homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-51


#951 2013-06-21 16:54:41

ElenaDana
New member
Inregistrat: 2009-07-04
Mesaje: 33

Re: Inflamatiile vaginale

buna ziua tuturor. Am si eu o nelamurie, am o secretie alba foarte usor galbuie nu este transparenta este mai mult cremoasa miroase usor nu deranjant nu ma mananca nu am usturimi dar patez chilotul, daca nu as folosi absorbante zilnice ar trebuie sa schimb chilotul pe timp de zi de 2 3 ori. Ce mi ati recomanda sa folosesc pana ajung la un control citologic din pacate stau foarte prost cu timpul liber, am o relatie stabila si serioasa, ma gandeam sa fac un tratament de 7 zile cu flagyl ovul sa mi introduc in fiecare seara timp de 7 zile cate un ovul mai ales ca mai am 2 zile si termin menstruatia si pot incepe tratament ce sfat i mi puteti da??? va multumesc

Offline

 



#952 2013-06-27 20:16:08

Madylove
New member
Inregistrat: 2011-04-05
Mesaje: 31

Re: Inflamatiile vaginale

Buna seara!Am luat rezultatul la test si a reiesit ca am o infectie cu cocobacili,exact ca si la examenul de secretie.Observatia pe foaia de analiza scrie:frotiu inflamator,infectie cu modificari celularereactive.Medicul mi-a dat sa mai fac tratament inca 12 zile cu ovule cervugid si atat,a zis ca nu e nimic grav,ca pur si simplu colul e putin inflamat si ca nu sunt probleme majore si nu mai necesit alte investigatii.Din ce m-am informat am inteles ca ar fii trebuit sa imi faca si o cultura din col in momentul in care apar acesti cocobabili?Ma lamuriti si pe mn va rog?Multumesc.

Offline

 

#953 2013-06-28 10:43:29

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Inflamatiile vaginale

Desi nu sunt medic, cred ca colul este inflamat tocmai din cauza acestei infectii. Parerea mea este sa urmezi sfatul medicului si apoi sa repeti analiza. Daca infamatia persista, atunci o sa iti dea sa faci mai multe analize.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#954 2013-06-28 19:50:45

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: Inflamatiile vaginale

elena dana, seretia aia de care zici tu, e foarte posibil sa fie candida... eu ma lupt cu ea de cand am inceput viata sexuala (vreo 3 ani)... am fost la controale pana am ramas fara un ban.. Am facut teste de secretii, am luat tratamente, trecea, dar dupa o luna doua reapare... Am suportat-o in ultima luna cu greu, desi am licenta si in loc sa ma concentrez asupra ei, ma dispera candida!  Ultima oara am luat 3 ovule de lomexin 600 o data la 3 zile iar partenerul se dadea cu lomexin crema. (Dupa antibiograma, nu am luat de capul meu) . Si acum cum nu am timp sa merg la control, am pus miercuri seara un ovul de lomexin 1000... deja mi-a trecut. Ma simt muuuult mai bine. Deci daca nu ai timp de ginecolog acum, pune-ti si tu un ovul de lomexin 1000 , cu toate ca nu e indicat sa iei dupa ureche. Dar si majoritatea medicilor tot dupa ureche prescriu medicamente wink

Offline

 

#955 2013-07-03 00:57:51

ElenaDana
New member
Inregistrat: 2009-07-04
Mesaje: 33

Re: Inflamatiile vaginale

mersi frumos de raspuns am fost la farmacie ptr ca eu i au si anticonceptionale Yasmin cand am luat anti le am explicat farmacistelor despre ce e vorba si mi au recomandat niste ovulele Lactic ATB si mi am bagat 7 zile ovule sa vedem acum ce efect au.....voi ce parere aveti?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#956 2013-07-03 09:26:06

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Inflamatiile vaginale

Si eu tot cu un ovul lomexin 1000 m-am "pus pe picioare"
Acum,fa tratamentul si vezi cum te simti


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#957 2013-07-03 13:15:00

palmolive
New member
Inregistrat: 2013-06-28
Mesaje: 27

Re: Inflamatiile vaginale

hello, am si eu o problema... de ceva timp, am sesizat o scurgere alb-galbuie, cu miros fff putin altfel fata de obicei, dar n-am mancarimi sau usturimi sau altceva, atata doar ca am acea secretie si trebuie mereu sa port protej-slip pentru ca altfel mi se uda lenjeria si ma simt uda toata ziua. Cand n-am absorbante zilnice ma schimb de 2-3 ori pe zi;
si mai o chestie...
eu sunt un pic mai plinuta in zona picioarelor-fundului si mereu cand iau blugi mi se uda lenjeria toata... ca si cum m-as uda cu apa  efectiv,... cred ca e de la cum transpir, ce sa fac????
va multumesc si sper sa da-ti atentie intrebarilor mele..

Offline

 

#958 2013-07-03 15:36:04

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Inflamatiile vaginale

In cazul secretiei trebuie sa mergi sa faci o analiza de secretie. Numai pe baza ei poti sti exact ce ai.

