,sper sa nu am ceva probleme din cauza asta. uooofff, nu stiu ce sa scriu mai intai sad ma ingrijoreaza ceva: eu merg la cosmetica ,pt epilat inghinal ,cu ceara traditionala .de 2 luni,mi-am schimbat cosmeticiana si salonul .nu mi s-a parut nimic ingrijorator , dar am perioade de cateva saptamani , in care ma mananca foarte tare labiile . nu am nimic de genul negi ,basicute sau mai stiu eu ce iritatie.am avut acum vreo saptamana o arsura ,pt ca stateam la serviciu cu funduletul pe calorifer )ca desteapta ,nu mi-am dat seama ca imi fac rau singura). dar ,ma mai ingrijoreaza ceva ...de vreo 3 zile am o secretie un pic nu verzuie ,dar parca un pic mai galbena decat de obicei .nu miroase diferit ,dar poate fi semn al unei infectii ? nu mai vreau sa am infectii vaginale:(( nu fac spalaturi vaginale ,nu folosesc geluri intime ,decat gel de dus ,pe care incerc pe cat posibil sa nu mi-l introduc in vagin cand ma spal sad mi-am dat cu pudra de talc ,poate nu ma mai mananca ,dar nimic ...nu inteleg ...poate fi ceva ciuperca ?poate fi ceva infectie ?de la cosmetica? cand m-am epilat ultima data ,pe labii mi-a fost pusa ceara destul de calduta si am avut o senzatie destul de ciudata cand mi-a fost indepartata de pe piele ,dar ... nu stiu ce sa fac .pana ajung la medic (de care ,apropo,mi-e si rusine ,ca trb sa merg acum 2 luni,sa repet si testul papanicolau ) , nu stiu ce sa fac . da-ti-mi un sfat ,va rog sad multumesc

Offline

 

#91 2008-02-27 20:02:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

daca te epilezi complet mancarimile sunt din cauza parului care creset inapoi...de arsura nu stiu ce sa ti spun...dar daca acea secretie te ingrijoreza mergi la medic...oricum ar fi cazul...si sa mai faci odata papul si sa rezolvi definitiv rana aceea de pe col...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#92 2008-02-27 20:07:57

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Inflamatiile vaginale

e semn de infectie vaginala trebuie mer sa iti faci o analiza la secretie


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#93 2008-02-27 20:16:45

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Inflamatiile vaginale

si mergi acum cand ai aceea secretie care te nelinisteste. si schimba si ceara pe care o folosesti. eu aveam o secretie mai abundenta atunci cand mergeam la epilat (1-2 zile) dar am crezut ca este din cauza faptului ca era firbinte ceara.
fie... schimba ceara si mergi acum la dr. macar pt analize.

Offline

 

#94 2008-02-27 20:35:26

mayaki
New member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2007-11-13
Mesaje: 78

Re: Inflamatiile vaginale

merci mult pentru raspunsuri. sper totusi sa nu aud vesti proaste cand voi merge la doctor sad a! si mai am o problema . de exemplu,ultima data cand am facut dragoste cu prietenul meu m-a durut foarte tare ,la intrarea in vagin .am impresia ca din cauza arsurii(pt ca o saptamana mi s-a cojit pielea in zona aia) s-a intamplat ceva ,pt ca la baza labiilor si la intrarea in vagin practic ,parca "ma rup" .altfel nu vad de ce ma doare.nu ma doare in interior ,ma doare la suprafata ,dar e o senzatie foarte ciudata.nu mi s-a intamplat pana acum sa am asa ceva in urma unui act sexual .sad banuiesc ca nu-i neaparat de ordin medical ,ca sa zic asa . voi ce ziceti ? ...nu stiu de ce,dar am impresia ca mi se intampla prea multe chestii ciudate:(

Offline

 

#95 2008-02-27 20:37:11

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

mie mi suna a candida sincer...deci...medic...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.