Pentru a doua problema nu stiu ce ai putea face.Poate doar sa renunti la blugi si sa imbraci haine mai lejere vara.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#959 2013-07-03 18:05:51

palmolive
New member
Inregistrat: 2013-06-28
Mesaje: 27

Re: Inflamatiile vaginale

este vreo analiza anume ce trebuie facuta? sau o simpla "lama"?

la asta ma gandeam si eu, ca simt ca ma "coc" in blugi, dar momentan n-am timp de cumparaturi;nu-mi perminte serviciul
va multumesc ptr. raspuns

Offline

 

#960 2013-07-03 20:47:24

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Inflamatiile vaginale

doar analiza de secretie

Offline

 

#961 2013-07-04 13:37:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

Madylove a scris:

Buna!Am si eu o nelamurire despre rana pe colul uterin.Cum isi poate da seama medicul ginecolog daca este rana sau nu fara sa faca o colposcopie de ex ?Doctora mea a spus initial la un control ca as avea un polip,apoi dupa tratament ca,colul este ok,ca dupa doua saptamani cand m-am dus ptr un test papanicolau sa imi spuna ca e de fapt o rana pe col.Acum astept rezultatul la testul pap.Sunt totusi nelamurita,de ce nu si-a dat seama de prima data ca este rana sau mai bine zis cum pot fii sigura ca am sau nu rana pe col?Mentionez ca am avut sangerare la contact sexual,plus dureri si asa am ajuns la doctor,iar la analiza de secretie a iesit o infectie ptr care am facut tratament.Dar de la o infectie la rana pe col...sunt si nelamurita si speriata.Multumesc ptr eventualele raspunsuri.

Singerarea la contact te duce cu gindul la o leziune de col...infectiile vaginale pot si ele sa duca la rana pe col...nu e nevoie de colposcopie ca sa pui diagnosticul de leziune de col uterin, pe de alta parte, cocobacilii aia nu reprezinta infectie neaparat, in principiu, daca nu te supara nimic, problema lor se rezolva de la sine.
Nu vreau sa comentez in plus desi tare ma simt tentata....oricum, tu retine ca nu ai nimic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#962 2013-07-04 13:47:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

ElenaDana a scris:

mersi frumos de raspuns am fost la farmacie ptr ca eu i au si anticonceptionale Yasmin cand am luat anti le am explicat farmacistelor despre ce e vorba si mi au recomandat niste ovulele Lactic ATB si mi am bagat 7 zile ovule sa vedem acum ce efect au.....voi ce parere aveti?

Eu una am aprerea ca poate fi o solutie foarte buna, care sa iti echilibreze flora vaginala si sa iti rezolva astfel problema


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#963 2013-07-22 11:33:01

ala26
New member
Inregistrat: 2013-06-23
Mesaje: 18

Re: Inflamatiile vaginale

Buna!am o intrebare,in urma unui test de pap mi'a ieso o inflamatie ca si rezultat si doctorul mi'a dat tratament cu fluomizin dar nu se prea dizolva...un inlocuitor bun stiti?multumesc

Offline

 

#964 2013-10-28 10:46:28

Clarisssa
New member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 10

Re: Inflamatiile vaginale

Incearca sa intrii aici, lucacatalin.ro/site/consultatii.html, e al unui medic care raspunde online la intrebari legate de sanatate, poate te ajuta cu ceva. Exista mai multi medici online, dar situl asta vad ca e printre cele mai Ok.

Offline

 

#965 2013-11-05 15:50:18

sugar
Membru
Inregistrat: 2013-10-20
Mesaje: 4

Re: Inflamatiile vaginale

Buna fetelor!Am fost diagnosticata cu un streptococ si candida albicanis iar doctorul mi-a prescris Amoxiclav,ovule Betadine,Ketoprofen supozitoare,ovule Polygynax,spalaturi vaginale cu Septovag aplicarea unei creme Clotrimazol.Am 21 de ani si nu am mai intampinat aceasta problema.Mie mi se pare ca doctorul mi-a prescris cam multe,voi ce credeti?Este atat de grav?

Offline

 

#966 2013-11-09 09:09:40

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: Inflamatiile vaginale

Nu ti a prescris prea multe,stie doctorul ce trebuie sa iti dea .ketoprofenul esti analgezic si antiinflamator.
Eu zic sa faci tratamentul si dupa ce il termini sa mai faci un examen de secretie ca sa vezi daca ai scapat.


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#967 2013-11-15 16:59:48

mihaela485
Full member
Inregistrat: 2012-05-06
Mesaje: 170

Re: Inflamatiile vaginale

Va rog sa-mi spuneti ce inseamna flora grad III cu coci gram + candida albicans absent?
trebuie tratat si partenerul?

Offline

 

#968 2013-11-18 19:14:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

Inseamna infectie vaginala prin dereglare a florei. Nu trebuie tratat si partenerul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#969 2013-11-19 15:24:43

mitulesc ana maria
Membru
Inregistrat: 2013-11-19
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

Buna Ziua... am si eu o problema aaa....nici nu stiu cum sa va explic sa ma intalegeti in timp ce faceam baie m-am zgariat cu unghia in zona intima pe o buza sau cum se zice in termeni medicali:)))) cesafac  nustiu  nustiu  si mi sa umflat am un fel de bubite micute si sunt usturatoare la atingere si ma jeneaza foarte tare cand merg nustiu ce sa iau mi-ati putea recomanda ceva eu m-am gandit sa-mi cumpar Clotrimazol  ma puteti ajuta va rog?:- cesafac  cesafac

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.